Morfologia krwi u niemowląt

Morfologia krwi u niemowląt

© Can Stock Photo

Morfologia krwi to podstawowe badanie diagnostyczne, które polega na ustaleniu liczby, rodzaju i wzajemnych proporcji elementów morfotycznych. Jest to badanie składu krwi krążącej, umożliwiające określenie ilości i jakości komórek krwi - pomocne w diagnostyce wielu chorób i zaburzeń w organizmie.

Paluszek czy główka?

Krew pobierana jest z żyły w zgięciu łokciowym lub z palca (tzw. krew włośniczkowa). Dość często u noworodków i niemowląt krew pobiera się z główki, ponieważ tam właśnie naczynia krwionośne są najłatwiej dostępne. Miejsce pobrania krwi można wcześniej znieczulić kremem Emla (dostępny w aptekach na receptę). Po ukłuciu należy je przez chwilę uciskać palcem, by nie powstał siniak.

Kiedy?

Gdy mamy skierowanie od lekarza badanie wykonywane jest bezpłatnie, natomiast bez skierowania kosztuje ok. 10 zł. Badanie powinno być wykonane na czczo, ale wszyscy doskonale wiemy, że jest to niewykonalne w odniesieniu do niemowląt, więc najlepiej porozmawiać z lekarzem zlecającym badanie o tym, co zrobić, by wynik był jak najbardziej miarodajny. U niemowląt nigdy nie wykonuje się badań krwi profilaktycznie! Są one zlecane tylko wtedy, gdy lekarz podejrzewa u dziecka jakąś nieprawidłowość i uważa, że badanie jest rzeczywiście konieczne. Podwyższone lub obniżone wartości mogą świadczyć o pewnych zaburzeniach w organizmie maluszka i właśnie dzięki morfologi krwi lekarz może je wykryć.

Analiza

Wyniki badań mogą się różnić - jest to uzależnione od sprzętu, na jakim były wykonywane oraz metodyki danego laboratorium. Pamiętajmy, że podane wartości są tylko orientacyjne, a ostateczną analizę należy pozostawić lekarzowi. Zawsze zwracajmy uwagę na zakres norm, podany obok wyniku. Normy dla niemowląt są różne i zmieniają się w zależności od wieku, w jakim jest dziecko - nie warto więc wyciągać pochopnych wniosków.

Co oznaczają tajemnicze skróty?

We wszystkich badaniach używa się tych samych skrótów - pochodzą one od nazw polskich lub angielskich.

RBC

Erytrocyty (czerwone krwinki) przenoszą tlen w organizmie, żyją ok. 100 dni, powstają w szpiku kostnym. Obniżony poziom może świadczyć o niedokrwistości, natomiast podwyższony może być spowodowany biegunką lub wymiotami.

 • norma 3,5 - 5,4 mln/ml krwi

HCT

Hematokryt to stosunek objętości krwinek czerwonych do objętości osocza. Spadek wartości może świadczyć o niedokrwistości, natomiast wzrost - o odwodnieniu.

 • norma 30 - 40%

MCV

Wielkość czerwonej krwinki (średnia objętość pojedynczej krwinki); spadek poniżej 70 fl może świadczyć o niedoborze żelaza, a wzrost powyżej 110 fl o niedoborze witaminy B12 lub kwasu foliowego.

 • norma ok. 80 fl

MCH

Średnia masy hemoglobiny w krwince

 • norma 23 - 35 pg na krwinkę

MCHC

Średnie stężenie hemoglobiny w krwince; wraz z wynikiem MCV i MCH wskazuje, czy niedokrwistość wynika z niedoboru żelaza, kwasu foliowego czy witaminy B12.

 • norma 33 - 36,5 g/dl

WBC

Leukocyty (białe krwinki) pełnią funkcję obronną przed mikroorganizmami, powstają w szpiku kostnym i tkance limfatycznej. Podwyższony poziom wskazuje na stan zapalny w organizmie, natomiast obniżony informuje, że dziecko przeszło jakąś infekcję (najczęściej wirusową).

 • norma 8.000 - 15.000 w ml krwi

PLT

Trombocyty (płytki krwi) powstają w szpiku kostnym i tkance limfatycznej, regenerują uszkodzone naczynia - uszczelniają ściankę tworząc skrzep, który hamuje krwawienie. Niski poziom może świadczyć o infekcji wirusowej lub białaczce.

 • norma 150 - 300 tys./mm3 krwi

HGB

Hemoglobina - białkowy składnik czerwonych krwinek - służy do rozpoznawania niedokrwistości. Najwyższe stężenie jest u noworodka, następnie nieznacznie się obniża do ok. 6. miesiąca życia dziecka, a od tego momentu ponownie rośnie. Obniżony poziom może prowadzić do zaburzeń układu krążenia, oddychania, braku apetytu, zmęczenia i większej podatności na infekcje.

 • norma 10 - 15 g/dl

Tagi:

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • 16 tydzień ciąży Badania lekarskie w 16.tc Na czym polega amniopunkcja genetyczna? Przyszła mama w 16. tygodniu ciąży. Pierwsze ruchy płodu. Czym...
 • 17 tydzień ciąży Badania lekarskie w 17. tygodniu ciąży. Przyszła mama w 17 tc. Jak rozwija się płód w 17 tc? Jak zmienia się Twoje ciało podczas...

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • morfologia krwi
 • morfologia krwi u dzieci
 • morfologia krwi niemowlaka
 • morfologia krwi u niemowlaka
 • morfologia krwi skróty
 • morfologia u niemowlaka

Komentarze (4)

10 luty 2012, 15:55

Bella

Właśnie byłam z małym na pobraniu krwi i jutro poznam wyniki. Dzięki Wam będę miała jakikolwiek zarys na ten temat bo byłam zupełnie blada w tym temacie

27 marzec 2012, 20:02

Gość

Dostaliśmy skierowanie na morfologię krwi. Wynik trochę mnie zaskoczył bo okazało się, że moja 6 miesięczna córeczka ma ANEMIĘ! Nie rozumiem - mała pięknie je, przybiera na wadze, jest radosna, wiecznie uśmiechnięta i pełna życia. Wcale nie jest blada - wręcz przeciwnie! Doktor przepisał córci żelazo po którym wszystko ma wrócić do normy. Martwi mnie jednak, że z czasem jej ząbki zrobią się czarne (tak jak koleżanki synkowi). Czy można temu zaradzić?

19 luty 2013, 23:00

Gość

Rozmawiałem z pediatra i powiedział, że od 3 do 8 miesiaca zmienia się struktura hemoglobiny we krwi i z tego powodu takie brzdace maja obniżony poziom hemoglobiny. To całkowicie naturalne zjawisko i nie ma sensu suplementować diety żelazem o ile oczywiście dziecko rozwija się normalnie. Jednak wielu pediatrów zdaje się o tym nie wiedzieć lub ignorować.

27 sierpień 2015, 20:04

Men

Na stronie podana jest błędna definicja hematokrytu. Hematokryt nie jest stosunkiem objętości krwinek czerwonych do osocza, lecz do objetości całej próbki krwi na którą składa się zarówno objętość krwinek jak i obj. osocza.
Matematycznie hematokryt wyliczany jest z tego wzoru:
obj.krwinek/(obj.krwinek+obj,osocza)
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij