Komórki macierzyste z krwi pępowinowej

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej

© Can Stock Photo

Komórki macierzyste pochodzące z krwi pępowinowej przeszczepia się chorym w celu odbudowania układu krwiotwórczego i odpornościowego. Komórki te wykazują większą skuteczność niż komórki macierzyste pozyskane od dawców dorosłych, bowiem posiadają znacznie większą zdolność namnażania się po przeszczepieniu.

Organizm ludzki zbudowany jest z tysiąca rodzajów różnych typów komórek, a każda z nich jest niezwykle ważna. Dzięki nim nasz organizm jest zdrowy i pracuje bez zarzutu. Zadaniem komórek macierzystych jest tworzenie różnych typów komórek. Warto zaznaczyć, że posiadają one również zdolność różnicowania się na komórki różnych innych tkanek - np. nerwowej, kostnej, mięśniowej. Z biegiem czasu komórki te rozwijają się w komórki dojrzałe, osiągając określoną budowę i przejmując określone funkcje.

Postęp nauk medycznych przyczynia się do coraz szerszego zastosowania komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej. Z roku na rok lista chorób, które można leczyć komórkami macierzystymi, sukcesywnie się wydłuża. Dzięki temu wspaniałemu "lekarstwu" możemy skutecznie leczyć niektóre choroby nowotworowe, nienowotworowe (choroby układu krwi i układu immunologicznego) oraz dziedziczne.

Komórki macierzyste pochodzące z krwi pępowinowej wykazują podobne właściwości do komórek macierzystych pochodzących ze szpiku kostnego, jednak te pierwsze mają więcej zalet.

Zalety komórek macierzystych krwi pępowinowej:

  • są młodsze, mniej dojrzałe, bardziej plastyczne i bardziej "naiwne";
  • są obojętne immunologicznie;
  • w przypadku przeszczepiania autologicznego (dawcą jest biorca) nie występują odrzucenia;
  • są zdolne do samoodnowy;
  • mniejsze niebezpieczeństwo odrzuceń i powikłań w przeszczepach allogenicznych (dawcą jest ktoś z rodziny lub osoba obca) niż w przypadku przeszczepiania komórek macierzystych pochodzących ze szpiku kostnego lub krwi obwodowej.

 
Wszystkie te czynniki sprawiają, że komórki macierzyste z krwi pępowinowej posiadają duży potencjał proliferacyjny, czyli dużą zdolność namnażania się nowych komórek po przeprowadzonym przeszczepie.

Rodzaje przeszczepów:

  • autologiczne - dawcą jest biorca. Niepodważalną zaletą tego typu przeszczepów jest praktycznie zerowe ryzyko wystąpienia reakcji GVHD - przeszczep przeciwko gospodarzowi.
  • allogeniczne - dawcą jest inna osoba (z rodziny lub obca). W tym przypadku zawsze istnieje ryzyko odrzucenia przeszczepionych komórek (reakcja: przeszczep przeciwko biorcy) spowodowane brakiem całkowitej zgodności tkankowej w układzie HLA. Jednak z badań wynika, że zastosowanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej znacznie zmniejsza wystąpienie tej reakcji. Dlatego w przypadku allogenicznego przeszczepu akceptowana jest mniejsza zgodność w zakresie HLA. W przypadku transplantacji komórek macierzystych z krwi pępowinowej dla rodzeństwa za wystarczającą zgodność tkankową przyjmuje się wartość wynoszącą ok. 50%.

Wnioski

Wyniki uzyskane w leczeniu po przeszczepieniu allogenicznej krwi pępowinowej są podobne, a nawet lepsze niż po przeszczepieniu allogenicznych komórek ze szpiku kostnego. Zadowalające wyniki (stabilizacja choroby) uzyskano również po przeszczepieniu allogenicznej krwi pępowinowej u dzieci z mukopolisacharydozą (ciężką chorobą dziedziczną).

 
Dostępność "od ręki"

Ulokowana w banku krew pępowinowa pozostaje do naszej pełnej dyspozycji przez kilkadziesiąt lat. Z tego cennego depozytu możemy skorzystać w każdej chwili - jeśli tylko zaistnieje taka konieczność. Nieocenioną zaletą jest tu czas, którego nie marnuje się już na poszukiwanie potencjalnego dawcy - lekarstwo jest dostępne od zaraz.

Pobieranie krwi pępowinowej

Pobranie krwi pępowinowej to bardzo prosty zabieg trwający zaledwie kilka minut. Takie pobranie jest możliwe tylko przy porodzie. Tuż po przecięciu pępowiny z części płodowej łożyska pobiera się średnio ok. 80-100 ml krwi. Pobrania krwi powinna dokonać przeszkolona położna za pomocą specjalnego zestawu oznaczonego indywidualnym kodem, który zabezpiecza przed jakąkolwiek pomyłką.

Krew pępowinowa trafia do worka pobraniowego, w którym znajduje się płyn spowalniający procesy jej krzepnięcia.

 
Następnie wędruje do przenośnej lodówki lub czterowarstwowego styropianowego pojemnika termoizolacyjnego i zostaje przewieziona do specjalnego banku. Komórki macierzyste są najbardziej żywotne między 24. a 36. godziną od pobrania i właśnie w tym czasie powinien odbyć się ich transport i dokładnie badanie.

Następnie po dodaniu środków krioochronnych (siarkotlenek dwumetylowy i hydroksyetylowana skrobia) krew pępowinowa zostaje zamrożona w ciekłym azocie o temperaturze ok. -196°C i w takich warunkach może być przechowywana nawet kilkadziesiąt lat. Zabieg pobrania krwi pępowinowej nie stanowi żadnego zagrożenia ani dla matki, ani dla noworodka.

1 2 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

  • 37 tydzień ciąży Badania lekarskie w 37 tc. Rozwój płodu. Dolegliwości ciążowe. Obniżenie miednicy. Ból pleców. Jak przygotować się do porodu?...
  • 39 tydzień ciąży Badania lekarskie w 39 tc. Dolegliwości ciążowe. Przebieg porodu. Do czego służy skala APGAR? Pęknięcie błon płodowych. Rozwój...

Komentarze (3)

12 marzec 2016, 22:12

rozowystorczyk

czy wie ktoś ile kosztuje pobrania komórek macierzystych i ich przetrzymywanie?

19 maj 2016, 22:52

lola

chyba pobranie 2000 zł a przetrzymanie 500 zł rok. Też będę chciała pobrać ale na razie czekam na badanie iona w celu sprawdzenia czy urodzę zdrowe dziecko, tzn bez wad genetycznych tj zespół dowona.

18 grudzień 2017, 16:01

aha

kurcze, sporo to kosztuje w trakim razie... ale może warto spróbować...
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij