Bezpieczeństwo noworodka w drodze ze szpitala

Bezpieczeństwo noworodka w drodze ze szpitala

© Can Stock Photo

Kilka dni po przyjściu maleństwa na świat, odbędzie ono pierwszą podróż samochodem - ze szpitala do domu. Wszystkim rodzicom zależy na tym, by jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka, dlatego też powinno być ono przewożone w specjalnym foteliku, gwarantującym pełną ochronę w czasie jazdy samochodem. Poza tym nakazuje to prawo o ruchu drogowym i nie ma tu żadnych wyjątków. Noworodek w drodze do domu nie może być przewożony w naszych ramionach - akurat w tym jedynym przypadku nie jest to dla niego bezpieczne miejsce. Podróżujący noworodek musi swoją pierwszą podróż (jak i każdą następną) odbyć w prawidłowo zamontowanym foteliku samochodowym - to kwestia bezpieczeństwa, nie wygody!

Inwestycja w fotelik = inwestycja w bezpieczeństwo!

Fotelik najlepiej kupić w sklepie z akcesoriami dla niemowląt. Wykwalifikowani sprzedawcy pomogą nam wybrać odpowiedni model, doradzą i rozwieją nasze wątpliwości, a także zaprezentują sposób montażu. I co ważne, na nowy fotelik otrzymamy gwarancję. Odradzamy zakup z tzw. drugiej ręki, ponieważ foteliki samochodowe pochodzące z niepewnych i niesprawdzonych źródeł (bazar, aukcja internetowa), mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. W momencie wypadku lub kolizji mogą nie spełnić swojej funkcji, mimo iż były zamontowane zgodnie z instrukcją. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na fotelik używany, najlepiej gdy będzie pochodził od rodziny lub znajomych, do których mamy zaufanie. Najważniejsze, byśmy mieli pewność, że nigdy nie uczestniczył w kolizji. Nie można używać fotelika, który brał udział w wypadku drogowym. Należy także pamiętać, że foteliki mają zalecany "okres przydatności"- nie należy używać fotelika dłużej niż 5 lat ze względu na zmianę właściwości materiałów, z których został on wykonany.

Przećwiczmy kilka razy montaż fotelika jeszcze przed narodzinami dziecka. Kiedy noworodek jest już w foteliku, trochę za późno na miotanie się między poplątanymi pasami.

Czym się sugerować przy wyborze fotelika dla noworodka?

Dla maluszków od chwili narodzin do ok. 10 kg (ok. 9 miesięcy) przeznaczone są foteliki przenośne, które po wyjęciu z samochodu pełnią funkcję kołyski i nosidełka. Niektóre z nich można ponadto wpinać do stelaży wózków i stworzyć bardzo funkcjonalny zestaw transportowy. To bardzo wygodne rozwiązanie, które na pewno niejednokrotnie docenicie. Przesiadka z fotelika do wózka nie wymaga wybudzania śpiącego malucha, a jedynie wykonania przez rodzica kilku czynności czysto technicznych.

Foteliki-kołyski są dostosowane kształtem do ciała maluszka. Jego plecki i nóżki znajdują się wyżej niż pupa, co gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Foteliki te stworzono przede wszystkim z myślą o budowie malutkiego ciała - nieproporcjonalna duża główka, słaby kręgosłup - wszystko to jest jak najbardziej odciążane. Ale dobry fotelik nie wystarczy - trzeba jeszcze odpowiednio ułożyć i przypiąć dziecko. Musimy zwracać uwagę, aby szelki były dobrze dociągnięte, by maluszek się z nich nie wysunął.

Nie bez znaczenia są też akcesoria dodatkowe - śpiworek, folia przeciwdeszczowa, moskitiera, letni pokrowiec, pałąk na zabawki itp. Ich dostępność świadczy o trosce producenta o komfort dziecka. O tym, jakie dodatkowe akcesoria będą potrzebne dziecku, decydujemy sami w zależności od tego, jak często będziemy korzystać z fotelika i w jakich porach roku. Więcej na temat fotelików samochodowych przeczytasz w artykule "Foteliki dla najmłodszych".

Polskie prawo jednoznacznie określa sposób przewożenia dzieci w samochodzie. Wymóg siedzenia w zapiętym foteliku, dobranym do wieku, wagi i wzrostu dziecka, dotyczy wszystkich dzieci do ukończenia przez nie 12. roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu i 36 kg wagi. Nie ma w tej kwestii żadnych ulg i wyjątków - dziecko podczas jazdy zawsze musi być zapięte w foteliku, nawet jeśli mamy do przejechania tylko 500 m. Przewożenie dziecka bez fotelika to brak wyobraźni i zwykła głupota.

Bezpieczeństwo noworodka zależy nie tylko od odpowiedniego dobranego fotelika, ale także od prawidłowego zamontowania go w aucie. Fotelik powinien być zamontowany tyłem do kierunku jazdy, najlepiej na środku tylnej kanapy. Jest to najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie, minimalizujące skutki zarówno skutki zderzenia czołowego, jak i bocznego. Fotelik powinien być stabilny - nie może się chwiać, przesuwać, obracać ani przechylać.

Noworodka możemy również przewozić na tylnym siedzeniu w gondoli wózka. Ale nie każda gondola się do tego nadaje - musi być specjalnie przystosowana. Gondole tego typu wyposażone są w środku w specjalny szeroki pas, którym bezpiecznie przypina się dziecko, z kolei samą gondolę przymocowuje się do siedzenia pasami samochodowymi przewleczonymi przez boczne uchwyty lub też specjalnym systemem mocowania ISOFIX (można go kupić w sklepach z artykułami dla dzieci).

Jak ubrać maluszka na wyjście ze szpitala?

Wszystko zależy oczywiście od pory roku, w jakiej maleństwo przyszło na świat. Jeśli jest ciepło, wystarczy ubrać malucha w body, pajacyk, cienki sweterek, a na główkę założyć cienką, bawełnianą czapeczkę. Noworodka okrywamy cienkim kocykiem, a jego buźkę przykrywamy rozłożoną pieluszką tetrową - ograniczamy w ten sposób kontakt malucha z przeciągami, drobnoustrojami i bakteriami. Jeśli jest zimno, zakładamy dziecku ciepły kombinezon i wełnianą czapeczkę, a pieluszka tetrowa na buzi dodatkowo ochroni je przed łykaniem zimnego powietrza. Powinniśmy ograniczyć do minimum czas przebywania maleństwa na dworze podczas powrotu do domu. To jego pierwszy kontakt ze świeżym powietrzem i nie powinien trwać zbyt długo. Do tej pory noworodek mieszkał w ciepłym i wilgotnym miejscu, gdzie nie było przeciągów, dymu i zimna, nie jest więc do tego przyzwyczajony. W ciągu pierwszych dni ostrożnie dawkujmy dziecku kontakt z czynnikami zewnętrznymi (pobyt na dworze, odwiedziny gości itd.). Zastosujmy zasadę małych kroczków - zapewnimy w ten sposób maleństwu maksimum bezpieczeństwa.

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

  • Pierwszy miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie noworodka? Jak postępować z noworodkiem? Jak wygląda opieka nad nim i na co zwracać szczególną uwagę?...
  • ABC wyprawki dla noworodka Sprawdź czym kierować się kompletując wyprawkę dla swojego maluszka, kiedy zacząć przygotowania, jaki wybrać wózek, jaki fotelik...
  • Wyprawka dla noworodka - gotowa lista Gotowa lista potrzebnych artykułów, akcesoriów, ubranek, tekstyliów, przyborów pielęgnacyjnych i do karmienia. Wszystko co musisz...
  • Foteliki dla najmłodszych Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie pierwszego fotelika samochodowego? Czym się sugerować przy wyborze? Jaki fotelik...

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • jak przewieźć noworodka ze szpitala
  • w czym przewieźć noworodka ze szpitala
  • jak przewieźć dziecko ze szpitala
  • w czym przywieźć noworodka ze szpitala
  • w czym przewieźć noworodka ze szpitala do domu
  • jak przewieźć dziecko ze szpitala do domu

Komentarze (1)

19 wrzesień 2013, 10:23

Marta

Niektórzy rodzice są tak podnieceni całą sytuacją w szpitalu i pojawieniem się ich maleństwa na świecie, że ZAPOMINAJĄ o tak ważnej kwestii - jaką jest BEZPIECZNY powrót noworodka do domu. Biorą maleństwo w beciku i trzymają podczas jazdy samochodem tuląc w ramionach myśląc że właśnie to jest dla maluszka najbezpieczniejsze miejsce ... nic bardziel mylnego! Moim zdaniem artykuł bardzo dobry! Powinien go przeczytać każdy spodziewający się dziecka rodzic
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij