Katar u niemowlaka

Katar u niemowlaka

© Can Stock Photo

Katar u niemowlaka to wyjątkowo częsta przypadłość - jest bardzo zaraźliwą chorobą, która zarówno dla malucha, jak i dla rodziców jest niezwykle uciążliwa. Katar wywołują przede wszystkim wirusy, ale zdarza się, że winowajcą okazują się także zanieczyszczenia powietrza czy alergeny. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową i właśnie dlatego tak trudno jest się przed nim ustrzec.

W przypadku niemowląt katar i związana z nim niedrożność nosa to naprawdę spory kłopot. Kanały nosowe małego brzdąca są bardzo wąskie, przez co nawet niewielki obrzęk błony śluzowej sprawia, że nosek staje się całkowicie niedrożny. Intensywność występowania kataru ma swoje podłoże w słabo wykształconym układzie odpornościowym. Niemowlęta nie radzą sobie z zarazkami, których jest w ich otoczeniu całe mnóstwo. Warto mieć świadomość, że nawet jeśli zadbasz o to, by malec nie miał kontaktu z nikim zakatarzonym (co wiąże się z siedzeniem w domu), to i tak nie uchronisz go przed katarem - Ty sama także możesz go zarazić.

Walka z katarem u niemowlaka jest znacznie trudniejsza niż w przypadku dorosłych. Niemowlęta nie potrafią oddychać przez usta ani samodzielnie wydmuchać zalegającej wydzieliny, co wiąże się z mechanicznym oczyszczaniem małego noska (za pomocą gruszki, aspiratora). Poza tym większości leków dostępnych dla dorosłych (działających natychmiast po aplikacji) absolutnie nie wolno podawać niemowlętom! Są one bowiem zbyt agresywne, inwazyjne i niebezpieczne dla ich zdrowia.

Gdy Twojego maluszka męczy katar, powinnaś mu jak najszybciej pomóc. Sposobów jest wiele i choć krąży opinia, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony 7 dni, to w przypadku niemowląt lepiej nie pozostawiać ich samym sobie z tym problemem.

Objawy kataru

 • kichanie - jest jednym z pierwszych objawów;
 • wodnista wydzielina z nosa;
 • po 2-3 dniach wydzielina z nosa staje się bardziej gęsta, ale nadal jest przezroczysta lub biała;
 • dziecko próbuje oddychać ustami (bo inaczej nie może), ale wywołuje to u niego frustrację i płacz;
 • katarowi może towarzyszyć lekka gorączka i kaszel (spowodowany spływającą po ścianie gardła wydzieliną);
 • maluch odmawia jedzenia i picia, bo ciężko pogodzić oddychanie ustami z ssaniem piersi czy butelki;
 • dziecko śpi niespokojnie, marudzi, złości się, może boleć je głowa, jest rozdrażnione;
 • z czasem wydzielina może zmienić kolor na żółty lub zielony (tzw. ropna wydzielina), co oznacza, że doszło do rozwinięcia zakażenia - wtedy należy udać się do lekarza!

Powikłania

Kataru u niemowląt nie wolno bagatelizować! Może on bowiem skończyć się poważną chorobą zagrażającą zdrowiu, a nawet życiu dziecka. Do najczęstszych powikłań należą:

 • zapalenie ucha środkowego - dochodzi do niego, ponieważ zalegająca w nosku wydzielina spływa do uszu. Tam zasycha i staje się świetną pożywką dla bakterii. Bakterie szybko się namnażają, w wyniku czego dochodzi do rozwinięcia stanu zapalnego. Maluch łapie się za ucho i dużo płacze, gdyż zapalenie ucha środkowego to bardzo bolesna i nieprzyjemna choroba. Częste zapalenia ucha może doprowadzić do zaburzeń słuchu.
 • zapalenie zatok przynosowych - czynnikiem wywołującym zapalenie zatok jest ostry nieżyt nosa. U tak małych dzieci zapalenie zatok znacznie utrudnia oddychanie i jedzenie. Może pojawić się także wysoka gorączka z drgawkami.
 • zapalenie oskrzeli, a nawet płuc - zdarza się, że z powodu "zwykłego" kataru dochodzi po kilku dniach do zapalenia płuc. Dzieje się tak, gdy zalegająca wydzielina spływa do oskrzeli, wywołując stan zapalny. Dlatego bardzo ważne jest regularne oczyszczanie noska z nadmiaru wydzieliny!
 • kolejnym powikłaniem, do jakiego może dojść w wyniku przedłużającej się infekcji, jest nieodwracalne uszkodzenie błony śluzowej i rzęsek. Może dojść również do przerostu i obrzęku błon śluzowych, a także do zaburzeń oddychania (m.in. "sapki").

Jak postępować podczas kataru?

Sama natura zadbała o to, by w razie kataru dać maluchowi chwilę wytchnienia. Niemowlaki wyposażone są tajną broń - PŁACZ. Kiedy płaczą, ciekną łzy. A te spływają do nosa i rozpuszczają zaschniętą wydzielinę. W wyniku tego wydzielina wypływa na zewnątrz, udrażniając choć na chwilę nosek. Sposób dość dobry, ale na dłuższą metę wyczerpujący zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.

Zapoznaj się z innymi technikami i metodami, które pozwolą bez wylewania litrów łez zminimalizować przykre dolegliwości odczuwane przez malca podczas infekcji. Sama również na tym skorzystasz, bo wszyscy dobrze wiemy, że zakatarzony niemowlak potrafi postawić do pionu wszystkich dookoła.

 
Oto kilka sprawdzonych rad, które ułatwią Wam życie:

Wietrz i nawilżaj mieszkanie

W pokoju, w którym śpi zakatarzony niemowlak, temperatura nie powinna przekraczać 20°C. Pamiętaj, by kilka razy dziennie otwierać okno i porządnie przewietrzyć pomieszczenie. Na ten czas przenieś malca do innego pokoju - unikaj przeciągów i bezpośredniego kontaktu z mroźnym, ostrym powietrzem.

W sezonie grzewczym nawilżaj powietrze za pomocą specjalnych nawilżaczy. Niektóre z nich posiadają miernik wilgotności, dzięki czemu nie przesadzisz z wilgocią (zbyt duża wilgotność nie jest korzystna, bo w takich warunkach grzyby i pleśnie namnażają się w zastraszającym tempie). Najlepszym rozwiązaniem jest włączanie tego typu urządzeń 2-3 razy dziennie na ok. 15 minut.

Jeśli nie dysponujesz takim nawilżaczem, możesz równie dobrze zastąpić go położonym na kaloryferze mokrym ręcznikiem. Innym sposobem jest ustawienie w dziecięcym pokoiku suszarki z praniem lub miski z wodą. Pamiętaj, że tym okresie powietrze w mieszkaniu jest wyjątkowo suche, a to dodatkowo utrudnia dziecku oddychanie i może nasilać dolegliwości.

1 2 3 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią 2012 Zmiany w zaleceniach dotyczących żywienia niemowląt, aktualizacja schematu żywienia niemowląt karmionych piersią opracowana przez...
 • Jak powinna odżywiać się karmiąca mama? Dowiedz się co powinna jeść karmiąca piersią mama? Co powinno znaleźć się w jej codziennym menu? Na co zwracać szczególną uwagę...
 • Karmienie wcześniaka Karmienie wcześniaka parenteralne, dożylne, pozajelitowe, enteralne, sondą dożołądkową, doustnie strzykawką. Kiedy możliwe jest...
 • Pozycje do karmienia piersią Jak wybrać najlepszą pozycję do karmienia piersią? Jak karmić wygodnie i komfortowo? Czym charakteryzują się: pozycja krzyżowa...
 • Jak długo karmić piersią? Jak długo karmić piersią? Kiedy zakończyć karmienie piersią? Jakie są zalecenia dotyczące karmienia piersią? Zalety i wady...
 • Zapalenie piersi Czym jest zapalenie piersi? Kiedy mamy z nim do czynienia? Jakie są objawy i przyczyny? Jak postępować, by poczuć ulgę? Jak...

Komentarze (9)

18 marzec 2013, 17:57

lilim5

ludzie często zapominają o wietrzeniu mieszkania zwłaszcza w zimie

9 maj 2013, 10:49

Gość

jak na dworze jest 27 stopni to nie mam jak utrzymać w pokoju temperatury 20 stopni. a poza tym czy ktoś może wie jaki % wilgotności jest optymalny?

10 maj 2013, 09:23

Ola

wydaje mi się, ze optymalna wilgotność to między 40% a 60%.

11 październik 2013, 15:20

amirami

trzeba jednak uważać na to, co się podaje dziecku, bo każdy lek może wejść w niebezpieczne interakcje z innymi przyjmowanymi lekami i zamiast pomóc możemy bardzo zaszkodzić. Ja zawsze sprawdzam w specjalnej wyszukiwarce takiej jak ta:.osoz.pl/interakcje co i Wam polecam!

17 październik 2015, 21:38

perke

na katar najlepiej podać Ibufen. Dla mnie to idealny lek na przeziębienie, gorączkę i katar dla niemowlaka. Działa bardzo szybko po podaniu, jest w postaci zawiesiny o smaku malinowym. Mój Antoś bardzo dobrze reaguje na Ibufen.

31 październik 2015, 08:07

Rochelle

A pielęgniarki mówią, ze katar to nie choroba, a jak widać jest i nie wolno go bagatelizować. Moje teraz ma katar i pokasłuje. Dałam mu dicotuss i psukam do noska. Jak nie przejdzie to będę musiała iść do lekarza. taka pora :/

4 styczeń 2016, 02:31

lollo

Moim zdaniem dla dzieci bardzo dobrym rozwiązaniem na katar dla dzieci są inhalacje. Moja znajoma korzystała z inhalatora simple sanity. Powiedziałam że dzięki temu mała mogła normalnie oddychać. A nie potrafiła sobie poradzić z kropieniem jej noska.

1 luty 2016, 19:18

Barcz51

Kataru u dzidziusia na pewno nie można lekceważyć. Uważam też, że stosowanie leków powinno się skonsultować z lekarzem.

29 listopad 2016, 09:55

Mimi

Barcz51, niekoniecznie trzeba od razu iść do lekarza, jeśli używa się bezpiecznych środków - soli fizjologicznej i aspiratora. Jak używam tego duetu od razu jak zauważę katar, to nie ma opcji, żeby katar rozwinął się na tyle, że bez lekarza by się nie obyło. Poza tym teraz jest aspirator Katarek, to nie to co było z gruszką, sama udręka.
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij