"Trzydniówka" - gorączka trzydniowa

"Trzydniówka" - gorączka trzydniowa

© Can Stock Photo

Gorączka trzydniowa (Exanthema subitum) zwana jest także rumieniem nagłym i chorobą szóstą. To choroba wirusowa wywoływana przez wirusy HHV-6 (human herpesvirus 6) występujące w odmianie A i B oraz wirusy HHV-7.

Rumień nagły jest chorobą zakaźną o stosunkowo łagodnym przebiegu, której ofiarami są dzieci pomiędzy 6. a 36. miesiącem życia. Dzieje się tak, ponieważ dopiero w tym wieku niemowlak zaczyna tracić przeciwciała obronne (nabyte w czasie życia płodowego). Choroba cechuje się małą zaraźliwością i występuje sporadycznie o każdej porze roku.

Podczas trzydniówki nagle pojawia się wysoka gorączka, która utrzymuje się 3-5 dni. Okres wylęgania wynosi od 7 do 17 dni. Choroba nie niesie za sobą żadnych powikłań i znika równie szybko, jak się pojawia. Jej diagnozę potwierdza się w większości przypadków dopiero z chwilą pojawienia się wysypki.

Trzydniówka to choroba o dość krótkiej historii. Po raz pierwszy została opisana w 1910 r., ale jej przyczynę znaleziono dopiero w 1988 r., czyli 77 lat później.

Wirus trzydniówki jest szeroko rozpowszechniony - większość dzieci łapie go jeszcze przed 4. rokiem życia (potwierdza to obecność przeciwciał u prawie 96% dzieci w tej grupie wiekowej).

Kiedy i w jaki sposób może dość do zarażenia?

 • wirusy wywołujące gorączkę trzydniową przenoszone są drogą kropelkową, więc maluch może się nimi zarazić od innego chorego, który niedawno przechodził trzydniówkę. Na szczęście choroba nie przenosi się tak łatwo jak katar. Dlatego w dużych skupiskach dzieci (w żłobkach, przedszkolach) bardzo rzadko dochodzi do epidemii.
 • okres, w którym chore dziecko może zarażać, jest dość długi. Trwa od ok. 7 dni przed wystąpieniem gorączki aż do chwili ustąpienia wysypki.

Na pocieszenie

Po przebyciu choroby maluch nabiera odporności na całe życie. Ze względu na fakt, że chorobę tą mogą wywołać dwa różne wirusy, może ona wystąpić tylko 2 razy!

Objawy i przebieg choroby

Od chwili zarażenia wirusem do pojawienia się pierwszego objawu, jakim jest wysoka gorączka, upływa z reguły 7-15 dni.

PIERWSZY OKRES CHOROBY:

 • gwałtowny wzrost temperatury ciała, nawet do 40°C. Gorączka pojawia się bez żadnych objawów poprzedzających - z reguły utrzymuje się ok. 3 dni, ale w niektórych przypadkach przedłuża się nawet do 5 dni. Na tym etapie ciężko stwierdzić, że mamy do czynienia z trzydniówką;
 • w czasie trwania gorączki maluch może odczuwać dyskomfort, ból brzucha, mieć mdłości, wymioty, biegunki;
 • może występować lekkie zapalenie gardła, ból ucha lub migdałków;
 • dość często dochodzi także do drgawek, które są reakcją organizmu na bardzo wysoką temperaturę ciała - jeśli maluch ma drgawki, skontaktuj się natychmiast z lekarzem. Drgawki objawiają się utratą przytomności, drżeniem ramion, nóg i głowy. Może także nastąpić mimowolne oddanie moczu i/lub stolca. Drgawki gorączkowe pojawiają się u 5% dzieci pomiędzy 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Skłonność do ich występowania jest dziedziczna, ale na szczęście większość dzieci z upływem czasu po prostu z nich "wyrasta".

DRUGI OKRES CHOROBY:

 • nagły, niewyjaśniony spadek temperatury (czasami nawet poniżej normy, czyli 36,6°C).

TRZECI OKRES CHOROBY:

 • pojawia się wysypka w postaci drobnych różowych lub bladoróżowych plamek (pokrzywka) - początkowo obejmuje okolice tułowia, następnie pojawia się na szyi, rączkach i nóżkach. Wysypka nie swędzi i nie powoduje dyskomfortu. Nie ma charakteru wysiękowego, więc nie wymaga smarowania żadnymi maściami czy kremami.
 • wysypka znika po 12-48 godzinach, nie pozostawiając po sobie śladu. Zdarza się, że jest jedynym jednoznacznym objawem, potwierdzającym przebycie trzydniówki. Zniknięcie wysypki oznacza koniec choroby. Maluch w tym momencie przestaje również zarażać.

Jak widać, przebieg trzydniówki w dużej mierze uzależniony jest od tego, jak wysoką temperaturę miało dziecko i jak ją znosiło. Przy podwyższonej temperaturze maluch może być ospały, zmęczony i "wyłączony" z codziennego życia, ale równie dobrze może całkiem normalnie funkcjonować (zwłaszcza w okresach bezgorączkowych).

Zdarza się także, że trzydniówka przebiega zupełnie bezobjawowo (subklinicznie) - bez gorączki i bez wysypki.

Natomiast przy bardzo wysokiej temperaturze przebieg trzydniówki może być bardziej "dramatyczny" i może wystraszyć nie tylko malca, ale i niejednego rodzica, bowiem drgawki nie należą do przyjemnych widoków.

Leczenie

Trzydniówka nie wymaga leczenia. Stosuje się jedynie leczenie objawowe, polegające na obniżaniu gorączki odpowiednimi lekami (syropy, czopki). Choroba ustępuje samoistnie, przy czym należy pamiętać, że nie istnieją metody skracające czas trwania gorączki. Nie ma także sposobów, by uniknąć czy zapobiec zakażeniu.

Pamiętaj, że gorączka u niemowlęcia zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Trzeba bowiem wykluczyć jej inne przyczyny, takie jak: zapalenie ucha środkowego, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie płuc lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Lekarz zbierze wywiad, zbada dziecko i może zlecić badania laboratoryjne (OB, CRP, morfologia, przeciwciała IgM). Badania te mogą ułatwić postawienie trafnej diagnozy, ponieważ w przebiegu gorączki trzydniowej w morfologii krwi obwodowej następuje leukopenia (od 2. doby choroby). Objawia się ona małą ilością białych krwinek z wysokim odsetkiem limfocytów w rozmazie.

1 2 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • Syndrom nagłej śmierci łóżeczkowej SIDS czyli Zespół Nagłego Zgonu Niemowląt. Kiedy stwierdza się SIDS? Jakie są przyczyny? Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia SIDS?...
 • Zapalenie piersi Czym jest zapalenie piersi? Kiedy mamy z nim do czynienia? Jakie są objawy i przyczyny? Jak postępować, by poczuć ulgę? Jak...
 • Ropień piersi Ropień piersi to zbiornik wypełniony ropą - płynną, gęstą mazią zawierającą m.in. bakterie. Co jest przyczyną powstawania ropni?...
 • Żółtaczka wcześniacza Żółtaczka wcześniacza - żółtaczka fizjologiczna. Jakie są objawy i przyczyny? Czy mogą wystąpić powikłania? Jak wygląda leczenie?...
 • Pleśniawki - jak sobie z nimi poradzić? Przyczyny powstawania pleśniawek u niemowląt. Jak wyglądają pleśniawki? Jakie są objawy i sposoby leczenie tego schorzenia?...
 • Potówki - objawy, przyczyny i leczenie Co to są potówki? Rodzaje potówek. Objawy i przyczyny potówek. Jak należy pielęgnować skórę pokrytą potówkami i na czym polega...

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • trzydniówka
 • trzydniowka
 • gorączka trzydniowa
 • trzydniówka objawy
 • trzydniówka zarażanie
 • trzydniówka u niemowlaka

Komentarze (16)

1 grudzień 2012, 14:47

monikass

u nas pojawiła się niestety ta gorączka, staram się za wcześnie nie podawać środków przeciwgorączkowych ale kiedy temperatura podnosi się do ok 38 stopni podaję maluszkowi milifen to ibuprofen w syropku który skutecznie obniża temperaturę

31 grudzień 2012, 15:00

Karolina

Z gorączką najczęściej mamy do czynienia kiedy mojego Michałka dopada angina, wtedy ma nawet 39C, podaje mu wtedy Milifen, lek przeciwgorączkowy, przeciwzapalny, ma truskawkowy smak więc chętnie go przyjmuje.

14 styczeń 2013, 23:02

Wiola

kupujcie tylko milifen. Wszystko inne wogóle nie działa, a wręcz szkodzi. Podawajcie maluszkom milifen na wszystko napewno im to wyjdzie na zdrowie. Wątrobe to wręcz leczy. (nie pracuje dla milifenu)

21 maj 2013, 10:24

monika

PR Milifenu działa prężnie ! na każdym portalu widać posty reklamujące ten środek...

11 lipiec 2013, 07:53

krysia

Moja córka na 2,5 roku ma od 2 dni gorączkę nie ma kataru ani kaszlu co ja mam robić?

11 lipiec 2013, 20:49

Ania

Moja ma 10 mcy, dziś jest 3 dzień temp, doszły kupki... Chociaz temp coraz czesciej zaczyna spadac do normalnego poziomu.. Wszystko inne bez zmian - ma nawet humor, Lobuzuje, je, pije :j mam nadzieje ze jutro jak wstanie będzie normalnej ... Zobaczymy jutro ...

16 styczeń 2014, 14:58

paula

u nas byla goraczka i leukopenia, o dziwo lekarz prediatra nie skojarzyl tego z trzydniowka i sie martwilismy o ten niski poziom leukocytow...a tu kalsyczna trzydnioweczka z temperatura, wysypka i leukopenia

28 luty 2014, 08:43

dorota

Mój Szymuś przeszedł już raz trzydniówkę a teraz znowu wystąpiła gorączka bez żadnych innych objawów, podaje na zmianę nurofen forte i czopki, czy to możliwe że drugi raz przechodzi trzydniówkę?

19 marzec 2014, 16:48

ja

nie, niemozliwe. moze miec problem z ukladem mopczowym. zrob badanie moczu i morfologie

21 marzec 2014, 16:46

mama

Możliwe jest że dziecko drugi raz przejdzie trzydniówkę ponieważ dwa rodzaje wirusów mogą ją wywołać. Więcej niż dwa razy na pewno nie będzie :)

14 listopad 2014, 21:26

piotr

może przejść trzydniówkę 2 razy ponieważ są dwa szczepy wirusa HHV6 i HHV7

14 listopad 2014, 21:27

PIOTR

Nasz synek Karol ma 4 miesiące, nagle z rana dostał gorączke powyżej 38'c. Wieczorem pojechaliśmy na kontrole, wszystko ok osłuchowo czysto tylko gorączka. pojechaliśmy do domu. Dalej temperatura w nocy, tak samo dzień drugi, w godzinach południowych kontrola, temp powyżej 38,5'c i nic pozatym. skierowanie na badania, mocz i krew. Wszystko ok tylko białe krwinki WBC 2.96.(leukopenia) Reszta ok. Wieczorem dnia drugiego spadek temp. Od rana dnia trzeciego już bez gorączki, lekkie jakby potówki i dziś dzień czwarty wysypka na całym tułowiu. TRZYDNIÓWKA jak nic, pozdrawiam

12 sierpień 2015, 18:46

Klaudia

Moja córka ma 9 miesięcy od trzech dni gorączka do 39 stopni. Osluchowo czysto lekko zaczerwienione gardlo. Lekarz kazał podawać paracetamol Wit C i hasco sept na gardło lekko psiknac. Narazie temperatura się powoli normuje -zobaczymy dalej.

31 sierpień 2015, 21:23

zonkisia

dla mnie to trzydniówkę najlepiej pokonać sprawdzonym lekiem, który zawsze powinien być w domowej apteczce. Dla mnie takim lekiem jest Ibufen. Działa szybko i radzi sobie z każdym przeziębieniem mojego małego Franka.

20 październik 2015, 13:01

amanda

Ja ostatnio jak córka gorączkowała podawałam paracetamol, ale nic się nie zadziało. Cały czas gorączka była w granicach 39. W końcu podałam jej ibufen z ibuprofenem i dopiero wtedy temperatura zaczęła spadać. I już potem żadnych innych dolegliwości nie było.

30 grudzień 2015, 18:08

rezolutna

Rzeczywiście syropek Milifen ma bardzo dobre opinie nie tylko tutaj ale i u naszej pani dr.Nic sama nie testuję i na pewno nie maja wpływu (na to co podam i kiedy mojemu synkowi) reklamy Tv.Wolę konkret a nie puste słowa.Dlatego lepiej sprawdzić i się przekonać odnośnie skuteczności.
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij