Wiotkość krtani u noworodka

Wiotkość krtani u noworodka

© Can Stock Photo

Wiotkość krtani (laryngomalacja) to wrodzone zaburzenie rozwojowe krtani, polegające na nadmiernej wiotkości jej elementów chrzęstnych. Występuje u maluchów, u których krtań nie zdążyła się w pełni wykształcić, spowodowana jest niedojrzałością mięśni i nerwów.

Wiotkość krtani znacznie częściej występuje u noworodków płci męskiej. Jej objawy mogą ujawnić się już w pierwszych dniach po porodzie, jednak najczęściej stają się zauważalne dopiero po kilku tygodniach.

Charakterystyczne objawy budzą wśród rodziców lęk i obawy o zdrowie, a nawet życie dziecka. Ta dość częsta przypadłość stanowi ok. 60% wszystkich wad rozwojowych krtani. Wiotkość krtani jest najczęstszą przyczyną świstu krtaniowego (stridor) u dzieci.

Maluchy z wiotkością krtani mogą mieć problemy ze strony układu pokarmowego - może im towarzyszyć refluks żołądkowo-przełykowy.

Przyczyny

Jak dotąd nie odkryto, co jest dokładną przyczyną występowania tej przypadłości. Przypuszcza się, że jest to wynik niekompletnego rozwoju napięcia mięśniowego w krtani i niedojrzałości niektórych połączeń nerwowych. Refluks żołądkowo-przełykowy, który dość często towarzyszy tej chorobie, niejako potwierdza i uwiarygadnia tą tezę.

Zauważa się również przypadki rodzinnego występowania tego schorzenia, choć jak dotąd nie wykryto powiązania z żadnym znanym genem.

Warto zwrócić uwagę, iż żadna z tych teorii jak dotąd nie została w pełni potwierdzona.

Objawy

Wiotkość krtani jest z reguły obecna tuż po narodzinach, ale rzadko kiedy bywa tak wcześnie diagnozowana. Objawy tej choroby pojawiają się kilka dni lub tygodni po narodzinach, ale bywa również, że dopiero w okolicy pierwszych urodzin. Laryngomalacja przyczynia się do blokowania dróg oddechowych, w wyniku czego podczas wdechu powstaje charakterystyczny świst, malec wydobywa z siebie nietypowe dźwięki, którym może towarzyszyć głośny terkoczący oddech.

© Barbara Helgason - Fotolia.com

Objawy wiotkości krtani:

 • świst lub głośny piejący odgłos podczas wdechu;
 • zachrypnięty płacz w nocy;
 • podekscytowanie w porze nocnej;
 • trudności w przełykaniu;
 • charczenie;
 • duszności;
 • wciąganie międzyżebrzy i nadbrzusza - zapadanie się szyi i klatki piersiowej podczas oddychania.

 
Kiedy możemy zauważyć powyższe objawy?

 • w pozycji na plecach, ponieważ w tej pozycji miękkie tkanki krtani blokują drogi oddechowe. Świst krtaniowy jest najlepiej słyszalny podczas snu dziecka;
 • podczas płaczu;
 • podczas wysiłku;
 • podczas jedzenia, przełykania.

Skąd ten świst?

Osłabione tkanki krtani nie wytrzymują ciśnienia wywołanego przez oddech, w wyniku czego stają się jeszcze bardziej wiotkie i lekko opadają do środka. Świst powstaje na wskutek przechodzenia powietrza przez te częściowo zapadnięte struktury, które zamykają światło dróg oddechowych. Świst nie jest objawem stałym i nie musi występować przez cały czas - z reguły zmiana pozycji z plecków na brzuszek skutecznie go "ucisza".

 
Świst krtaniowy nie stanowi zagrożenia dla życia dziecka, ale warto wiedzieć, że w czasie infekcji krtaniowej może się nasilać.

Ważne!

Jeśli zauważysz u swojego dziecka wymienione objawy, a nie miało ono wcześniej postawionej diagnozy, niezwłocznie skonsultuj się z pediatrą.

1 2 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

Komentarze (13)

10 czerwiec 2013, 16:42

edi

Moja córeczka miała wiotkość krtani, ciężko było na to patrzeć bo miało się wrażenie, że dziecko się okropnie męczy oddychając. U mojej małej charakterystyczne było chrapanie jak u dorosłego człowieka, które powodowało zdziwienie otoczenia i zaglądanie do wózka czy fotelika;)Pomimo, że laryngolog stwierdził, że tego się nie leczy i minie samo to i tak bardzo czujnie spałam w nocy. Jak w końcu przestała chrapać to z kolei budziłam się przestraszona czy coś się nie stało.Dziś mała ma 8 miesięcy i nie ma śladu po wiotkości krtani;)

13 lipiec 2013, 17:36

ewel

mam 4 miesięczną córkę która ma świst krtaniowy, i podejrzenie astmy codziennie ją inhaluję Pulmicortem solą a czasem Berodualem. Marzę żeby jej przeszło, ciężko patrzeć jak się męczy.

12 sierpień 2013, 06:28

aga

ewel twoja mała jest troche za mała żeby stwierdzić astmę nie wiem czy kiedykolwiek byłaś z nią u foniatry? to jest lekarz od strun głosowych krtani i całej tej okolicy. Mój syn miał wiotkość krtani jak zmieniałam lekarza pediatre gdy miał 4 miesiące lekarka po osłuchaniu jak miał infekcje też podejrzewała że dziecko ma astme ale że po urodzeniu stwierdzono u niego wiotkość krtani to od razu zmieniła zdanie objawy są bardzo podobne. jeszcze raz trudno zrobić 4 miesięcznemu dziecku spirometrię więc trudno też stwierdzić czy faktycznie ma astmę.

23 wrzesień 2013, 11:40

Monika

Moj synek ma niecale 2mies.i zdiagnozowana wiotkosc przez pediatre.ciagle ulewa,krztusi sie przy karmieniu i strasznie charczy.

5 listopad 2013, 20:01

Karolina

Kiedy mój maluszek wyrośnie z wiotkosci krtani ma już trzynaściemiesięcy ?

5 listopad 2013, 20:05

Karolina

Kiedy mój maluszek wyrośnie z wiotkosci krtani ma już trzynaście miesięcy ?

22 grudzień 2015, 19:31

zachary

Moje maleństwo miało wiotkość krtani, na początku byłam przerażona. Teraz już wszystko jest w porządku, ale był to bardzo stresujący czas.

26 grudzień 2015, 18:53

barti

witam wszystkich moj synek ma 4 miesiace i tez ma stwierdzona wiodkosc krtani od momentu jak sie urodzil jest juz po raz 4 w szpitalu poraz drugi zachorowal na zapalenie pluc przez krtan jest bardzo podatny na infekcje drud oddechowych. i po nowym roku zostanie przetransportowany na zabieg odnosnie krtani nie wiem na czym on polega ale mam nadzieje ze w koncu moje dziecko bedzie mniej podatne na infekcje oczywiste objawy swist i chrapanie pozdrawiam rodzicow dzieci z wiatkoscia krtani

1 luty 2016, 19:16

Barcz51

Trzeba być czujnym przy takim maluszku. I wszystkie dziwne rzeczy zgłaszać do lekarza.

17 sierpień 2016, 19:31

Marta

Ja też mam córcię z wiotkością krtani . Jest ciężko ale się nie poddajemy. Czekamy aż mała wyrośnie ale te krztuszenia przy jedzeniu i refluks są wyczerpujące. Mam nadzieję , że wkrótce to ustąpi :)

6 październik 2017, 12:20

Kika

Moja mała w szpitalu była. Tak sie dusiła że mysleliśmy o najgorszym, na szczęscie juz jest dobrze

11 październik 2017, 20:18

lola

Czy to nie zagraza zyciu dziecka

16 październik 2017, 19:12

Snalles28Ow

Ciekawy artykuł
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij