Ciąża

1 tydzień ciąży

W rzeczywistości nie jesteś jeszcze w ciąży (właśnie masz miesiączkę), ale teoretycznie sprawa wygląda trochę inaczej. Jeśli przy najbliższej owulacji dojdzie do zapłodnienia, to właśnie czas, w którym miałaś ostatnią miesiączkę, zostanie uznany pierwszym tygodniem ciąży.

2 tydzień ciąży

Twoja miesiączka już się skończyła albo właśnie dobiega końca. Teoretycznie, gdyby podczas zbliżającej się owulacji doszło do zapłodnienia, to teraz rozpocząłby się "umowny"drugi tydzień ciąży. Dla wielu z nas jest to pewnego rodzaju nadużycie słowne, no ale cóż! Tak już jest i nie zmienimy tego.

3 tydzień ciąży

No i stało się! Maleństwo zostało poczęte! Trzeci tydzień ciąży to w rzeczywistości - licząc od momentu zapłodnienia - dopiero pierwszy. W tym tygodniu zapłodniona morula zagnieżdża się w wyściółce macicy, gdzie w przypadku pomyślnej implantacji nastąpi jej dalszy rozwój.

4 tydzień ciąży

To już czwarty tydzień ciąży, czyli drugi - licząc od momentu zapłodnienia. Termin miesiączki zbliża się nieubłaganie, a krwawienia wciąż nie ma? To dobry znak! Póki co zmiany hormonalne w Twoim organizmie nie posunęły się na tyle daleko, by wysyłać Ci jednoznaczne sygnały potwierdzające ciążę.

5 tydzień ciąży

Nadal spóźnia Ci się miesiączka? Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Wykonaj test ciążowy i potwierdź swoje przypuszczenia. Na tym etapie ciąży testy powinny dać już wiarygodny wynik. Ich działanie oparte jest na wykrywaniu hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej), który występuje we wczesnej ciąży. Jeśli wynik jest pozytywny - gratulujemy!

6 tydzień ciąży

To już szósty tydzień ciąży! Gratulacje! Jeszcze nic po Tobie nie widać, ale Twoje najbliższe otoczenie zapewne już wie, że rozwija się w Tobie nowe życie. Przed Tobą długa droga pełna radości i podekscytowania, ale również obaw i niepokoju. W szóstym tygodniu ciąży można już wybrać się do lekarza ginekologa.

7 tydzień ciąży

Oswoiłaś się już z myślą, że zostaniesz mamą? Przed Tobą jeszcze 33 tygodnie ciąży - wydaje Ci się, że to długo? Nic bardziej mylnego. Ani się obejrzysz, a już będziesz tulić swoje maleństwo w ramionach. Badania lekarskie Jeśli nie byłaś jeszcze u lekarza, to czas najwyższy się do niego wybrać.

8 tydzień ciąży

To już ósmy tydzień ciąży! Zapewne zdążyłaś oswoić się z myślą, że zostaniesz mamą i zaczęłaś postrzegać świat trochę inaczej. Nic dziwnego, przecież już niebawem zmieni się on nie do poznania. Teraz przygotowujesz się pewnie do obwieszczenia tej radosnej nowiny rodzinie i znajomym.

9 tydzień ciąży

Właśnie rozpoczął się ostatni miesiąc pierwszego trymestru. To ostatnie tygodnie okresu zarodkowego rosnącego maleństwa. Jeśli do tej pory nękały Cię nudności i wymioty, to mamy dla Ciebie dobre wieści - już niedługo nadejdą lepsze dni! Badania lekarskie [[279R]]Zapewne jesteś już po pierwszej kontrolnej wizycie i wykonujesz zlecone badania diagnostyczne.

10 tydzień ciąży

Rozpoczął się 10. tydzień ciąży, czyli 8. tydzień licząc od chwili poczęcia. Pierwszy trymestr ciąży zbliża się ku końcowi. Rozwijające się w Tobie maleństwo ma już wykształcone wszystkie organy i narządy. Od tej chwili będą się one tylko rozwijać, rosnąć i udoskonalać.
X Zamknij