Prezent na chrzciny

Prezent na chrzciny

© Can Stock Photo

Chrzest to wydarzenie o charakterze duchowym, więc to sakrament sam w sobie powinien być najważniejszym elementem uroczystości. Żadne prezenty czy pamiątki nie powinny przysłaniać ważności tego święta. Jednak, aby jeszcze bardziej uczcić i zaakcentować ten moment, przyjęło się wręczać prezenty. Ich głównym przesłaniem jest pozostawienie śladu, pamiątki po tym ważnym wydarzeniu, bowiem dzieci nie są jeszcze w stanie go zapamiętać.

Jaki powinien być prezent?

Przede wszystkim trwały - tak, by dziecko po osiągnięciu odpowiedniego wieku mogło do niego wracać i kojarzyć go z tym wyjątkowym dniem.

Na rynku jest coraz więcej ciekawych propozycji projektowanych właśnie z myślą o tej okazji. Do każdej można dołączyć upamiętniającą tabliczkę z grawerem lub wyhaftowaną dedykację. Dzięki temu każdy, nawet najbardziej zwyczajny prezent zyska na oryginalności i symbolicznej wartości.

Możemy wybrać między czymś ponadczasowym, co przetrwa próbę czasu lub czymś praktycznym, co przyda się tu i teraz. Coraz częściej obserwuje się zjawisko wręczania kopert z pieniędzmi, ale zalecamy tu dużą ostrożność, forma ta ma bowiem swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Dobrym rozwiązaniem jest podpytanie rodziców dziecka, jakie mają oczekiwania i czego by sobie życzyli. Oni najlepiej wiedzą, co będzie najlepsze dla ich dziecka.

Jednak ostatecznie rodzaj prezentu zależy przede wszystkim od nas, naszej pomysłowości i zasobności portfela. Najważniejsze jest to, by prezent był dedykowany dziecku, a nie dla jego rodzicom.

"Obowiązkowe" prezenty od rodziców chrzestnych

Zgodnie ze zwyczajem rodzice chrzestni są odpowiedzialni za przygotowanie specjalnych pamiątek chrzcielnych.

www.e-dewocjonalia.eu

Obowiązek matki chrzestnej - biała szatka - jest to jeden z najważniejszych dodatków, którego nie może zabraknąć podczas Chrztu. Szatki mają kształt kwadratu lub serca i są wykonane z bawełny lub satyny. Ozdobione są tasiemkami, kokardami w kolorach złotym, białym, ecri, różowym lub niebieskim. Na szatce znajduje się obrazek gołębicy, świecy, krzyża lub chrzcielnicy. Szatka symbolizuje łaskę Chrztu Świętego i czystość.

Obowiązek ojca chrzestnego - świeca do nabożeństwa - symbolizuje światło Chrystusa. Wybór jest olbrzymi - dostępne są świece typowo dziewczęce, typowo chłopięce, uniwersalne, ręcznie rzeźbione, wytwarzane metodą tradycyjną, złocone i zdobione kwiatami. Można je kupić w sklepach z dewocjonaliami, sklepach internetowych oraz niektórych sklepach z akcesoriami dla niemowląt.

Czy pieniądze do dobry pomysł?

Zależy od sytuacji. Jeśli rodzice dziecka są w słabej kondycji finansowej, to taka forma prezentu jest jak najbardziej na miejscu. Takie wsparcie pomoże im zaopatrzyć malucha w najpotrzebniejsze akcesoria, ubranka i gadżety. Do koperty z pieniędzmi warto dołączyć jakiś drobny upominek dla dziecka, np. grzechotkę, zabawkę i oczywiście kartę, książeczkę lub tubę z życzeniami. Dobrym i zawsze mile widzianym dodatkiem jest ilustrowana biblia dla dzieci.

W innych przypadkach wręczanie kopert z pieniędzmi zależy od nas, panujących zwyczajów i podejścia rodziców dziecka. Są tacy, którzy uważają to za "pójście na łatwiznę". Niemniej jednak w dzisiejszych czasach wręczanie gotówki staje się dla większości ludzi sprawą normalną, a nawet oczekiwaną. Bądź co bądź, jest to najłatwiejszy sposób rozwiązania problemu, z którym boryka się większość gości.

A może coś ze złota?

Wybór jest dość spory - złote łańcuszki, bransoletki, medaliki, kolczyki (dla dziewczynki), wisiorki z medalionem z wygrawerowaną datą chrztu itp. Odpowiednie na tę okazję są także łańcuszki ze znakiem zodiaku lub pierwszą literą imienia dziecka.

Dawniej złoty łańcuszek z medalikiem był wręcz obowiązkowym podarunkiem z okazji Chrztu. Obecnie powoli odchodzi się od kupowania tego typu biżuterii.

Ważne!

Istnieje przesąd mówiący, że darowanie dziecku złotego krzyżyka z okazji Chrztu jest niedopuszczalne i przynosi pecha w życiu.

Srebro zawsze ponadczasowe

Tu wybór jest naprawdę olbrzymi. Srebrne pamiątki są najczęściej wybieranym prezentem z okazji Chrztu. Są wykonane z czystego srebra najwyższej próby (925), mają niepowtarzalne wzory i piękne zdobienia. Niektóre z tych małych dzieł sztuki posiadają specjalne schowki, np. na pukiel włosów lub pierwszy ząbek. Prezent jest więc oryginalny i praktyczny.

Pomysł przyszedł do nas z zachodu i znalazł grono fanów. Na większości srebrnych pamiątek możemy umieścić informacje w formie ozdobnego graweru. Najczęściej jest to imię dziecka, data urodzin, data Chrztu, waga urodzeniowa i wzrost. Co możemy wybrać?

prezentynachrzest.com

Srebrny grzebyk - wyposażony w specjalną skrytkę na pierwszy pukiel włosów. Cena od 120 zł (ok. 10 g srebra) do 300 zł (ok. 13 g).

 

chrzestdziecka.com.pl

Srebrny smoczek - jest symbolem radosnego i beztroskiego dzieciństwa. Posiada specjalną skrytkę na pierwszy ząbek. Koszt takiego smoczka waha się w granicach od 90 do nawet 400 zł. Cena uzależniona jest od wagi i próby srebra.

chrzestdziecka.com.pl

Srebrna łyżeczka - jest symbolem dobrobytu, bogactwa i szczęścia. Tradycja wywodzi się z krajów anglosaskich. Uchwyt łyżeczki może być zakończony grzechotką, co czyni ją jeszcze bardziej zjawiskową i oryginalną. Cena uzależniona jest od wagi i próby srebra i waha się od 100 do 230 zł.

 
Srebrna grzechotka - jest symbolem radosnego i beztroskiego dzieciństwa. Wykonana jest ze srebra z dodatkiem ozdobnych kamieni. Cena uzależniona jest od wagi i próby srebra (120 - 250 zł).

chrzestdziecka.com.pl

1 2 Następna strona

Komentarze (8)

29 listopad 2012, 13:33

Gość

Artykuł się przydał, wybrałam świece z pierwszego zdjęcia na www.e-dewocjonalia.eu ;-)

17 grudzień 2013, 12:34

Gość

dostałem 61 lat temu złoty krzyżyk na chrzest z grawerką z dugiej strony Tyle szczescia jakiego zaznałem w dotychczsowym życiu można by było obdarować wiele osób. Mam na myśli naprawdę " niebywałe szczęście" ratujące mnie przed bardzo poważnymi konsekwencjami. Tak ze przesądy są dla ludzi którzy wierzą w zabobony np czarnego kota.

29 marzec 2014, 11:45

Piotr

Piękne rzeczy mają w sklepie e-dewocjonalia.eu, polecam!

6 listopad 2015, 13:02

Klara

Ja tam kupowałam w alechrzest.pl piękną grawerowaną pozytywkę. Pamiątka i to taka spersonalizowana :)

10 listopad 2015, 08:21

Niania23

Ja mojej małej chrześnicy kupowałam piękny album z grawerem z alechrzest.pl Uważam że naprawdę warto wydać parę groszy na takie coś bo albumik jest przecudny!

8 maj 2016, 12:54

olkaaa24

Ciekawe prezenty można kupić w sklepie http://dladzieciaczka.pl/ niezależnie od wieku dziecka

13 wrzesień 2016, 07:43

patina124

Ja kupiłem taką
drewnianą brochę

13 luty 2017, 16:00

Mmama

Też zastanawialiśmy się co córka dostanie na chrzciny. Było z tym różnie. Jedni symbolicznie inni kilka tysięcy (babcie i dziadkowie). A teraz znajomi wrócili z Włoch i zafundowali dziecku badania genetyczne typu igenesis. Po prostu rewelacja jak to zobaczyliśmy. Kopalnia wiedzy, co podawać, czego unikać i nie wciskać na siłę bo geny wyraźnie podpowiadają – z tym może być problem. Niestety (a może stety) podpowiadają też o możliwych chorobach w przyszłości. Jak ktoś ma czas to niech sobie wyggoluje. My jesteśmy pod wrażeniem
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij