Zmiany w urlopach rodzicielskich - 2013 rok

Zmiany w urlopach rodzicielskich - 2013 rok

© Svetlana Fedoseeva - Fotolia.com

Na specjalnym posiedzeniu rząd przyjął szereg zmian związanych z przyznawaniem urlopów rodzicielskich. Urlopy macierzyńskie i ojcowskie mają być dłuższe, a zasiłek ma wynosić 80% wynagrodzenia. Uregulowano także kwestie urlopów macierzyńskich dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 września 2013 roku. Jak zapewnia minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, są to bardzo korzystne zmiany dla rodziców. Nowe rozwiązania są jednym z elementów polityki prorodzinnej rządu i mają sprzyjać poprawie dzietności w polskich rodzinach. Proponowane zmiany będą kosztowały budżet państwa około 2 mld złotych, a kwota ta uzależniona jest od ilości osób zainteresowanych nowym rozwiązaniem.

Premier Donald Tusk deklaruje, że ustawa o rocznym urlopie macierzyńskim ma obejmować również kobiety, które obecnie przebywają na urlopach macierzyńskich, a nie tylko tych, które dopiero oczekują dziecka.

Obecnie urlop macierzyński trwa 24 tygodnie - w tym 20 tygodni urlopu podstawowego i 4 tygodnie urlopu dodatkowego. Po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu matka może przekazać pozostałą część ojcu. Oprócz tego ojcu przysługują 2 tygodnie urlopu przeznaczonego tylko i wyłącznie dla niego (tzw. urlop tacierzyński). Rodzice podczas trwania urlopu macierzyńskiego, jak i ojcowskiego otrzymują 100 procent wynagrodzenia.

© Anna Omelchenko - Fotolia.com

Po zmianach zaproponowanych i przyjętych przez rząd rodzice będą mogli wybrać długość urlopu oraz wysokość zasiłku. Jeżeli na dwa tygodnie przed terminem porodu kobieta zadeklaruje chęć wykorzystania całego urlopu macierzyńskiego (tzn. jednego roku), to stawka zasiłku będzie wynosiła 80% wynagrodzenia i będzie wypłacana przez cały okres trwania urlopu. W przypadku braku takiej deklaracji świadczenie będzie wypłacane w wysokości 100% przez okres pół roku.

Możliwe jest również podjęcie decyzji o przedłużeniu półrocznego urlopu o pozostałą część. W takim przypadku wysokość świadczenia będzie wynosiła odpowiednio: 100% przez pierwsze półrocze i 60% przez pozostałe miesiące urlopu. Według przyjętych zmian będzie również możliwość wybrania dowolnej długość urlopu, np. 7-8 miesięcy. Zmiany w tym zakresie są elastyczne i będą dopasowane do potrzeb rodziców. Rodzice będą mogli również podzielić się drugą częścią urlopu macierzyńskiego, ale nie będą mogli na tym urlopie przebywać jednocześnie.

 
Od 20. tygodnia urlopu macierzyńskiego możliwy będzie również powrót do pracy na pół etatu. W takim przypadku prawo do świadczenia nie przepadnie, ale będzie wynosiło 50%.

Zmiany mają wpłynąć na poprawę sytuacji kobiet na rynku pracy. Pracodawcy niechętnie zatrudniają kobiety - zwłaszcza młode, w wieku rozrodczym, obawiając się, że będą musieli ponieść dodatkowe koszty związane z ewentualną ciążą pracownicy. Pracodawca zmuszony jest wówczas do szukania zastępstwa i ponosi dodatkowe koszty związane z wdrożeniem nowego pracownika.

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

  • Gdy facet schodzi na drugi plan Zdarza się, że po urodzeniu dziecka pojawiają się problemy,o których nie miałeś pojęcia. Czy nadmierna troska o bobasa może być...
  • Urlop ojcowski a urlop tacierzyński Czym różnią się od siebie urlop tacierzyński i ojcowski? Kiedy można wykorzystać jeden, a kiedy drugi? Komu przysługuje urlop...
  • Urlop macierzyński Czym jest urlop macierzyński? Kiedy i komu przysługuje? Jakie warunki trzeba spełnić? Czym jest dodatkowy urlop macierzyński? Czy...
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij