Mały pokój - funkcjonalny i bezpieczny

Mały pokój - funkcjonalny i bezpieczny

© Can Stock Photo

Własne gniazdko to marzenie wszystkich, jednak wiele rodzin boryka się z problemami mieszkaniowymi. W dobie kryzysu finansowego oraz coraz surowszych kryteriów przyznawania kredytów polskie rodziny niejednokrotnie decydują się na kupno mniejszego lokum niż by chciały. Urządzenie małych i ciasnych pokoi tak, by były funkcjonalne i praktyczne - to nie lada wyzwanie. A kiedy w rodzinie pojawia się dziecko, problem właściwego zaprojektowania niewielkiej przestrzeni mieszkalnej powraca ze zdwojoną siłą.

Przez pierwszych kilka lat rozmiar pokoju nie ma większego znaczenia. Maluch przez znaczną część dnia będzie przebywał z rodzicami. Czas spędzany „u siebie” - to przede wszystkim czas przeznaczony na sen. Problem pojawia się, kiedy dziecko ma już sześć, siedem lat. Zabawy stają się bardziej energiczne i żywiołowe, a naszych milusińskich zaczynają odwiedzać koledzy i koleżanki z przedszkola. Dlatego warto zastanowić się dużo wcześniej, w jaki sposób zagospodarować niewielką przestrzeń w pokoju malca.

Kupujmy z głową

Okres oczekiwania na maluszka jest niezwykle ekscytujący. Często w przypływie uczuć kupujemy wiele niepotrzebnych gadżetów, które tylko ładnie wyglądają - zabierają jednak przestrzeń, której tak potrzebujemy. Sklepy pełne są mebli, zabawek i rekwizytów, które wydają się niezbędne - przytulanki, bez których dziecko nie zaśnie, najnowsze super zabawki itp. Dopiero potem okazuje się, że zakupy okazały się zupełnie nietrafione i naraziły budżet domowy na niepotrzebny wydatek. Dlatego warto zasięgnąć porady doświadczonych rodziców, a listę zakupów zawęzić do niezbędnego minimum. Później możemy ją sukcesywnie poszerzać i wprowadzać konieczne udogodnienia. Pamiętajmy, że pokój powinien być bezpieczny i wygodny zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Musimy się w nim z łatwością się poruszać, nie potykając się co chwila o stertę zabawek. Przez kilka lat zestaw zabawek i gadżetów osiągnie zastraszające rozmiary, dlatego warto co jakiś czas przeprowadzić ich selekcję.

 
Jaki kolor?

Najważniejsze, co musimy zrobić, to w żaden sposób nie pomniejszać i tak już niewielkiego pokoju. Ogromne znaczenie ma kolor ścian i mebli. Jasne barwy optycznie powiększają pokój, który nabierze blasku i będzie przyjemny dla oka. Wybierajmy kolory, które w naturalny sposób harmonizują ze sobą. Podłoga natomiast powinna być przedłużeniem koloru ścian. Unikajmy ciemnych odcieni, które pomniejszą pomieszczenie.

A może lustra?

Ciekawym i często stosowanym rozwiązaniem, które pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie, są lustra. Poza typową funkcjonalnością, są one także wspaniałym elementem dekoracyjnym. Ponadto (jak twierdzą logopedzi) częste przeglądanie się dziecka w lustrze ma niebagatelnym wpływ na rozwój mowy. Musimy jednak pamiętać, aby lustro było wykonane z nietłukącego się tworzywa. Natomiast lustra szklane powinny być zabezpieczone specjalną folią. Musimy bowiem mieć stuprocentową pewność, że mały lokator będzie bezpieczny. Lustra mają jednak jedną podstawową wadę - bardzo szybko się brudzą i utrzymanie ich w czystości nie jest łatwe. Zwłaszcza, gdy uwzględnimy fakt, że dziecko będzie chciało dotykać tajemniczego osobnika za lustrzaną kurtyną.

Zasłony czy rolety?

W walce o przestrzeń naszym sprzymierzeńcem niewątpliwie są rolety. Podobnie jak w przypadku ścian - powinny być jasne. Ponadto dzięki takiemu rozwiązaniu do pokoju docierać będzie więcej światła słonecznego. Zasłony (zwłaszcza te sięgające podłogi) zabierają miejsce, na którym tak nam zależy.

Jakie meble do małego pokoju?

Umeblowanie małego i ciasnego pomieszczenia wymaga od dekoratora wielu przemyślanych decyzji. Pamiętajmy, by w pokoju znalazły się tylko najpotrzebniejsze meble, a więc łóżeczko, pojemniki na zabawki oraz półki na książki. Powinniśmy raczej zrezygnować z wielkogabarytowej szafy na rzecz praktyczniejszej i mniejszej komody. Pozostałe ubranka możemy przechowywać we wspólnej szafie. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są różnego rodzaju schowki i pudła na zabawki. Możemy umieścić w nich wszystkie skarby malucha, a dodatkowo dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy przestrzeń do zabawy oraz możliwość łatwego i szybkiego posprzątania pokoju.

Mały pokoik wcale nie oznacza, że musi on być niefunkcjonalny i ciasny. To od nas zależy, jak będziemy się w nim czuć i jakie będzie sprawiał wrażenie. Wystarczy poznać kilka trików i zastosować się do nich, by mały i ciasny pokoik przemienił się w przestronne i komfortowe wnętrze.

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

  • Dobre zabawki... czyli jakie? Kiedy kupić pierwszą zabawkę? Czym sugerować się przy wyborze zabawki? Cechy bezpiecznej zabawki. W jaki sposób zabawki stymulują...
  • Czwarty miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie czteromiesięcznego niemowlaka? Co potrafi? Co lubi? Co je i ile śpi czteromiesięczne niemowlę? Postępy
  • Piąty miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie pięciomiesięcznego niemowlaka? Co potrafi niemowlę w piątym miesiącu życia? Jak wygląda karmienie niemowlęcia w...
  • Szósty miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie sześciomiesięcznego niemowlaka? Co potrafi półroczne dziecko? Kiedy pojawi się pierwszy ząbek? Karmienie...
  • Siódmy miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie siedmiomiesięcznego niemowlaka? Co potrafi, co lubi, co je? Czemu nie lubi rozstawać się z mamą? Uroki...

Komentarze (1)

7 luty 2013, 20:42

sawickifilm

Pokoik musi koniecznie uwzględniać potrzeby dziecka.
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij