Seks w ciąży

Seks w ciąży

© konradbak - Fotolia.com

Seks w życiu człowieka bez wątpienia jest bardzo ważny. Dwoje ludzi w momencie aktu seksualnego staje się jednym ciałem. W ten sposób ludzie pokazują, jak bardzo zależy im na sobie, uzewnętrzniają swoją miłość. Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, pojawiają się między innymi pytania dotyczące współżycia seksualnego. Z obawy przed poronieniem niektóre pary rezygnują z seksu twierdząc, że w ten sposób chronią dziecko i zdrowie przyszłej mamy.

Czy jest to właściwy pogląd? Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Czy istnieją przeciwwskazania do współżycia w czasie ciąży? Jakie jest w tej sprawie stanowisko lekarzy? W poniższym artykule odnajdziecie odpowiedzi na wszelkie wątpliwości związane z seksem w ciąży.

Czas na zmiany

Jeżeli ciąża przebiega bez powikłań, nie ma żadnych wskazań do ograniczania seksu w czasie ciąży. Oczywiście współżycie z partnerem ulegnie zmianie, ale nie ma powodu, aby z niego rezygnować. Co więcej - seks powoduje lepsze ukrwienie macicy, przez co zwiększa przepływ krwi do płodu nawet o 50%. Rozszerzają się naczynia krwionośne, dzięki czemu dziecko jest lepiej dotlenione. Jednak to nie wszystko - dla niektórych kobiet w ciąży seks jest o wiele przyjemniejszy niż wcześniej. Spowodowane jest to silniejszym ukrwieniem pochwy, co potęguje przyjemne doznania. Ponadto w czasie orgazmu macica mocniej się zaciska, dając w ten sposób intensywniejsze doznania partnerowi. Zwiększona wrażliwość piersi może powodować również, że niektóre kobiety częściej i szybciej osiągają orgazm. Jednak zainteresowanie zbliżeniem intymnym w czasie ciąży jest uzależnione od trymestru, w jakim się znajduje kobieta.

© olly - Fotolia.com

Pierwszy trymestr

W pierwszym trymestrze kobieta może mieć mniejsze zainteresowaniem seksem niż zwykle. Na początku ciąży hormony zaczynają szaleć. Pojawia się notoryczne zmęczenie, zawroty głowy, mdłości, wymioty i bóle piersi. Przyszłe mamy uskarżają się na złe samopoczucie i wahania nastroju. W świetle tych dolegliwości ostatnią rzeczą, na jaką mają ochotę, jest seks. Abstynencja seksualna może (choć nie musi) trwać od kilku dni do kilku tygodni. W zasadzie na początku ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących pozycji seksualnych, jednak partner powinien wykazać się odrobiną delikatności i wyczucia. Ważne, by bacznie obserwował partnerkę i jej reakcje na "pieszczoty" - coś, co sprawiało kobiecie przyjemność przed ciążą, teraz może okazać się dla niej bolesne. Należy unikać uciskania brzucha i biustu.

Niektórym kobietom w pierwszych tygodniach ciąży dokucza suchość pochwy. W takim przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć żeli nawilżających. Można je stosować bez obaw, ponieważ działają powierzchniowo, a więc nie wnikają do organizmu i nie szkodzą rozwijającemu się dziecku. Pamiętajmy jednak, by odstawić wszelkie chemiczne afrodyzjaki zwiększające doznania erotyczne.

© Igor Mojzes - Fotolia.com

Drugi trymestr

W ciągu kolejnych tygodni apetyt na seks rośnie. Kobieta zdążyła już przyzwyczaić się do odmiennych reakcji, a jej organizm oswoił się z nowym lokatorem. Powoli mija zmęczenie oraz mdłości. Rośnie poziom hormonów - głównie progesteronu i estrogenu - przez co czuje się ona jakby była w czasie ciągłej owulacji. W drugim trymestrze kobieta rozkwita i promienieje. Pojawiają się krągłości i dopisuje dobre samopoczucie, dzięki czemu przyszła mama czuje się atrakcyjna i pożądana.

Trzeci trymestr

© Yuri Arcurs - Fotolia.com

Ostatni trymestr ciąży to czas, gdy seks schodzi na dalszy plan. Młodzi rodzice z niecierpliwością oczekują pojawienia się dziecka, gorączkowo przygotowują się na to wielkie wydarzenie. Ponadto kobieta w tym okresie czuje się ociężała i towarzyszy jej ciągłe zmęczenie. Pojawia się uciążliwa zgaga i parcie na pęcherz. Przyszłej mamie trudniej się oddycha i funkcjonuje. No i ten brzuch! Nie da się ukryć, że na tym etapie ciąży jest już naprawdę duży. Seks jest utrudniony, a przy tym trzeba pamiętać, by wybierać takie pozycje seksualne, które nie uciskają brzucha. Jest jeszcze coś, co skutecznie odstrasza przyszłych rodziców przed kontynuacją miłosnych igraszek - lęk przed wywołaniem przedwczesnej akcji porodowej. Prawdą jest, że w spermie znajdują się prostaglandyny, które mogą zmiękczyć szyjkę macicy i przez to zainicjować akcję porodową. Może się to jednak zdarzyć stosunkowo blisko przewidywanego terminu porodu.

Czasami zdarza się, że kobieta czuje się na tyle niekomfortowo, że unika kontaktu seksualnego. Pamiętajmy, że pociąg seksualny w ostatnim trymestrze wyraźnie słabnie i jest to naturalna kolej rzeczy. Jedyne, co nam pozostaje, to zaakceptowanie tego faktu. Kobieta w czasie całej ciąży potrzebuje przede wszystkim olbrzymich pokładów czułości, ciepła i zrozumienia ze strony swojego partnera. Młoda mama chce być kochana i akceptowana, a nadrzędną rolą partnera jest zapewnienie ciężarnej bezpieczeństwa i spokoju.

Kiedy należy uważać

Gdy ciąża przebiega prawidłowo, mogą pojawić się pewne objawy, których nie można ignorować, a po ich wystąpieniu najlepiej niezwłocznie udać się do lekarza. Są to m.in.:

  • krwawienie lub plamienie - ten niepokojący objaw może być spowodowany zbyt głęboką penetracją. Krwawienie może wywołać również niewyleczona nadżerka, brak lub niedobór hormonów odpowiedzialnych za donoszenie ciąży lub po prostu przekrwienie szyjki macicy.
  • ból w dolnych okolicach brzucha pojawiający się po stosunku - w takim przypadku najbezpieczniej zgłosić to swojemu lekarzowi i zasięgnąć jego porady.

Czerwone światło

© Barbara Helgason - Fotolia.com

Czasami współżycie seksualne w czasie ciąży jest niemożliwe lub znacznie ograniczone. Lekarz może ograniczyć lub zabronić kontaktów intymnych jeśli:

  • łożysko jest nieprawidłowo umiejscowione;
  • ciąża jest zagrożona;
  • kobieta już wcześniej poroniła;
  • występują krwawienia;
  • pękł pęcherz owodniowy;
  • przy powtarzających się infekcjach dróg rodnych;
  • w przypadku ciąży mnogiej.
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij