Urlop ojcowski a urlop tacierzyński

Urlop ojcowski a urlop tacierzyński

© Can Stock Photo

Urlop ojcowski

Od 2010 r. ojcowie mogą korzystać z nowego przywileju, jakim jest urlop ojcowski. Są to dodatkowe dni wolne, które może wykorzystać ojciec dziecka niezależnie od urlopu matki. Urlop ten przysługuje mężczyźnie, który niekoniecznie jest biologicznym ojcem dziecka. Może go otrzymać również osoba, która adptowała dziecko przed ukończeniem przez nie pierwszego roku życia.

W latach 2010 - 2011 urlop ten wynosił zaledwie 1 tydzień. W 2012 - 2013 są to już 2 tygodnie. Pamiętajmy, że urlop ojcowski możemy otrzymać tylko do ukończenia przez dziecko dwunastego miesiąca życia - niewykorzystany urlop przepada. Wniosek o przyznanie urlopu należy złożyć u pracodawcy na 7 dni przed datą jego rozpoczęcia.

Do wniosku należy dołączyć skrócony akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie, że urlop na to dziecko nie był wykorzystany wcześniej. Pracodawca nie może odmówić przyznania tego dwutygodniowego urlopu.

Na okres urlopu składają się dni kalendarzowe występujące bezpośrednio po sobie, obejmujące również dni ustawowo wolne od pracy (niedziele czy wolne soboty). Urlopu ojcowskiego nie można dzielić na krótsze odcinki. Jest on przyznawany w całości. Ważne! Osobom zatrudnionym na umowę zlecenie urlop ojcowski nie przysługuje.

Urlop tacierzyński

Kolejnym urlopem, z jakiego może skorzystać ojciec, jest tzw. urlop tacierzyński, choć kodeks pracy nie nazywa go w ten sposób. Urlop tacierzyński to tak naprawdę niewykorzystana część urlopu macierzyńskiego, który może być wykorzystany przez ojca dziecka. Jak widać, "urlop macierzyński dla ojca", jest ściśle powiązany z decyzją matki. Jeśli zechce ona wykorzystać urlop, jaki jej przysługuje w pełnym wymiarze, ojciec nie otrzyma go w ogóle.

Długość urlopu macierzyńskiego uzależniona jest od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. W 2012 r. urlop ten wynosi odpowiednio od 20 do 37 tygodni. Możliwe jest również uzyskanie dodatkowego urlopu w wymiarze 4 - 6 tygodni. Oznacza to więc, że maksymalna długość urlopu macierzyńskiego przy jednym dziecku może wynieść maksymalnie 24 tygodnie (w przypadku narodzin piątki dzieci nawet 43 tygodnie).

Pamiętajmy! Urlop macierzyński nie przysługuje matkom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Poza tym młoda mama musi wykorzystać co najmniej 14 tygodni urlopu. Po tym okresie może złożyć wniosek do pracodawcy o rezygnację z dalszego urlopu (jednak najpóźniej 7 dni przed powrotem do pracy). Dopiero wtedy ojciec ma prawo ubiegać się o pozostałą część urlopu macierzyńskiego.

We wniosku należy wskazać datę rozpoczęcia urlopu oraz dołączyć zaświadczenie potwierdzające, że matka wykorzystała po porodzie 14-tygodniowy urlop macierzyński. Ponadto należy przedstawić pisemne oświadczenie matki, że rezygnuje z dalszej części urlopu macierzyńskiego.

Bardzo ważne! Termin urlopu tacierzyńskiego musi przypadać bezpośrednio po dacie rezygnacji z urlopu matki.

Urlop tacierzyński przysługuje również ojcom, gdy:

  • matka musi być poddana hospitalizacji;

  • stan zdrowia matki uniemożliwia jej osobistą opiekę nad dzieckiem;

  • nastąpi zgon matki w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego.

Pracownik zyskuje prawo do części urlopu na czas, w którym matka pozostaje pod opieką szpitala. Jednak nie może być on dłuższy niż czas leczenia. Urlop tacierzyński przysługuje ojcom tylko w przypadku, gdy matka zdążyła wykorzystać 8 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Pamiętajmy, że pracodawca jest zobowiązany przyjąć pracowników wracających do pracy po urlopie. Nowe przepisy gwarantują pracownikom zatrudnienie na tym samym stanowisku lub, jeżeli to niemożliwe, na stanowisku równorzędnym, zgodnym z ich kwalifikacjami oraz z wynagrodzeniem, jakie otrzymywali przed urlopem.

Widać, że osoby stanowiące prawo w Polsce zaczęły dostrzegać role mężczyzn w wychowywaniu dzieci. Dostęp chociażby do urlopów wychowawczych jest coraz łatwiejszy, ale w tej kwestii jest jeszcze dużo do zrobienia. Widać jednak krok w dobrą stronę. Stereotypowe spojrzenie na rolę ojca, który ma tylko zarabiać na rodzinę, powoli się zmienia.

Mężczyźni chcą aktywnie uczestniczyć w rodzicielstwie. Nie chcą być tylko biernymi obserwatorami, a każdy dodatkowy wspólny dzień ojca z dzieckiem jest bezcenny i ważny dla całej rodziny.

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • urlop ojcowski
  • urlop tacierzyński
  • tacierzyński
  • urlop tacierzynski
  • urlop tacierzyński 2013
  • urlop ojcowski 2013

Komentarze (29)

2 marzec 2012, 15:45

dymek

Cieszę się,że mamy coraz więcej możliwości prawnych bycia z naszymi dziećmi. Oby tak dalej.

28 marzec 2012, 21:59

tomek

W tych wszystkich przepisach to można się pogubić. Do dzisiaj myślałem, że urlop ojcowski i tacierzyński to to samo a tu taki zaskok!

6 październik 2012, 16:49

natalia

jeżeli matka nie pracuje czy ojcu dziecka przysługuje urlop tacierzyński?? Prosze kogoś o odpowiedz. Dziękuje

7 październik 2012, 20:11

Marta

Nie przysługuje :-(

9 październik 2012, 22:17

praktyk

@Natalia:

Nie. Omawiany urlop to część urlopu macierzyńskiego przydzielona ojcu, a zatem skoro matka nie pracuje i nie przebywa w związku z tym na urlopie macierzyńskim, to nie ma możliwości "oddania" swojej niewykorzystanej części urlopu ojcu dziecka.

12 październik 2012, 13:55

Ola

Witam,
czy małżonek może skorzystać z urlopu ojcowskiego w trakcie korzystania przez matkę z urlopu macierzyńskiego?

22 październik 2012, 19:51

Wilan

Czyli jak dobrze rozumiem, jako ojciec dziecka mogę wykorzystać zarówno urlop ojcowski jak i tacierzyński? czyli mieć dodatkowe 4 tygodnie czasu na spędzenie razem z dzieckiem i Żoną? :)))

22 październik 2012, 19:53

zuzka

Bardzo się ciesze ze tak to wszystko zaczyna funkcjonowac

22 październik 2012, 20:44

sssssssss

urlop ojcowski to 2 tyg. natomiast urlop tacierzyński jest zależny od urlopu macierzyńskiego. Jeżeli matka wykorzysta go w pełni to ojcu ten urlop nie przysługuje. Urlop ojcowski a urlop tacierzyński to dwa niezależne od siebie urlopy.

1 listopad 2012, 13:06

Gość

Oczywiście jest to urlop w 100% płatny..??

3 listopad 2012, 21:22

łiukasz

mam pytanie.
po jakim czasie pracujac u swojego nowego pracodawcy moge złożyc wniosek o urlop ojcowski?

4 listopad 2012, 09:58

sssssssss

urlop ojcowski i tacierzyński płatny jest 100%

12 listopad 2012, 10:04

Gość

z urlopu ojcowskiego 14-dniowego może skorzystać ojciec dziecka nawet gdy matka nie pracuje jest bezrobotna

10 styczeń 2013, 21:29

polozna

Witam, jestem położną i w ramach pisania pracy magisterskiej przeprowadzam anonimowe badanie wśród mężczyzn, którym w okresie od 3 do 12 miesięcy temu urodziło się dziecko. Dotyczy ono porodu i zmian jakie wywołuje w życiu rodzinnym.
Byłabym bardzo wdzięczna za wypełnienie przez Panów ankiety.
Z góry serdecznie dziękuję za wszelką pomoc :)

link do badania:
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fromEmail=true&formkey=dEpmOHg2LW9wR3V6WXdfMFNkWmMtbFE6MQ

24 luty 2013, 13:15

benedykt

witam,a wie ktos jak placa 14 dni ojcowskiego bo pani w kadrach powiedziała mi że sa niepłatne i 2 dni z tytułu urodzenia dziecka tez niepłatne--czyli wezme polowe pesji?

14 marzec 2013, 20:33

nata

14 dniowy urlop ojcowski jak i 2 dni urlopu okolicznościowego są w pełni płatne. Polecam zacytować pani kadrowej Art ze strony: http://www.multiprawo.pl/prawo-pracy/urlop/art,39,urlop-ojcowski-a-tacierzynski.html

9 maj 2013, 18:26

Andrzej

Witam. Mam problem. Z matka moich dzieci, nie mamy ślubu. Oboje pracujemy w jednej firmie i niestety oboje na umowę-zlecenie. Właśnie urodziło sie nam czwarte dziecko (piękny synek) i z tego wynika, że chyba żadne z nas nie może skorzystać z urlopu macierzyńskiego, czy tacierzenskiego?! Dobrze rozumiem? Może znajdzie sie na forum ktoś, kto mógłby doradzić mi cos w tej kwestii? Nie mogę także doczytać sie, czy mimo, że nie jesteśmy w związku małżeńskim, a dzieci noszą moje, czyli ojca nazwisko, ja mogę skorzystać chociaż z urlopu ojcowskiego? Będę wdzięczny za każdą radę. Pozdrawiam

12 maj 2013, 21:31

adam

kto placi przy urlopie tacierzynskim i czy sie oplaca

5 czerwiec 2013, 15:54

fbv

Witam. Chcę jechać na urlop do Chorwacji. Czy mogę wziąść urlop ojcowski? Chyba mogę no nie, bo będę tam z dzieciakiem przecież, a szkoda mi korzystać z wypoczynkowego.

17 czerwiec 2013, 08:39

Robert

Dzień po złożeniu wniosku, pracodawca zaproponowł mi przejście na własna działalność, bez ogródek stwierdził,z ę taki urlop to dla niego koszt, nie ma mnie dwa tygodnie w pracy i takie tam bzdury. Taki urlop powinien bardziej chronić ojca albo być obowiązkowy a nie dobrowolny, w tej sytuacji mamy mniej praw od kobiet... a teraz albo musze szukać innej roboty albo dogadac się z tą dziaalnością, w obu przypadkach nie jestem szczęśliwy.

2 lipiec 2013, 10:15

Paulina

Witam. mam pytanie jestem studentka zaoczną we wrześniu urodzę dziecko , zamierzam dalej się uczyć (nie przysługuje mi urlop macierzyński) z ojcem dziecka nie mam ślubu , czy ojcu dziecka przysługuje prawo do urlopu ojcowskiego i tacierzyńskiego ?

14 lipiec 2013, 21:43

Gość

Paulina, nie przysługuje Ci urlop macierzyński? tzn, że nie pracowałaś? to ojcu Twojego dziecka przysługuję wyłącznie urlop ojcowski, trwa 14 dni. Z jednym wyjątkiem, jeśli ojciec dziecka pracuję na umowe zlecenie taki urlop mu się nie przynależy. Wszystko jest w artykule. Wczytaj się.

6 sierpień 2013, 11:12

Margo

czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak to jest jeśli mama jest zarejestrowana w krusie a tata w zusie ,dzidzia urodziła się w styczniu 2013 ,to czy tata ma prawo do urlopu ojcowskiego,lub tacierzyńskiego (mama w KRUS nie ma macierzyńskiego)

23 październik 2013, 13:56

Agnieszka

witam na chwile obecną mój mąż ma umowę zlecenie ale od 01.11.2013 będzie miał umowę o prace w tej samej firmie czy w tym przypadku będzie przysługiwać mu 14 dni urlopu ojcowskiego gdybym urodziła przed podpisaniem umowy o prace??

20 grudzień 2013, 12:03

Damian

Czy urlop ojcowski (14 dni) można podzielić np na 2-3 części ?

22 grudzień 2013, 22:40

Adam

Witam mam pytanie
Żona zaszła w ciąże w kwietniu pracowała w fabryce przez 8 miesięcy dostawała umowy śmieciowe co 2 tyg ..z ciążą przepracowała w fabryce 1.5m/ca nie wiedzieliśmy że minimum jest 3 m/ce aby było płacone rok po urodzeniu a tak to mamy tylko do urodzenia płatne...Termin dziecka jest na teraz lada chwila się urodzi...Natomiast ja dostałem wypowiedzenie z pracy po 5 latach i mam płacone do końca miesiąca z dniem 1styczen.2014 nie ma mnie w firmie...Moje pytanie jest następujące:....Po urodzeniu 2 dni jeszcze mi się należy a czy moge skorzystać z jakiegoś tacierzyńskiego ??? proszę o pomoc pozdrawiam i Wesołych Swiąt
prosił bym o odpowiedź

3 czerwiec 2014, 14:15

Darek

Witam,
Pytanko troszkę skomplikowane, przynajmniej jak dla mnie. Planuje wykorzystać przysługujący mi urlop ojcowski, żeby nie przepadł (syn urodził się 23.07.2013)> Urlop zaplanowałem od dnia 16.06.2014. Pytanie jest do kiedy powinienem wypisać wniosek? 27.06, 30.06? Pytanie rodzi się stąd, że w dniu 20.06 w mojej firmie jest dzień wolny od pracy, który muszę odpracować jeszcze 14 .06( przed urlopem). Czyli w sumie biorę 10 dni urlopu, ale w tym czasie mój zakład pracy będzie pracował 9 dni. Proszę o radę

11 październik 2014, 20:49

ugg pas cher courte

Urlop ojcowski a urlop tacierzyński - MójNiemowlak.pl
ugg pas cher courte http://www.business-concept.fr/uggpascher/LY8oicWsli/

24 lipiec 2015, 20:48

Ewelina

Witam mam pytanie bo mój narzeczony pracuje w Niemczech i pracuje na umowę zlecenie należy się mu urlop tacierzyński lub ojcowski, a no i jak będzie na chorobowym czy urlopie to może z tego urlopu czy chorobowego przejść na urlop ojcowski lub tacierzyński. proszę o radę
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij