Wakacyjna podróż z niemowlakiem

Wakacyjna podróż z niemowlakiem

© Can Stock Photo

Wielu rodziców ma obawy dotyczące pierwszej podróży z niemowlakiem, wyjazd w długą podróż z kilkumiesięcznym bobasem napawa ich strachem. Rozważają, czy nie lepiej jednak zrezygnować z wycieczki i zostać w domu. Zdają sobie sprawę z tego, że podróż z małym dzieckiem niewątpliwie będzie się różniła od tych, które znają i może być chwilami kłopotliwa.

Tak naprawdę nikt nie wie, jak dziecko zniesie kilkugodzinną jazdę samochodem. Ale jeśli maluch jest zdrowy i nie ma innych przeciwwskazań do podróżowania, nasza odpowiedz na pytanie, czy jechać, brzmi oczywiście TAK! Oderwanie się od codzienności pozwoli wszystkim złapać drugi oddech. Jednak, by wasza wspólna wyprawa nie zamieniła się w koszmar, spowodowany np. niekończącym się wrzaskiem malca (czego niestety nigdy nie można wykluczyć), należy zminimalizować dyskomfort jazdy oraz maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo to podstawa!

Dziecko przewozimy w foteliku samochodowym. Musi on mieć atest zgodny z europejską normą ECE R44/03. By fotelik należycie spełniał swoje zadanie, musi być zamocowany zgodnie z instrukcją oraz dopasowany do typu samochodu. Niemowlę przewozimy tyłem do kierunku jazdy w miejscu, gdzie nie ma przednich poduszek powietrznych (boczne mogą być). Według przeprowadzonych badań najbezpieczniejszym miejscem do zamontowania fotelika jest środek tylnego fotela (jeśli oczywiście znajduje się tam 3-punktowy pas bezpieczeństwa).

Czy warto wyjeżdżać z noworodkiem?

Pamiętajmy, aby pierwszy wyjazd zaplanować po ukończeniu przez dziecko 3. miesiąca życia - wcześniej nie zaleca się dalekich podróży, ponieważ jest to dla dziecka trudny okres adaptacji i oswajania się ze światem, więc dodatkowe bodźce nie są wskazane. Natomiast czas między 3. a 7. miesiącem to najlepszy moment na wspólną wyprawę. Dzieci w tym okresie zazwyczaj przesypiają większą część drogi. Warkot i szum silnika oraz kołysanie działają kojąco i usypiająco. Po 7. miesiącu życia dziecko staje się bardziej ruchliwe i ciekawe świata, mniej śpi, trudniej mu spokojnie usiedzieć w foteliku. Musimy wtedy pomyśleć o większej ilości rozrywek, które zajmą jego uwagę.

Przygotowanie do podroży

Niebagatelne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy ma przygotowanie naszego auta do podróży. Po pierwsze - auto musi być w 100% sprawne, najlepiej regularnie serwisowane. Przed podróżą sprawdź kierunkowskazy i światła oraz wycieraczki. Pamiętaj o odpowiednim doborze opon (w zależności od pory roku). Wybierając się zimą w góry, obowiązkowo zabierz łańcuchy na koła. Paliwo tankuj na sprawdzonych stacjach, by uniknąć przykrych niespodzianek i kłopotów z samochodem.

Przed wyjazdem warto wywietrzyć samochód oraz założyć osłonki przeciwsłoneczne. Nie przesadzaj z klimatyzacją. Temperatura powinna być tylko o kilka stopni niższa od tej na dworze. Pamiętaj, by nawiew klimatyzacji w samochodzie nie był skierowany na dziecko (bardzo łatwo może się przeziębić)! Może się okazać, że zamiast wypoczywać będziemy leczyć katar.

Jeśli natomiast wyjeżdżamy zimą, dobrze jest uprzednio nagrzać powietrze w aucie. Używaj płynu do spryskiwaczy o bardzo słabym zapachu oraz unikaj odświeżaczy powietrza. Intensywne zapachy drażnią dziecko, przez co może marudzić.

Zdejmij wszelkie rzeczy z tylnej półki w samochodzie. W czasie gwałtownego i ostrego hamowania przedmioty, które będą się tam znajdować, mogą zamienić się w niebezpieczne pociski!

O której wyjeżdżamy?

Godzina wyjazdu to tak naprawdę sprawa indywidualna. Niektórzy kierowcy preferują wakacyjne wyjazdy o wczesnych godzinach porannych. Unikają w ten sposób męczących upałów oraz korków na trasie. Są również kierowcy, którym nie straszne jest podróżowanie nocą. Drogi są wtedy puste, a dziecko smacznie śpi. Decydując się jednak na jazdę w nocy pamiętajmy, by wyruszyć w trasę wypoczętym - najlepiej po wcześniejszej drzemce. Jeśli jednak wyjazd o wczesnych godzinach porannych lub nocnych jest wykluczony, powinniśmy zaplanować go przed porą codziennej długiej drzemki malucha.

Co zabieramy?

Wybierając się w podróż z dzieckiem, musisz pamiętać przede wszystkim o jego książeczce zdrowia. Jest ona niezbędna w razie wizyty u lekarza. Należy mieć ze sobą również ważną legitymację ubezpieczeniową lub inny dokument potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne. W torbie podróżnej powinny się również znajdować:

 • pieluchy
 • chusteczki nawilżające
 • ręczniki papierowe
 • podkład do przewijania
 • smoczek z łańcuszkiem do przypięcia (jeśli dziecko go używa)
 • śliniak
 • butelka ze smoczkiem
 • dodatkowe ubranka
 • kocyk
 • zabawka
 • krem ochronny z filtrem UV latem, zimą natomiast krem na mróz
 • syropy przeciwgorączkowe i przeciwbólowe

Podróż z niemowlakiem rzadko przebiega bez jakichkolwiek trudności. Ale pamiętaj - najważniejszy za kierownicą jest spokój i zdrowy rozsądek. Czasu straconego na rozwiązywanie nieoczekiwanych problemów nie próbuj nadrabiać na trasie. Najważniejsze, by cało i zdrowo dotrzeć do celu i cieszyć się z wyjazdu.

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • ABC wyprawki dla noworodka Sprawdź czym kierować się kompletując wyprawkę dla swojego maluszka, kiedy zacząć przygotowania, jaki wybrać wózek, jaki fotelik...
 • Wyprawka dla noworodka - gotowa lista Gotowa lista potrzebnych artykułów, akcesoriów, ubranek, tekstyliów, przyborów pielęgnacyjnych i do karmienia. Wszystko co musisz...
 • Foteliki dla najmłodszych Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie pierwszego fotelika samochodowego? Czym się sugerować przy wyborze? Jaki fotelik...
 • Bezpieczeństwo noworodka w drodze ze szpitala Jak zapewnić noworodkowi maksimum bezpieczeństwa podczas pierwszej podróży samochodem? Jak się przygotować do wyjścia z...

Komentarze (1)

17 marzec 2017, 16:47

Viktoria

Przede wszystkim pamiętajmy komu ta podróż ma służyć. Czy nam, czy niemowlakowi? To jak wyjście z psem w upalny, słoneczny dzień na plażę. Jak się uprzemy to może i można. Tylko po co. Niemowlakowi wystarczy kilka godzin na powietrzu pod warunkiem że nie ma smogu. A tak to najlepszy jest jego kącik w domu.
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij