Tata - najlepszy kompan do zabawy

Tata - najlepszy kompan do zabawy

© Can Stock Photo

Istnieje błędny pogląd (zwłaszcza wśród mężczyzn), że zabawa z niemowlęciem jest bardzo trudna lub wręcz niemożliwa. Przebywanie z dzieckiem kojarzy się facetom z rutynowymi czynnościami, takimi jak: przebieranie, przewijanie, karmienie itp.

Tatusiowie odsuwają się więc na bok i czekają, aż ich dziecko osiągnie wiek 3-4 lat - wtedy wkraczają do akcji i zaczynają bardziej angażować się w wychowywanie dziecka (oczywiście o ile czas im na to pozwoli).

Nasuwa się pytanie - czy nie jest już za późno? Czy taka postawa jest właściwa i czy są szanse na zbudowanie zdrowych relacji ojciec-dziecko? Naturalnie, że nie! I tatusiowie powinni o tym pamiętać. Każda chwila spędzona z dzieckiem jest niezwykle cenna. Co więcej, im bliższe kontakty z bobasem od samego początku, tym łatwiej będzie Wam zbudować świetne relacje z dzieckiem w przyszłości.

Ojcowie powinni spędzać jak najwięcej czasu, pomagając i angażując się w codzienne i rutynowe czynności. Nie bójmy się naszych pociech i spędzajmy z nimi czas już od pierwszych dni po narodzinach. Czy można jednak bawić się z tak maleńką istotą, nie narażając jej na niebezpieczeństwo? Oczywiście, że tak.

Budowanie więzi

Zabawy z niemowlęciem, przynajmniej w tym pierwszym okresie, są jednak ograniczone. Ale nie powinno nam to przeszkadzać we wspólnym spędzaniu czasu. Pamiętajmy, że bobas jest niezwykle ciekawy świata, każda rzecz jest dla niego nowa. Poprzez zabawę możemy wprowadzać go krok po kroku do świata, który jest dla niego zupełnie obcy.

Noszenie na rękach, przytulanie, kołysanie i czułe przemawianie pozwoli mu czuć się przy Tobie całkowicie bezpiecznie. Twój głos i zapach będą mu się kojarzyły z czymś miłym, przyjemnym i jak najbardziej pozytywnym.

Dobre zabawki

Dziecko z tygodnia na tydzień wykazuje coraz większe zainteresowanie otaczającym je światem. Nosząc niemowlaka na rękach, możesz pokazywać mu różne ciekawe przedmioty, które znajdują się w domu. Pamiętaj jednak, że w pierwszych miesiącach życia dziecko nie ma jeszcze dobrze rozwiniętego wzroku, więc nie ma co liczyć na wspólne oglądanie meczu w telewizji.

Bobas poznaje świat wszystkimi zmysłami. Ważne jest więc, aby zabawki które mu kupujesz, były wielokolorowe i miały różne faktury. Pozwoli to malcowi na wszechstronny rozwój (nie próbuj jednak maskotkami zastąpić swojej własnej osoby - dziecko najbardziej ceni sobie czas wspólnych zabaw z Tobą). Bardzo ważne jest to, by każda zabawka posiadała odpowiedni atest, pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz informacje dla dzieci z jakiego przedziału wiekowego jest przeznaczona.

Łaskotki i śmieszne minki

Im więcej czasu będziesz spędzać z dzieckiem, tym lepiej je poznasz i będziesz wiedzieć, jakie zabawy sprawiają Wam najwięcej radości.

Mogą to być śmieszne minki, łaskotanie, przeglądanie się w lustrze czy podbijająca serca maluchów zabawa w „a ku ku". Wszystko zależy od predyspozycji malca i Twojej pomysłowości.

W czasie zabawy nie powinno zabraknąć oglądania i czytania książeczek. Dzieci bardzo lubią, gdy się do nich mówi. W zasadzie treść nie ma większego znaczenia, chodzi raczej o to, abyś był obok i by maluszek słyszał Twój głos.

Pamiętaj, że w doborze zabaw niebagatelne znaczenie ma wiek malca i jego temperament - nie wszystkie dzieci lubią zabawy, które dostarczają moc wrażeń i emocji.

Pamiętaj również, by zapewnić swojemu malcowi odpowiednią dawkę stymulacji fizycznej. Drobne ćwiczenia mają olbrzymie znaczenie dla jego rozwoju, np. gdy położysz maluszka na brzuszku, będzie on ćwiczył podnoszenie główki. Podawanie dziecku różnych przedmiotów pozwoli mu doskonalić właściwy odruch chwytu, wspierając jednocześnie koordynację wzrokowo-ruchową.

Zachęcaj maluszka do zdobywania nowych umiejętności, np. przewracania się z pleców na brzuszek, pełzania, raczkowania, wstawania i chodzenia - pamiętaj jednak, by były one dostosowane do jego wieku i możliwości. Pokazuj mu te czynności, a maluszek na pewno będzie próbował Cię naśladować - przy okazji zapewnisz rozrywkę pozostałym domownikom :)

Idziemy na spacer!

Ogromną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka odgrywają codzienne spacery na świeżym powietrzu. Nie ważne, czy za oknem słońce czy chmury - wyjdź z maluchem na dwór. Spacer powinien trwać co najmniej godzinę. Unikaj miejskiego zgiełku i hałasu - lepiej wybierz się do pobliskiego parku lub lasu. Będzie to wspaniała forma relaksu i wypoczynku dla was obojga. Przy okazji podarujesz chwilę wytchnienia swojej partnerce, która będzie mogła spokojnie poleżeć w wannie, poczytać książkę lub zdrzemnąć się.

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • Pierwszy miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie noworodka? Jak postępować z noworodkiem? Jak wygląda opieka nad nim i na co zwracać szczególną uwagę?...
 • Drugi miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie 2 miesięcznego niemowlaka? Co potrafi maluszek? Pierwszy świadomy uśmiech. Objawy kolek i powody ich...
 • Trzeci miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie 3-miesięcznego niemowlaka? Co potrafi i co lubi? Kiedy pojawiają się głośny śmiech i prawdziwe łzy? Jak...
 • Foteliki dla najmłodszych Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie pierwszego fotelika samochodowego? Czym się sugerować przy wyborze? Jaki fotelik...
 • Bezpieczeństwo noworodka w drodze ze szpitala Jak zapewnić noworodkowi maksimum bezpieczeństwa podczas pierwszej podróży samochodem? Jak się przygotować do wyjścia z...
 • Zmieniamy fotelik Dowiedz się kiedy zmienić fotelik na większy. Jakie czynniki wskazują, że czas na zmianę? Czym się różni fotelik grupy 1 (9-18...

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • stymulacja wzrokowa noworodka
 • facet i niemowle
 • śmieszne minki
 • niemowle z tata
 • niemowle z tatą
 • tata i dziecko

Komentarze (3)

16 luty 2012, 18:51

Krzysztof

No jasne, że tata to najlepszy kompan do zabawy. Zgadzam się z autorem artykułu w 100%!!! Mam z synkiem (8 m-cy) kilka ulubionych zabaw i z nikim nie bawi się tak dobrze jak ze mną. Śmieje się do rozpuku - czasem, aż oddechu nie może złapać tak się śmieje. A najfajniejsze jest to, że jak wracam z pracy do domu to zawsze wita mnie tym swoim uroczym uśmiechem. Im więcej czasu będziemy (my faceci) spędzać ze swoimi dziećmi tym lepsze relacje będą między nami. A o to przecież chodzi prawda?

8 luty 2013, 23:03

terapiapoznan

Tatusiowie rządzą!:)

21 maj 2013, 07:24

Lena

Panie Krzysztofie całkowicie się z Panem zgadzam :-) Cały czas który podarujemy dzieciom, oddadzą nam swoją miłością. Szkoda, że większość mężczyzn nie wie jeszcze o tym...
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij