Czym kierować się przy wyborze imienia?

Odpowiedz

Czym kierować się przy wyborze imienia?

Drogie Mamy, niedługo powitam na świecie moją córeczkę,jednak do tej pory nie wybraliśmy z mężem imienia dla niej. Absolutnie nie wiem czym kierować się w podjęciu tej bardzo ważnej decyzji. Nie ma imienia,które jakoś szczególnie przypadłoby nam do gustu:( Jak więc wybrać mądrze, tak aby nie skrzywdzić dziecka? Może coś doradzicie?

Beti

Posty: 20

 
No tak, decyzja ważna, bo skutkująca konsekwencjami na całe życie. Nie wiem,może spróbujcie usiąść nad kalendarzem lub jakimś wykazem imion i analizować każde z nich. Zestawiajcie imię z nazwiskiem, bo ważne jest aby w miarę się komponowały i brzmiały przyjemnie dla ucha. :-) Chociaż w przypadku dziewczynki to nazwisko i tak pewnie w przyszłości ulegnie zmianie:-)

Zosia

Posty: 41

 
Przy wyborze imienia jedni ludzie kierują się modą, inni tradycjami albo też potrzebą podkreślenia inności. Ja nie miałam z wyborem imienia żadnego problemu:) Od zawsze wiedziałam, że gdy będę miała córeczkę to dam jej na imię Anna. Imię proste, ale jakże piękne i kobiece. Dostojne, ale i łatwe do zdrabniania. W dzieciństwie każda z moich lalek była Anulką:) Na szczęście mój mąż też zapałał sympatią do tego imienia więc obyło się bez konfliktów.

Czarna1212

Posty: 27

 
U nas w rodzinie jest pewna wielopokoleniowa tradycja nadawania imion po przodkach. Moim zdaniem to fajna sprawa :-) Dziecko czuje, że przynależy do przyjaznego kręgu osób i że może być kontynuatorem cech przodków. Mój synek ma imię po swoim pradziadku, a moim dziadku - Stanisław. Zastanówcie się więc z mężem, czy nie warto by było być pomysłodawcą takiej rodzinnej tradycji :-)

Elwira

Posty: 41

 
W naszym przypadku, gdy tylko podczas badania usg dowiedzieliśmy się, że będziemy mieć córeczkę od razu rozpoczęliśmy główkowanie nad imieniem. Mamy długie nazwisko, dlatego uznaliśmy, że krótkie imię będzie do niego bardziej pasowało. Nie chcieliśmy też takiego, które wszyscy będą zdrabniać. Ważne też było, żeby imię było w miarę oryginalne, ale nie pretensjonalne. Dlatego uznaliśmy, że Iga będzie dla naszej córuni idealne. Oczywiście w zanadrzu było też imię dla chłopca...tak na wszelki wypadek;)

Róża1980

Posty: 38

 
My z mężem przeglądaliśmy księgę imion. Te imiona, które nam się nie podobały odrzucaliśmy od razu. Te z kolei,które nam się podobały analizowaliśmy głębiej sprawdzając skąd się wywodzą i co oznaczają. Mówi się, że słowa mają swoją magię i chyba coś w tym jest:)

Emi

Posty: 27

 
Przy naszych bliźniakach sprawa wydawała się oczywista:) Imiona same nasuwały się na myśl. Jaś i Małgosia - jak bajkowe rodzeństwo:-) :-)

Aga

Posty: 29

 
My nie stosowaliśmy przy wyborze imienia żadnego klucza. Ważne było, żeby imię podobało się nam i miejmy nadzieję, że w przyszłości spodoba się również naszemu dziecku. Istotne też było, żeby imię posiadało zdrobnienie. Tak więc mamy teraz naszego Kubusia, z którego za jakiś czas wyrośnie pan Jakub:)

Sonia

Posty: 23

 
Ja osobiście jestem przeciwniczką nadawaniu dzieciom nietypowych imion. Fanaberie rodziców mogą czasami skrzywdzić dziecko :-(:-(
W przyszłości może ono być z tego powodu wyśmiewane, a nawet odrzucone przez rówieśników. Jak na przykład czują się teraz dorosłe już osoby,którym rodzice nadali imiona dajmy na to na cześć gwiazd latynoskich seriali tasiemców?!

Wera

Posty: 43

 
Tak, takie oryginalne i dziwaczne imiona to przede wszystkim domena tzw. celebrytów. Prym tutaj chyba wiedzie Michał Wiśniewski:) Nawet nie jest w stanie sobie przypomnieć dziwnych imion jego gromadki.

Mamuśka_na_102

Posty: 33

 
Nie zawsze oryginalne imię jest złym pomysłem. Jeżeli rodzice są w 100 % przekonani do imienia i wiedzą dlaczego właśnie takie wybrali to później dziecko nie ma również z tym problemu. Córka moich przyjaciół, którzy są ludźmi głęboko wierzącymi ma np. na imię Faustyna - na cześć świętej Faustyny Kowalskiej. Nie zauważyłam, żeby ktokolwiek żartował sobie z tego imienia, ani żeby ona sama kiedykolwiek się skarżyła.

Czarna1212

Posty: 27

 
Moim zdaniem najfajniejsze są imiona popularne. To taki prezent dobry dla każdego i na każdą okazję - jak butelka wina czy pudełko czekoladek dla solenizanta :-) :-)
Imiona te wydawać by się mogło są niepozorne, jednak moda na nie nigdy nie przemija, a rozmaite zdrobnienia tych imion pozwalają wyrazić indywidualność tego, kto je nosi :-)

Mamuśka_na_102

Posty: 33

 
Według mnie powinnaś, tak jak już tu któraś z mam wcześniej napisała, sprawdzić czy imię będzie pasowało do nazwiska.
Jeżeli nazwisko jest długie, imię powinno być krótkie. Jeżeli nazwisko ma dużo głosek twardych to imię powinno być "miękkie". Lepiej też nie zestawiać wyszukanych imion z prostymi nazwiskami i odwrotnie, bo brzmi to naprawdę komicznie.

Lukrecja

Posty: 30

 
A moim zdaniem oryginalne imiona są ciekawe :-) Dzięki specyficznemu imieniu dziecko wyróżnia się w grupie, a gdy będzie dorosłe na pewno doceni wartość niezwykłego imienia, szczególnie gdy będzie wiedziało na czyją cześć otrzymało takie imię. Poza tym dziecko w ten sposób może być zachęcone do rozwijania cech, czy umiejętności osoby, po której takie imię nosi :-)

ewcik107

Posty: 22

 
Co do tego wyróżniania się w grupie...to dorośli chcą by dziecko odstawało, czy wyróżniało się. Dzieci odwrotnie - chcą być takie same jak grupa. Nie próbujmy więc uszczęśliwiać dzieci na siłę, bo końcowy efekt może być zupełnie odwrotny. Imię zostaje z człowiekiem na całe życie, musi więc to być przemyślany wybór, a nie kaprys rodziców.

Wera

Posty: 43

 

Odpowiedz:

X Zamknij