16 tydzień ciąży

16 tydzień ciąży

© Valua Vitaly - Fotolia.com

Witamy w 16. tygodniu ciąży. Od chwili poczęcia minęło już 14 tygodni. Drugi trymestr ciąży rozpoczął się na całego. Twój brzuszek wyraźnie się już zaokrąglił, ale nadal nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych obowiązków. Dopisuje Ci dobre samopoczucie, wzrasta poczucie własnej wartości, czujesz się ważna i potrzebna. Nic dziwnego - w końcu pod sercem nosisz nowego człowieka.

Badania lekarskie

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego między 15. a 20. tygodniem ciąży powinna odbyć się kolejna wizyta lekarska. Obejmuje ona pomiar ciśnienia tętniczego, kontrolę masy ciała oraz badanie ginekologiczne. Lekarz zleci także wykonanie badań krwi i moczu.

Spora część lekarzy wykonuje również ocenę anatomii płodu, łożyska i płynu owodniowego podczas badania USG, a jak będziecie mieli trochę szczęścia, to może uda się określić płeć dziecka.

Na każdej wizycie lekarz wykonuje badanie dopplerowskie, a to oznacza, że na każdej wizycie (aż do porodu) będziesz miała okazję usłyszeć bicie serca swojego dziecka!

Jeśli w trakcie wcześniejszej diagnostyki prenatalnej lekarz wykrył jakieś nieprawidłowości, to właśnie teraz (począwszy od 16. tygodnia ciąży) można przeprowadzić amniopunkcję genetyczną. Polega ona na pobraniu i zbadaniu płynu owodniowego w celu wykrycia wad genetycznych u dziecka (m.in. zespołu Downa, rozszczepu kręgosłupa). Badanie niestety należy do grupy badań inwazyjnych i niesie ze sobą ryzyko poronienia (1-2 %), dlatego wykonuje się je tylko w uzasadnionych przypadkach.

Przyszła mama w 16. tygodniu ciąży

© konradbak - Fotolia.com

Ochota na seks wzrosła?

W drugim trymestrze ciąży wzrasta libido - to sprawka hormonów, które robią z Tobą, co chcą. Podwyższone libido przekłada się na Twoje samopoczucie, uaktywnia pozytywne myślenie, nastawienie i zwiększa ochotę na seks. Przyczyna takiego stanu rzeczy nie jest ważna, bo przecież nikt się tym nie będzie martwić. Wręcz przeciwnie - Twój partner na pewno będzie przeszczęśliwy, a Ty sama również na tym skorzystasz.

Czasem brak Ci tchu?

No cóż! Na tę dolegliwość skarży się wiele ciężarnych. Częściej niż zwykle dopada Cię zadyszka? Brakuje Ci powietrza? Spokojnie, już niedługo się do tego przyzwyczaisz. Rosnące w Twoim brzuszku maleństwo coraz mocniej uciska przeponę, a ta z kolei zostawia coraz mniej miejsca płucom.

Przestałaś co chwilę biegać do toalety?

Zapewne odczułaś wielką ulgę. W końcu nadszedł czas, kiedy nie musisz każdego wypadu zaczynać od lokalizacji najbliższej toalety. Na tym etapie ciąży macica przesuwa się na tyle wysoko, że nie uciska już pęcherza moczowego, ale w zamian możesz odczuwać bóle w dolnym odcinku kręgosłupa.

Pojawiły się bóle podbrzusza?

Bóle podbrzusza (głównie po bokach) w okolicy pachwin wywołują strach u wielu ciężarnych. Jednak nie mają one nic wspólnego z podejrzewanymi skurczami. Uczucie pociągania, którego doświadczają ciężarne w drugim trymestrze ciąży, spowodowane jest wzrostem macicy i rozciąganiem więzadeł, które ją podtrzymują. Możesz więc spać spokojnie - pobolewanie tego typu nie oznacza nic złego.

Czujesz dziwne łaskotanie w brzuchu?

© RTimages - Fotolia.com

Może to pierwsze ruchy Twojego maleństwa? Można je wyczuć już w 16. tygodniu ciąży, jednak dotyczy to głównie kobiet, które wcześniej rodziły. Pierworódki odczuwają ruchy dziecka nieco później, bo dopiero ok. 20. tygodnia ciąży.

Jeśli nie wiesz, czego "szukać", możesz je bardzo łatwo pomylić z pracą swoich jelit. Bulgotanie, przelewanie, łaskotanie to najczęściej używane sformowania opisujące to cudowne doświadczenie. Ruchy dziecka najłatwiej wyczujesz wieczorem, leżąc na wznak i kładąc rękę na brzuchu. Spróbuj - może właśnie dziś Twój maluszek da Ci o sobie znać.

Gdy bulgotanie czy łaskotanie pojawia się coraz częściej i z coraz większą intensywnością, możesz być pewna, że to właśnie "TO". Zapisz dokładną datę, kiedy poczułaś pierwsze ruchy dziecka - lekarz na pewno o nią zapyta.

Co jeszcze może występować w 16. tygodniu ciąży?

 • krwawienie z nosa;
 • niedrożność nosa - katar i sapka spowodowane nabrzmiałą śluzówką;
 • krwawienie i obrzęk dziąseł;
 • swędzenie skóry na brzuchu - Twoja skóra naciąga się coraz bardziej i w związku z tym możesz odczuwać uporczywe swędzenie;
 • rozstępy na skórze;
 • obrzęki nóg i rąk;
 • pękające naczynka krwionośne.

Rady dla Ciebie:

© sevaljevic - Fotolia.com

Ratunku - rozstępy!

Za pojawienie się rozstępów odpowiedzialne są hormony, wzrost masy ciała i uwarunkowania genetyczne. Nie każda kobieta w ciąży je ma, nawet jeśli sporo przytyła i na odwrót - zdarza się, że ma je kobieta, która przytyła w całej ciąży zaledwie 8-10 kg.

Aby zapobiegać rozstępom, używaj specjalistycznych kremów - niestety są dość drogie, więc jeśli nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek, używaj zwykłej oliwki dla niemowląt. Wcieraj ją w wilgotne ciało, najlepiej zaraz po kąpieli.

Ratunku - popękane naczynka krwionośne!

Winowajca - estrogen! Zmiany pojawiają się głównie na twarzy, ale również na nogach i brzuchu. Jak sobie z nimi radzić?

 • stosuj odpowiednie kremy - do cery naczynkowej;
 • chroń skórę przed silnym słońcem i wiatrem;
 • dużo spaceruj, odpoczywaj i relaksuj się;
 • kiedy tylko możesz, leż z nogami uniesionymi powyżej reszty ciała;
 • nie używaj ciasnych skarpet, zwłaszcza tych z ciasnymi gumkami;
 • nie zakładaj nogi na nogę.

Ratunku - krwawiące dziąsła!

© yanlev - Fotolia.com

Winowajca - hormony ciążowe. Powodują one obrzmienie i przekrwienie dziąseł, w wyniku czego często dochodzi do krwawienia i to nie tylko podczas mycia zębów, ale również podczas jedzenia. Dziąsła są znacznie bardziej wrażliwe na podrażnienia, dość łatwo dochodzi do infekcji i powstawania stanów zapalnych. Aby temu zaradzić, myj zęby dwa razy dziennie szczoteczką o miękkim włosiu i staraj się nie podrażniać dziąseł.

 
I co jeszcze?

 • zwiększ ilość przyjmowanego białka;
 • uwzględnij w swej diecie produkty bogate w żelazo;
 • jedz produkty bogate w wapń;
 • dwa razy w tygodniu jedz ryby;
 • jedz dla dwojga - nie za dwoje;
 • odstaw wszelkie używki;
 • unikaj produktów, które silnie uczulają;
 • pij dużo wody niegazowanej;
 • utrzymuj aktywność fizyczną;
 • unikaj nadmiaru tłuszczów zwierzęcych i słodyczy;
 • zadbaj o to, by Twoje posiłki były lekkostrawne, zbilansowane i urozmaicone.
1 2 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • Morfologia krwi u niemowląt Morfologia krwi u niemowląt, na czym polega badanie, dowiedz się co oznaczają skróty, jakie są normy, jak interpretować
 • Jak wytłumaczyć maluszkowi, że będzie miał rodzeństwo? Dowiedz się, jak wytłumaczyć dziecku, że będzie miał rodzeństwo, na co zwrócić szczególną uwagę? Kiedy i jak przekazać mu dobrą...
 • 1 tydzień ciąży Pierwszy tydzień ciąży. Co się dzieje w pierwszym tygodniu ciąży? Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Jak się czuje przyszła mama? Co...
 • 2 tydzień ciąży Drugi tydzień ciąży. Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Jakie jest Twoje samopoczucie w 2. tygodniu ciąży? Jak zmienia się Twoje...
 • 3 tydzień ciąży Trzeci tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało? Jakie jest Twoje samopoczucie? Jak wygląda dziecko w 3. tygodniu ciąży? Jak...
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij