30 tydzień ciąży

30 tydzień ciąży

© Fotowerk - Fotolia.com

Witamy w 30. tygodniu ciąży! Powoli kończy się siódmy miesiąc ciąży - przed Tobą ostatnie 10 tygodni! Twoje myśli krążą teraz głównie wokół tematu porodu i maleństwa. Zastanawiasz się, jak poradzisz sobie z porodem? Jak długo będzie trwał? Czy wytrzymasz ból? Jak będzie wyglądało maleństwo? Czy będzie zdrowe? Pytania mnożą się w zastraszającym tempie, masz coraz więcej obaw.

Badania lekarskie

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży powinna odbyć się piąta wizyta kontrolna. Jeśli jej jeszcze nie miałaś, to na pewno już się do niej przygotowujesz. Na tym etapie ciąży Twój lekarz najprawdopodobniej zaleci Ci wizyty co dwa tygodnie, a od 8. miesiąca ciąży nawet co tydzień.

Trzydziesty tydzień ciąży to odpowiedni czas na kolejną wizytę u stomatologa. Higiena jamy ustnej jest na tym etapie ciąży niezwykle ważna. W wyniku działania progesteronu rozszerzają się i rozpulchniają naczynia krwionośne i dziąsła, co jest częstą przyczyną stanów zapalnych. Poza tym lepiej już teraz wyleczyć ewentualne ubytki, bo później może po prostu nie być na to czasu.

Jeśli masz grupę krwi Rh-, to między 28. a 32. tygodniem ciąży lekarz zleci Ci przyjęcie jednej dawki immunoglobuliny anty-D (w zastrzyku). Zalecane jest to u pacjentek, u których we krwi nie wykryto obecności przeciwciał anty-Rh. Wszystko po to, by Twój organizm nie wytworzył przeciwciał zwalczających "obce" komórki dziecka, gdyby okazało się, że ma ono grupę krwi Rh+.

Przyszła mama w 30. tygodniu ciąży

Dno macicy znajduje się już 9 cm nad Twoim pępkiem. Wysokość macicy mierzona od spojenia łonowego wynosi 29 cm. Od początku ciąży mogłaś przytyć nawet 11-12 kg. Jeśli jednak przed ciążą miałaś nadwagę (BMI 26-29), to przyrost masy ciała nie powinien przekraczać 7-8 kg. W przypadku niedowagi przed ciążą (BMI poniżej 20) możesz przytyć nawet 18 kg! Zasada jest prosta: im mniej ważysz przed ciążą, tym więcej możesz przytyć w czasie jej trwania.

Powiększająca się macica znacząco wpływa na twój organizm, który na tym etapie ciąży jest już solidnie obciążony. Zdolność koncentracji i sprawność fizyczna pozostawiają wiele do życzenia. Macica uciska narządy wewnętrzne, w wyniku czego dokuczać Ci mogą najróżniejsze dolegliwości:

© Langstrup - Fotolia.com

 • zgaga;
 • wzdęcia;
 • zaparcia;
 • brak apetytu;
 • parcie na pęcherz;
 • opuchlizna, obrzęki;
 • ból w okolicy pleców, żeber;
 • duszności, uczucie braku tchu;
 • żylaki (podudzi, odbytu, sromu).

 
Układ krążenia, moczowy i oddechowy są już mocno nadwyrężone, ale dzielnie przystosowują się do zmieniających się warunków. Ściany drobniejszych naczyń krwionośnych zaopatrujących łożysko w krew ulegają licznym przemianom, a wszystko po to, by zmniejszyć opór przepływającej krwi.

Twoje piersi są już w pełni gotowe do nowej roli, jaką jest produkcja mleka - czekają tylko na odpowiedni moment. Kiedy tylko maleństwo pojawi się na świecie, będziesz miała okazję się o tym przekonać.

Twój organizm pracuje na najwyższych obrotach, brzuch osiąga niebotyczne rozmiary, utrudniając Ci leżenie, chodzenie, o schylaniu się nie wspominając. Masz więc prawo czuć się ociężała i zmęczona. Jedynym ukojeniem jest odpoczynek. Nie zapominaj, że niedługo czeka Cię ogromny wysiłek! Twój organizm domaga się odpoczynku, bo wie, że musi zebrać siły na czas porodu.

Mam skurcze - czy to już?

Pojawiające się u Ciebie skurcze wcale nie muszą oznaczać przedwczesnego porodu. Skurcze Braxtona-Hicksa mogą pojawić się już w 20. tygodniu ciąży i nie oznaczają nic złego. Wręcz przeciwnie - przygotowują macicę do porodu. Około 30. tygodnia ciąży skurcze te mogą stać się mocniejsze i trwać nieco dłużej, ale nadal nie są groźne.

Występowaniu prawdziwych skurczy porodowych sprzyjają stres i wysiłek fizyczny, dlatego tak ważne jest, abyś na tym etapie ciąży bardziej się oszczędzała. Zgłoś lekarzowi, jeśli skurcze będą bolesne i będą powtarzać się w regularnych, dość częstych odstępach czasu.

Białko w moczu - czy to coś groźnego?

Białko w moczu zawsze wymaga interpretacji lekarskiej. Jego obecność może być fizjologiczna, ale może też świadczyć o zakażeniu układu moczowego lub zatruciu ciążowym. Obecność białka w moczu to dość powszechna przypadłość - występuje u ok. 70% ciężarnych.

Fizjologiczne są śladowe ilości białka w moczu, natomiast gdy wartości są podwyższone, a do tego powiązane z innymi objawami (wysokie ciśnienie i obrzęki utrzymujące się po całonocnym odpoczynku), mogą świadczyć o zatruciu ciążowym (gestozie).

 
Podwyższone wartości białka w moczu mogą także świadczyć o infekcji dróg moczowych. Jeśli diagnoza się potwierdzi, otrzymasz antybiotyk i wszystko powinno wrócić do normy. Pamiętaj o należytej dbałości o higienę okolic intymnych!

Rady dla Ciebie

 • odżywiaj się zdrowo - właściwie zbilansowany jadłospis to podstawa zdrowia zarówno Twojego, jak i Twojego dziecka. Uwzględnij w diecie produkty bogate w żelazo, wapń, białko, witaminy i kwasy tłuszczowe DHA;
 • dużo odpoczywaj, ale nie daj się lenistwu - codzienny 30-minutowy spacer to Twój obowiązek;
 • wybierz szpital, w którym zamierzasz rodzić - podpytaj, jakie są zasady przyjęcia na oddział i co musisz ze sobą zabrać. Dowiedz się, czy jest możliwość porodu rodzinnego i jakie są metody uśmierzania bólu;
 • zacznij kompletować wyprawkę dla noworodka;
 • jeśli intensywnie się pocisz, częściej bierz prysznic, noś bawełniane, przewiewne ubrania i zaopatrz się w dobry antyperspirant;
 • jeśli puchną Ci kostki, pij dużo wody, ubieraj ściągające rajstopy i odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry;
 • jeśli dokucza Ci zgaga, staraj się jeść kilka małych posiłków w ciągu dnia, dokładnie przeżuwaj kęsy pokarmu, unikaj ostrych, tłustych i gorących potraw, nie kładź się zaraz po posiłku, tylko posiedź w pozycji prostej lub wybierz się na spacer. Jeśli problem będzie się utrzymywał, poproś o pomoc lekarza. Po narodzinach dziecka zgaga zniknie samoczynnie;
 • ćwicz mięśnie Kegla (mięśnie guziczno-łonowe) - ćwiczenia polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i krocza. Możesz wykonywać je zawsze i wszędzie. Ćwicz 3 razy dziennie po ok. 10-15 minut. Mogą ci one również pomóc łatwiej przejść poród i okres połogu;
 • zacznij wykonywać ćwiczenia rozciągające - pomogą Ci one rozciągnąć mięśnie i lepiej przygotować się do porodu;
 • monitoruj aktywność i licz kopnięcia malucha - powinno ich być co najmniej 10 w ciągu godziny (w czasie aktywności dziecka, np. po zjedzeniu przez Ciebie czegoś słodkiego);
 • masuj okolicę tylnego sklepienia pochwy oliwką kosmetyczną - rób to codziennie począwszy od teraz. Zabieg ten przygotuje Twoje krocze do porodu. Dzięki takiemu masażowi jego tkanki ulegają uelastycznieniu, co jest niezwykle ważne podczas przechodzenia główki przez kanał rodny. Jeśli tkanki krocza są elastyczne, istnieje mniejsze ryzyko ich pęknięcia lub nacięcia.
1 2 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • Co się kryje w moczu Twojego dziecka? - badanie ogólne Dowiedz się jak pobrać mocz do badania ogólnego, co oznaczają skróty, jak interpretować wyniki, jakie są normy, jakie są zasady...
 • Posiew moczu - badanie bakteriologiczne Co to jest posiew moczu? Jak pobrać mocz na posiew? Czego użyć do pobrania moczu? Ile potrzeba moczu? Na czym polega badanie...
 • 14 tydzień ciąży Badania lekarskie w 14 tc. Badania prenatalne. Przyszła mama w 14 tc. Żylaki, zaparcia, puchnięcie i drętwienie nóg. Rozwój...
 • 15 tydzień ciąży Badania lekarskie w 15 tc. Przyszła mama w 15. tygodniu ciąży - zmiana garderoby, zaparcia, puchnięcie nóg. Płód w 15. tygodniu...
 • 16 tydzień ciąży Badania lekarskie w 16.tc Na czym polega amniopunkcja genetyczna? Przyszła mama w 16. tygodniu ciąży. Pierwsze ruchy płodu. Czym...

Komentarze (2)

25 luty 2016, 16:12

ambio

Kobietki, aby nie ryzykować problemami skórnymi i problemami z włosami zaczęłam kurację z Royal Collagen, dzięki tym kapsułkom, z naturalnym składem zauważyłam juz po pierwszym opakowaniu poprawę kondycji włosów.

25 luty 2016, 16:39

pikaczu

od tego czasu zaczęło się moje łasuchowanie, jak widziałam gdzies czekolade, cukierka albo nawet owoc, to nie mogłam przejść obojętnie, nawet mąż zaczął robić mi ciasta, kupował gotową masę z helio czekoladową, przekładał biszkopt, a na górę przeważnie jakies owoce..
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij