8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży

© drubig-photo - Fotolia.com

To już ósmy tydzień ciąży! Zapewne zdążyłaś oswoić się z myślą, że zostaniesz mamą i zaczęłaś postrzegać świat trochę inaczej. Nic dziwnego, przecież już niebawem zmieni się on nie do poznania. Teraz przygotowujesz się pewnie do obwieszczenia tej radosnej nowiny rodzinie i znajomym.

A jeśli nawet powiedziałaś już o ciąży najbliższym, to większość otaczających Cię osób i tak nie ma o niej pojęcia. Twój brzuch jest przecież zupełnie płaski, no i nie nosisz etykiety z napisem "jestem w ciąży" - więc niby skąd mieliby wiedzieć?

Badania lekarskie

Jeśli nie byłaś jeszcze u lekarza, to teraz jest ostatni dzwonek. Lekarz wykona podstawowe badanie ginekologiczne i zleci wykonanie badań laboratoryjnych. Na Twoje życzenie ginekolog może wykonać badanie USG, ale musisz liczyć się z tym, że na tym etapie ciąży nie jest ono refundowane przez NFZ, więc będziesz musiała za nie zapłacić. Inaczej wygląda sytuacja, gdy ciąża jest zagrożona, np. wcześniej zdarzały się poronienia, odczuwasz bóle brzucha lub występuje plamienie - wówczas lekarz wykona badanie w ramach refundacji NFZ.

Pierwsze badanie USG wykonuje się przezpochwowo. Lekarz wprowadza sondę grubości palca na kilka centymetrów wgłąb pochwy. Badanie trwa ok. 10 minut, a jego wynik otrzymujesz od razu.

© Alexander Raths - Fotolia.com

Podczas tego badania lekarz jest w stanie stwierdzić:

  • czy ciąża jest dobrze zagnieżdżona;
  • czy jest to ciąża bliźniacza czy pojedyncza;
  • czy zarodek rozwija się prawidłowo.

Badanie ultrasonograficzne pozwoli także określić przybliżoną datę porodu. Jeśli będziesz chciała dostać "pamiątkę" z pierwszego USG, lekarz wydrukuje Ci zdjęcie lub nagra badanie na płytę.

Przyszła mama w 8. tygodniu ciąży

W dalszym ciągu mogą Cię męczyć dolegliwości ciążowe - nudności, wymioty, uczucie zmęczenia, rozdrażnienia, zgaga, zaparcia, częste oddawanie moczu itd. Do częstych objawów należą też bóle głowy, huśtawka nastrojów, znużenie i senność. Co gorsza - objawy te mogą się teraz jeszcze bardziej nasilać - głównie mdłości i wymioty. Ich maksymalne nasilenie przypada na 8.-12. tydzień ciąży. Ma to ścisły związek z podwyższającym się poziomem hormonów ciążowych, głównie gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Pocieszający dla Ciebie powinien być fakt, że u kobiet, które cierpią z powodu nasilonych mdłości i wymiotów, istnieje znacznie mniejsze ryzyko poronienia, zaburzeń rozwoju lub obumarcia płodu, przedwczesnego porodu.

Twoje piersi także zaczynają przygotowywać się do nowej roli - w 8. tygodniu ciąży rozwijają się gruczoły mleczne. Sutki nabrzmiewają i powiększają się, więc możesz odczuwać ból, swędzenie i ciągnięcie.

© Ariwasabi - Fotolia.com

Twój metabolizm może nieco zwolnić, przez co możesz czuć się ociężała. Utrzymują się zatwardzenia i problemy z wypróżnianiem. Aby je złagodzić, spróbuj zmodyfikować swoją dietę, jedz jak najwięcej warzyw i pij duże ilości płynów.

Macica jest teraz wielkości małej mandarynki i może powodować ucisk na pęcherz moczowy, czego efektem jest częstsze odwiedzanie toalety. W wyniku powiększania się macicy możesz także odczuwać ból podbrzusza, ból w okolicy lędźwiowo–krzyżowej, a także skurcze i ciągnięcie. Zupełnie nowym objawem może być uczucie ciężkości w miednicy.

Na tym etapie wystający brzuszek wcale nie jest efektem powiększającej się macicy - bo ta choć rzeczywiście się powiększa, to jeszcze "chowa się" za spojeniem łonowym. Powiększony brzuch to zapewne efekt przejedzenia lub nagromadzenia gazów.

Prawdopodobnie pojawią się u Ciebie również problemy z cerą - Twoja skóra może zacząć się świecić, pojawi się trądzik i wypryski, a włosy zaczną się przetłuszczać i wypadać. Jednak nie w każdym przypadku dochodzi do pogorszenia stanu skóry i włosów. Nie dotyczy to kobiet, które do tej pory miały włosy suche i pozbawione blasku, gdyż to właśnie one zyskają teraz grube, puszyste i zdrowe włosy. Jeśli chodzi o paznokcie, to ciąża ma z reguły pozytywny wpływ na ich stan.

1 2 3 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

  • Jak wytłumaczyć maluszkowi, że będzie miał rodzeństwo? Dowiedz się, jak wytłumaczyć dziecku, że będzie miał rodzeństwo, na co zwrócić szczególną uwagę? Kiedy i jak przekazać mu dobrą...
  • 1 tydzień ciąży Pierwszy tydzień ciąży. Co się dzieje w pierwszym tygodniu ciąży? Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Jak się czuje przyszła mama? Co...
  • 2 tydzień ciąży Drugi tydzień ciąży. Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Jakie jest Twoje samopoczucie w 2. tygodniu ciąży? Jak zmienia się Twoje...
  • 3 tydzień ciąży Trzeci tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało? Jakie jest Twoje samopoczucie? Jak wygląda dziecko w 3. tygodniu ciąży? Jak...
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij