Kalendarz ciąży - drugi trymestr ciąży


Witamy w naszym kalendarzu ciąży!

Drugi trymestr to zdaniem większości ciężarnych najpiękniejszy okres całej ciąży. Znikają mdłości, senność, wymioty oraz ryzyko poronienia, a w zamian pojawia się niewyjaśniony przypływ energii. Powraca apetyt (nie tylko na jedzenie), a do tego jesteś ożywiona, zadowolona i entuzjastycznie nastawiona do świata. Wzrasta Twoje poczucie wartości, czujesz się ważna i potrzebna. Nic dziwnego – w końcu pod sercem nosisz nowego człowieka.

W drugim trymestrze czeka Cię olbrzymia niespodzianka! Po raz pierwszy poczujesz ruchy swojego maleństwa. To przepiękne zjawisko będzie Ci towarzyszyć aż do końca ciąży. Będzie ono potwierdzeniem, że z dzieckiem jest wszystko w porządku. Będziesz też mogła zobaczyć maluszka na monitorze podczas badania USG i usłyszeć bicie jego maleńkiego serduszka. 

W tym okresie Twój brzuszek zaczyna być coraz bardziej widoczny, ale nie przeszkadza Ci jeszcze w codziennych czynnościach. Jednak – wbrew pozorom – drugi trymestr wcale nie jest wolny od ciążowych dolegliwości. Mogą pojawić się bóle nóg, puchnięcie, swędzenie skóry, bóle kręgosłupa, rozstępy itp. Dokładne informacje poznasz, czytając nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu - zapraszamy i życzymy miłej lektury!

Pamiętaj, że wszystkie podane przez nas informacje pełnię jedynie funkcję orientacyjną, dlatego wszelkie wątpliwości konsultuj ze swoim lekarzem.

14 tydzień ciąży

To już 14. tydzień ciąży, czyli 12. tydzień od chwili poczęcia. Drugi trymestr rozpoczął się na całego. Przed Tobą najpiękniejszy etap ciąży - dolegliwości ciążowe zniknęły lub znacząco straciły na sile, dzięki czemu czujesz się znacznie lepiej. Rozpiera Cię pozytywna energia, jesteś ożywiona, zadowolona i entuzjastycznie nastawiona do życia.

15 tydzień ciąży

Witamy w 15. tygodniu ciąży. Od chwili poczęcia minęło już 13 tygodni. Wkroczyłaś w drugi trymestr ciąży. Brzuszek zaczyna być coraz bardziej widoczny i w związku z tym przestajesz się mieścić w dotychczasowe ubrania. Czujesz się dużo lepiej niż w pierwszym trymestrze - minęły mdłości i wymioty.

16 tydzień ciąży

Witamy w 16. tygodniu ciąży. Od chwili poczęcia minęło już 14 tygodni. Drugi trymestr ciąży rozpoczął się na całego. Twój brzuszek wyraźnie się już zaokrąglił, ale nadal nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych obowiązków. Dopisuje Ci dobre samopoczucie, wzrasta poczucie własnej wartości, czujesz się ważna i potrzebna.

17 tydzień ciąży

Właśnie wkroczyłaś w 17. tydzień ciąży (15. tydzień, licząc od chwili poczęcia) - gratulujemy! Zapewne widziałaś już maleństwo na monitorze podczas badania USG i słyszałaś odgłos bicia jego maleńkiego serduszka. Bardzo możliwe, że na tym etapie ciąży czujesz także delikatne "kopniaki", które wywołują u Ciebie niezwykłą ekscytację.

18 tydzień ciąży

To już 18. tydzień ciąży, czyli 16. tydzień od chwili poczęcia. Wielkimi krokami zbliżasz się do półmetka tej nieznanej i fascynującej przygody. Twoje maleństwo każdego dnia daje Ci znać o swoim istnieniu za pomocą delikatnych, ledwo wyczuwalnych kopniaków. Czujesz się szczęśliwa, spełniona i pełna pozytywnej energii. Nic dziwnego!

19 tydzień ciąży

To już 19. tydzień ciąży, czyli 17. tydzień od chwili poczęcia. Drug trymestr biegnie płynnie i bez większych kłopotów. W porównaniu z dolegliwościami pierwszego trymestru ten wydaje się być prawdziwym błogosławieństwem.

20 tydzień ciąży

Witamy w 20 tygodniu ciąży! Jesteś już na półmetku tej fascynującej drogi - za 20 tygodni będziesz tulić swoje maleństwo w ramionach. Prawda, że szybko minęło? Druga połowa minie równie szybko... albo jeszcze szybciej! Dobrze wykorzystaj czas, który Ci pozostał.

21 tydzień ciąży

To już 21. tydzień ciąży, czyli 19. tydzień od chwili poczęcia. Brzuszek rośnie każdego dnia, a wraz z nim Twoja radość i miłość do rozwijającego się potomka. Czujesz się dobrze pomimo kilku nadprogramowych kilogramów i pogłębiających się dolegliwości ciążowych. Maluszek słyszy już Twój głos, więc rozmawiaj z nim jak najczęściej!

22 tydzień ciąży

To już 22. tydzień ciąży - gratulujemy! Piąty miesiąc ciąży dobiega końca, do rozwiązania jest już bliżej niż dalej. Zapewne czujesz się wspaniale, jesteś pełna energii i chęci do życia. Twój brzuszek jest już wyraźnie zaokrąglony, ale póki co nie utrudnia Ci codziennych czynności.

23 tydzień ciąży

Rozpoczął się 23. tydzień ciąży, czyli 21. tydzień od chwili poczęcia. Wielkimi krokami wchodzisz w szósty miesiąc ciąży - gratulujemy! Czujesz się dobrze i równie dobrze wyglądasz, a to za sprawą hormonów, które na tym etapie ciąży są Twoim sprzymierzeńcem.

24 tydzień ciąży

Witamy w 24. tygodniu ciąży! To 22. tydzień licząc od chwili zapłodnienia. Szósty miesiąc ciąży upływa w dobrym nastroju i samopoczuciu. Obecności Twojego maleństwa nie da się już nie zauważyć - brzuszek jest już sporej wielkości, a jego lokator często daje o sobie znać kuksańcami i kopnięciami.

25 tydzień ciąży

To już 25. tydzień ciąży, czyli 23. tydzień od chwili zapłodnienia. Drugi trymestr powoli dobiega końca. Radość z zamieszkującego w Twoim brzuszku lokatora dominuje nad ewentualnymi dolegliwościami czy niewygodami. Coraz częściej myślisz o porodzie i snujesz marzycielskie wizje dotyczące życia po narodzinach dzidziusia.

26 tydzień ciąży

Witamy w 26. tygodniu ciąży! To 24. tydzień licząc od chwili poczęcia. Już niedługo wkroczysz w III trymestr ciąży. Twoje ciało zmieniło się nie do poznania. Największą zmianą jest oczywiście pięknie zaokrąglony brzuszek, ale na tym przecież nie koniec.

27 tydzień ciąży

To już 27. tydzień ciąży - gratulujemy! To ostatni tydzień II trymestru. Przed Tobą ostatnie trzy miesiące ciąży - niestety dla większości ciężarnych jest to najmniej przyjemny okres. Brzuszek osiąga wielkość dyni, a to mówi już samo za siebie. Masz prawo czuć się ociężale i niezgrabnie.

X Zamknij