Kalendarz ciąży - trzeci trymestr ciąży


Witamy w naszym kalendarzu ciąży!

Trzeci trymestr ciąży to już ostatni etap!  Finał zbliża się wielkimi krokami. Twoje myśli krążą teraz głównie wokół tematu porodu i maleństwa. Zastanawiasz się, czy będziesz dobrą matką, czy sprostasz nowym zadaniom, jak będzie wyglądało maleństwo i czy będzie zdrowe?

Trzeci trymestr to czas, w którym coraz częściej możesz odczuwać zmęczenie, i zniecierpliwienie. Targają Tobą sprzeczne emocje – w jednej chwili jesteś radosna, a za moment pełna obaw i niepokoju. Zwykle w ostatnim trymestrze ciąży nasilają się różne dolegliwości m.in. bóle pleców, trudności z oddychaniem, skurcze łydek, żylaki, problemy ze snem. Możesz czuć się bardziej ociężała i niezdarna. Pocieszająca jest jednak myśl, że już niedługo zobaczysz swoje maleństwo!

A co z dzieckiem? W trzecim trymestrze ciąży maluch przede wszystkim nabiera sił i masy. Nie traci czasu na leniuchowanie, jest bardzo aktywny – ćwiczy przewroty, wierci się, rozpycha i napiera na ścianki macicy, kopie, robi śmieszne minki, porusza głową, stopami i rączkami, próbuje chwytać i... uwielbia ssać kciuk! Robi to wszystko po to, by jak najlepiej przygotować się na spotkanie z Tobą.

Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przybliży Ci zmiany, jakie zachodzą w organizmie Twoim i maluszka. Dowiesz się, jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami, jak przygotować się do porodu i na pojawienie się maleństwa na świecie. Będziesz na bieżąco w kwestii wielkości, ciężaru i umiejętności Twojego malca. Zapraszamy do lektury i życzymy powodzenia!

Pamiętaj, że wszystkie podane przez nas informacje pełnię jedynie funkcję orientacyjną, dlatego wszelkie wątpliwości konsultuj ze swoim lekarzem.

28 tydzień ciąży

Witamy w 28. tygodniu ciąży. Ten tydzień kończy II, a rozpoczyna III trymestr. Przed Tobą ostatni etap! Drugi trymestr był okresem olbrzymich zmian zarówno w organizmie Twoim, jak Twojego dziecka. Trzeci trymestr będzie pod tym względem znacznie spokojniejszy.

29 tydzień ciąży

To już 29. tydzień ciąży, czyli 27. tydzień licząc od chwili poczęcia. Trzeci trymestr rozpoczął się na dobre, a wraz z nim towarzyszące mu dolegliwości takie jak: ociężałość, niezgrabność, bóle pleców, obrzęki itp. Choć jest Ci ciężko i niewygodnie, starasz się myśleć pozytywnie - w końcu jeszcze tylko kilka tygodni i będzie po wszystkim.

30 tydzień ciąży

Witamy w 30. tygodniu ciąży! Powoli kończy się siódmy miesiąc ciąży - przed Tobą ostatnie 10 tygodni! Twoje myśli krążą teraz głównie wokół tematu porodu i maleństwa. Zastanawiasz się, jak poradzisz sobie z porodem? Jak długo będzie trwał? Czy wytrzymasz ból? Jak będzie wyglądało maleństwo? Czy będzie zdrowe?

31 tydzień ciąży

Właśnie rozpoczął się 31. tydzień ciąży. Siódmy miesiąc zmierza ku końcowi. Do przewidywanego terminu porodu zostało zaledwie dziewięć tygodni. Dużo? A może mało? Jedno jest pewne: musisz uregulować i przygotować kilka rzeczy, by TEN dzień Cię nie zaskoczył!

32 tydzień ciąży

Właśnie rozpoczął się 32. tydzień ciąży, a wraz z nim ósmy miesiąc ciąży. Jeszcze tylko osiem tygodni i maleństwo pojawi się na świecie - a może trochę wcześniej? Lub później? Zastanawiasz się, czy będziesz dobrą matką? Czy sprostasz nowym zadaniom? Spokojnie - na pewno dasz radę!

33 tydzień ciąży

Witamy w 33. tygodniu ciąży. Do planowanego terminu porodu pozostało jeszcze siedem tygodni, ale kto wie, czy maleństwo nie postanowi przyjść na świat wcześniej albo później. Zapewne w Twojej głowie piętrzą się myśli związane z porodem. Zastanawiasz się jak to będzie? Czy podołasz nowym obowiązkom i wyzwaniom? Spokojnie - na pewno dasz radę!

34 tydzień ciąży

To już 34. tydzień ciąży - ale zleciało! Do planowanego terminu porodu pozostało jeszcze sześć tygodni, ale w przeciwieństwie do poprzednich te ostatnie będą upływać w żółwim tempie. Teraz, jak jeszcze nigdy dotąd pragniesz, aby ciąża wreszcie się skończyła.

35 tydzień ciąży

Witamy w 35. tygodniu ciąży. Do planowanego terminu porodu pozostało zaledwie pięć tygodni. Nie masz już zbyt dużo czasu, przed Tobą ostatnie chwile na porządki, przygotowania i realizację planów. Jesteś coraz bardziej zmęczona i targają Tobą liczne emocje - w jednej chwili jesteś radosna i pełna entuzjazmu, a za moment pełna obaw i niepokoju.

36 tydzień ciąży

Witamy w 36. tygodniu ciąży. Do planowanego terminu porodu pozostały zaledwie cztery tygodnie. Właśnie rozpoczął się dziewiąty (OSTATNI!!!) miesiąc ciąży. Twoje samopoczucie jest w tej chwili sprawą całkowicie indywidualną. W dużej mierze zależy ono od Twojego wieku, sprawności i towarzyszących Ci dolegliwości.

37 tydzień ciąży

To już 37. tydzień ciąży - gratulujemy! Pod koniec tego tygodnia ciąża będzie uważana za donoszoną. Twoje maleństwo jest już w pełni wykształcone i cierpliwie czeka na ten ważny dla wszystkich moment. Pamiętaj, że data porodu jest tylko orientacyjnym terminem, więc licz się z tym, że poród może nastąpić w każdej chwili.

38 tydzień ciąży

To już 38. tydzień ciąży - gratulujemy! Na tym etapie ciąża uważana jest przez lekarzy za donoszoną. Gdyby Twoje maleństwo przyszło na świat już teraz, byłoby traktowane jak dziecko urodzone o czasie. Malec jest już w pełni wykształcony i nie powinien mieć żadnych problemów z podjęciem samodzielnych czynności życiowych.

39 tydzień ciąży

Witamy w 39. tygodniu ciąży! Dziewiąty miesiąc dobiega końca, a to oznacza tylko jedno - już za kilka dni zobaczysz swoje maleństwo na żywo! Ale zleciało, prawda? Teraz pozostaje Ci tylko cierpliwie czekać na pierwsze sygnały zwiastujące poród - może to będzie już dziś? Może za 3 dni? A może za tydzień? Tego nie wie nikt!

40 tydzień ciąży

Gratulujemy - to już 40. tydzień ciąży! Koniec tego tygodnia to planowany czas porodu. Po długich miesiącach oczekiwania nareszcie przyszedł czas na upragnioną nagrodę. Poród może się rozpocząć w każdej chwili... dziś, jutro, pojutrze. Lada dzień na świecie pojawi się Twoje maleństwo, a wraz z nim nowe wyzwania, doświadczenia i obowiązki.

X Zamknij