Karmienie piersią

Ten dział stworzyliśmy specjalnie dla Was - mam karmiących piersią lub przygotowujących się do tej roli. Jest on poświęcony tematyce związanej z karmieniem piersią, które bez wątpienia jest najlepszym i najbardziej naturalnym sposobem żywienia małego dziecka.

Dzięki nam dowiesz się, jak wygląda karmienie piersią i jak się do niego przygotować. Poznasz mechanizmy, które sterują laktacją oraz korzyści, jakie niesie za sobą karmienie tym sposobem. Z nami wybierzesz najwygodniejszą pozycję i znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań i wątpliwości. Otrzymasz porady i wskazówki, dotyczące karmienia naturalnego, a także poznasz sposoby radzenia sobie z trudnościami i niespodziankami laktacyjnymi.

Podkategorie

Jak długo karmić piersią?

Jak długo karmić piersią - to jedno z wielu pytań, pojawiających się podczas rozmów karmiących matek. Każda z nich doskonale wie, jak ważny dla ich dziecka jest kobiecy pokarm, ale nie każda wie, kiedy zakończyć proces karmienia piersią. Nauka karmienia piersią zaczyna się już w chwili narodzin dziecka.

Pozycje do karmienia piersią

Sposób w jaki siedzimy lub leżymy podczas karmienia piersią w dużej mierze decyduje o komforcie - zarówno naszym, jak i dziecka, ale ma także znaczący wpływ na prawidłowe przystawienie maluszka i uchwycenie przez niego piersi. Pozycja powinna być przede wszystkim wygodna, ponieważ karmienie piersią może trwać nawet 40 minut.

Metoda Kangura - kangurowanie

Kangurowanie to bezpieczna i bardzo skuteczna metoda opieki nad wcześniakami. Zapewnia "małym pospieszalskim" nadrobienie straconego czasu, który powinny jeszcze spędzać w brzuchu mamy. Metoda kangura należy do najbardziej naturalnych i najstarszych sposobów utrzymania przy życiu noworodków, które przyszły na świat zbyt wcześnie.

Dieta bezmleczna

Alergia na mleko krowie ujawnia się zwykle już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Zdarza się jednak, że objawy występują nieco później. W obu przypadkach wdraża się tzw. dietę bezmleczną. Polega ona na eliminacji z jadłospisu karmiącej mamy i niemowlęcia nie tylko mleka krowiego, ale też wszystkiego, co ma z nim jakikolwiek związek.

Jak powinna odżywiać się karmiąca mama?

Jak powszechnie wiadomo, karmienie piersią to najlepsza forma odżywiania niemowląt. Kobiece mleko jest idealnie zbilansowane pod względem ilości białka, tłuszczów, węglowodanów, aminokwasów, składników mineralnych i witamin (wyjątkiem są witaminy D i K, które trzeba podawać dziecku dodatkowo).

Produkty zakazane w diecie karmiącej mamy

Karmiąc niemowlę piersią, w naturalny sposób chronimy je przed różnymi chorobami i infekcjami. Dzieje się tak za sprawą przeciwciał zawartych w naszym mleku. By nie zniweczyć dobrodziejstwa, jakim jest matczyne mleko i by móc z czystym powiedzieć, że działamy na korzyść dziecka, na okres karmienia piersią musimy pożegnać się z kilkoma produktami.

Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią 2012

15 maja 2007 roku zebrał się zespół specjalistów, powołany przez konsultanta krajowego do spraw pediatrii, by opracować nowy schemat żywienia zdrowych niemowląt.

Zielona kupka u niemowlaka

Dziecięca kupka to dla wielu początkujących rodziców temat rzeka. Mogliby rozmawiać o niej godzinami, zastanawiając się, czy jej barwa i konsystencja są właściwe, czy nie jest za rzadka lub za gęsta? Dlaczego jest jej tak mało albo tak dużo? Dlaczego jest zielona, czarna, żółta, za jasna lub za ciemna?
X Zamknij