Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią 2012

Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią 2012

© Can Stock Photo

15 maja 2007 roku zebrał się zespół specjalistów, powołany przez konsultanta krajowego do spraw pediatrii, by opracować nowy schemat żywienia zdrowych niemowląt. Główne zmiany dotyczą wcześniejszego niż dotychczas wprowadzenia do diety malucha glutenu (białka roślinnego występującego w zbożach) i ryb, a także wydłużenia okresu karmienia mlekiem modyfikowanym początkowym do czasu ukończenia przez niemowlę 6 miesięcy. Dopiero pod koniec 6. lub na początku 7. miesiąca wprowadzamy mleko następne. Schemat żywienia niemowląt aktualizowany jest co pewien czas na podstawie najnowszych badań w celu dostosowywania go do wciąż zmieniającego się świata, środowiska, organizmu i wiedzy.

Nowe produkty wprowadzamy pojedynczo, w małych ilościach (3-4 łyżeczki), co 5-7 dni. Stosunkowo wczesne wprowadzanie niewielkiej (ok. 1/2 łyżeczki raz dziennie) porcji glutenu ma na celu zmniejszenie ryzyka związanego z występowaniem choroby trzewnej (celiakii), która jest spowodowana reakcją alergiczną na gluten. Naukowcy twierdzą, że podawanie glutenu w małych ilościach począwszy od 5. miesiąca życia, działa jak naturalna szczepionka i może chronić przed rozwinięciem się celiakii.

SCHEMAT ŻYWIENIA NIEMOWLĄT KARMIONYCH PIERSIĄ

Do ukończenia 4. miesiąca życia

 • karmienie mlekiem matki na żądanie

5. i 6. miesiąc życia dziecka

 • karmienie mlekiem matki na żądanie

Posiłki uzupełniające

 • 1 raz dziennie ok. 1/2 łyżeczki kaszki manny lub kleiku z glutenem (kaszkę lub kleik, ugotowany wcześniej na wodzie, dodajemy do odciągniętego mleka matki lub do przecieru jarzynowego z ziemniaka lub marchewki)

Do przecieru jarzynowego lub zupki warzywnej dodajemy składnik tłuszczowy, najlepiej wysokiej jakości masło, oliwę z oliwek lub olej rzepakowy. Pierwszego dnia podajemy dziecku ok. 3-4 łyżeczek nowego dania, a następnego można już podać tyle, na ile maluch ma ochotę. Jeśli przez tydzień nie dzieje się nic niepokojącego (ból brzucha, wysypka), można zacząć wprowadzać kolejne warzywa, trzymając się zasady jedno w tygodniu!

Nowe produkty w 6. miesiącu życia dziecka

 1. ziemniak w połączeniu z odciągniętym mlekiem matki
 2. marchewka ugotowana na parze
 3. zmiksowana zupka z ziemniaka i marchewki
 4. zmiksowana zupka z ziemniaka i marchewki w połączeniu z korzeniem pietruszki
 5. koper dodany go gotującej się zupki, którą następnie miksujemy
 6. jabłko ze słoiczka, a po kilku dniach starte świeże jabłko
 7. kleik ryżowy
1 2 3 4 5 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • schemat żywienia niemowląt
 • schemat żywienia niemowląt 2012
 • schemat żywienia niemowląt karmionych piersią
 • schemat żywienia niemowląt karmionych piersią 2012
 • tabela żywienia niemowląt
 • schemat zywienia niemowlat

Komentarze (22)

16 luty 2012, 11:58

Gość

Muszę to wydrukować i powiesić sobie na lodówkę!

21 czerwiec 2012, 10:39

agol

ja tak właśnie zrobiłam, powiesiłam na lodówkę i się tego pilnowałam, naprawdę warto!

29 czerwiec 2012, 23:11

Gość

Szkoda ze nie ma wersji do pobrania w pdf, tez wydruk wyladuje na lodowce :-)

20 lipiec 2012, 13:35

Joanna

Po wyczerpujących poszukiwaniach w książkach, broszurkach i na forach w końcu znalazłam konkretny artykuł od razu drukuje i również wieszam na lodówkę :)

28 lipiec 2012, 02:26

Gość

Wiecie co.. oni nie maja co robic.. granty dostaja i wymyslaja.! Wychowalam trzech synow.. od 4 mca wprowadzalam stopniowo.. kurczaczka, warzywa wszelkie, oprocz straczkowych rzecz jasna, do 6-tego mca chlopcy jedli wolowine, drob i rybe.. aaa i truskawki wsuwali na deser :D karmilam piersia i cycem.. :) mieszanie : ) do d. oo.py sa te wasze porady :D

28 lipiec 2012, 22:31

Joanna

Znalazłam Schemat żywienia w pdf. jak by ktoś nadal był zainteresowany (link: http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/zal_1_zkkpediatraia_13072010.pdf)
A co do Pani, która wychowała trzech synów to powiem tak... kiedyś żywność była inna-zdrowsza, więc nie było obaw, a teraz są różne alergie pokarmowe, skazy białkowe, choroby, których kiedyś nie było dlatego tak jak Pani napisała "oni wymyślają".

9 sierpień 2012, 16:08

Gość

"karmilam piersia i cycem.. :) mieszanie : ) "Jak mozna karmić piersią i cycem mieszanie?

17 sierpień 2012, 21:59

Gość

może ma jednego cyca, a jedną pierś:)

20 sierpień 2012, 15:31

Gość

Ja też karmię piersią i cycem :) mieszanie :) [dobry żart wykorzystam go] a moja córa ma już dwa latka - wcina wszystko jak leci - gotujemy zdrowo, bez polepszaczy smaku. Odcyckować dziecie się nie chce, a że grzeczna jest i rozumie, że w miejscach publicznych nie cyckujemy, nie chcę jej stresować niepotrzebnie odstawianiem na siłę.

28 sierpień 2012, 15:26

Aga

też potrzebowałam konkretów i szukałam w poradnikach, no i wreszcie wiem ile kaszki, ile warzyw (i jakie) podawać mojemu Antkowi, dziękujemy:)

25 wrzesień 2012, 18:54

Neva

A kiedy można zacząć wprowadzać stałe pokarmy? Interesuje mnie metoda BLW. Korzystacie z książki "Bobas lubi wybór. Książka kucharska"?

25 wrzesień 2012, 19:42

Marta

Pierwsze słyszę o takiej książce. Nie wiem na czym polega na metoda. Podaj jakieś najważniejsze punkty

18 październik 2012, 22:21

Gość

"Gość

może ma jednego cyca, a jedną pierś:)"


hahahaahahaah, leję

5 listopad 2012, 17:25

Gość

Kasza krakowska to przecież kasza gryczana łamana. Autorom chyba chodziło o kaszę wiejską?

14 listopad 2012, 13:13

Monika

Syna chciałam jak córkę wychować. A tu proszę - alergia. A z córką tak łatwo było i jeszcze narzekałam....

23 listopad 2012, 16:03

anita

ja czytam własnie książkę o BLW

3 grudzień 2012, 11:52

Gość

może ma jednego cyca, a jedną pierś:)"

już dawno się tak nie uśmiałam :D

4 grudzień 2012, 19:40

Gość

Mam troje dzieci w dużych odstępach:-)) co 10 lat i dla każdego mam inne zalecenia żywieniowe (od pediatrów), ale jedno się nie zmienia- karmienie piersią. Każde ze swoich dzieci karmiłam piersią dość długo starsze po 2 lata a najmłodsza ma 9 miesięcy i zamierzam karmić jeszcze ok roku. Mimo różnych schematów żywieniowych starsze dzieci miały skazę białkową i inne alergie pokarmowe, a maluszek zareagował źle na gluten i do roku mamy być bez :-)))

8 luty 2013, 10:07

Gość

No na lodówkę to ja bym tego nie wieszała, bo jest niedorobione. Brakuje informacji o wielkości posiłków.

9 miesięczniak ma dostawać 200 ml jarzynowo-mięsnej zupy, a od 10 miesięcy mam zapodawać obiad z dwóch dań, ale ile??? Nadal 200 ml w sumie?

I ile to jest 150 g kaszki manny? Ja gotuję dziecku łyżkę płaską stołową najzwyklejszej kaszki manny na 100 ml wody i dodaję łyżeczkę owoców ze słoiczka, troszkę soku owocowego albo swojego mleka. Nie wiem czy to ok, za dużo, za mało, a to 150 g nic mi nie mówi.

No i jeszcze jogurt i twarożek 1-2 razy w tygodniu wymienione jako nowe produkty w 10 miesiącu. Fajowo, ale na który posiłek zalecają to podawać i w jakich ilościach już nie ma mowy.

8 luty 2013, 10:51

glina

To chyba Ty jesteś matką więc to Ty możesz decydować co kiedy i ile! To jest tylko przykładowy schemat. Wiadomo, że każde dziecko jest inne i każde ma inne potrzeby. Jedno zje więcej a drugie mniej i to mu wystarcza. Jakaś jesteś dziwna - bo jak jest napisane, że dziecko powinno zjeść 150 g kaszki to będziesz mu wpychać tak długo aż ją zje? Choć tak na prawdę wcale nie będzie miało ochoty? A jak ta ilość mu nie wystarczy i dziecko nadal będzie głodne to co? Nie dasz mu dokładki? W tych schematach nie chodzi o to żeby się ich ściśle trzymać - musisz dopasować je indywidualnie do swojego dziecka i tyle. A schematy są wypośrodkowane ... tak mniej więcej - rozumiesz?

19 lipiec 2013, 15:30

anna33

moja córka ma 10miesięcy karmię ją piersią gdy wprowadzam nowe jedzenie gdy poczuje smak nowosci bierze ja na wymioty co mam zrobic jak ją przekonać.bo ona tylko cyc cyc i cyc

1 lipiec 2015, 03:24

Zosia

Moja córcia odkąd wprowadziłam stały pokarm zaczęły sie problemy z wypróżnieniem.Gdyby nie pomoc dicopeg junior ,było by na prawdę kruchutko z nami.Amelka nie robiła kupki nawet przez tydzień ..:(
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij