Napotykane trudności

Długie karmienie piersią

Pojęcie długiego karmienia może być interpretowane różnie przez każdą z kobiet. Dla jednej będzie to okres kilku miesięcy, dla drugiej kilkunastu, a dla trzeciej około 2-3 lat. Uzależnione jest to od wielu czynników, m.in. kultury, wychowania, kondycji dziecka, jego temperamentu, a także ogólnie przyjętych norm i zwyczajów.

Wklęsłe lub płaskie brodawki

Płaskie lub wklęsłe brodawki mogą, ale nie muszą być problemem przy karmieniu piersią. Karmienie z płaskimi lub wklęsłymi brodawkami jest możliwe, choć wymaga większego wysiłku, cierpliwości, czasu i konsekwencji. Główną przyczyną trudności jest problem z prawidłowym uchwyceniem brodawki przez maluszka.

Mało pokarmu - czy moje dziecko się najada?

Prędzej czy później każda matka choć przez chwilę zastanawia się, czy ma wystarczającą ilość pokarmu i czy jej dziecko się najada. Obawy i wątpliwości pojawiają się głównie w pierwszych dniach po porodzie, gdy po przystawieniu do piersi maleństwo zaczyna płakać. Świeżo upieczona mama utwierdza się w przekonaniu, że głównym powodem jest brak pokarmu.

Nawał pokarmu

Nawał pokarmu pojawia się w 2.-6. dobie po porodzie i jest zupełnie normalnym i naturalnym zjawiskiem. Nawał laktacyjny to gwałtowne, nawet dziesięciokrotne zwiększenie ilości pokarmu. Przez wiele świeżo upieczonych mam odbierany jest jako zwiastun udanej laktacji.

Zastój pokarmu

Zastój pokarmu to stan, do którego dochodzi w wyniku niedokładnego opróżniania piersi przez małego "ssaka". W efekcie tego przewody mleczne są przepełnione i ulegają mocnemu rozszerzeniu. Hormon odpowiedzialny za wypływ pokarmu z piersi (oksytocyna) jest blokowany i nie może dotrzeć do uciśniętych naczyń, znajdujących się wokół przewodów mlecznych.

Bolące i pękające brodawki

Bolesne i popękane brodawki to normalne zjawisko w pierwszych dniach po narodzinach maleństwa. Dzieje się tak za sprawą zwiększonej wrażliwości i zachodzącej w organizmie matki burzy hormonalnej. Brodawki sutkowe nagle stają się wyjątkowo tkliwe i bolesne.

Ropień piersi

Ropień piersi to zbiornik wypełniony ropą - płynną, gęstą mazią zawierającą m.in. bakterie. W większości przypadków bakterią patogenną jest gronkowiec złocisty, rzadziej paciorkowce. Ropień oddziela się od zdrowej tkanki włóknistą torebką, tworząc wyczuwalny pod palcami guzek. Z reguły jest powikłaniem źle leczonego lub zaniechanego zapalenia piersi.

Zapalenie piersi

Zapalenie piersi to stan zapalny gruczołu piersiowego w przebiegu z objawami ogólnymi. Jest to schorzenie, które dotyka wiele świeżo upieczonych mam. Zapalenie może dotyczyć całej piersi lub jakiegoś jej fragmentu. Najczęściej dotyczy tej piersi, z której maluch nie lubi ssać lub z której mamie trudniej jest karmić.

Jak długo karmić piersią?

Jak długo karmić piersią - to jedno z wielu pytań, pojawiających się podczas rozmów karmiących matek. Każda z nich doskonale wie, jak ważny dla ich dziecka jest kobiecy pokarm, ale nie każda wie, kiedy zakończyć proces karmienia piersią. Nauka karmienia piersią zaczyna się już w chwili narodzin dziecka.

Metoda Kangura - kangurowanie

Kangurowanie to bezpieczna i bardzo skuteczna metoda opieki nad wcześniakami. Zapewnia "małym pospieszalskim" nadrobienie straconego czasu, który powinny jeszcze spędzać w brzuchu mamy. Metoda kangura należy do najbardziej naturalnych i najstarszych sposobów utrzymania przy życiu noworodków, które przyszły na świat zbyt wcześnie.
X Zamknij