Bolące i pękające brodawki

Bolące i pękające brodawki

© Can Stock Photo

Bolesne i popękane brodawki to normalne zjawisko w pierwszych dniach po narodzinach maleństwa. Dzieje się tak za sprawą zwiększonej wrażliwości i zachodzącej w organizmie matki burzy hormonalnej. Brodawki sutkowe nagle stają się wyjątkowo tkliwe i bolesne. Matka odczuwa silny ból podczas przystawiania dziecka do piersi, co niestety w wielu przypadkach prowadzi do podjęcia pochopnej decyzji o rezygnacji z karmienia piersią.

Powinniśmy mieć świadomość, że w większości przypadków jest to proces przejściowy i z reguły ustępuje samoistnie po kilku dniach. Jeśli jednak ból się utrzymuje, a brodawki są zaczerwienione, popękane i/lub krwawią to oznacza, że popełniamy jakiś błąd i nie zachowujemy zasad prawidłowego karmienia piersią. Należy więc zlokalizować przyczynę przykrych dolegliwości i jak najszybciej ją usunąć.

Przedłużający się ból brodawek i dyskomfort z nim związany może bowiem doprowadzić do spadku efektywności karmienia, zmniejszenia produkcji mleka i innych zaburzeń laktacyjnych. Na szczęście możemy się go stosunkowo łatwo i szybko pozbyć - wystarczy zastosować domowe sprawdzone sposoby i zachowywać ogólnie przyjęte zasady prawidłowego karmienia piersią.

Powody bolesności brodawek

 • nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi - maluszek chwyta pierś zbyt płytko (samą brodawkę bez otoczki). Cała siła ssania kumuluje się wtedy na brodawce, przez co ta bardzo szybko ulega drobnym urazom. Maluch ssie nieefektywnie i nieumiejętnie, w wyniku czego brodawka pęka i krwawi. Ważne jest, by jak najszybciej wyeliminować ten błąd, ponieważ każde następne karmienie będzie pogarszało stan brodawek.
 • nieprawidłowe postępowanie przy nawale pokarmu - podczas nawału pierś jest twarda i obrzmiała. Noworodek ma problem z prawidłowym uchwyceniem brodawki wraz z otoczką, więc łapie tylko wystającą brodawkę. A to szybka droga do jej zranienia. Podczas nawału należy więc odciągnąć nadmiar pokarmu jeszcze przed podaniem piersi dziecku.
 • niechętne otwieranie buzi - może się zdarzyć, że noworodek nie będzie chciał lub będzie się bał otworzyć szeroko buzię. Strach i związany z nim odruch niechętnego otwierania szeroko buzi może być związany np. z jego odśluzowywaniem zaraz po narodzinach. W wyniku zbyt płytkiego chwytania brodawka ulega mikrouszkodzeniom, a to w konsekwencji przekłada się na jej pękanie i dotkliwy ból.
 • nieumiejętne wyciąganie brodawki z ust dziecka podczas karmienia - nie należy wyciągać brodawki z ust dziecka w trakcie ssania, ale jeśli koniecznie musimy to zrobić, to najpierw wkładamy nasz mały palec pomiędzy brodawkę a dziąsła dziecka i dopiero wtedy delikatnie wysuwamy brodawkę.
 • nieprzyzwyczajone do ssania brodawki - bolesność brodawek jest zupełnie normalne na początku drogi karmienia piersią. Nie są one bowiem przyzwyczajone do ciągłego ssania, szarpania czy gryzienia. Pocieszający jest fakt, że ból tym powodowany szybko ustępuje, a brodawki bardzo szybko się regenerują. Już po kilku dniach "hartowania" niemowlęcymi dziąsełkami matki odczuwają znaczną ulgę.
 • nieodpowiednia higiena - brodawki sutkowe są nawilżane, ujędrniane i dezynfekowane za sprawą gruczołów łojowych, tzw. gruczołów Montgomery`ego. W trakcie karmienia piersią wydzielają one płyn, który w naturalny sposób pielęgnuje brodawkę. Nie ma więc potrzeby wprowadzania żadnych złożonych zabiegów kosmetycznych - wystarczy zwykła woda. Pamiętaj! Wszelkiego rodzaju mydła i płyny do mycia wysuszają delikatną skórę brodawki, narażając ją w ten sposób na uszkodzenia.
 • inne powody bolesności brodawek: okres ząbkowania, pleśniawki w jamie ustnej dziecka, zablokowanie przewodów mlecznych, stosowanie wkładek laktacyjnych nieprzepuszczających powietrze, odczyn alergiczny (alergia kontaktowa).

1 2 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią 2012 Zmiany w zaleceniach dotyczących żywienia niemowląt, aktualizacja schematu żywienia niemowląt karmionych piersią opracowana przez...
 • Jak powinna odżywiać się karmiąca mama? Dowiedz się co powinna jeść karmiąca piersią mama? Co powinno znaleźć się w jej codziennym menu? Na co zwracać szczególną uwagę...
 • Co w mleku... piszczy? Jak wybrać mleko modyfikowane? Jakie są rodzaje mleka? Co oznaczają skróty na etykiecie? Na co zwracać uwagę? Czym się różni...
 • Karmienie butelką - 15 zasad Poznaj najważniejsze zasady karmienia butelką. Czym się sugerować przy wyborze mieszanki, butelki, smoczków? Jak dbać o higienę...
 • Od butelki do kubeczka Dowiedz się, kiedy jest najlepszy czas na pożegnanie z butelką - poznaj sprawdzone sposoby. Kiedy kupić kubek niekapek i czym się...
 • Wybieramy krzesełko do karmienia Dowiedz się, czym sugerować się przy wyborze krzesełka do karmienia. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie są zalety posiadania...

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • pękające brodawki
 • bolące sutki
 • bolące sutki podczas karmienia
 • bolące brodawki
 • bolace brodawki
 • bolące brodawki podczas karmienia

Komentarze (14)

27 marzec 2012, 20:26

glapa

Też miałam ten problem. Bolące, popękane i krwawiące brodawki... po prostu koszmar!!! Traumatyczne wspomnienia z tego strasznego okresu to jedyne blizny, które mi pozostały. Dzięki wsparciu męża i położnej dałam radę, ale nie życzę tego najgorszemu wrogowi

29 marzec 2012, 10:54

GoSia

Ja swoje brodawki zaczęłam smarować odpowiednim kremem jeszcze będąc w ciąży. Był to krem Maltan (ok 15 zł do kupienia w aptekach). Smarowałam dwa razy dziennie rano i wieczorem by moje brodawki zyskały jędrność i elastyczność. Słyszałam, że dzięki temu nie będą pękać w pierwszych dniach po porodzie. I tak rzeczywiście było! Brodawki co prawda bolały przez jakiś czas (to normalne), ale nigdy nie pękały. Polecam

9 październik 2012, 20:18

madziara96

Przy bolących i krwawiących brodawkach bardzo dobrze sprawdziły się silikonowe nakładki używane na czas karmienia.Super polecam eliminują nieznośny ból podczas karmienia.Używałam również maści Purelan, ale nie przyniosła oczekiwanych efektów.

17 styczeń 2013, 08:05

Ola_78

U mnie też sprawdziły się nakładki, ale dopiero po 2 tygodniach. Najpierw ostro walczyłam z bólem przekonana, że w końcu ból minie. W tym czasie doprowadziłam swoje brodawki do takiego stanu, że chciałam zarzucić karmienie. Koleżanki z pracy poleciły mi spróbować nakładek a na popękane brodawki krem z Lanoliną A-pectus. Stosowałam go po każdym karmieniu i po kilku dniach było ok. Krem jest przyjemnie tłusty i nie trzeba go spłukiwać więc polecam.

17 styczeń 2013, 08:09

Ola_78

U mnie też sprawdziły się nakładki, ale dopiero po 2 tygodniach. Najpierw ostro walczyłam z bólem przekonana, że w końcu ból minie. W tym czasie doprowadziłam swoje brodawki do takiego stanu, że chciałam zarzucić karmienie. Koleżanki z pracy poleciły mi spróbować nakładek a na popękane brodawki krem z Lanoliną A-pectus. Stosowałam go po każdym karmieniu i po kilku dniach było ok. Krem jest przyjemnie tłusty i nie trzeba go spłukiwać więc polecam.

22 styczeń 2013, 23:45

Ewa

Ja zaopatrzyłam się w pectusa jeszcze przed pójściem do szpitala. W szpitalu oferowali mi w tej cenie próbkę Purelana, która dziewczynom na sali starczyła na 2 razy, porażka.

24 styczeń 2013, 20:22

Ola

A-pectusa najtaniej dostaniecie na http://www.kosmed.pl/Bolace.brodawki.A.pectus.-41-_oferta.html

30 styczeń 2013, 18:29

Marta102

W okresie karmienia, zawsze miałam pod ręką krem do tego przeznaczony firmy Floslek. Ja kupowałam to z ich strony internetowej i z apteki. Jeśli macie problemy z pękającymi brodawkami, to należy stosować ten preparat.
Pamiętajcie, żeby go stosować tylko po kąpieli! :)

5 luty 2013, 23:00

Kate

Zbawieniem dla moich piersi był właśnie A-pectus. Można go stosować bez zmywania co dla mnie było bardzo wygodne a zarazem bezpieczne dla mojej księżniczki. Zużyłyśmy go 2 opakowania zanim moje piersi odzyskały pełną sprawność.

25 czerwiec 2013, 14:06

http://tataczyojciec.blogspot.com/

Problem jest poważny, ale nie beznadziejny. Wystarczy odpowiednio podawać dziecku pierś, to główny powód urazów.

21 październik 2013, 10:26

DoTatusia

Polecam:
- Własne mleko,
- lanolinę, sprawdza się właśnie A-pectus,
- Gdy to nie pomoże wspomóż się nakładkami.

14 czerwiec 2015, 19:22

Tika

pianka Panthenol wystarczy.

30 listopad 2016, 11:49

Marzena

Polecam kompresy Multi-Mam - kiedyś były dostępne w Niemczech,poleciła mi je kolezanka, ktora tam mieszka, a ostatnio są już dostępne w Polsce: http://www.multi-mam.pl/produkty/kompresy

19 grudzień 2016, 10:57

Gość

Mi pomógł krem firmy mama's a pękające sutki. Bardzo ładnie nawilża i przyspiesza gojenie. Dzięki niemu mogłam szybko wrócić do karmienia
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij