Wklęsłe lub płaskie brodawki

Wklęsłe lub płaskie brodawki

© Can Stock Photo

Płaskie lub wklęsłe brodawki mogą, ale nie muszą być problemem przy karmieniu piersią. Karmienie z płaskimi lub wklęsłymi brodawkami jest możliwe, choć wymaga większego wysiłku, cierpliwości, czasu i konsekwencji.

Główną przyczyną trudności jest problem z prawidłowym uchwyceniem brodawki przez maluszka. Jeśli jednak dziecko wykazuje chęć ssania, a Ty zachowasz spokój i będziesz prawidłowo pracować nad sutkami, to maluszek na pewno nauczy się ssać taką pierś i karmienie zakończy się sukcesem.

Jakie mam brodawki?

Zdrowe brodawki powinny sztywnieć i sterczeć w odpowiedzi na zimno, podniecenie, a w przypadku karmiących matek - nawet na samą myśl o głodnym dziecku. Jednak nie zawsze tak jest. Są kobiety, które mają brodawki płaskie lub wklęsłe - jest to defekt kosmetyczny, mogący utrudniać karmienie piersią. Jednak nie przejmuj się tym zbytnio, bo wystarczy trochę wiedzy i samozaparcia, by proces karmienia przebiegł gładko i bez komplikacji.

Brodawki płaskie - pomimo pobudzania i stymulacji (np. zimną wodą) sutki nie "stawiają się", przez co nie możesz ich ani uchwycić ani wysunąć. Dziecko może mieć problem z prawidłowym uchwyceniem i ssaniem brodawki, co może powodować przyjmowanie przez niego niedostatecznej ilości pokarmu.

Brodawki wklęsłe - po uciśnięciu otoczki dwoma palcami ok. 3 cm od sutka brodawka zamiast się wysunąć - cofa się do wewnątrz. U niektórych kobiet na szczycie brodawki widoczne jest niewielkie zagłębienie. Być może konieczne będzie przestrzeganie kilku zasad, by umożliwić i ułatwić maluszkowi prawidłowe "łapanie brodawki" i ssanie piersi.

Są także brodawki, które na pierwszy rzut oka wyglądają na płaskie lub wklęsłe, ale po odpowiedniej stymulacji udaje się je "postawić". Takie brodawki nie wymagają żadnych specjalnych czynności przygotowujących do karmienia piersią i nie powinny być źródłem problemów.

Przyczyną wklęsłych i płaskich brodawek sutkowych jest wada w ich budowie. W trakcie powiększania się piersi (okres ciąży i karmienia piersią) zbyt krótkie przewody mleczne powodują spłaszczenie lub wciągnięcie brodawek sutkowych do wewnątrz.

Czy kształt brodawki i wielkość otoczki ma znaczenie?

Kształt czy wielkość brodawek zazwyczaj nie ma istotnego znaczenia przy karmieniu piersią.

Musisz wiedzieć, że prawidłowo przystawiony do piersi maluszek chwyta sutek wraz z otoczką, a nie tylko sterczącą część brodawki. Buzia dziecka jest wtedy szeroko otwarta i "łapie" sporą część otoczki, przysysając się niczym przystawiona rura od włączonego odkurzacza. Możesz odnieść wrażenie, że brzdąc się nią zaraz zadławi, bo jego usta wypełnione są piersią.

Dzięki takiej stymulacji zakończenia nerwowe (znajdujące się w skórze brodawki i otoczki) są odpowiednio pobudzane. Bodźce przekazywane są do podwzgórza, a następnie do przysadki mózgowej, gdzie uwalniana jest prolaktyna, która pobudza pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu.

Nie ważne, czy brodawka jest mała czy duża, wąska czy szeroka ani jakie rozmiary ma otoczka. Ważne, by po odpowiedniej stymulacji brodawka się "wyciągała" - jeśli tak się dzieje, to oznacza, że jest ona świetnie przygotowana do nowej roli.

Nie martw się na zapas, jeśli Twoje brodawki po stymulacji wcale się nie wyciągają. Często się zdarza, że po porodzie płaskie lub wklęsłe brodawki w szybkim tempie uczą się "stawiania". Dzieje się tak w odpowiedzi na intensywne ssanie dziecka, które je po prostu "wyciąga".

Jednak są i takie sutki, które podczas karmienia piersią stają się powodem większych problemów i trudności. Należy wtedy podjąć odpowiednie kroki, by ułatwić dziecku prawidłowe uchwycenie brodawki i efektywne ssanie piersi. W tym celu najlepiej skontaktować się z doradcą laktacyjnym.

1 2 3 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią 2012 Zmiany w zaleceniach dotyczących żywienia niemowląt, aktualizacja schematu żywienia niemowląt karmionych piersią opracowana przez...
 • Jak powinna odżywiać się karmiąca mama? Dowiedz się co powinna jeść karmiąca piersią mama? Co powinno znaleźć się w jej codziennym menu? Na co zwracać szczególną uwagę...
 • Co w mleku... piszczy? Jak wybrać mleko modyfikowane? Jakie są rodzaje mleka? Co oznaczają skróty na etykiecie? Na co zwracać uwagę? Czym się różni...
 • Karmienie butelką - 15 zasad Poznaj najważniejsze zasady karmienia butelką. Czym się sugerować przy wyborze mieszanki, butelki, smoczków? Jak dbać o higienę...
 • Od butelki do kubeczka Dowiedz się, kiedy jest najlepszy czas na pożegnanie z butelką - poznaj sprawdzone sposoby. Kiedy kupić kubek niekapek i czym się...
 • Wybieramy krzesełko do karmienia Dowiedz się, czym sugerować się przy wyborze krzesełka do karmienia. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie są zalety posiadania...

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • płaskie sutki
 • brodawki
 • plaskie brodawki
 • płaskie brodawki sutkowe
 • wklęsłe brodawki
 • sutki płaskie
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij