Niemowlę

Rozwój niemowlaka - miesiąc po miesiącu:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Dział poświęcony ogólnym zagadnieniom związanym z okresem niemowlęcym (0 - 12 miesięcy). Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat rozwoju Twojego maluszka miesiąc po miesiącu. Dowiesz się, jak wygląda opieka nad niemowlęciem, jak przebiega proces ząbkowania i jak ulżyć dziecku w tym trudnym okresie. Podpowiemy Ci, w jaki sposób rozwijać umiejętności i zainteresowania maluszka.

Poznasz także najczęstsze przyczyny płaczu, metody uspokajania i sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Znajdziesz odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań i wątpliwości. Otrzymasz porady i wskazówki, dotyczące rozwoju i opieki nad niemowlakiem.

Podkategorie

Łóżeczko turystyczne - zalety i wady

Łóżeczka turystyczne zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. Nic dziwnego - są lekkie, stosunkowo tanie, dobrze wyposażone i z całą pewnością mogą zastąpić tradycyjne łóżeczko ze szczebelkami. Do niedawna kupowali je tylko rodzice, którzy często podróżowali z dzieckiem lub ci, którzy posiadali dwupoziomowe mieszkanie.

Kołyska dla niemowlaka - dobra czy zła?

Niemowlaki uwielbiają kołysanie - ten monotonny ruch skutecznie je uspokaja. Kołysanie w przód, w tył lub na boki przypomina maluszkowi pobyt w brzuchu mamy. Dlatego przez pierwsze 3 - 5 miesięcy życia maleństwa warto używać kołyski zamiast tradycyjnego łóżeczka.

Dobre łóżeczko... czyli jakie?

Łóżeczko to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pokoju dla niemowlęcia. Powinno być przede wszystkim bezpieczne i wygodne dla maleństwa, ale również praktyczne i funkcjonalne dla nas. Łóżeczko pełni niezwykle istotną rolę w rozwoju i pielęgnacji niemowlaka. W pierwszym roku życia niemowlę spędza w nim ok. 300 dni.

Zmieniamy fotelik

Przychodzi taki moment, gdy maluszek staje się coraz bardziej ciekawy świata, próbuje ze wszystkich sił wydostać się z fotelika, buntuje się i krzyczy z powodu ograniczonego pola widzenia, a do tego jego główka wystaje poza krawędź fotelika. Wszystko to wskazuje, że już czas na zmianę!

Foteliki dla najmłodszych

Pierwszy fotelik samochodowy wybieramy z reguły jeszcze przed narodzinami maleństwa. Kolejny - w późniejszym okresie jego życia. Wybór uzależniony jest od wielu czynników, ale podstawowym kryterium jest waga, wiek i wzrost dziecka.

Jak ulżyć maluszkowi podczas ząbkowania?

Niektóre niemowlęta niemal nie odczuwają skutków wyrzynania się ząbków, ale niestety dla większości maluszków ząbkowanie jest okresem bolesnym i uciążliwym. Jest to spowodowane tym, że otwór kostny, przez który musi się przedostać zawiązek zęba, jest mniejszy niż średnica korony zęba.

Jak przebiega proces ząbkowania?

Rozwój zębów rozpoczyna się wiele miesięcy przed pojawieniem się dziecka na świecie - w pierwszym miesiącu życia płodowego. Wtedy to z nabłonka ektodermalnego tworzy się listewka zębowa, z której powstają zawiązki zębów mlecznych. W 7. tygodniu życia płodowego z listewki zębowej powstaje 20 zgrubień, dając początek mleczakom. W 4.

Trzeci miesiąc życia niemowlaka

Niemowlę wkraczające w trzeci miesiąc życia zdecydowanie różni się od kilkudniowego noworodka. Rozwija się w błyskawicznym tempie, robiąc ogromne postępy w komunikacji z otoczeniem i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Co lubi? Maluszek uwielbia bawić się własnymi rączkami, wkłada je do buzi lub ogląda z pasją, jakby były czymś niezwykłym.

Drugi miesiąc życia niemowlaka

Drugi miesiąc życia niemowlaka to okres szybkiego wzrostu, w którym nasze maleństwo staje się coraz silniejsze, bardziej świadome i przewidywalne. Po miesięcznej obserwacji i opieki nad naszym szkrabem czujemy się pewniej w nowej roli, a czynności związane z pielęgnacją i opieką stają się płynniejsze i sprawniejsze.

Pierwszy miesiąc życia niemowlaka

Dziecko od momentu pojawienia się na świecie do ukończenia 4. tygodnia życia to NOWORODEK. Prawidłowa waga dziecka urodzonego w terminie waha się od 2500 g do 4000 g, a jego długość od 50 cm do 62 cm. Maleństwo, choć bezsilne i bezbronne wobec otaczającego je świata, wyposażone jest w automatyczne odruchy, mające na celu ochronę i utrzymanie go przy życiu.
X Zamknij