Gdy nowe rodzeństwo pojawia się na świecie

Gdy nowe rodzeństwo pojawia się na świecie

© Can Stock Photo

Pojawienie się młodszego rodzeństwa budzi w każdym dziecku bardzo silne emocje. Jego mały, do tej pory poukładany świat, przewraca się w jednej chwili do góry nogami. Dla większości dzieci pojawienie się małego braciszka czy siostrzyczki jest dużym szokiem - i wiek nie ma tu większego znaczenia. Dziecko, które do tej pory było najmłodsze w rodzinie, zderza się z rzeczywistością, która może mu się nie spodobać. Jego ukochana mamusia ma dla niego znacznie mniej czasu, jego potrzeby zaspokajane są w drugiej kolejności, a wszystko kręci się wokół nowego członka rodziny.

Zapowiadane przez rodziców zmiany nieuchronnie wchodzą w życie, dezorganizując cały dotychczasowy porządek. Co zrobić, by starszak nie czuł się osamotniony i odtrącony? Jak pomóc mu zaakceptować nową sytuację? Jak postępować, by nie traktował młodszego rodzeństwa jak intruza? Gdy na świat przychodzi kolejne dziecko, powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad:

Zasada nr 1

DAJMY PREZENT OD MALEŃSTWA

Przygotowany wcześniej prezent możemy dać starszakowi w szpitalu lub po powrocie do domu. Oczywiście musimy zaznaczyć, że prezent jest od maleństwa - możemy powiedzieć, że chciało ono w ten sposób okazać swoją radość z posiadania starszego rodzeństwa. Pomysł ten sprawdza się w większości przypadków i sprawia, że starszak nie czuje się zepchnięty na boczny tor, a wręcz przeciwnie - jest dowartościowany i wyróżniony.

Zasada nr 2

POZWÓLMY ODEBRAĆ SIĘ ZE SZPITALA

Niech starszak przyjedzie do szpitala po mamę i nowe rodzeństwo razem z tatą. Dzięki temu poczuje się ważny i potrzebny - nie izolujmy go od tego ważnego wydarzenia. Jeśli chcemy, by stosunki między dziećmi były jak najlepsze, musimy o nie dbać od samego początku.

Zasada nr 3

ZAPEWNIAJMY O SWOICH UCZUCIACH

Utwierdzajmy starszaka w przekonaniu, że go kochamy i że nadal jest dla nas bardzo ważny. Zapewniajmy, że mimo wszystkich nowości, które nastały, nasze uczucia są niezmienne i zawsze będziemy go kochać.

Zasada nr 4

WŁĄCZAJMY STARSZAKA DO RÓŻNYCH CZYNNOŚCI

Podczas przewijania poprośmy starszaka o pomoc: niech poda pieluszkę, chusteczki lub wytrze pupę. Może podać skarpetki, uczesać włoski lub pomóc przy kąpieli - to pomoże mu odnaleźć się w roli starszego brata/siostry. Pamiętajmy, by go do niczego nie zmuszać - jeśli nie ma ochoty lub znudziło mu się pomaganie, nie możemy mieć do niego pretensji. Przymusowa opieka nad młodszym rodzeństwem przyniesie więcej szkody niż pożytku.

1 2 3 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • pojawienie się rodzeństwa
  • rodzeństwo
  • bunt dziecka po narodzinach rodzeństwa
  • gdy na świat przychodzi rodzeństwo
  • pojawienie sie rodzeństwa
  • zdjęcia dzieci rodzenstwo

Komentarze (6)

13 luty 2012, 23:00

sandzia

Artykuł w sam raz dla mnie. Jak najbardziej na czasie. Moja 3 letnia córcia została właśnie starszą siostrą. Niekoniecznie jest zadowolona z tego powodu no ale trudno. Mam nadzieję, że niedługo jej przejdzie. Na pewno będę ściśle przestrzegać tych zasad! Wielkie dzięki

20 luty 2012, 19:42

lala

Kolejne dziecko to nowe wyzwania. Starsze dzieci często są zazdrosne o młodsze a nasza rola jako rodziców to łagodzić negatywne uczucia naszych pociech.

18 listopad 2014, 10:37

Ewe

Nasz 5letni starszak wlasnie utracil status jedynaka. Jest szczesliwy posiadajac siostre, kocha ja ale widze, ze stres go zjada. Nerwowo szarpie koszulke od miesiaca, nerwowo wyciera buzie, skubie paluszki i chrzaka... Nie wiem jak sobie z tym poradzic bo powtarzanie "przestan" nic nie da. Musze wyluskac wiecej czasu tylko dla niego, wiecej go chwalic a mnie strofowac. Artykul jest bardzo dobry. Powinnam go wydrukowa i przykleic do sciany!

9 październik 2017, 17:43

iwonetta

jest to wyzwanie, wiem po sobie. U nas będzie różnica 5 lat, już teraz tłumaczymy córce, że będzie miała brata, że będzie musiała dzielić z nim pokój bo niestety na razie nie mamy innej możliwości. Wymyśliłam, że jak urodzę zamówimy taki obraz https://www.foto4u.pl/dyptyki i podzielimy pokój w ten sposób na dwójkę, żeby córa wiedziała, że teraz pokój nie jest jej, ale ich ;)

24 listopad 2017, 11:49

tamara23

Artykuł bardzo przydatny, jednak nie znalazłam na portalu innego problemu, jaki pewnie dotyczy wielu z nas, tzn. jak pogodzić spodziewanie się maluszka i posiadanie czworonoga. Wraz z meżem posiadamy dwa maltańczyki i nie wiemy jak psiaki zareagują na płacz i samą obecność maluszka https://royalcanin.pl/pies/rasy-psow/maltanczyk

18 grudzień 2017, 15:59

aha

Przydatny artykuł, mam nadzieję że moje dzieciaki lepiej się dogadają niż ja z rodzeńśtwem... cieżka sprawa z tą zazdrościąo młodszych... jak tu poświęcić obojfgu tyle samo czasu... :(
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij