Noworodek

Rozwój niemowlaka - miesiąc po miesiącu:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Dział poświęcony okresowi noworodkowemu w pełnym tego słowa znaczeniu. Przeprowadzimy Cię przez pierwszy miesiąc życia Twojego maleństwa, odpowiemy na wiele pytań i rozwiejemy Twoje wątpliwości. Z nami ten zupełnie nowy świat stanie się dla Ciebie bardziej przewidywalny i zrozumiały.

Dowiesz się, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach, jak pielęgnować maluszka, jak go karmić, przewijać i uspokajać. Jak zapewnić mu bezpieczeństwo, kiedy wyjść na pierwszy spacer, a także co powinno wchodzić w skład wyprawki. Poznasz potrzeby i umiejętności noworodka. Dowiesz się, co potrafi, jak widzi i jak postrzega świat. W tym dziale poruszamy także problem wcześniactwa i jego przyczyny, możliwe powikłania i wszelkie aspekty z nim związane. Podpowiadamy też, co robić i jak postępować, gdy na świecie pojawia się młodsze rodzeństwo.

Podkategorie

Żółtaczka wcześniacza

Żółtaczka wcześniacza - żółtaczka fizjologiczna nie jest chorobą, ale jej objawem. Pojawia się u 80-90% noworodków przedwcześnie urodzonych. Nie jest zagrożeniem dla ich życia, co nie oznacza, że można ją lekceważyć. Duży odsetek występowania żółtaczki w tej grupie noworodków ma swoje podłoże w ich niedostatecznie rozwiniętym układzie enzymatycznym.

Retinopatia wcześniacza

Retinopatia wcześniacza (retinopathia praematurorum, ang.: Retinopathy of Prematurity – ROP) to uszkodzenie i bliznowacenie siatkówki oka. Zmiany zachodzące w gałce ocznej prowadzą do pogorszenia ostrości widzenia, a czasem nawet do całkowitej i nieodwracalnej utraty wzroku, gdyż zaawansowana retinopatia prowadzi do odwarstwienia siatkówki.

Syndrom nagłej śmierci łóżeczkowej

Zespół Nagłego Zgonu Niemowląt (z ang. Sudden Infant Death Syndrome - SIDS), zwany potocznie syndromem nagłej śmierci łóżeczkowej, to nagła i niespodziewana śmierć pozornie zdrowego niemowlęcia bez wyraźnej przyczyny.

20 rad na dobry sen

Sen niemowląt jest zagadnieniem budzącym wiele wątpliwości. Nasuwają się one tuż po narodzinach dziecka i trwają aż do momentu, w którym przesypia ono spokojnie całą noc. Długość i jakość snu zmienia się wraz z wiekiem. Jednak musisz pamiętać, że każde dziecko jest inne i każde ma inny rytm snu.

Sen noworodków

Długo oczekiwane maleństwo wreszcie pojawia się na na świecie. Wszystko zaczyna kręcić się wokół małego przybysza - usprawniasz czynności związane z zaspokajaniem jego potrzeb, m.in. przewijanie, karmienie, usypianie. Jeszcze do niedawna byłaś podporządkowana sama sobie, a tu nagle Twoje potrzeby przestają mieć znaczenie.

Dlaczego niemowlak płacze?

Niemowlak choć mały i w pełni od nas uzależniony - wyposażony jest w "broń", dzięki której skutecznie potrafi zasygnalizować nam swoje potrzeby i wyegzekwować je. Tą bronią jest płacz, który w pierwszych miesiącach życia dziecka jest jedyną formą komunikacji z otoczeniem.

Pielęgnacja wcześniaka

Pielęgnacja wcześniaków polega na wykonywaniu podstawowych zabiegów (kąpiel, przewijanie i ubieranie) z jednoczesnym zachowaniem maksymalnej ostrożności i delikatności. Wszystkie czynności pielęgnacyjne powinny być wykonywane ze szczególną dokładnością i starannością.

Ubranka dla wcześniaków

W Polsce rocznie na świat przychodzi ok. 30 tysięcy wcześniaków, co stanowi ok. 8% liczby wszystkich urodzeń. W większości przypadków przedwczesny poród następuje bez żadnych poprzedzających symptomów, uniemożliwiając przyszłym rodzicom jakiekolwiek przygotowania.

Karmienie wcześniaka

Sposób karmienia wcześniaków uzależniony jest od tygodnia ciąży, w którym przyszły one na świat, stanu ich zdrowia oraz stopnia rozwoju funkcji życiowych. Wcześniaki urodzone po 34. tygodniu ciąży zazwyczaj już po kilku dniach można zacząć karmić piersią. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja maluszków, które na świecie pojawiają się przed 32. tygodniem ciąży.

Smoczki dla wcześniaków - smoczki dla wymagających

Większość rodziców nie ma pojęcia o ich istnieniu aż do czasu, kiedy to właśnie ich dziecko urodzi się za wcześnie. Smoczki dla wcześniaków niestety nie należą do powszechnych i ogólnodostępnych akcesoriów. Dlaczego?
X Zamknij