Noworodek

Rozwój niemowlaka - miesiąc po miesiącu:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Dział poświęcony okresowi noworodkowemu w pełnym tego słowa znaczeniu. Przeprowadzimy Cię przez pierwszy miesiąc życia Twojego maleństwa, odpowiemy na wiele pytań i rozwiejemy Twoje wątpliwości. Z nami ten zupełnie nowy świat stanie się dla Ciebie bardziej przewidywalny i zrozumiały.

Dowiesz się, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach, jak pielęgnować maluszka, jak go karmić, przewijać i uspokajać. Jak zapewnić mu bezpieczeństwo, kiedy wyjść na pierwszy spacer, a także co powinno wchodzić w skład wyprawki. Poznasz potrzeby i umiejętności noworodka. Dowiesz się, co potrafi, jak widzi i jak postrzega świat. W tym dziale poruszamy także problem wcześniactwa i jego przyczyny, możliwe powikłania i wszelkie aspekty z nim związane. Podpowiadamy też, co robić i jak postępować, gdy na świecie pojawia się młodsze rodzeństwo.

Podkategorie

Metoda Kangura - kangurowanie

Kangurowanie to bezpieczna i bardzo skuteczna metoda opieki nad wcześniakami. Zapewnia "małym pospieszalskim" nadrobienie straconego czasu, który powinny jeszcze spędzać w brzuchu mamy. Metoda kangura należy do najbardziej naturalnych i najstarszych sposobów utrzymania przy życiu noworodków, które przyszły na świat zbyt wcześnie.

Wcześniak - kto to taki?

Wcześniak to maleńki człowiek, który z różnych przyczyn przyszedł na świat zbyt wcześnie. Mianem tym określa się noworodki urodzone między 26. a 37. tygodniem ciąży, natomiast skrajne wcześniaki to maleństwa urodzone przed ukończeniem 25. tygodnia ciąży.

Gdy nowe rodzeństwo pojawia się na świecie

Pojawienie się młodszego rodzeństwa budzi w każdym dziecku bardzo silne emocje. Jego mały, do tej pory poukładany świat, przewraca się w jednej chwili do góry nogami. Dla większości dzieci pojawienie się małego braciszka czy siostrzyczki jest dużym szokiem - i wiek nie ma tu większego znaczenia.

Jak wytłumaczyć maluszkowi, że będzie miał rodzeństwo?

Czas oczekiwania na drugiego potomka budzi wiele obaw i wątpliwości. Dotyczą one między innymi kwestii przyjęcia i zaakceptowania nowego rodzeństwa przez starszą pociechę. Podczas drugiej ciąży bardziej skupiamy się na uczuciach pierworodnego niż na swoich, nie tak jak to miało miejsce podczas pierwszej ciąży.

Zazdrość o nowe rodzeństwo

Gdy noworodek wraca z mamą ze szpitala, dla starszego dziecka posiadanie brata czy siostry staje się faktem! Nawet gdy maluch dobrze znosił nową sytuację podczas trwania ciąży, to teraz może całkowicie zmienić zdanie - bo co innego dzidzia w brzuchu mamy, a co innego dzidzia, która pojawiła się w domu już na zawsze!

Pierwszy zimowy spacer

Spacery w chłodne dni hartują organizm dziecka i wzmacniają jego układ immunologiczny. Przebywanie na świeżym powietrzu daje maluszkowi sporą dawkę tlenu, wpływa więc korzystnie na jego mózg. Ponadto zimowe słońce sprzyja wytwarzaniu się witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości.

Pierwszy spacer z noworodkiem

Pierwszy spacer z noworodkiem to dla rodziców nie lada wyzwanie. Jako debiutujący rodzice mamy wiele pytań i wątpliwości dotyczących ubioru malucha, przygotowań do wyjścia i samej idei spaceru. Obawiamy się o zdrowie noworodka - jest przecież taki maleńki i bezbronny.

Łóżeczko turystyczne - zalety i wady

Łóżeczka turystyczne zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. Nic dziwnego - są lekkie, stosunkowo tanie, dobrze wyposażone i z całą pewnością mogą zastąpić tradycyjne łóżeczko ze szczebelkami. Do niedawna kupowali je tylko rodzice, którzy często podróżowali z dzieckiem lub ci, którzy posiadali dwupoziomowe mieszkanie.

Kołyska dla niemowlaka - dobra czy zła?

Niemowlaki uwielbiają kołysanie - ten monotonny ruch skutecznie je uspokaja. Kołysanie w przód, w tył lub na boki przypomina maluszkowi pobyt w brzuchu mamy. Dlatego przez pierwsze 3 - 5 miesięcy życia maleństwa warto używać kołyski zamiast tradycyjnego łóżeczka.

Dobre łóżeczko... czyli jakie?

Łóżeczko to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pokoju dla niemowlęcia. Powinno być przede wszystkim bezpieczne i wygodne dla maleństwa, ale również praktyczne i funkcjonalne dla nas. Łóżeczko pełni niezwykle istotną rolę w rozwoju i pielęgnacji niemowlaka. W pierwszym roku życia niemowlę spędza w nim ok. 300 dni.
X Zamknij