Noworodek

Rozwój niemowlaka - miesiąc po miesiącu:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Dział poświęcony okresowi noworodkowemu w pełnym tego słowa znaczeniu. Przeprowadzimy Cię przez pierwszy miesiąc życia Twojego maleństwa, odpowiemy na wiele pytań i rozwiejemy Twoje wątpliwości. Z nami ten zupełnie nowy świat stanie się dla Ciebie bardziej przewidywalny i zrozumiały.

Dowiesz się, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach, jak pielęgnować maluszka, jak go karmić, przewijać i uspokajać. Jak zapewnić mu bezpieczeństwo, kiedy wyjść na pierwszy spacer, a także co powinno wchodzić w skład wyprawki. Poznasz potrzeby i umiejętności noworodka. Dowiesz się, co potrafi, jak widzi i jak postrzega świat. W tym dziale poruszamy także problem wcześniactwa i jego przyczyny, możliwe powikłania i wszelkie aspekty z nim związane. Podpowiadamy też, co robić i jak postępować, gdy na świecie pojawia się młodsze rodzeństwo.

Podkategorie

Bezpieczeństwo noworodka w drodze ze szpitala

Kilka dni po przyjściu maleństwa na świat, odbędzie ono pierwszą podróż samochodem - ze szpitala do domu. Wszystkim rodzicom zależy na tym, by jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka, dlatego też powinno być ono przewożone w specjalnym foteliku, gwarantującym pełną ochronę w czasie jazdy samochodem.

Foteliki dla najmłodszych

Pierwszy fotelik samochodowy wybieramy z reguły jeszcze przed narodzinami maleństwa. Kolejny - w późniejszym okresie jego życia. Wybór uzależniony jest od wielu czynników, ale podstawowym kryterium jest waga, wiek i wzrost dziecka.

Jak pielęgnować kikut pępowiny?

Kikut pępowiny to pozostałość po pępowinie, która w okresie ciąży pełni rolę wyjątkowego sznura, łączącego łożysko z rozwijającym się płodem. Począwszy od 8.

Zielona kupka u niemowlaka

Dziecięca kupka to dla wielu początkujących rodziców temat rzeka. Mogliby rozmawiać o niej godzinami, zastanawiając się, czy jej barwa i konsystencja są właściwe, czy nie jest za rzadka lub za gęsta? Dlaczego jest jej tak mało albo tak dużo? Dlaczego jest zielona, czarna, żółta, za jasna lub za ciemna?

Wyprawka do szpitala - gotowa lista

Torbę do szpitala należy zacząć pakować ok. 36 tygodnia ciąży, nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy rozpocznie się akcja porodowa. Jeśli tego nie zrobimy, a poród się rozpocznie, może być już za późno na pakowanie, a poza tym możemy być tak przejęci zaistniałą sytuacją, że nie będziemy w stanie trzeźwo myśleć. Lepiej więc zabrać się do tego odpowiednio wcześnie.

Wyprawka dla noworodka - gotowa lista

Poniżej przedstawiamy ściągę, która ułatwi i usprawni Wam skompletowanie wyprawki dla noworodka. Listę można oczywiście modyfikować i udoskonalać zgodnie z indywidualnymi wymaganiami i potrzebami.

ABC wyprawki dla noworodka

Kiedy zacząć? Okres ciąży to czas, w którym możemy spokojnie zacząć kompletować wyprawkę dla nowego domownika. Nie ma co z tym zwlekać i odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę. Pamiętajmy, że brzuszek z miesiąca na miesiąc staje się coraz większy, a co za tym idzie, nasz organizm jest coraz bardziej obciążony.

Pierwszy miesiąc życia niemowlaka

Dziecko od momentu pojawienia się na świecie do ukończenia 4. tygodnia życia to NOWORODEK. Prawidłowa waga dziecka urodzonego w terminie waha się od 2500 g do 4000 g, a jego długość od 50 cm do 62 cm. Maleństwo, choć bezsilne i bezbronne wobec otaczającego je świata, wyposażone jest w automatyczne odruchy, mające na celu ochronę i utrzymanie go przy życiu.

Dobry leżaczek - czyli jaki?

Leżaczek to wielofunkcyjne urządzenie, doceniane przez większość rodziców ze względu na prostotę użytkowania, małe gabaryty i wszechstronność. Maluszek już od pierwszych dni swojego życia może w nim leżeć i spać, a w późniejszym okresie siedzieć, bawić się, a nawet jeść.

Wybieramy ubranka dla niemowląt

Skóra niemowlaka jest cienka i niedojrzała, szybko ulega przesuszeniu, podrażnieniu i różnym zakażeniom. Narażona jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak: słońce, mróz, wiatr i suche powietrze... ale nie tylko.
X Zamknij