Jak pielęgnować kikut pępowiny?

Jak pielęgnować kikut pępowiny?

© Can Stock Photo

Kikut pępowiny to pozostałość po pępowinie, która w okresie ciąży pełni rolę wyjątkowego sznura, łączącego łożysko z rozwijającym się płodem. Począwszy od 8. tygodnia przez pępowinę przebiegają ważne naczynia krwionośne - żyła i dwie tętnice - i to właśnie za ich pośrednictwem do maluszka, rozwijającego się w brzuchu mamy, trafiają wszystkie niezbędne do życia substancje odżywcze i tlen. Jest to również droga, przez którą usuwane są produkty przemiany materii.

Gdy dziecko przychodzi na świat, pępowina nie jest już potrzebna, dlatego też w chwili, gdy przestaje pulsować, lekarz lub położna zaciska ją w dwóch miejscach, zakładając specjalne plastikowe klamerki i odcina 1 - 2 cm od ściany brzucha.

W ciągu pierwszej doby po narodzinach kikut zaczyna się obkurczać, a w drugiej dobie lekarz zdejmuje plastikową klamerkę. Od tego czasu kikut pępowiny stopniowo zasycha, twardnieje i zmienia kolor z szarego na czarny aż do całkowitego wyschnięcia, a co za tym idzie - odpadnięcia.

Czas odpadnięcia kikuta jest sprawą bardzo indywidualną, zwykle proces ten trwa 7 - 14 dni, ale może się przedłużyć nawet do miesiąca. Jeśli nie ma niepokojących zmian tj. wysięku krwi lub ropy, nieprzyjemnego zapachu, zaczerwienienia, opuchlizny czy gorączki, nie ma powodów do niepokoju i należy cierpliwie czekać. Jeżeli jednak zauważymy którąś z powyższych zmian, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub położną.

Pielęgnacja kikuta pępowiny

Dla wielu świeżo upieczonych rodziców pielęgnacja niewygojonego pępuszka, z jakim noworodek wraca do domu, to nie lada problem. Do tego co chwilę pojawiają się nowości, związane z pielęgnacją kikuta, przez które możemy łatwo pogubić się w tym temacie. Inaczej wyglądała pielęgnacja 20 lat temu, a inaczej wygląda dziś. Część grona medycznego przyjęła najnowsze wytyczne z 2010 roku i odeszła od stosowania roztworu spirytusu przy pielęgnacji kikuta. Druga część nadal uważa, że kikut należy wysuszać i odkażać spirytusem. Zdarza się, że co innego słyszymy od pracowników szpitala, co innego od położnej, która przychodzi na patronaż, a jeszcze co innego podpowiadają nam mamy lub babcie. Prawda jest taka, że nie ma w tej kwestii złotego środka. Jednym noworodkom kikut odpada szybciej, innym później, jedne potrzebują wysuszania spirytusem, innym wystarcza przemywanie przegotowaną wodą z dodatkiem delikatnego mydła. Najważniejsze, aby kikut pępowiny zawsze był czysty i suchy, by nie doszło do infekcji (szkodliwe bakterie, żyjące na powierzchni skóry, mogą doprowadzić do zakażenia, jeśli dostaną się do wnętrza pępka). Nie bójmy się dokładnie osuszać kikuta pępowinowego np. patyczkiem higienicznym - maluszek nie czuje bólu, bo ani kikut, ani dno pępka nie są unerwione. W ciągu 7 - 10 dni od odpadnięcia kikuta następuje całkowite zagojenie. Pamiętajmy, by do tego czasu zawsze myć ręce przed dotknięciem pępka maluszka.

Z najnowszych badań wynika, że kikut pępowiny u dzieci zdrowych i urodzonych w terminie nie wymaga specjalnej pielęgnacji i nie ma konieczności używania środków antyseptycznych. Dopiero jeśli pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, nieprzyjemny zapach lub wysięk ropy/krwi, należy włączyć do pielęgnacji spirytus lub octenisept - środek dezynfekujący.

ZASADY, KTÓRE SIĘ NIE ZMIENIAJĄ:

 • nie wolno obwiązywać pępka opatrunkami ani oklejać go plastrem - może to doprowadzić do infekcji!
 • nie powinno się uciskać ani ocierać kikuta, dlatego należy podwijać górny brzeg pieluszki lub zaopatrzyć się w pampersy z gotowymi otworami na pępek do czasu jego wygojenia
 • należy zapewnić stały dostęp powietrza - powinniśmy zakładać maluszkowi tylko bawełnianą odzież, która pozwala na swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu kikut szybciej zaschnie i odpadnie
 • podczas kąpieli starajmy się nie zamaczać pępka, ale nie popadajmy w skrajność - od kilku kropli wody nic złego się nie stanie, po kąpieli osuszmy kikut patyczkiem higienicznym
 • nie pozwólmy, aby maluszek zbyt długo leżał lub spał na brzuszku, ponieważ utrudnia to swobodny dostęp powietrza, a ponadto kikut w tej pozycji jest uciśnięty

METODY PIELĘGNACJI KIKUTA PĘPOWINY:

 1. Metoda zgodna z najnowszymi wytycznymi - polega na pielęgnacji pępka z użyciem przegotowanej wody z dodatkiem delikatnego mydła. Jeśli pojawiają się niepokojące zmiany, należy spryskiwać kikut 2 razy dziennie OCTENISEPTEM (cena ok. 30 zł/50 ml)
 2. Metoda stosowana do niedawna - polega na przemywaniu kikuta pępowiny kilka razy dziennie sterylnym gazikiem, nasączonym 70% roztworem spirytusu (można kupić gotowy produkt w aptece lub przygotować samemu, rozcieńczając zwykły, dostępny w każdym sklepie spirytus z zimną przegotowaną wodą. Proporcje: 2 łyżki spirytusu - 1 łyżka wody).

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • 40 tydzień ciąży Badania lekarskie w 40 tc. Indukcja porodu - wskazania i metody. Przyszła mama w 40 tc. Dolegliwości ciążowe. Kiedy jechać do...

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • kikut pępowiny
 • jak pielęgnować kikut pępowiny
 • kikut pępowinowy
 • Pielęgnacja kikuta pępowiny
 • kikut pepowiny
 • pielęgnacja kikuta pępowinowego

Komentarze (10)

6 luty 2012, 20:04

Glinka

Czy to nie dziwne, że metody pielęgnacji kikuta pępowiny tak się zmieniają? Oni to z nudów robią czy co? A może chcą zabłysnąć/zaistnieć? Ja tego nie mogę pojąć! Mam dwójkę dzieci i w każdym przypadku pielęgnacja wyglądała inaczej. Która lepsza? Nie wiem!

10 luty 2012, 15:58

Agnieszka28

Mam dwójkę dzieci: Jaś 7 lat i Zosia 6 m-cy. Z jednym i drugim postępowałam tak samo - 75% roztwór spirytusu i smarowanko 3-4 razy dziennie. Po 12 dniach było po sprawie!

22 luty 2012, 18:58

hanka

Lence kikut odpadł po 10 dniach. Używałam rozcieńczonego spirytusu bo tak poleciła mi moja położna i jak widać zdało to oczekiwany rezultat

29 luty 2012, 15:55

Gość

Ja też używałam spirytus i wszystko git! Więc nie wiem po co to zamieszanie!

27 marzec 2012, 21:47

jolka33

Ja do pielęgnacji kikuta używałam OCTENISEPTu i kikut odpadł po 7 dniach - więc chyba nie ma złotego środka i jednakowych zaleceń. Na jednego maluszka działa jedno a na drugiego co innego.

2 czerwiec 2012, 13:12

marta

w kazdej dziedzinie nauki standardy sie zmieniaja, w poloznictwie jest podobnie. nie chodzi tu o nudy, bo owych na sali porodowej nie widzialam. celem jest wypelnianie funkcji naukowo-badawczej zawodu. skazony 70%spirytus rzeczywiscie dziala odkazajaco jednak moze rowniez podrazniac i wysuszac delikatna skore noworodka, stad zalecene preparaty na bazie oktenidyny, nie zawierajace alkoholu. poza tym jest jeszcze drugi aspekt - alkohol przez skore przenika do organizmu malenstwa. osobiscie nie znam pacjentki, ktora mialaby zastrzezenia po stosowaniu zaproponowanej "suchej pielegnacji" i polecanej cieplej wody z mydlem.

25 czerwiec 2012, 15:55

Dedi

Raczej to zabieg tylko czysto marketingowy z tym octeniseptem. Drogie to cholerstwo, a matki widzą to na porodówkach i chcą to samo. Położne na szkoleniach uczą się "nowości" :)

12 sierpień 2012, 21:01

Jan

Octenisept to tylko na wyciągnięcie pieniędzy dla farmaceutów! Stosowaliśmy to 14 dni bez efektu, w koncu pępek zaczął się maślić i brzydko wyglądało. Przez kolejne 3 dni właczyliśmy spirytus i kikut odpadł natychmiast.

10 marzec 2013, 15:42

bk

spirytus super

18 czerwiec 2014, 16:25

mm

pomocy! w szpitalu przyłożyli do pepka malca gazik jak moge go usunąć?
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij