Od butelki do kubeczka

Od butelki do kubeczka

© Can Stock Photo

Maluszki karmione butelką kojarzą ją z ciepłem, bezpieczeństwem, ukojeniem i bliskością mamy, a więc ze wszystkim co dobre i miłe. Nie dziwmy się więc, że pożegnanie z butlą nie przychodzi im łatwo. Choć nie istnieje żadna sztywna granica na rozstanie z butelką, to pediatrzy zalecają odstawienie jej około 12. miesiąca życia.

Roczny brzdąc samodzielnie sięga po butlę, chodzi lub biega z nią po całym mieszkaniu, bez przerwy sącząc soki lub mleko. Nie jest to ani zdrowe, ani bezpieczne. Zachowanie to nie jest jeszcze jednak mocno utrwalone, więc szansa na sprawne i bezproblemowe pozbycie się butli jest całkiem spora.

Musimy wiedzieć, że z biegiem czasu przyzwyczajenia dziecka zyskują ogromną moc, a zwykłe picie z butelki w celu zaspokojenia głodu przeradza się w nałóg, a brzdąc zaczyna traktować butlę jako swój osobisty „pocieszacz-uspokajacz".

 

ARGUMENTY ZA POŻEGNANIEM Z BUTELKĄ OK. 1. URODZIN:

 • ciągłe picie słodkich napojów grozi próchnicą zębów
 • częste trzymanie smoczka w buzi źle wpływa na zgryz
 • maluch, który często popija mleko lub soki, jest opity i nie ma ochoty na pełnowartościowy posiłek
 • picie z butelki w pozycji leżącej zwiększa ryzyko infekcji ucha
 • maluch, mocno związany z butelką, traci zainteresowanie resztą świata, nosi ją ze sobą wszędzie
 • dziecko, które często trzyma butelkę w buzi, nie przejawia zainteresowania nauką mowy
 • im starsze dziecko, tym większe przywiązanie do butelki i bardziej zakorzeniony rytuał picia z niej
 • roczne dziecko jest bardziej ugodowe niż starsze, lepiej znosi zmiany, ma krótszą pamięć, łatwiej odwrócić jego uwagę
 • chodzenie z butelką jest niebezpieczne dla dziecka - łatwo o zakrztuszenie lub zachłyśnięcie

Kiedy kupić kubek niekapek?

Pierwszy kubek niekapek najlepiej wprowadzić ok. 6. miesiąca życia dziecka. To czas, w którym maluch bez problemu poradzi sobie z kubeczkiem, a poza tym będzie to dla niego nowe doświadczenie, a jak wiemy, maluszki w tym wieku uwielbiają nowe bodźce i doznania.

Można to potraktować jako swego rodzaju awans. Siedząc na naszych kolanach, dzieci wielokrotnie łapią za nasz kubek, domagając się takiej samej formy picia. Buntują się i okazują niezadowolenie, gdy im na to nie pozwalamy, więc prezent w postaci osobistego kubeczka powinien im się bardzo spodobać.

Rodzaje kubeczków:

 • kubeczki z miękkimi, gumowymi ustnikami
 • kubeczki z twardszymi dzióbkami
 • kubki niekapki ze specjalnym zaworem przeciwwypływowym
 • kubki z elastycznymi rurkami - pije się przez nie jak przez słomkę (raczej dla starszych maluchów)
 • kubeczki z uchwytami lub bez

Wybór kubeczków jest ogromny, warto więc odpowiednio przygotować się do zakupu - poczytać opinie w czasopismach i internecie, sprawdzić etykiety, upewnić się, że posiadają odpowiednie atesty i są przeznaczone dla danej grupy wiekowej. Jeśli to możliwe, kupmy kilka rodzajów kubeczków, aby maluch mógł wybrać ten, który jest dla niego najwygodniejszy.

Pamiętajmy:

Im szybciej nauczymy dziecko pić z kubeczka, tym łatwiej porzuci ono butelkę. Zmiana ta przebiegnie bezboleśnie, jeśli przyzwyczajenie do butelki nie będzie zbyt silne. Sprawdza się tu stwierdzenie, że im szybciej, tym lepiej. Niektóre dzieci bezproblemowo godzą się na porzucenie butli na rzecz czegoś innego - lepszego, bardziej dorosłego, ale są też takie, które nie wyobrażają sobie życia bez niej.

Gdy nauczymy malucha pić z kubeczka - czas na porzucenie butli. Możemy zrobić to na dwa sposoby: zdecydowanie lub stopniowo. My - rodzice najlepiej znamy swoje dziecko i będziemy wiedzieć, która metoda będzie najlepsza zarówno dla niego, jak i dla nas.

SPOSÓB RADYKALNY

Sprawdza się głównie u dzieci otwartych na wyzwania, dobrze radzących sobie ze stresem oraz słabiej związanych z butelką. Na kilka dni przed planowanym wyeliminowaniem butli, można powiadomić malca, że niedługo pożegna się z nią, że jest już duży i zasłużył na „prawie dorosły" kubeczek, że za kilka dni pójdziecie z nim do sklepu i wybierze sobie taki kubeczek, jaki mu się będzie podobał.

Powinniście często przypominać o tym dziecku i oswajać je z tą myślą. Kolejnym krokiem będzie wyprawa do sklepu i zakup kubeczka. Rano, gdy maluch się obudzi, powinniśmy podać mu mleko w nowym kubeczku, a butelkę rytualnie pożegnać. Sposobów jest kilka: można ją "symbolicznie" oddać młodszemu dziecku, można pozwolić dziecku wyrzucić ją do śmieci (ale uwaga - nie każde dziecko jest w stanie to znieść!), a można także wspólnie z dzieckiem spakować butelkę i wynieść do piwnicy.

Metoda uzależniona jest od wrażliwości i predyspozycji dziecka. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne i to, co dla jednego jest super zabawą, dla drugiego może być traumatycznym przeżyciem. Musimy przygotować się na łzy i protesty. Maluch może być rozżalony i marudny, będzie potrzebował naszego zrozumienia i pocieszenia.

To głównie od nas i naszego konsekwentnego postępowania będzie zależało, ile czasu zajmie maluchowi pogodzenie się z zaistniałą sytuacją. Musimy wykazać się konsekwencją i zdecydowaniem.

1 2 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • butelki do picia dla dzieci
 • kubeczek do mleka
 • jaka butelka dla rocznego dziecka
 • butelka do picia dla dzieci
 • butelki do picia dla niemowlat
 • butelka dla rocznego dziecka

Komentarze (3)

19 luty 2012, 08:42

lila23

U mojego synka pożegnanie z butelką przebiegło bezproblemowo, ale znam rodziny gdzie wyglądało to zupełnie inaczej.

30 marzec 2013, 17:06

Nefka

"można powiadomić malca, że niedługo pożegna się z nią, że jest już duży i zasłużył na „prawie dorosły" kubeczek" - roczne dziecko napewno zrozumie...

17 listopad 2013, 19:52

Marylinn

oj u mnie to trudno było odzwyczaić malucha od butelki ze smoczkiem, bo nie potrafił pić z kubka niekapka:( bardzo dlugo nam to zajelo i tak naprawde do tej pory nie lubi tak pic, wiec glownie ze szklanki pije tylko ze wtedy zazwyczaj jest caaly mokry, bo nie chce zeby mu pomagano:)
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij