Pozycje do karmienia piersią

Pozycje do karmienia piersią

© Can Stock Photo

Sposób w jaki siedzimy lub leżymy podczas karmienia piersią w dużej mierze decyduje o komforcie - zarówno naszym, jak i dziecka, ale ma także znaczący wpływ na prawidłowe przystawienie maluszka i uchwycenie przez niego piersi. Pozycja powinna być przede wszystkim wygodna, ponieważ karmienie piersią może trwać nawet 40 minut.

Przede wszystkim musimy znaleźć sobie odpowiednie miejsce - może to być fotel, kanapa, sofa. Obok powinien stać podręczny stolik, na którym będziemy mogły ułożyć najpotrzebniejsze rzeczy (telefon, pilot do telewizora, książka lub czasopismo, coś do picia i mała przekąska). Wszystko po to, by jak najlepiej zorganizować sobie czas i nie przerywać maluszkowi jedzenia, gdy np. zadzwoni telefon lub zachce się nam pić.

Przygotujmy 2-3 poduszki - przydadzą się nam do podłożenia pod głowę, przedramię lub stopy. Możemy także ułożyć na nich maleństwo, by znalazło się na wysokości piersi. Pamiętajmy, że powinnyśmy przystawiać dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka!

Aby prawidłowo przystawić malucha, powinnyśmy ułożyć go na odpowiedniej wysokości i we właściwej pozycji - powinien być on zwrócony całym ciałem w naszą stronę, jego policzek i nosek powinny przylegać do piersi (musimy zwrócić uwagę, by nie powodowało to zatkania noska), szczęki powinny być szeroko otwarte, język wysunięty, wargi wywinięte na zewnątrz, a brodawka z prawie całą otoczką powinna znaleźć się w jego buzi.

Złe uchwycenie piersi powoduje ból brodawki - w takiej sytuacji powinnyśmy przerwać ssanie, wkładając mały malec w kącik ust dziecka, wyjąć pierś i spróbować przystawić maluszka jeszcze raz.

By karmienie stało się dla nas czasem relaksu i odpoczynku, powinnyśmy zadbać przede wszystkim o naszą wygodę i dobre samopoczucie. Wybierzmy pozycję najlepiej dostosowaną do potrzeb naszych i naszego dziecka.

Pozycja krzyżowa

 1. Siądź wygodnie - tak jak przy pozycji klasycznej.
 2. Ułóż dziecko w podobny sposób, jak do pozycji klasycznej z jednym małym wyjątkiem: przystawiając maluszka do prawej piersi, przytrzymuj jego główkę lewą ręką, a plecki - lewym przedramieniem. Taka pozycja zwiększa kontrolę nad główką i buzią maleństwa.
 3. W celu ułatwienia maluszkowi bardziej precyzyjnego chwytu brodawki, możesz złapać prawą pierś prawą ręką (od strony pachy).
 4. Pozycja ta jest szczególnie polecana dla słabo ssących maluszków, wcześniaków i dzieci ze słabym napięciem mięśniowym.
1 2 3 4 5 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią 2012 Zmiany w zaleceniach dotyczących żywienia niemowląt, aktualizacja schematu żywienia niemowląt karmionych piersią opracowana przez...
 • Jak powinna odżywiać się karmiąca mama? Dowiedz się co powinna jeść karmiąca piersią mama? Co powinno znaleźć się w jej codziennym menu? Na co zwracać szczególną uwagę...
 • Co w mleku... piszczy? Jak wybrać mleko modyfikowane? Jakie są rodzaje mleka? Co oznaczają skróty na etykiecie? Na co zwracać uwagę? Czym się różni...
 • Karmienie butelką - 15 zasad Poznaj najważniejsze zasady karmienia butelką. Czym się sugerować przy wyborze mieszanki, butelki, smoczków? Jak dbać o higienę...
 • Od butelki do kubeczka Dowiedz się, kiedy jest najlepszy czas na pożegnanie z butelką - poznaj sprawdzone sposoby. Kiedy kupić kubek niekapek i czym się...
 • Wybieramy krzesełko do karmienia Dowiedz się, czym sugerować się przy wyborze krzesełka do karmienia. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie są zalety posiadania...

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • pozycja spod pachy
 • karmienie piersią pozycja spod pachy
 • sposoby karmienia piersią
 • karmienie piersią na wznak
 • pozycje do karmienia
 • pozycje karmienia piersią

Komentarze (6)

10 luty 2012, 16:37

Gość

Od narodzin córeczki preferuję pozycję klasyczną. Kilka razy próbowałam karmić z pod pachy ale to nie to samo. W nocy karmię na boku i jest git!

16 luty 2012, 11:56

Gosia29

Najbardziej lubię pozycję leżącą na boku. Jest mi najwygodniej i mojemu robaczkowi też. Wiadomo jednak, że nie w każdym miejscu mamy możliwość nakarmienia dziecka w tej właśnie pozycji więc czasem karmię klasycznie.

28 luty 2012, 22:14

kira

Najważniejsze to aby było wygodnie dziecku i mamie

13 czerwiec 2012, 12:44

Gość

Urodziłam małego alergika (ryzyko było ogromne, bo i ja, i mąż mamy alergię) i od początku musiałam stosować dietę eliminacyjną, jak się okazało bardzo rygorystyczną. W takiej sytuacji ciężko jest mówić o zdrowym odżywianiu, raczej myśli się przede wszystkim o tym, żeby nie zaszkodzić dziecku. Nie mogłam dostarczyć z pożywienia jemu i sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, bo jak to zrobić, jedząc głównie ryż, indyka i marchewkę? W takiej sytuacji wręcz konieczna jest suplementacja. Ja brałam Feminatal N, dzięki temu mój organizm był silny i karmiłam piersią dosyć długo.

7 lipiec 2013, 15:31

Brygida@261.pl

ale ładnie! :o

23 styczeń 2017, 12:32

arianasolecka

Temat karmienia piersią bardzo ułatwiły mi specjalne poduszki od Paisley. Fajnie sprawdzają się też rożki, które najpierw przydają się karmiącej mamie, a potem samemu bobasowi, chociaż ja tam do rożka ciągle lubię się przytulać. ;-)
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij