Czwarty miesiąc życia niemowlaka

Czwarty miesiąc życia niemowlaka

© Can Stock Photo

Niemowlę rośnie bardzo szybko. Pod koniec czwartego miesiąca podwaja swoją wagę urodzeniową! Jest bardzo ruchliwe, największy postęp widać właśnie w rozwoju motorycznym. Staje się także coraz bardziej proporcjonalne, ponieważ obwód główki ustąpił miejsca klatce piersiowej, której obwód jest teraz największy. Ciemiączko przednie zaczyna się zmniejszać, a obfite ślinienie świadczy o zbliżającym się procesie ząbkowania.

Czas na zabawę

Maluszek uważnie obserwuje świat, płynnie śledzi wzrokiem zabawkę, która gdy tylko trafi do jego rączek, od razu zmierza w kierunku buzi. Niemowlę sięga po zabawkę jeszcze dość niepewnie, robi to wyprostowanymi rączkami, chwytając przedmiot oburącz bez udziału kciuka. Gdy już ją złapie, potrząsa nią w różne strony, nie kryjąc zadowolenia. Nie potrafi jeszcze w pełni kontrolować swoich ruchów, ale umie już świadomie puścić zabawkę. Gdy spróbujemy mu ją zabrać, na pewno tego nie przemilczy. Zabawa dwoma przedmiotami jednocześnie zarezerwowana jest dla nieco starszych dzieci, a póki co nasz czteromiesięczny maluch puszcza zabawkę, gdy namierzy coś bardziej interesującego.

Olbrzymią frajdę sprawia mu kąpiel w wanience, podczas której rozchlapuje wodę po całej łazience. Jest to też odpowiedni moment, by zacząć chodzić z maluchem na basen, który jest do tego przystosowany. Wzmocni to jego mięśnie, będzie świetną zabawą, a do tego ułatwi naukę pływania w późniejszym wieku.

Maluch jest bardzo radosny i chętny do zabawy. Łatwo daje się rozśmieszyć, czym zachęca starsze rodzeństwo do wspólnej rozrywki.

Swoimi minkami wyraża pełną gamę uczuć - od zadowolenia do złości, od radości po smutek. Dziecko domaga się kontaktu z innymi, zaczepiając radosnym piszczeniem i pociesznym gaworzeniem, nie obawiając się jeszcze nieznajomych. Na razie maluch jest ufny i dobrze czuje się w obecności innych ludzi, nie protestuje, gdy jest przekazywany z rąk do rąk - to dla niego ciekawe wyzwanie i inspiracja.

Co jem?

Niemowlak zadowala się na razie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Nie wprowadzamy jeszcze żadnych pokarmów stałych. Maluszek je 4 - 5 razy w ciągu dnia i 1 - 2 razy w nocy. Odstępy między karmieniami wydłużają się, zaczyna utrwalać się powtarzalny harmonogram.

Czas na sen

Maluszek przesypia łącznie ok. 12 - 14 godzin na dobę. Drzemki w ciągu dnia występują już z określoną częstotliwością, dzięki czemu łatwiej jest nam planować dzień. Niemowlę w tym wieku z reguły nie przesypia jeszcze całej nocy, zwłaszcza gdy jest karmione piersią.

Gdy dziecko czuwa, pokazujmy mu świat i wszystko, co go otacza. Nośmy go na rękach lub sadzajmy w leżaczku, by mógł w pełni uczestniczyć w naszym życiu. Pobudzamy w ten sposób jego ciekawość, a on poznaje nowe rzeczy.

Mów do mnie - ja słucham

Choć dziecko jest małe i na razie nie rozumie, co do niego mówisz, mów do niego jak najwięcej. Okazji jest wiele, np. podczas codziennych czynności, przewijania, kąpieli, ubierania, na spacerze. Mów do niego wyraźnie i czule, a już niedługo zacznie rozumieć znaczenie niektórych słów.

Maluszek rozpoznaje głos mamy, odwraca główkę w kierunku, z którego się go woła. Cieszy się, głośno się śmiejąc i rozmawia z tobą na swój sposób. Można śmiało powiedzieć, że mówi całym sobą!

Niemowlak usilnie ćwiczy swój głos, mówi wyraźnie np. „gu-gu”, wydaje najróżniejsze dźwięki, powstające w wyniku wypuszczania powietrza przez zaciśnięte usta. W ten sposób narządy mowy przygotowują się do wypowiadania pierwszych sylab.

Co potrafi 4-miesięczne niemowlę?

 • w pozycji na brzuchu wysoko podnosi główkę i klatkę piersiową, wytrzymuje w tej pozycji dość długo i nie jest to już dla niego takim wysiłkiem, jak jeszcze miesiąc wcześniej
 • w pozycji na plecach próbuje nieznacznie unieść do góry główkę, z czasem przyciąga brodę do klatki piersiowej
 • leżąc na brzuchu, opiera się na łokciach lub na dłoniach, trzyma wysoko główkę pod kątem ok. 90°, patrząc jednocześnie w dół
 • gdy posadzimy go i podeprzemy poduszkami, utrzyma się w tej pozycji przez chwilę (nie jest to zalecane ze względu na słaby jeszcze kręgosłup)
 • rozglądając się wokół, przypadkowo przekręca się na boki i potrafi wrócić do pozycji wyjściowej
 • unosi wysoko miednicę przyglądając się swoim nóżkom, czasem dotyka swoich kolan

PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDE DZIECKO JEST INNE I KAŻDE ROZWIJA SIĘ W INNYM TEMPIE, DLATEGO NIE MARTW SIĘ, GDY ROZWÓJ TWOJEGO DZIECKA NIEZNACZNIE ODBIEGA OD POWYŻSZEGO OPISU.

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • Pierwszy miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie noworodka? Jak postępować z noworodkiem? Jak wygląda opieka nad nim i na co zwracać szczególną uwagę?...
 • Drugi miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie 2 miesięcznego niemowlaka? Co potrafi maluszek? Pierwszy świadomy uśmiech. Objawy kolek i powody ich...
 • Trzeci miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie 3-miesięcznego niemowlaka? Co potrafi i co lubi? Kiedy pojawiają się głośny śmiech i prawdziwe łzy? Jak...
 • Dobre zabawki... czyli jakie? Kiedy kupić pierwszą zabawkę? Czym sugerować się przy wyborze zabawki? Cechy bezpiecznej zabawki. W jaki sposób zabawki stymulują...
 • Piąty miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie pięciomiesięcznego niemowlaka? Co potrafi niemowlę w piątym miesiącu życia? Jak wygląda karmienie niemowlęcia w...

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • co potrafi 4 miesięczne dziecko
 • co potrafi 4 miesieczne niemowle
 • 4 miesięczne niemowlę
 • rozwój 4 miesięcznego dziecka
 • 4 miesięczne dziecko rozwój
 • co potrafi 4 miesięczne niemowlę

Rozwój niemowlaka - miesiąc po miesiącu:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Komentarze (27)

27 luty 2012, 11:10

Gość

Mój synek (Jaś 4,5 miesiąca) przesypia zaledwie 12 godzin w ciągu całej doby. Karmię go piersią i pewnie przez to budzi się po kilka razy w nocy. W dzień nie prześpi dłużej niż 45 minut jednorazowo. Myślałam o przejściu na butlę ale wszyscy mi to odradzają. Mam nadzieję, że kłopoty miną za jakiś czas.

18 kwiecień 2012, 20:31

Mika

Moja Laura 3,5 mies. - od drugiego miesiąca życia przesypia całą noc tj. 9-12 godzin, a w ciągu dnia też długo śpi:) karmiona od początku sztucznie.Moje macierzyństwo jest cudowne :)Myślałam,że maleńkie dziecko w domu to nieprzespane noce, ciągły płacz, kolki ,problemy a tu nic:) Jakiś super model mi się udał:)Moje dziecko je chętnie, jest pogodne i uśmiechnięte a ja razem z nim:)

4 wrzesień 2012, 00:38

agnes

Mój syn, za dwa dni skończy cztery miesiące, od 2 miesiąca budzi się raz w nocy. Przesypia średnio 11-12 godz. Niestety w dzień jego sen jest bardzo krótki i płytki. Zazwyczaj są to drzemki po 30-40 min (3 razy dziennie). Czasami zdarzy mu się sen 1,5-2,5 godz jednorazowo, ale to bardzo rzadko. Oczywiście wspaniale śpi podczas jazdy autem. Ostatnio męczą go gazy więc to też utrudnia mu sen zarówno dzienny, jak i nocny.

7 listopad 2012, 19:13

desperatka

Moj synek ma 4 miesiace i nawrot kolek po 2 tygodniach spokoju i jeszcze od 4 dni malo je gazy mecza jego w dzien iw nocy non stop placze i musze jego nosic na rekach pomocy .Lekarze ktorych odwiedzilam ;pediatrzy rozni ,gastrolog,neurolog i wszystko w porzadku a ja dostaje szalu

7 listopad 2012, 19:14

desperatka

Moj synek ma 4 miesiace i nawrot kolek po 2 tygodniach spokoju i jeszcze od 4 dni malo je gazy mecza jego w dzien iw nocy non stop placze i musze jego nosic na rekach pomocy .Lekarze ktorych odwiedzilam ;pediatrzy rozni ,gastrolog,neurolog i wszystko w porzadku a ja dostaje szalu

25 listopad 2012, 23:11

Kamila

Moja niunia dziś zaczeła 4 miesiąc, też miałyśmy problemy z brzuszkiem, ale po zmianie butelki i smoczka mamy wszyscy święty spokój,nikt się nie męczy:)Niunia przesypia całą noc,rano mleczko i jeszcze drzemka na 1,5h:) uwielbia spać na brzuszku, nienawidzi na pleckach ani na boczku:)jest zupełnie inna niż mój starszy synek on nie cierpił pozycji na brzuszku - od razu bunt!Za to niunia nie lubi kąpieli:( nie wiem jak ją zachęcić??:/

19 grudzień 2012, 11:14

mamka

moja niunia od 2 miesiąca przesypiala cala noc od 4 zaczela buzdzic sie w nocy( 2:00 i 4:00). Karmiona piersią. Nie wiem czy chce jej sie pić przez suche powietrze czy ma jakiś skok:/

19 styczeń 2013, 02:01

szczesliwa_mama:)

moja córeczka - 3.5 miesiąca - należy do małych śpiochów i praktycznie od samego początku przesypia całe noce. Karmię ją tylko piersią. Jej rozwój przebiega podobnie do opisanego, uwielbia leżeć na brzuszku i to jest jej główna pozycja nawet podczas kąpieli:) do 2.5 miesiąca męczyły ją bóle brzuszka. Mimo wszystko jest bardzo wesoła i od kilku tygodni śmieje się w głos, zwłaszcza na widok swojego starszego braciszka (4.5 roku)...:)

21 styczeń 2013, 15:22

Marta

Desperatko, My też mieliśmy problem z kolkami. Pomagał Nam niemiecki specyfik Sab albo dodawany do mleka Delicol - pomagają w trawieniu przez co maluch miał mniej kolek.

5 luty 2013, 09:23

Gość

Mój synek skończył tydzień temu 3 miesiące. karmiony piersią i na wieczór butelką przesypia 8-9 godzin w nocy, w dzień ma kilka drzemek po 30-45minut ;) uwielbia gryźć swoje rączki i śmiać się :D nie miał problemów z kolkami ani bolącym brzuszkiem. Jest CUDOWNY!

6 marzec 2013, 18:12

ggg

a czemu karmisz butelka na noc?

11 marzec 2013, 20:43

BW

eh widzę że moje szczęście nie jest jedyne ... mój synek jutro skończy 4,5 miesiąca, karmiony piersią ma bardzo lekki sen, Mamy za sobą 2,5 miesiąca mega ciężkich kolek wieczornych i nic nie pomagało ani delikol, sab simplex, espumisan, koperek i inne mikstury domowe. W dzień teraz śpi po 25-45min 3-4 razy a noc "przesypia" głównie dzięki czujności swojej mamci, bo ja tylko wpycha łapkę w buzię to go biorę i przystawiam. W nocy je za 3, co 1-1,5 godziny! Z jednej strony się cieszę że ma apetyt ale z drugiej już padam na ryjek, w nocy nie śpię a w dzień nie ma kiedy odpocząć. Też się zastanawiam na butlą ale póki co mój synek gardzi każdą postacią butelki.

21 marzec 2013, 15:48

magda24

witam moja córeczka ma już 4,5 miesiaca,karmie ja od samego poczatku butelka z poczatku mi wymiotowala kazde mleko i udała sie jedziemy na bebilonie:)w dzien spi mi 3-4 razy po godz a w nocy budzi mi sie tylko 2 czasami3 rzy o 2-5rano mam tylko problem bo nie spi mi wogule w łóżeczku i nie wiem co robic:(

24 marzec 2013, 20:57

hanna

Ja miałam dopiero mix problemów problemów i nerwów przez to zszagrałam co nie miara. Bardzo się o moją Zosie martwiłam... miała ponad poł roku i nie gaworzyła, spała z otwartą buźką i tak ciężko sapała, nie chciała jeść nic prócz mojego mleka, nie reagowała na grzechotki, piszczałki... dziwiło mnie, że tyle zmysłów zawodziło a niby było z nią wszytko ok! Chodziliśmy od lekarza do lekarza, ktoryms z kolei był logopeda i jak sie zdziwiłam ze tu leży problem! masakra, dziewczyny, to lekarz, który musi być "zaliczony". Wizyty okazały się remedium na wszytkie problemy, będę dziękowac Pani dr z poznańskiego Certusa, Zosieńka promienieje, nie boi sie dr jest cudowna, mają razem zabawe :)

8 kwiecień 2013, 21:55

beti

hanna ja mam ten problem z moją córeczką dzięki za podpowiedz może u nas tez zadziała

18 kwiecień 2013, 11:25

gosia

mam synka który tydzień temu skończył 3 miesiące. Martwie się bo gdy pokarze mu grzechotkę nie wyciaga do niej rączek. Jedynie to tylko się na nią popatrzy i to wszystko.

21 maj 2013, 18:16

edka

Gosiu a może zapytaj na wizycie kontrolnej lekarza czy z maluszkiem wszystko ok!!!! Może jest dla niego jeszcze za wcześnie, powodzenia! 3mam kciuki!!!
Moja Hania za to nie przepada za leżeniem na brzuszku. Skończyła 3 miesiące 4 maja i wcześniej gdy nękały ją bóle brzuszka to nawet zasypiała na brzuszku a teraz już nie i leżenie przez 10minut w ogóle nie wchodzi w grę...

24 czerwiec 2013, 09:09

Gość

na kolki jest dobry delikol tylko ze jest drogi i podaje się go do każdego posiłku

10 lipiec 2013, 16:55

Gość

Kupiłam mojemu synkowi Delikol z tym ze Nam nie pomógł, ponieważ jest na nietolerancję laktozy a malutki miał wzdęcia.

14 listopad 2013, 11:15

Justyna

na kolki i brak bączków polecam infacol. Przed kazdym jedzeniem do buzki cała pipetke. u nas pomaga:)) choc czasem baczki meczał ale nie to co było. Maly ma 4 miesiace 8kg, i wszytsko robi ksiazkowo oprocz trzymania grzechtek...ale kazdy w swoim czasie:) pozdrawiam:))

2 maj 2014, 13:04

Gość

u nas była straszna kolka...nic nie pomagało ani delicol, ani infacol, ani espumisan. Pomogła BIO GAIA ;-) drogie to krople ale warte swej ceny. Polecam.

16 maj 2014, 11:29

elci

drogie mamy ja mam 2óch chłopców 6l i 4m. pierwszy miał kolkę i nic nie pomagało; a drugi chlustał mlekiem na odległość i pomógł zagęszczacz do mleka.pozatym rozwój ich przebiegał różnie,więc każde dziecko ma swój czas

10 sierpień 2014, 14:15

Asia

Mój synek skończył 3,5 miesiąca, od początku karmię go mlekiem modyfikowanym, od drugiego miesiąca przesypia całą noc, je 4 razy w ciągu dnia;-) o 6, 10,14 i 18-stej, o 19 kąpiel, o 20-stej śpi:P Po każdym karmienu czuwa 2 lub 2,5 godzinki (coraz bardziej wydłuża) i drzemuszka ok godzinki.

24 sierpień 2014, 17:44

mkd

a mój 3,5 mc synek przebija was wszystkich ; "bim ; gę ; bę ; bę; " ; gada z babciami przez kom (ale tylko z babciami ) ; ogląda telewizję ; trzyma sam butelkę (jak jest lżejsza) i tańczy w rytm muzyki disco polo ( ;( niestety przez 2 h o 6 rano !)a jak miał 2,5 to przekręcał się sam na boki

8 marzec 2015, 08:55

Gość

Zakupiliśmy i przywieźliśmy z Holandii piękną kołyskę dla nseazj kochanej Zosi, niemniej jednak podejrzewam, iż to nie super mądry pomysł. Mała zaczyna siadać i robi się niebezpiecznie. Będziemy musieli dokupić łf3żeczko dla niemowląt :/

20 styczeń 2017, 06:46

Aneta

Mój synek ma 4,5 miesiąca od jakiegoś czasu zaczyna jeść nieregularnie co cztery lub co pięć godzin czy jest to normalne bo się martwimy?

27 styczeń 2017, 20:50

Lela

Moj synuś ma skonczone 4 miesiące. Spi od 9 wieczorem do 7 rano.Budzi sie dosyć często bo ida mu zabki. 1 juz widac.Po pobudce bawi sie 2 godziny i jesc i spac 30 min i tak w kolko. Guga praktycznie od pierwszego miesiaca, smieje sie glosno i domaga jeczeniem zeby go wziac na rece.Uwielbia samolocik moglby tak latac godzinami.
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij