Dziewiąty miesiąc życia niemowlaka

Dziewiąty miesiąc życia niemowlaka

© Can Stock Photo

W dziewiątym miesiącu maluch waży ok. 7 kg więcej niż przy urodzeniu, a więc potroił swoją wagę urodzeniową. Z małego, nieskoordynowanego niemowlaka wyrósł nam całkiem zwinny brzdąc.

Dziewiąty miesiąc to czas, w którym wyrzynają się kolejne ząbki i najprawdopodobniej będą to górne, boczne siekacze. Maluch może być przez to bardziej marudny i drażliwy niż wcześniej. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że jego zachowanie jest w pełni uzasadnione, a taki stan nie będzie trwał wiecznie. Można wspomagać się żelami łagodzącymi nieprzyjemne objawy, a w sytuacjach kryzysowych podawać maluszkowi ibuprofen, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

W tym wieku niemowlę zaczyna działać intencjonalnie, co oznacza, że potrafi już wyznaczyć sobie jakiś cel, a następnie wykonać odpowiednie czynności, aby go osiągnąć, np. usunie przeszkodę, która stoi mu na drodze do zdobycia zabawki lub przysunie do siebie kocyk, na którym znajduje się pożądany przedmiot.

Maluch każdego dnia dąży do samodzielności, a poza tym rodzi się w nim niezależność, więc możemy być pewni, że wykorzysta wszystkie swoje zdolności motoryczne i poznawcze, aby nam to pokazać. Może protestować przy przewijaniu, domagać się noszenia na rękach oraz podejmować próby zdobycia np. naszego telefonu komórkowego lub pilota, przy czym trzeba zaznaczyć, że gdy będziemy próbowali mu go odebrać, będzie wyraźnie protestować, krzyczeć i złościć się. Takie zachowanie jest jednak zupełnie normalne i świadczy o prawidłowym rozwoju naszego dziecka. Maluch może się także rozzłościć w sytuacji, gdy przerwiemy mu jego ulubioną czynność lub gdy zrobimy coś nie po jego myśli. Na szczęście w tym okresie dość łatwo odwrócić jego uwagę, by uniknąć złych emocji. Nowością dla nas będzie także wykłócanie się dziecka, co zwykle budzi w rodzicach ogólne rozbawienie.

Maluch w dalszym ciągu intensywnie poznaje otaczający go świat. Sam sięga po zabawki i robi to coraz bardziej precyzyjnie tzw. chwytem pęsetkowym, czyli kciukiem i palcem wskazującym. Dzięki temu może uchwycić nawet bardzo małe przedmioty, a nawet okruszki.

Musimy być teraz bardzo uważni, gdyż wszystko, co interesuje naszego malucha, trafia do jego buzi, a drobiazgi, które jest już w stanie złapać rączką, mogą okazać się dla niego bardzo niebezpieczne.

Kolejny miesiąc... kolejne możliwości!

Maluchy w tym wieku poznają swoje ciało, przestrzeń wokół siebie i interesują się wszystkim, co je otacza. Naśladują nasze gesty, miny i ruchy ciała. Nowością jest wskazywanie palcem na konkretne osoby, np. w odpowiedzi na pytanie: „gdzie jest mama?” oraz konkretne przedmioty (np. „gdzie jest okno?”). Dziecko kojarzy znaczenie ok. 30 - 40 słów i potrafi niektóre z nich wypowiedzieć. Z upodobaniem powtarza szereg różnych sylab, bawiąc się przy tym swoim głosem, zmieniając intonację, natężenie i ton. Niemowlę potrafi też nazwać po swojemu niektóre czynności, np. „am”, gdy widzi jedzenie lub „dada”, gdy wychodzi na spacer. Rozumie już znaczenie słów „NIE” i „NIE WOLNO”, kojarząc je z niezadowoloną miną rodziców. Wykonuje także proste polecenia typu: „zobacz”, „daj”, „chodź tutaj”.

Maluszek okazuje przywiązanie zarówno do rodziców, jak i innych bliskich mu osób. Lubi się przytulać i rozdawać buziaki - robi to świadomie i celowo wiedząc, że sprawia tym przyjemność rodzicom. Uwielbia, gdy robi się do niego dziwne miny, co wywołuje jego głośny śmiech. Rewanżuje się, rozbawiając rodziców naśladowaniem ich gestów i zachowań. Są to pierwsze przejawy poczucia humoru naszego dziecka.

Maluch nadal reaguje niechęcią w stosunku do obcych, unikając kontaktu z nimi. Nie przekazujmy go w ręce osoby, której się boi, myśląc, że w ten sposób się do niej przekona lub ją polubi. Nic bardziej mylnego - takie zachowanie może tylko utrwalić lęk!

Gdzie jest nosek?

Ulubioną zabawą malca nadal jest rzucanie zabawek i obserwowanie ich lotu i upadku, a także zabawa w „a kuku”. Przeglądanie się w lustrze nabierze teraz nowego wymiaru, gdyż dziecko w ten sposób kształtuje obraz samego siebie. W tym okresie możemy zacząć uczyć maluszka słów, nazywających części ciała, np. pytając podczas zabawy: „gdzie masz nosek?” czy „gdzie jest uszko?”.

Dziecko poprzez zabawę uczy się różnych odgłosów, m.in. tych wydawanych przez zwierzęta: „miau”, „chał”, „muuu”, „beee”. Takie zabawy wzbogacają zasób słów, których już niedługo zacznie ono używać.

Maluszek chętnie wykorzystuje do zabawy przedmioty codziennego użytku, m.in. łyżki, pokrywki, miski i miseczki różnej wielkości. Wkładając jeden przedmiot w drugi lub uderzając jednym o drugi, odkrywa nieznane dotąd dźwięki, dzięki czemu zdobywa nowe umiejętności poznawcze.

Brzdąc jest już bardzo spostrzegawczy i na pewno zacznie szukać zabawki, którą mama mu odebrała lub schowała na jego oczach. Uwielbia, gdy rodzice tańczą z nim, trzymając go na rękach, a swoje zadowolenie okazuje głośnym i radosnym śmiechem.

Dziewiąty miesiąc życia to również czas, w którym maluch może wybrać sobie przytulankę „na dobre i na złe”, która stanie się jego kompanem zabaw i przyjacielem podczas zasypiania, ale też pozwoli mu poczuć się pewniej i bezpieczniej w trudnych sytuacjach. Warto zainwestować w drugą identyczną zabawkę na wszelki wypadek (np. gdy pierwsza się zgubi lub zostanie u dziadków).

Papka czy posiłek grudkowaty?

To czas, w którym należy ostatecznie zrezygnować z gładkich, zmiksowanych papek i zastąpić je bardziej grudkowatymi posiłkami. Jeśli będziemy z tym zwlekać, dziecko może mieć kłopoty z akceptacją innej konsystencji pokarmów, a poza tym żucie stymuluje rozwój aparatu mowy.

Maluszek ma już coraz lepszą koordynację wzrokowo-ruchową, dlatego pozwólmy mu jeść samodzielnie. Mogą to być np. chrupki kukurydziane, biszkopty, drobno pokrojone owoce lub ugotowane kawałki warzyw. Samodzielne jedzenie doskonali ruchy ręki, ćwiczy funkcje manipulacyjne i pozwala poznawać maluszkowi konsystencję, smak i zapach spożywanego pokarmu.

Sztukę picia z kubeczka dziecko opanowało w zeszłym miesiącu - teraz jedynie doskonali swoje umiejętności, robi to sprawniej i pewniej.

Do diety malca możemy wprowadzić brzoskwinie, czereśnie, kiwi, melony, renklody, śliwki, daktyle, winogrono, szparagi i jarmuż.

Co potrafi 9-miesięczne niemowlę:

 • raczkuje (to niezły trening przygotowujący małe stópki do chodzenia)
 • w pozycji stojącej, trzymane pod pachami, wykonuje ruchy chodzenia
 • trzymane za rączki stoi stabilnie i sztywno
 • samodzielnie siada, przechodzi z pozycji siedzącej do pozycji na czworaka
 • próbuje przemieszczać się w łóżeczku, dostawiając jedną nóżkę do drugiej - tzw. chód boczny
 • próbuje samo wstawać, przytrzymując się mebli

Na naukę siusiania musimy jeszcze trochę poczekać. Nawet jeśli maluch zrobi siusiu do nocnika, będzie to czysty przypadek! Jest jeszcze zbyt mały, by kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne - nie rozumie związku między mokrą pieluszką a siusianiem.

PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDE DZIECKO JEST INNE I ROZWIJA SIĘ WE WŁASNYM TEMPIE, WIĘC NIE MARTW SIĘ, JEŚLI ROZWÓJ TWOJEGO MALUSZKA NIEZNACZNIE RÓŻNI SIĘ OD POWYŻSZEGO OPISU.

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • Pierwszy miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie noworodka? Jak postępować z noworodkiem? Jak wygląda opieka nad nim i na co zwracać szczególną uwagę?...
 • Drugi miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie 2 miesięcznego niemowlaka? Co potrafi maluszek? Pierwszy świadomy uśmiech. Objawy kolek i powody ich...
 • Trzeci miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie 3-miesięcznego niemowlaka? Co potrafi i co lubi? Kiedy pojawiają się głośny śmiech i prawdziwe łzy? Jak...
 • Zielona kupka u niemowlaka Czy zielone kupki to problem? Czy są powodem do zmartwień i niepokoju? Czy trzeba pędzić do lekarza gdy zdarzy się zielona kupka?...
 • Jak przebiega proces ząbkowania? Dowiedz się, kiedy rozpoczyna się i jak wygląda proces rozwoju zębów mlecznych. Kiedy pojawia się pierwszy ząbek? Jakie są...
 • Jak ulżyć maluszkowi podczas ząbkowania? Dowiedz się jakie są objawy ząbkowania? Jakie są metody zapobiegania i walki z przykrymi dolegliwościami? Jak powinna wyglądać...

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • co może jeść 9 miesięczne dziecko
 • co potrafi 9 miesięczne dziecko
 • 9 miesięczne dziecko
 • co je 9 miesięczne dziecko
 • zielona kupka u 9 miesiecznego dziecka
 • co je 9 miesięczne niemowle

Rozwój niemowlaka - miesiąc po miesiącu:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Komentarze (5)

3 marzec 2014, 18:10

gosc

9 miesieczne niemowle w czasie biegunki jak dostanie co moze zjesc. Jakie posilki aby byly normalne kupki.

8 kwiecień 2014, 21:56

mama

z jednym się nie zgodzę z nocniczkiem. Moja córka ma juz 9 miesięcy i wie że przed wieczornym spaniem musi siąść na nocniczek iz robić siku. A po drugie ostatnio w Pytaniu na śniadanie panie sie wypowiadały jak dziecko od urodzenia juz uczyć przetrzymywania moczu uczyć jak robic siusiu do nocniczka -toalety i na prawde to sie sprawdza jak wypowiadały sie inne mamy.

16 wrzesień 2014, 14:48

mama

Jak to przetrzymywania moczu?! Przecież to jest nie zdrowe

15 marzec 2015, 03:38

Gość

gryf pisze:A może masz pomysł, jak utrzymać wysoką myctwaoję przy wykonywaniu syzyfowych prac tzn. prac, ktf3re muszą być powtarzane cyklicznie, sukcesu nie widać, a efekt jest jedynie krf3tkotrwały, jak np. przy zmywaniu naczyń czy odkurzaniu? Bo na pewno przy dalekosiężnych planach wykresy myctwaoji, ktf3re podałeś, działają, ale przy rytuałach? Wymyślisz coś?

25 luty 2016, 16:35

pik

Przy moim dziecku nie mozna jest słodyczy bo po prostu piszczy! ostatnio zrobiłam na imieniny teściowej ciasto z gotową masa z helio, z migdałami na biszkopcie, dałam kawałeczek maluchowi i od tamtej pory jak widzi ciasto to nie odstępuje mnie na krok
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij