Jedenasty miesiąc życia niemowlaka

Jedenasty miesiąc życia niemowlaka

© Can Stock Photo

Maluszek powoli wychodzi już z niemowlęctwa. Jeszcze chwila i straci ten status na rzecz nowego, będzie określany mianem „małego dziecka”. Na razie maluch waży w granicach 7,8 - 12,3 kg i mierzy 70 - 80 cm. W tym wieku rozpiętość wagi i wzrostu jest dość znaczna, ale nie należy się martwić, ponieważ zależy to od wielu czynników.

Dziecko jest już coraz bardziej proporcjonalne, wydłużyły mu się nóżki i szyja, dzięki czemu łatwiej nam je umyć. Oczy są osadzone nieco głębiej niż we wczesnych miesiącach życia, a tęczówki przybrały właściwą barwę.

To bardzo ważny okres w rozwoju dziecka, obfituje bowiem w liczne eksperymenty, chwile frustracji, ale także poczucie triumfu i sukcesu. Pozwólmy niemowlakowi odkrywać otaczający go świat i cieszmy się tymi chwilami razem z nim.

To, że rozumie, wcale nie oznacza, że posłucha!

Maluch potrafi już dużo przekazać, dzięki czemu komunikacja między nim a dorosłymi staje się coraz lepsza. Dziecko wie, czego chce i potrafi się tego stanowczo domagać. W niektórych kwestiach ma już własne zdanie i zdecydowanie próbuje je przeforsować. Maluch wykonuje proste polecenia poparte gestem, działa intencjonalnie, czyli dostrzega związki przyczynowo-skutkowe.

Nadszedł czas, aby ostatecznie wprowadzić konsekwentne zasady w stosunku do maluszka, ułatwi to życie i jemu, i nam. Niemowlak sprawdza bowiem na co mu pozwolimy, a czego zabronimy, co mu wolno, a czego nie. Rozumie zakaz, ale nie oznacza to od razu, że się do niego zastosuje. Gdy nas nie posłucha, bacznie się nam przygląda, sprawdzając naszą reakcję.

Próbuje decydować o sobie i lubi mieć wybór, więc należy stwarzać sytuacje, w których będzie mógł się wykazać. Maluch rozwija poczucie własnej niezależności, oczekując od nas akceptacji i zrozumienia. Chwalmy go więc i doceniajmy, by czuł, że jest dla nas kimś ważnym i wyjątkowym, nagradzajmy go ciepłym słowem za wykonanie jakiejś czynności.

Maluch ma świadomość, że jest odrębną jednostką, zna swoje imię i identyfikuje się z nim, a także rozpoznaje imiona bliskich mu osób. Zna nazwy wielu nowych przedmiotów i tworzy własne, ale zrozumiałe tylko dla osób z najbliższego otoczenia słowa. Mówi przeciętnie 2 - 3 wyrazy i zna ich znaczenie. Umie wyrazić własne zdanie gestami i prostymi słowami. Potrafi także spełnić niektóre nasze prośby, np. zrobić „pa pa” czy wskazać poszczególne części ciała. Od chwili narodzin, gdy komunikował się z nami tylko za pomocą płaczu, zrobił olbrzymie postępy i właśnie dlatego tak ważne jest, abyśmy mówili do niego jak najwięcej i to poprawną polszczyzną.

Maluszek jest komunikatywny, lubi towarzystwo, bywa zazdrosny (szczególnie o mamę) i zdarza się, że jest nieposłuszny! Reaguje uśmiechem na widok niektórych przedmiotów (np. słoiczka z deserkiem), bo umie już przewidzieć, że czeka go coś przyjemnego. Działa to również w drugą stronę, maluch złości się i protestuje, kiedy widzi, że przygotowujemy łóżeczko, by położyć go spać, a on nie ma na to ochoty.

Jedenastomiesięczne niemowlę potrafi długo skupić się na jednej czynności lub przedmiocie, oglądając go uważnie, dotykając i sprawdzając jego właściwości. Poznaje kształty i rozmiary przedmiotów, zauważając różnice między nimi, jak również z uwagą śledzi wykonywane przez nas czynności (odkurzanie, zamiatanie), starając się nas naśladować.

Maluch penetruje i zwiedza wszystkie zakamarki mieszkania, otwiera szafki i szuflady, wyrzucając na podłogę wszystko, co wpadnie mu w ręce.

Piloty, komórki, książki, gazety, kwiaty...

W tym okresie zabawy z maluchem stają się coraz bardziej interaktywne, co wpływa pozytywnie na jego rozwój motoryczny. Jedną z bardziej skomplikowanych zabaw, w której uczestniczy jest zabawa w chowanego. Możemy chować różne zabawki i przedmioty, ale także samemu się schować, np. za fotelem czy kanapą. Maluszek rozumie, że gdy coś znika z jego oczu, to nadal może istnieć, dlatego gdy schowamy pilot od telewizora, od razu zaczyna go szukać.

Niemowlę chętnie uczestniczy w zabawach i grach, które mu zaproponujemy (np. turlanie piłki lub oglądanie książeczek). Bywa, że dziecko w tym wieku potrafi przez jakiś czas bawić się samo, nie wymagając naszego zaangażowania, co daje nam chwilę wytchnienia.

Gdy maluszek znajduje się w pozycji stojącej i spadnie mu zabawka, potrafi kucnąć, by po nią sięgnąć, ale powrót do pozycji stojącej nie jest już taki łatwy. Dziecko musi usiąść i z tej pozycji wstać, przytrzymując się mebla. Nie jest jeszcze w stanie samodzielnie schylać się i wstawać - na te umiejętności musimy jeszcze trochę poczekać.

Nasz brzdąc przejawia zainteresowanie książeczkami z obrazkami, pokazuje w nich różne przedmioty i postacie, domagając się, abyśmy o nich opowiadali. Na obrazkach rozpoznaje znajome przedmioty (np. miseczkę, domek, łyżeczkę) oraz zwierzęta. Potrafi naśladować wydawane przez nie odgłosy, takie jak „miau” czy „muu”.

Jedenasty miesiąc życia dziecka to czas, w którym możemy zaobserwować pierwsze przejawy jego kreatywności. Maluch bacznie obserwuje, gdy coś piszemy lub rysujemy i próbuje nas naśladować. Jeśli nie chcecie mieć porysowanych ścian, sugerujemy zapewnić maluchowi stały dostęp do kartek, na których będzie mógł uprawiać swoją radosną twórczość. Nie ma jednak 100% pewności, że się tym zadowoli.

Najwięcej czasu w trakcie zabawy dziecko spędza w pozycji siedzącej. Na siedząco potrafi się aktywnie bawić, przemieszczać, manipulować rączkami i w pełni kontrolować swoje ruchy. Układa już wieżę z dwóch lub trzech klocków, próbuje trafiać klockiem do sortera, przyciąga do siebie zabawkę za przyczepiony do niej sznurek, a także uwielbia wkładać i wykładać mniejsze przedmioty z większych.

Nadal bardzo atrakcyjne są zabawy paluszkowe (np. „ważyła sroczka”), które rozwijają wyobraźnię, rozumienie mowy, mimiki i języka, którym się posługujemy. Bardzo korzystna dla rozwoju manualnego, jak i umysłowego, jest zabawa piaskiem lub wodą, dlatego jeśli to możliwe wyposażmy malucha w wiaderko i łopatkę, a w trakcie kąpieli podajmy mu plastikowe kubeczki.

Maluch ma w swoim repertuarze również takie zabawy, które nie będą się Wam zbytnio podobać, np. zrzucanie książek z półek, wywracanie kwiatów doniczkowych i rozsypywanie ziemi po całym pokoju, a także darcie i gniecenie Waszych ulubionych czasopism. Pamiętajcie, że maluch nie robi tego złośliwie, po prostu nie wie, że robi źle. To jego sposób poznawania świata.

Czas na posiłek...

Maluszek poznał już sporo różnych potraw i potrafi rozróżnić coraz więcej smaków i zapachów. Chętnie przejmuje inicjatywę podczas karmienia, niekiedy już w miarę sprawnie operuje łyżeczką. Jego menu szybko się rozszerza, ale wciąż nie powinien jeść typowo „dorosłych” potraw. Możemy za to wprowadzić do jego diety naleśniki, kluski, pierogi, ciasto oraz produkty mleczne (kefiry, jogurty i twarożki).

Co potrafi 11-miesięczne niemowlę:

 • samodzielnie wstaje, przytrzymując się mebli
 • stoi przez chwilę bez podparcia
 • siedzi pewnie i dowolnie długo, obraca się swobodnie wokół własnej osi
 • podejmuje intensywne próby stawiania pierwszych kroków
 • potrafi schylić się i ukucnąć, przytrzymując się mebli
 • trzymane za rączki maszeruje pewnym krokiem
 • trzymając się mebli, idzie bokiem
 • swobodnie raczkuje

PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDE DZIECKO JEST INNE I ROZWIJA SIĘ WE WŁASNYM TEMPIE, WIĘC NIE MARTW SIĘ, JEŚLI ROZWÓJ TWOJEGO MALUSZKA NIEZNACZNIE RÓŻNI SIĘ OD POWYŻSZEGO OPISU.

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • Pierwszy miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie noworodka? Jak postępować z noworodkiem? Jak wygląda opieka nad nim i na co zwracać szczególną uwagę?...
 • Drugi miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie 2 miesięcznego niemowlaka? Co potrafi maluszek? Pierwszy świadomy uśmiech. Objawy kolek i powody ich...
 • Trzeci miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie 3-miesięcznego niemowlaka? Co potrafi i co lubi? Kiedy pojawiają się głośny śmiech i prawdziwe łzy? Jak...
 • Dobre zabawki... czyli jakie? Kiedy kupić pierwszą zabawkę? Czym sugerować się przy wyborze zabawki? Cechy bezpiecznej zabawki. W jaki sposób zabawki stymulują...
 • Czwarty miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie czteromiesięcznego niemowlaka? Co potrafi? Co lubi? Co je i ile śpi czteromiesięczne niemowlę? Postępy

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • 11 miesięczne dziecko
 • dieta 11 miesięcznego dziecka
 • menu 11 miesięcznego dziecka
 • co potrafi 11 miesięczne dziecko
 • 11 miesięczne niemowlę
 • jadłospis 11 miesięcznego dziecka

Rozwój niemowlaka - miesiąc po miesiącu:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Komentarze (10)

24 lipiec 2014, 09:20

mama

Wedlug Waszego artykulu 11 mesieczne dziecko powinno juz samo sie odprowadzac do przedszkola..

27 wrzesień 2014, 11:01

ania

W 100% prawda mimo że mój syn zaczął Raczkowski miesiąc temu. Teraz rozwija się wzorcowo.

30 wrzesień 2014, 16:38

moni

Powinno jeść pierogi, naleśniki...a jeżeli nie ma zębów? Z tym rozszerzeniem diety jest różnie u dzieci. Niektóre nadal w tym wieku nie gryzą i łatwo o zadławienie.

22 październik 2014, 13:28

gość

Moja córka raczkuje od 7 mies. Stawia pierwsze kroki, a nawet kilkanaście. Gdy kucnie to wstaje bez trzymania. Buduje wieżę, itd ... ale do naśladowania zwierząt i jedzenia pierogów to jej daleko!!!! Nie znam 11 mies dziecka które to potrafi.

16 listopad 2014, 15:22

Ola26

Mój synek ma również 11 miesiecy i gdybym nie widziała to bym nie uwierzyła, była u mnie koleżanka z rówieśnikiem mojego małego i on potrafi naśladować odgłosy zwierząt, układać piramidę z klocków od największego do najmniejszego, puszcza oczko itd... Byłam w szoku, mój mały nie potrafi ani jednej podobnej czynnosci. I też napisałabym, że to niemożliwe, a jednak. Ale to są wyjątki moim zdaniem.

17 listopad 2014, 15:25

taka jedna

córka skończyła 2 dni temu 10 m-cy, rozwija się dość szybko, mówi kilka zrozumiałych słów, a reszta to nadal gaworzenie, jest w stanie wskazać dzidzię,psa i kilka innych rzeczy na obrazkach, raczkuje od 3 m-cy, kuca i wstaje, stoi sama, włazi po schodach, ale nijak nie robi papa wtedy, kiedy "powinna", przelewanie wody też ma za nic i chyba daleko jej jeszcze do onomatopeicznych miau, hau itp.

19 listopad 2014, 15:15

Gość

Moja 11 miesieczna córa pieknie gryzie juz od 9 miesiaca, w tej chwili ma 7 zebow wiec radzi sobie ze wszystkim :-) gada duzo ( mama,tata,baba, kici,papa,kwakwa,am) bawi sie tez w sposob aktywny ale tylko na siedzaco i na czworaka, jeszcze nawet nie wstaje, nie mowiac o chodzeniu! Kazde dziecko jest inne...

25 listopad 2014, 10:15

Ania

Każde dziecko jest inne, moja córka dopiero zaczyna raczkowac, daleko jej do stania bo dopiero niedawno zaczęła pewnie siedzieć. Ale już robi papa, klaszcze, wie jak robi kotek i rybka, pokazuje gdzie jest lampa i tiktak. Mówi mniam mniam, mama i ogólnie powtarza dźwięki związane z literka m.

16 marzec 2015, 13:33

Gość

ja kupiłem zmywarkę i wrtousouyce'owałem odkurzanie ;). Bardziej poważnie to pisałem już coś na podobny temat . Co się stanie gdy przestaniesz to robić? Co zyskujesz dzięki temu, że nie dopuszczasz do takiego stanu? Może jednak wszytko ma znaczenie

11 czerwiec 2015, 23:59

Ola

Moja 11 miesięczna córka juz sama schodzi z pokoju do pokoju "trzymając" się powietrza w górze :) mowi(i woła) mama,tata,baba,dziadzia. pokazuje papa,na slowa hasiu hasiu kladzie się na kołdre lub podusię.Ma 8 ząbków więc jedzenie jej nie sprawiia problemow a je juz wszystko w rozsądnej ilości. przyklada do ucha zabawkowy telefon i mówi halo,baba! zdecydowanie jest samodzielna,nie lubi przebierania pieluchy,je tylko sama uzywajac łyżki lub rączek. Stara sie nabierac na lyzke pokarm ale częściej trafia on gdzie indziej niżeli w buzi. umie pokazac gdzie ma nos,brzuszek i sisi. umie pic ze słomeczki. wklada mniejszy przedmiot do większego.
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij