Ósmy miesiąc życia niemowlaka

Ósmy miesiąc życia niemowlaka

© Can Stock Photo

Maluszek coraz lepiej rozumie otaczający go świat i sam też jest przez niego dobrze rozumiany. Efektywniej porozumiewa się z otoczeniem i lepiej kontroluje swoje potrzeby. Za pomocą gestów i mimiki twarzy pokazuje, czego chce lub oczekuje, stale doskonaląc swoje umiejętności. Naśladuje gesty innych, np. klaskanie, machanie rączką na do widzenia czy podawanie ręki, gdy ktoś chce się z nim przywitać. Chętnie powtarza zachowania, które podobają się dorosłym, by wzbudzić w nich zachwyt i podziw.

Malec przybiera na wadze i rośnie prawie dwa razy wolniej niż w pierwszych sześciu miesiącach. W ósmym miesiącu życia przybywa mu zaledwie 380 g i ok. 1,2 cm. W tym okresie maluszek zaczyna mieć pierwsze sny, wyciągać pierwsze wnioski i myśleć w kategoriach przyczyna - skutek, np. że ubieranie kurteczki jest pierwszym krokiem do spaceru, a rozebranie to wstęp do kąpieli.

Mały odkrywca...

Śmiało można powiedzieć, że ośmiomiesięczny brzdąc to najbardziej ciekawskie stworzenie na świecie - wszędzie zajrzy, wszędzie dojdzie, wszystkiego musi dotknąć i posmakować. Zagląda tam, gdzie nie powinien, np. do szafek i szuflad, wyrzucając z nich wszystko, co wpadnie mu w rękę. A robi to z błyskiem w oku i ogromną fascynacją. Podobnie wygląda kontakt z kwiatami doniczkowymi, stojącymi bezpośrednio na podłodze. Pamiętajmy, że ziemia - choć dobra dla kwiatów - naszemu malcowi może zaszkodzić, jeśli postanowi jej posmakować.

Niemowlę, poza momentami kiedy słodko śpi, jest w ciągłym ruchu. Bez przerwy ćwiczy nowe umiejętności i sposoby przemieszczania się. Zaczyna zwiedzać całe mieszkanie i choć może mieć jeszcze problem z oceną odległości i pokonywaniem schodków, zmieni się to w najbliższych tygodniach.

A ku ku...

Żadna zabawa nie jest tak atrakcyjna dla dziecka w tym wieku, jak zabawa paluszkowa, np. „Idzie rak nieborak” albo „Idzie kominiarz po drabinie”, natomiast zabawa w „ a ku ku” to prawdziwy hit.

Maluch potrafi odnaleźć zabawkę, która jest już całkowicie przykryta kołdrą lub kocykiem, oczywiście jeśli schowamy ją na jego oczach. Na tym etapie malec uwielbia powtarzać zabawy i czynności wielokrotnie. Potrafi schować mały przedmiot w rączce, a zabawy z samym sobą trwają coraz dłużej. Dziecko chwyta przedmioty nożycowo, czyli kciukiem, palcem wskazującym i środkowym.

Jakie zabawki?

Zabawki ośmiomiesięcznego niemowlaka powinny być lekkie, poręczne, ale przede wszystkim solidne, zostaną bowiem poddane niejednej próbie wytrzymałościowej. Maluszek będzie nimi rzucał, obserwując ich lot, wyrzucał je z łóżeczka, domagając się ich podania, a nową umiejętnością, którą opanuje w tym miesiącu, będzie uderzanie jedną zabawką o drugą. Mogą to być dwa klocki, dwie kolorowe grzechotki albo po prostu dwie małe pokrywki - nie ważne czym będzie uderzać - najważniejszy jest dźwięk, i nie ma co ukrywać, że im większy hałas, tym lepsza zabawa.

Dobrym pomysłem będzie podanie dziecku np. kolorowych kubeczków, które nakłada się jeden na drugi, tworząc wieżę, lub sortera, do którego maluszek będzie próbował włożyć odpowiednie figury geometryczne. Niezwykle fascynujące są dla niego przedmioty codziennego użytku. I właśnie do nich maluch stara się za wszelką cenę dotrzeć i je zdobyć. To m.in. piloty, telefony komórkowe, klucze, garnki, chochle, a także gazety i kable. Większość z nich jest jednak zabroniona ze względu na bezpieczeństwo dziecka lub samego sprzętu, więc czeka nas niezła przeprawa, gdyż maluch nie podda się tak łatwo.

Możemy bezpowrotnie zapomnieć o spacerach, podczas których maleństwo smacznie spało lub leżało cichutko i spokojnie. Nadszedł czas, kiedy maluch wyraźnie domaga się pozycji siedzącej, by móc rozglądać się wokół, obserwować otoczenie i chłonąć docierające ze wszystkich stron bodźce.

Mamo... gdzie jesteś?

Naturalnym etapem rozwojowym w tym wieku jest tzw. kryzys separacyjny, który trwa ok. 3 - 4 miesięcy. Maluch uświadamia sobie, że mama nie jest jego częścią i boi się, że może ona zniknąć na zawsze. Potrafi wybuchnąć płaczem nawet wtedy, gdy mama zamknie się na chwilę w łazience. Warto w takiej sytuacji uprzedzać go o swoim zniknięciu i pokazać się po chwili, by wiedział, że „zniknięta” mama zawsze powraca. Kryzys ten charakteryzuje się brakiem stałości emocjonalnej. W jednej chwili maluch zmienia się z roześmianego brzdąca w rozdrażnionego płaczka. Może grymasić przy jedzeniu, pojawiają się problemy ze snem oraz lęk przed wszelkimi nowościami. Dziecko staje się nieufne w stosunku do obcych lub dawno nie widzianych znajomych. Nie jest już takie spontaniczne w kontaktach z nieznajomymi. Może reagować płaczem na widok brodatego mężczyzny lub starszej pani w okularach. Jednak natężenie lęku to sprawa indywidualna i każde niemowlę może reagować inaczej.

Gdzie jest piesek?

Dziecko potrafi już dopasować słowo do konkretnej rzeczy lub czynności. Gdy zapytamy, gdzie jest piesek, to szuka wśród swoich zabawek pieska i wskazuje go rączką. Kojarzy także słowa z gestem lub sytuacją, a także zna znaczenie niektórych gestów i kontaktuje się za ich pomocą z otoczeniem, np. wyciąga rączki, gdy chce by ktoś wziął je na ręce lub odpycha butelkę, gdy nie ma ochoty jeść.

Wyraźnie komunikuje swoje emocje, zwłaszcza zadowolenie i radość na widok mamy lub taty, ale także złość i zniecierpliwienie. Zwraca na siebie uwagę dorosłego, ciągnąc go za ubranie.

Maluszek świadomie eksperymentuje z wydawaniem dźwięków. Tworzy własny, niepowtarzalny język i odkrywa, że można mówić coś szeptem. Wzbogaca swój język o nowe sylaby. Lubi, gdy się do niego mówi, wsłuchuje się nie tylko w wydawane dźwięki, ale także w inne elementy mowy, takie jak natężenie i wysokość głosu, barwa oraz czas trwania poszczególnych głosek.

Jem sam!

Niemowlak coraz bardziej dorasta. Jeśli podamy mu chrupki kukurydziane lub herbatniki, na pewno będzie wiedział, co z nimi zrobić. Można podawać mu także drobno pokrojone owoce w miseczce (np. banana lub gruszkę). Dla dziecka będzie to niezła zabawa, ale także kolejny krok ku dorosłości, a dla nas chwila wytchnienia. Równie dobrze maluch radzi sobie z kubkiem niekapkiem, trzyma go pewnie w dwóch rączkach i sam decyduje, kiedy chce się napić.

Co potrafi 8-miesięczne niemowlę:

 • podtrzymywane pod pachami pewnie stoi na nóżkach (nie praktykujmy tego zbyt często, poczekajmy aż dziecko samo zacznie wstawać)
 • samodzielnie siada z pozycji leżącej, stabilnie siedzi bez podparcia (potrafi się już obronić przed upadkiem do przodu i na boki, problemem nadal pozostaje upadek do tyłu)
 • pełza po podłodze do przodu, do tyłu i wokół własnej osi, potrafi w ten sposób dotrzeć do wyznaczonego celu
 • niektóre niemowlęta zaczynają w tym wieku czworakować (jest to bardzo ważny etap rozwoju, gdyż ćwiczy naprzemienność ruchów, a to z kolei pozwala na prawidłową współpracę prawej i lewej półkuli mózgowej)
 • zaczyna wspinać się i wstawać

PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDE DZIECKO JEST INNE I ROZWIJA SIĘ WE WŁASNYM TEMPIE, WIĘC NIE MARTW SIĘ, JEŚLI ROZWÓJ TWOJEGO MALUSZKA NIEZNACZNIE RÓŻNI SIĘ OD POWYŻSZEGO OPISU.

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • Pierwszy miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie noworodka? Jak postępować z noworodkiem? Jak wygląda opieka nad nim i na co zwracać szczególną uwagę?...
 • Drugi miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie 2 miesięcznego niemowlaka? Co potrafi maluszek? Pierwszy świadomy uśmiech. Objawy kolek i powody ich...
 • Trzeci miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie 3-miesięcznego niemowlaka? Co potrafi i co lubi? Kiedy pojawiają się głośny śmiech i prawdziwe łzy? Jak...
 • Co w mleku... piszczy? Jak wybrać mleko modyfikowane? Jakie są rodzaje mleka? Co oznaczają skróty na etykiecie? Na co zwracać uwagę? Czym się różni...
 • Karmienie butelką - 15 zasad Poznaj najważniejsze zasady karmienia butelką. Czym się sugerować przy wyborze mieszanki, butelki, smoczków? Jak dbać o higienę...
 • Od butelki do kubeczka Dowiedz się, kiedy jest najlepszy czas na pożegnanie z butelką - poznaj sprawdzone sposoby. Kiedy kupić kubek niekapek i czym się...

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • co potrafi 8 miesięczne dziecko
 • co potrafi 8 miesięczne niemowlę
 • 8 miesięczne dziecko co potrafi
 • ósmy miesiąc życia dziecka
 • zabawki dla 8 miesięcznego dziecka
 • 8 miesięczne dziecko

Rozwój niemowlaka - miesiąc po miesiącu:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Komentarze (7)

1 kwiecień 2012, 21:42

tatiana

Mateuszek (8 miesięcy) od tygodnia czworakuje i wspina się gdzie popadnie. Muszę na niego teraz bardzo uważać bo wczoraj złapałam go z rączką w doniczce :-) Ale się zdziwił, gdy jego rączka w jednej chwili zrobiła się czarna od ziemi - na szczęście nie wziął jej do buzi hi hi hi. Maluch w tym wieku to mała iskierka. Uśmiechnięty, pełny życia i zabawnie zadziorny.

25 maj 2013, 16:55

goska z rejowca

MOJA CORKA TAK SAMO ROBI JAK W OPISIE RACZKUJE chodzi w chodziku co prawda do tylu wstaje w lozeczku i trzyma sie stabilnie:)taka pociecha potrzebuje wiecej uwagi i zainteresowania

6 czerwiec 2013, 21:51

grazka

Mój 8 miesięczniak już od ok 7 miesiąca raczkował, teraz jest na etapie wspinania się i wstawania. Potrafi wstać trzymając się czegokolwiek tapczanu, szafki, krzesła i podejść do mnie na kilka kroków :) Sprawia mu to ogromną radość- mnie także bo to w końcu mój skarb najdroższy i cieszą mnie jego samodzielne poczynania. :)

12 czerwiec 2013, 08:56

Mama Nadi

Każde dziecko rozwija się inaczej... Moja Nadka ma 7 i pół m-ca, siedzi od skończenia 5, raczkuje od 6, 7 m-c samodzielne próby wstawania, a teraz to już śmiga na nóżkach przy czym tylko się da :)z trzymaniem się rączkami oczywiście. Ale za to nie jest zbyt rozmowna ;) czasem sama mówi do siebie, kilka razy udaje się jej mówić mama gdy płacze i wyciąga do mnie rączki, ale po za tym cisza... tylko patrzy i sie uśmiecha gdy my coś do niej mówimy, pa pa też mam wrażenie że jeszcze nie wie o co chodzi ;)

9 styczeń 2014, 09:45

Ewelina

A moja Lenka to juz gra na gitarze a jak przyszedl ksiadz to ze swoich klockow cyferek dala mu trzy 6

3 maj 2014, 19:34

gretta581

Muszę to opisać, Dziecko ma 8- miesięczne , matka dziecka w ogóle nie bierze go na ręce , karmi łyżeczką ,pije także
łyżeczką ,(o butelce nie ma mowy).Dziecko jest chude i wygłodniałe,ma duże wystraszone oczy. Jest mały, zabawek w ogóle nie ma, tylko leży .To dziecko jest bardzo słabe. Po prostu mi się to w głowie nie mieści że w dzisiejszych czasach młodzi rodzice wychowują tak swoje dziecko.

14 czerwiec 2014, 22:33

Gość

gretta 581 to straszne c opisujesz,czy nie powinnien sie ktos tym zainteresowac,opieka spoleczna?bo jezeli faktycznie dziecko cierpi,nie powinnas tego tak zostawiac!
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij