Siódmy miesiąc życia niemowlaka

Siódmy miesiąc życia niemowlaka

© Can Stock Photo

W wieku 7 miesięcy niemowlak waży przeciętnie 8 - 9 kg i mierzy ok. 65 cm. Dziecko odkrywa, że ma kontrolę nad swoim ciałem. Jego rączki i paluszki są coraz sprawniejsze, chwyta nimi i rzuca zabawki, uczy się klaskać i robi „pa pa”. Mięśnie jego szyi są już na tyle mocne, że maluch sztywno i pewnie trzyma główkę.

Interesuje się otaczającym go światem, uwielbia codzienne spacery, które dostarczają mu wiele pozytywnych bodźców. Teraz, siedząc w wózku, ma znacznie szersze pole widzenia - maluszek intensywnie się rozgląda i obserwuje wszelkie zmiany.

Niemowlak rozumie i potrafi coraz więcej. Reaguje na swoje imię i zaczyna się z nim utożsamiać. Bezbłędnie rozróżnia już nastroje i emocje swoich opiekunów. Naśladuje ich mimikę i gesty. Okazuje radość, zadowolenie, złość i gniew. Potrafi okazać swoją niechęć i dezaprobatę w stosunku do osób, które mu się nie spodobały lub których nie lubi. U malucha pojawia się lęk przed nieznajomymi, za to doskonale bawi się on w towarzystwie osób, z którymi ma kontakt na co dzień. Czuje się wśród nich pewnie i bezpiecznie.

Niemowlak odkrywa uroki asertywności, zdając sobie sprawę, że może w prosty sposób wyrazić swoje niezadowolenie, gdy coś mu się nie podoba lub czegoś nie chce, np. gdy podamy mu nie tę zabawkę, o którą mu chodziło. Są to przejawy kształtowania się jego woli i niezależności. Nie lubi rozstawać się z mamą, z którą jest bardzo mocno zżyty, ponieważ w tym okresie tworzy się między nimi głęboka więź uczuciowa.

Maluszek stał się niesłychanie ruchliwy, dlatego też przewinięcie go to nie lada wyzwanie. Wymaga wprawy i pomysłowości, gdyż dziecko jest w ciągłym ruchu i nie ma czasu ani ochoty na tego typu czynności.

Ciągle gadam...

Nasz malec to już niezła gaduła! Można śmiało stwierdzić, że gdy tylko nie śpi, to ciągle coś mruczy. Pojawiają się dźwięki sylabowe („ma-ma”, „ba-ba”), ale nie mają one nic wspólnego ze świadomym nazywaniem osób. Do dziecka należy mówić jak najwięcej (o ile oczywiście dopuści nas do słowa), by rozwijać jego umiejętności komunikacji. Jest to znakomity czas na czytanie prostych, krótkich książeczek. Dziecko będzie oglądało kolorowe ilustracje i uczyło się nazw różnych rzeczy. Warto zaopatrzyć się w książeczki ze sztywnymi kartkami, by uchronić je przed podarciem i zniszczeniem.

A... tu jesteś!

Maluszek zdaje sobie już sprawę z tego, że gdy zabawka jest częściowo schowana (np. pod poduszką), to nie oznacza, że zniknęła. Wie, że istnieje nadal - tylko trzeba ją wyjąć. Bawmy się z naszą pociechą w chowanie przedmiotów, a szybko nauczy się zapamiętywania i rozwinie spostrzegawczość.

Rzucanie zabawek i domaganie się, by mu je podać, to kolejna świetna zabawa naszego dziecka. Śledzi ono wzrokiem spadającą i uderzającą o podłogę zabawkę po to, by móc ją podnieść i ponownie rzucić. Sprawdza, jak daleko upadnie przedmiot, a jeśli nie może go dosięgnąć, domaga się, abyśmy mu go podali.

Malec przejawia zainteresowanie zabawkami, które są kolorowe i wydają dźwięki. Bawiąc się nimi, uczy się rozróżniać kolory, pogłębia zdolność obserwacji i rozwija wyczucie odległości. Lubi zabawki hałaśliwe, choć rodzice rzadko podzielają ten entuzjazm. Nie mniej jednak pozwólmy dziecku na trochę kreatywności - wystarczy garnek i drewniana łyżka, by na jego buzi pojawił się promienny uśmiech.

Jem coraz więcej

Dzieci karmione piersią powinny już spróbować soczków, przecierów owocowych oraz zupek, ponieważ mleko matki, choć nadal ważne, nie zaspokaja już w pełni potrzeb rosnącego brzdąca.

Dzieci karmione butelką mogą poznać smak moreli, gruszek, czarnych jagód, dyni, kalafiora, brokułów, zielonego groszku i fasolki szparagowej. Wprowadzamy także ½ żółtka jaja co drugi dzień, a także gotowaną rybę.

Nie każde dziecko chętnie próbuje nowych smaków. Maluch na pewno wyraźnie zakomunikuje nam, czy coś mu smakuje czy nie. Może szeroko otwierać buzię i czekać na kolejną łyżeczkę, ale może też krzywić się, wypluwać jedzenie i odmawiać otwierania ust.

Co potrafi 7-miesięczne niemowlę:

 • siedzi dość pewnie i stabilnie, a gdy przytrzymamy go pod pachami, kopie energicznie nóżkami
 • pełza do przodu i do tyłu
 • podejmuje próby podniesienia się do pozycji siedzącej
 • stara się stać sztywno, gdy trzymamy je za rączki, utrzymuje ciężar ciała na nóżkach
 • aktywnie się przemieszcza - coraz mniej czasu spędza w pozycji leżącej
 • niektóre niemowlęta podejmują próby wstawania, podtrzymując się np. szczebelków łóżeczka
 • sprawnie wykonuje pivoty, czyli obroty wokół własnej osi
 • porusza się w kierunku pożądanego celu

PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDE DZIECKO JEST INNE I ROZWIJA SIĘ WE WŁASNYM TEMPIE, WIĘC NIE MARTW SIĘ, JEŚLI ROZWÓJ TWOJEGO MALUSZKA NIEZNACZNIE RÓŻNI SIĘ OD POWYŻSZEGO OPISU.

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • Pierwszy miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie noworodka? Jak postępować z noworodkiem? Jak wygląda opieka nad nim i na co zwracać szczególną uwagę?...
 • Drugi miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie 2 miesięcznego niemowlaka? Co potrafi maluszek? Pierwszy świadomy uśmiech. Objawy kolek i powody ich...
 • Trzeci miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie 3-miesięcznego niemowlaka? Co potrafi i co lubi? Kiedy pojawiają się głośny śmiech i prawdziwe łzy? Jak...
 • Dobre zabawki... czyli jakie? Kiedy kupić pierwszą zabawkę? Czym sugerować się przy wyborze zabawki? Cechy bezpiecznej zabawki. W jaki sposób zabawki stymulują...
 • Czwarty miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie czteromiesięcznego niemowlaka? Co potrafi? Co lubi? Co je i ile śpi czteromiesięczne niemowlę? Postępy

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • co potrafi 7 miesięczne dziecko
 • co potrafi 7 miesięczne niemowlę
 • 7 miesięczne niemowlę
 • 7 miesięczne dziecko
 • ile powinno ważyć 7 miesięczne dziecko
 • 7 miesięczny niemowlak

Rozwój niemowlaka - miesiąc po miesiącu:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Komentarze (33)

9 luty 2012, 10:58

Tatiana

Moja córeczka w wieku siedmiu miesięcy zaczęła stawiać pierwsze kroki, mając 5 miesięcy stabilnie siedziała a jak miała 2 m-ce stanęła lekarce na nogi gdy ta złapała ją za rączki by sprawdzić jak dźwiga główkę - była w szoku! Lekarze stwierdzili, że rozwija się o 2-3 miesiące za szybko ... ale jest zdrowa!

27 marzec 2012, 17:22

fela

Dzieci to jednak rozwijają się w różnym tempie. Mój synek skończył właśnie siedem miesięcy i nawet nie siedzi! Martwiłam się czy wszystko jest z nim w porządku, ale po przeczytaniu tego artykułu wiem już, że WSZYSTKO JEST W PORZĄDKU BO KAŻDE DZIECKO MA SWOJE TEMPO ROZWOJU!!!

12 styczeń 2013, 19:43

emilka

moja JULIA MA 7 miesiecy i jeszce nie siedzi ale za to ma juz prawie wszystkie zábki :)) bardzo szybko zaczely jej rosnac mila 2 mies i pierwszego zábka :)

27 luty 2013, 21:33

mama Kubusia

Moj synus skonczyl 7 miesiecy, w 6 juz siedzial a teraz nie mozna powstrzymac go od chodzenia, jest energiczny i nie skupi dlugo uwagi na jednym przedmiocie- babcia nazywa go zywym sreberkiem.
Pozdrawiam wszystkie mamy

26 kwiecień 2013, 07:40

mała, początek 7

mała siedzi podtrzymana pod paszkami, nie ma ani jednego zęba, przekręca się na brzuszku wokół własnej osi, dużo kopie, slini wszystkie zabawki.

30 kwiecień 2013, 23:36

Monia

Jestem mama dwójki dzieci i to co czytam w takich artykułach i komentarzach na forum okropnie mnie irytuje! Dzięki takim informacjom matki dostają szału i zaczynają na siłę uczyć dzieci kolejnych etapów. Pisza i zamartwiają się, że 7 miesięczniak nie siedzi, nie raczkuje i nie chodzi!!!! i wcale nie musi tego robić w tym okresie! Matki zostawcie swoje dzieci w spokoju, dajcie im rozwijać się swoim tempem! nawet nie wyobrażacie sobie jakie są konsekwencje waszych chorych ambicji... nie rozumiem jak można sadzać już 5 miesieczne dzieci, obstawiać poduszkami i cieszyć się, że zgarbione maleństwo jest już takie "do przodu"! sadzanie itp. to ćwiczenia dozwolone dla pediatrów i reh. w celu sprawdzenia, jak rozwija się dziecko....
wiem co mówię, z synkiem wcześniakiem z 32 tyg. (obecnie 5 lat) jestem po długiej rehabilitacji. Dzięki temu wiem, jak wiele złego niosą ze sobą takie artykuły i co wyprawiają rodzice ze swoimi maluszkami....
Synek samodzielnie usiadł mając 1o miesiecy, stał i chodził przy meblach po 12 miesiącu, a zrobił samodzielne kroki mając 17 miesięcy! i co - wszystko odbyło się według norm...
Córeczka ma obecnie 7 miesięcy. Nie sadzam jej - więc według innych "nie siedzi", w wózku jeździ na leżąco... za to przez większość dnia urzęduje na brzuchu (bawi się, kręci i pełza, turla)i przygotowuje się do samodzielnego raczkowania, siadania itp. i ma spokojnie czas przynajmniej do 10 miesiąca!
dlatego jestem i zaskoczona i poirytowana, że tak bezmyślnie rodzice zachowują się wobec swoich dzieci... Najlepiej, żeby od razu po urodzeniu wszystko umiały ;P

21 maj 2013, 14:20

Słoneczko

Monia - masz dużo racji, bo na poczatku też czytałam dużo i zawsze porownywałam i się martwiłam jak jeszcze dziecko nie robiło tego co pisało, a przecież dzieci rozwijają się w swoim tempie :) moja córcia ma skończone 7m-cy i jeszcze nie siedzi dobrze, ma jeszcze czas...

11 czerwiec 2013, 21:49

mama

mój mały Mieszko ma 7 miesięcy siedzi stabilnie , raczkuje i śmiga w chodziku jak opętany ;) woła tata i kręci główką nie.
Nie ma ząbków i na razie nie zanosi się żeby je miał... :( ale mówią im później tym lepiej. Je już prawie wszystko oprócz grochówki i ogórkowej ;)

22 czerwiec 2013, 23:58

emka

co za stek bzdur ten artykuł- potem świeżo upieczone matki wpadają w histerię bo dziecko w tym wieku nie siedzi i nie mówi mama. mój syn jak miał 7 miesięcy to raczkował i sam siadał, jak miał 7,5 to sam chodził przy meblach- chodzika nigdy nie miał i prowadzany pod paszki nie był-ot takie tempo rozwoju miał. córka na tym samym etapie jest w tyle - to tylko świadczy o tym,że każde dziecko ma swoje tempo rozwoju i nic na siłę- sadzanie czy prowadzanie- a już w szczególności chodziki takie co się w nich dziecko sadza to nieporozumienie.

23 czerwiec 2013, 20:37

Marta

Widzę, że niektórzy mają problem ze zrozumieniem ostatniego zdania, które brzmi

"PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDE DZIECKO JEST INNE I ROZWIJA SIĘ WE WŁASNYM TEMPIE, WIĘC NIE MARTW SIĘ, JEŚLI ROZWÓJ TWOJEGO MALUSZKA NIEZNACZNIE RÓŻNI SIĘ OD POWYŻSZEGO OPISU."
żal mi Cię emka - czytasz bez zrozumienia :-(

17 lipiec 2013, 02:16

Mariola

moj synek urodzony 4tygodnie wczesniej za tydzien skonczy 7miesiecy,karmiony piersia i do 6stego miesiaca,w obecnej chwili je gotowane w domu obiadki na skrzydelku z kurczaka,pzecierane jablka i biszkopciki maczane w mleczku.ma 2 zabki,siedzi twardo,od tygodnia biega w chodziku i doskonale umie ppokazac nizadowolenie poprzez marszczenie brwi i noska,ale nie spieszy mu sie do gadania,jest obserwatorem,noi i z tylu glowki ma slodki lysy placuszek
wytartych wloskow.

13 sierpień 2013, 09:36

Magda

Moj synus ma 7 miesiecy , sam siedzi ale tylko na kolanach , m=nie sadzam go poniewaz jest tak energiczny ze z radosci na widok czegos fajnego enericznie kladzie sie na plecki i boje sie ze uderzy sie w glowke , w chodziku siedzi sztywno i odpycha sie nozkami :) nie ma zabkow i zjada zupki ale na maksa zmiksowane z grudkami sobie jeszcze nie radzi ma odruch wymiotny , reaguje na imie malo gaworzy i rzadko placze za to wiecznie sie usmiecha jest zupelnie inny od mojego starszego synka ktory ma juz 7 lat.

14 grudzień 2013, 19:27

Iwona

Drogie mamy,gdy czytam,że Wasze 7.miesięczne dzieci wsadzane są do chodzika i w nim "ścigają" to włosy mi się na głowie jeżą. To najlepszy sposób na uszkodzenie młodego kręgosłupa, zresztą szkoda słów. Każda mama odpowiada za swoje dziecko i za to na co je naraża. Skutki zaowocują w przyszłości.

24 styczeń 2014, 21:45

Agata

Zgadzam się z Iwona ja jestem mamą po raz drugi i nie mogę sobie wyobrazić nawet 7 miesięcznego dziecka w chodziku to jakaś beznadzieja. Mój synek skończył 6 miesiecy- nie siedzi i nie raczkuje. Starszy syn siedział gdzieś w 8 miesiacu a chodził w 11. Nie wiem kto pisze te mądrości ale chyba sam w nie nie wierzy.

28 luty 2014, 21:30

Gość

Moja córka ma 7 miesięcy, samodzielnie jeszcze nie siada ale już próbuje. Wstaje samodzielnie, raczkuje i kuca, dzisiaj zaczęła chodzić bokiem przy meblach. Wybiera zabawkę, która ją zainteresuje oraz rzuca zabawkę na ziemię i za nia patrzy. Wszystkie te umiejętności nabyła sama bez naszej pomocy. Więc każde dziecko jest inne, jak maluch będzie gotowy to obudzi się z daną umiejętnościa tak jak nasza mała.

26 marzec 2014, 22:37

aska

Jezu ale chore te matki wsadzac dziecko 7 mc do chodzika co za tępe baby ,dobre to ,,,, smiga w chodziku i woła tata ...haha usmialam sie i moze kupe robi do sedesu

27 marzec 2014, 09:59

gosia

Mój syn skonczyl 7 miesięcy,sam siedzi ale nie na dlugo bo wszystko go interesuje do okola I woli obserwowac na brzuszku. Sa takze proby raczkowania. Je delikatne warzywka z mieskiem. Owoce I sam wcina chrupke.

8 kwiecień 2014, 21:10

hahahahaha

śmiga w chodziku i woła tata ahahahahahha mamusia z chorymi ambicjami :) to teraz dziecko tej Pani ma 17 miesiecy , i z całą pewnością składa zdania 10-wyrazowe,nie nosi wcale pieluszek,i umie kierować zdalniakami :D

28 kwiecień 2014, 15:47

Dorota

Czyta, te wszystkie komentarze i nie rozumiem aluzji niektórych kobiet, co wam do tego jak postępują inne matki ze swoimi dziećmi, lepiej je znają od was i wiedzą czy czują się na siłach aby wsadzić w chodzik. Ale nie wy wiecie lepiej, to że wasze dziecko rozwija się inaczej nie oznacza że ktoś jest złą matką, lub chorą, tępą idiotką bo wsadziła dziecko do chodzika.. Ludzie .. To jest indywidualna sprawa. Nie oceniajcie kogoś kogo nie znacie! Mój synek ma 7 miesięcy i tez śmiga w chodziku i woła tata, to takie dziwne? Eh.. na prawdę zastanówcie się zanim coś napiszecie, lub kogoś potępicie za to co kto robi.! Pozdrawiam wszystkie mamy ;)

21 czerwiec 2014, 22:27

maja

moje dziecko ma 7 m-cy i siedzi juz samo od 4 m-ca mówi mama i dada i takie tam po swojemu słowa.Dzieci różnie się rozwijają i nie krytykujmy kogoś że dziecko jest takie a nie inne

2 listopad 2014, 17:42

adzia

moja córcia ma 7 miesięcy siedzi od 4 miesiąca mówi mama ,dada,baba ,są próby raczkowania i podnosi się w łóżeczku nie usiedzi na miejscu,je już prawie wszystko i to prawda nie oceniajcie drogie mamy i nie wyzywajcie drugie sądząc iż mamy sobie wymyślają mam też 15 letnią córkę i naprawdę różnią się niesamowicie ,jedna karmiona piersią ta młodsza,a starsza butlą ponoć to też dużo zależy te karmione piersią są szybsze i stwierdzam że coś w tym jest i widzę różnice także wyluzujcie drogie mamy ,a maluszki niech żyją swoim tempem.

12 listopad 2014, 14:40

Net

Zawsze bawią mnie wypowiedzi Mam, które twierdzą, że ich dziecko siedziało w wieku 4 miesięcy :) owszem - asekurowane i podtrzymywane, to przecież normalne (choć nie wolno taki robić, bo się miednica krzywi). Dziecko może samodzielnie stabilnie siedzieć w 7-8 miesiącu.
Posadzcie swoje 4 miesięczne pociechy do siedzenia na podłodze bez poduszek i oparcia o kanalę. Zobaczymy, jak będą siedzieć :) a posadżcie tak 8 mczne dzieciątko.

14 listopad 2014, 08:50

Gość

Moja córka ma 7 miesięcy dopiero zaczęła stabilnie siedzieć, nie pełza nie raczkuje anie nie przewróci się z pleców na brzuch z brzucha na plecy a i owszem bo nie znosi leżeć na brzuchu ale ta-ta woła i ma 1 ząbek

1 grudzień 2014, 10:53

Magda

Aż gotuje się we mnie jak czytam lub slysze ze 4miesiecznr dziecko siedzi lub mówi tata, nie rozumiem jak mozna przyspieszać takiemu maluszkowi rozwoj to jest chore! Moze stać mu się krzywda,moja kolezanka ma 5 miesięczne dziecko i powiedziala mi ze mamy uwielbia parowki i chleb z maslem,chrupki i bidzkopty! Gdy mial 3 mce ti karmila go rosolem i makarinem!
Jakas masakra,mój syn ma 7mcy i pije mleko mamy,je kaszki i gotowane obiadki.nie na ząbków,nie siedzi i nie raczkuje tylko pelza i dużo gaworzy. Na wszystko przyjdzie czas

7 grudzień 2014, 21:11

Gość

Moja córka miała 4 miesiące jak wychodziło jej mówienie mama w płaczu , teraz ma siedem i w ogóle nie mówi mama tylko lala ala i strasznie głośno gaworzy , kręci się z pleców na brzuch i spowrotem nie siedzi sama , tez nie próbuje raczkowac tylko sobie lerzy na brzuchu i wyciąga rączkę do zabawki . co do ząbków jeszcze nie ma ale dolne dziaslo ma juz spuchniete . pozdrawiam wszystkie mamy

13 luty 2015, 15:43

milena

Moja córka ma 7 msc siedzi i siada sama od 6 miesiąca, raczkuje i wstaje w łóżeczku.

15 marzec 2015, 06:38

Gość

Chyba nigdy nie zapomnę ile czasu trwało kaoiwunpe podstawowych akcesorif3w przeznaczonych dla naszego Rafałka. Dzisiaj wyruszamy na poszukiwania mebli dla dzieci, aż boję się myśleć co się będzie wtedy działo w domu

21 czerwiec 2015, 10:41

Gość

Dobra dobra niezadowoleni rodzice... przeczytaliście jedynie co dziecko potrafi, ale już ostatniego zdania że każde dziecko rozwija się w swoim tempie to już nie? ;)

11 wrzesień 2015, 12:53

Gość

To prawda że każde dziecko rozwija się w swoim tępię jestem matką dwójki dzieci. Jednak nie mieści mi się w głowie że matki wsadzają swoje dziecko do chodzika to najgorsze co może być robicie krzywdę tym swoim pociechą. Każdy lekarz pediatra czy ortopeda wam to powie. Konsekwencje wyjdą po latach.

4 luty 2016, 18:08

mama Kuby

Moj ma 7 miesiecy,siedzi sam,turla sie z brzuszka na plecki tak sie lubi przemieszczac,nie raczkuje ..polozony na brzuszku podnosi dupke do gory i niewie co dalej,czasemgo wsadzamdo chodziki ale szkoda mi jego kregoslupa bo majeszcze czas,nie mowi mama ani tata tylko gaworzy po swojemu,ma 7 zabkow.czytalam komntarze itakmysle czy z moim malenstwem eszystko jest ok...hm

31 październik 2016, 17:09

paula

Moja córka ma 7miesiecy siedzi jeszcze niestabilnie,kladziona na brzuchu leży plackiem i nie ma zamiaru sie podnosić do raczkowania,ząbków tez jeszcze nie ma.

1 grudzień 2016, 11:52

mikimama

jestem mama 7 miesiecznego Mikołaja :) od 3 miesiąca jeżdżę z nim na rehabilitację z powodu obniżonego napięcia mięśniowego, z tego powodu mój maluszek jest opóźniony ruchowo i uwierzcie mi że nie martwię się że jeszcze nie siedzi, nie obraca się na brzuszku wokół własnej osi, nie czytajcie tego co piszą ludzie w tego typu artykułach tylko zerknijcie na bloga jakiegoś rehabilitanta i znajdźcie dobre wymogi dla swoich dzieci... te są o wiele do przodu!! Z resztą o chodzikach też coś wiem bo mój brat wsadzał swoje pierwsze dziecko do chodzika i teraz gdy ono ma 9 lat odczuwają tego konsekwencje, skolioza oraz płaskostopie... jeżdżą na rehabilitacje... NIE SADZAJCIE SWOICH DZIECI I BROŃ BOŻE NIE DAWAJCIE DO CHODZIKA!! One muszą nauczyć się tego same chyba ze chcecie później zamiast spędzać czas na zabawie w parku jeździć na rehabilitacje...

26 kwiecień 2017, 08:19

Gość

Opisane doskonałe dziecko. W rzeczywistości jest inaczej.Chyba ktoś na wyrost pisał ten artykuł. Najgorsze jest to, że czytają to młode mamy i wierzą, że tak powinno być i potem się martwią że z maluchem jest coś nie tak.
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij