Szósty miesiąc życia niemowlaka

Szósty miesiąc życia niemowlaka

© Can Stock Photo

Maluch w tym wieku jest coraz silniejszy i bardziej samodzielny. Chętnie poznaje świat i nawiązuje kontakty z otoczeniem. Trudno precyzyjnie określić, co powinien już umieć, gdyż od tego momentu niektóre dzieci zdobywają umiejętności ruchowe szybciej, a niektóre wolniej lub w innej kolejności. Część dzieci najpierw siada, a później raczkuje, a część robi to w odwrotnej kolejności.

Niemowlęta w wieku 6 - 10 miesięcy opanowują istotne umiejętności, takie jak czworakowanie, siedzenie, klęczenie i wstawanie. Dokonują wielkich postępów w rozwoju ruchowym w dość krótkim czasie. Nie należy martwić się kolejnością zdobywanych umiejętności, ponieważ nie ma ona większego znaczenia. Jeśli dzieci opanują te sztuki do 10. miesiąca życia, wszystko będzie mieściło się w normie. To, czego i kiedy nauczy się maluszek, jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników (m.in. genetycznych i środowiskowych).

W szóstym miesiącu życia u niemowlęcia pojawiają się pierwsze ząbki. Niestety często z tego powodu staje się ono bardzo marudne, drażliwe i płaczliwe. Z radosnego i pełnego energii malucha przemienia się w popłakującego i rozżalonego smutaska. A ząbkowanie dopiero się zaczyna i będzie trwać jeszcze przez ok. 2 lata, więc maluszek co pewien czas może cierpieć z tego powodu. W tym okresie ważne jest częste przebywanie z dzieckiem, mówienie do niego, przytulanie i łagodzenie objawów.

Właśnie w 6. miesiącu życia ostatecznie określi się kolor oczu dziecka, a jego mózg osiągnie połowę średniej wagi mózgu osoby dorosłej.

Mamo, tato...

Maluszek okazuje już przywiązanie do rodziców. Tęskni, gdy ich nie widzi, domaga się ich obecności, reaguje radosnym wymachiwaniem rączkami i nóżkami, gdy wracają do domu. Uwielbia, gdy do niego mówią, gdy się z nim bawią, np. w „a kuku”, „koci koci łapki”, „idzie raczek nieboraczek”, w chowanego. Każda taka zabawa sprzyja rozwojowi społecznemu Twojego brzdąca. Malec zaczyna rozumieć niektóre zwroty i określenia, dzięki czemu nawiązuje się między Wami namiastka prawdziwego porozumienia.

Maluch naśladuje Twój sposób mówienia, wypowiadając serię samogłosek i spółgłosek. Możesz wyraźnie usłyszeć takie zlepki, jak: „ba”, „ga”, „da”, „ma”, „pa”, „ła”. Dziecko próbuje naśladować Twoje gesty i miny. Chce robić wszystko tak, jak Ty. Gdy podczas kąpieli zaczniesz chlapać wodą, ono po chwili zrobi dokładnie to samo; gdy patrząc na nie, zasłonisz rękoma oczy, maluch również będzie próbował zasłonić sobie oczka. Technika, którą stosuje Twoja pociecha, to naśladownictwo - dzięki niej maluszek uczy się i zdobywa nowe umiejętności.

Twoje dziecko pamięta doświadczenia sprzed kilku dni, doskonali zdolności poznawcze - wie, że pewne przedmioty znikają, ale można je odnaleźć. W tym okresie maluch powinien zacząć interesować się, gdzie podziała się zabawka, która wypadła mu z łóżeczka.

W maluszku budzi się świadomość tego, kim jest , zdaje sobie sprawę, że jest odrębną jednostką. Chętnie dyskutuje i uśmiecha się do swojego odbicia w lustrze. Świadomie wyraża swoje pragnienia, choć nie zawsze potrafisz je zrozumieć. Cierpliwości - ten etap nauki komunikacji może być dla maluszka bardzo frustrujący. Pamiętaj o pochwałach i zachętach, które będą mobilizowały go do dalszych starań.

Sześciomiesięczne niemowlę odróżnia osoby obce od znajomych, a w stosunku do tych pierwszych może reagować lękiem lub płaczem. To normalne i nie należy się tym martwić.

Gotowy?

Widok niemowlaka, ssącego duży paluch u nogi, zwykle wzbudza w dorosłych zachwyt i radość. Umiejętność ta ma ogromne znaczenie w rozwoju malca. Świadczy bowiem o dobrej integracji mięśni, koordynacji ręka-noga-buzia, ale też doskonale stymuluje stopy do ich przyszłej funkcji podczas chodzenia.

Niemowlę swobodnie chwyta zabawki, przekłada je z rączki do rączki, potrafi odłożyć zabawkę, by sięgnąć po następną. Zdobyło już umiejętność trzymania dwóch zabawek jednocześnie, w każdej rączce po jednej, ale nie wie jeszcze, że nie da się obu naraz włożyć do buzi. Maluszek bawi się, wyrzucając zabawkę, którą podamy mu do rączki lub uderzając nią o szczebelki łóżeczka. Jest w ciągłym ruchu, wyznacza sobie kolejne cele do zdobycia, musimy więc uważać na piloty, telefony komórkowe i zastawę stołową.

Maluch, choć jest już dość stabilny i świetnie wygimnastykowany, nie jest jeszcze w pełni gotowy do utrzymania pozycji siedzącej. Nie powinniśmy sadzać go na siłę podczas zabawy czy karmienia. Przyjmuje on wtedy nieprawidłową pozycję, jest zgarbiony, przechyla się na boki, w przód i w tył. W razie upadku dziecko nie potrafi się jeszcze wybronić, nie wie, że mogłoby uniknąć uderzenia, wyciągając rączki do przodu. Dopóki samo nie zacznie siadać lub choćby przejawiać zainteresowanie tym, by znaleźć się w tej pozycji, nie róbmy tego za niego. Niczego to nie przyspieszy, a może okazać się fatalne w skutkach. Dziecko ma teraz przede wszystkim trenować mięśnie grzbietu i brzucha podczas odkrywania nowych sposobów przemieszczania się - turlania, pełzania i obracania się wokół własnej osi.

Jem mięso

Dla maluchów karmionych piersią głównym pokarmem nadal jest mleko mamy. Otrzymują w nim wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Maluchy karmione butelką otrzymują mleko następne, ale nie jest już ono jedynym składnikiem ich posiłków. Jedzą też przeciery owocowe, kaszki i zupki. Ale zupki nie są już tylko papką warzywną, gdyż od 6. miesiąca życia do diety dziecka wprowadzamy mięso, np. pierś z kurczaka. Mięso ma dostarczać żelaza, którego naturalne zasoby w tym okresie zaczynają się wyczerpywać.

Jedzenie z łyżeczki wbrew pozorom nie jest łatwe. Musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ, mimo naszych usilnych starań, podczas pierwszych karmień większość jedzenia raczej nie trafi do ust maluszka.

Co potrafi 6-miesięczne niemowlę:

 • przez chwilę utrzymać równowagę w pozycji siedzącej
 • pełzać (najczęściej do tyłu) i czołgać się w pozycji na brzuchu
 • swobodnie obrócić się z pleców na brzuch, niekiedy także z brzucha na plecy
 • w pozycji na brzuchu oprzeć się na dłoniach i kolanach unosząc tułów - jest to pozycja wyjściowa do raczkowania
 • maluszek postawiony na podłożu przenosi ciężar ciała na całe stópki, nie staje już na podkurczonych paluszkach i nie pręży nóżek (w takiej pozycji maluch może pozostać tylko chwilę, gdyż nie jest jeszcze na to w pełni gotowy)
 • w pozycji na plecach chwyta swoje nóżki i wkłada je do buzi
 • w pozycji na plecach, gdy uniesiemy z jednej strony podłoże, maluch natychmiast odwiedzie wyżej leżącą rękę i nóżkę, by utrzymać równowagę
 • w pozycji siedzącej, gdy jest pochylane na boki, dobrze kontroluje głowę

PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDE DZIECKO JEST INNE I ROZWIJA SIĘ WE WŁASNYM TEMPIE, WIĘC NIE MARTW SIĘ, JEŚLI ROZWÓJ TWOJEGO MALUSZKA NIEZNACZNIE RÓŻNI SIĘ OD POWYŻSZEGO OPISU.

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • Pierwszy miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie noworodka? Jak postępować z noworodkiem? Jak wygląda opieka nad nim i na co zwracać szczególną uwagę?...
 • Drugi miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie 2 miesięcznego niemowlaka? Co potrafi maluszek? Pierwszy świadomy uśmiech. Objawy kolek i powody ich...
 • Trzeci miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie 3-miesięcznego niemowlaka? Co potrafi i co lubi? Kiedy pojawiają się głośny śmiech i prawdziwe łzy? Jak...
 • Zielona kupka u niemowlaka Czy zielone kupki to problem? Czy są powodem do zmartwień i niepokoju? Czy trzeba pędzić do lekarza gdy zdarzy się zielona kupka?...
 • Jak przebiega proces ząbkowania? Dowiedz się, kiedy rozpoczyna się i jak wygląda proces rozwoju zębów mlecznych. Kiedy pojawia się pierwszy ząbek? Jakie są...
 • Jak ulżyć maluszkowi podczas ząbkowania? Dowiedz się jakie są objawy ząbkowania? Jakie są metody zapobiegania i walki z przykrymi dolegliwościami? Jak powinna wyglądać...

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • 6 miesięczne dziecko
 • co potrafi 6 miesięczne dziecko
 • co potrafi 6 miesięczne niemowlę
 • rozwój 6 miesięcznego dziecka
 • 6 miesięczne niemowlę
 • co powinno umieć 6 miesięczne dziecko

Rozwój niemowlaka - miesiąc po miesiącu:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Komentarze (44)

27 luty 2012, 11:17

elka

Moja mała w tym wieku to już stabilnie siedziała. Nigdy nie podpierałam jej żadnymi poduszkami. Ogólnie jest dość sztywna i silna. Zaczyna sama wstawać w łóżeczku (7 m-cy)

31 marzec 2012, 21:13

wiki

Synek od niedawna zaczął reagować strachem i lękiem w kontaktach z obcymi. Kiedyś tego nie było. Mały był radosny, uśmiechnięty i zawsze z chęcią szedł do każdego na ręce. No cóż ... muszę uszanować uczucia mojego szkraba. Jak to się mówi: "Nic na siłę"

1 kwiecień 2012, 21:48

michalina

Karmię synka piersią. Za dwa dni kończy 6 miesięcy i za dwa dni zaczynamy rozszerzać dietę!!! Już nie mogę się doczekać :-)

26 listopad 2012, 10:03

barnaba

OAdnosnie tego, co jest napisane o miesie. Ja podaje wywary i malutkie kawaleczki mieska, ale nie kurczaka. Cielecinka, wolowinka, wieprzowinka i dziczyzna. Wywary wolowo-wieprzowe. Dwa razy w tygodniu rybka morska [dla jodu]. Unikajcie kurczaka.

1 luty 2013, 11:28

Dominika

Mój synek ma 6,5 miesiąca. Bardzo szybko sie rozwija, siedzi już stabilnie a teraz szykuję się do raczkowania, mamy kojec 1m na 1m uwielbia w nim być ma tam samowolkę. Wypowiada głoski ma ma ba ba da da . Uwielbia też patrzeć przez okno wsadzam go do leżaka i mógł by tak patrzeć w to okno całymi dniami :-) Hm.. zupki ? tak u nas zupki już weszły w 4 miesiacu, i nie mam z tym problemu Filip zjada z chęcią wszystkie zupki jakie mu tylko zrobię, narazie dajemy mięsko z drobiu czyli skrzydełko, albo nóżkę. I Je je tylko i wyłącznie łyżeczką. Pozdrawiam

26 luty 2013, 23:27

Gość

Moja Maja jeszcze nie siedzi stabilnie sama, chodź coraz lepiej jej idzie. Ciągle chętnie idzie do wszystkich na ręce:) na znane twarze reaguje smiechem i zaczyna mowic"ma ":) patrzy za zabawka kiedy spadnie no i bardzo lubi leżeć w wózku spacerowym który mamy w domu

7 marzec 2013, 06:58

aniela

Mamka 3 dzieci :-) Świetnie patrzeć jak małe skarby rosną - sama radość, a jak powiedzą: "Mama" to aż chce się żyć

27 marzec 2013, 14:58

Gość

mój synek za kilka dni skończy poł roku, nie wklada stópek do buźki nie wiem czy mam się tym martwić? natomiast podnosi się do siadania, je wszystko co jest dla niego, leżąc na brzuszku podnosi pupkę jakby miał zaraz raczkować, nie wypowiada sylab i jest przecudowny! ;-)

7 kwiecień 2013, 13:14

Ktea21

Nasz synek zaczął w pełni raczkować 8dni przed skończeniem 6 miesiąca... Teraz, na 7 dni przed skończeniem potrafi wdrapywać się już nawet na różne przedmioty...

9 kwiecień 2013, 11:31

maszka

Do dominika: jak bym czytala o moim filipie:)

27 maj 2013, 22:05

nikola

dziewczyny można dać rosół dziecku 5,5 miesiąca?

30 czerwiec 2013, 19:26

Gość

Można :) tylko nie przyprawiaj i z miksuj

1 lipiec 2013, 16:46

aneta

Oliwka ma 5 miesiecy 3 tygodnie i sama siedzi od pewnego czasu raczkuje wspina sie po wszystkich podtrzymuje sie nas najpierw klęka a puzniej wstaje i nie ma jak jej od tego odwieść podobno gdy dziecko sie do niczego nie zmusza a samo próbuje to znaczy ze jest na to gotowe :) my diete juz rozszeżamy mała uwielbia banana zupki i miesko nie przepada za rybami i jabuszkiem :)

15 sierpień 2013, 01:46

Monia

A moja mala spiewa juz I tanczy

21 sierpień 2013, 00:03

gosc

A moje dziecko w wieku 6 mies. chodzi, mowi, spiewa i robi papa. Nie wypisujcie takich glupot bo niedlugo jakas madra mamusia napisze ze jej dziecko siedzialo odrazu po urodzeniu.

3 wrzesień 2013, 20:39

Sabrina

to tak jak mój 6 miesięczny Wiljamek, robi papa i jak wychodze do sklepu i bardzo się cieszy jak przynosze mu lizaczka, taki śliczny mo∆ Wiljamek jest. pozdrawiam

4 wrzesień 2013, 20:37

Gość

A moja pięciomiesięczna córcia już zdała maturę ;))))

20 listopad 2013, 13:09

agnieszka

bez przesady, gdzieś musimy się pochwalić swoimi pociechami....tylko wszystko w ramach rozsądku .

1 grudzień 2013, 20:55

Gość

tylko widac, ze tu chyba brak rozsadku

13 grudzień 2013, 20:31

Kasia

Mieszkam w Anglii, tutaj medycyna jest bardzo osobliwa, a już podejście do małych dzieci wyjątkowo niewiarygodne. Mój synek jest karmiony piersią, ma 5,5 miesiąca. Wprowadziłąm mu stałe pokarmy - warzywa i owoce gotowane w niewielkiej ilości wody bez żadnych dodatków. Pani "ekspertka od żywienia niemowląt" powiedziała mi, że należy dzieciom w tym wieku dawać to , co sami jemy, niezależnie od tego, że są tam przyprawy. Byle tylko nie było ostre.... nie zamierzam korzystać z tej rady, ale to tak na przykład dla tych, które karmią i dzieci są głodne, a podręczniki każą czekać do 6. miesiąca. Nie musicie, o ile dziecko przy pierwszym podejsciu wykazuje zainteresowanie i nie ma kłopotów później z brzuszkiem lub kupką.
Nie dawajcie dzieciom wieprzowiny, bo to same śmieci - poczytajcie w internecie, nie chcę się rozpisywać. Już lepiej kurczaka..

31 grudzień 2013, 13:36

karolina

mój synuś włąśnie skończył 6 misięcy.Od początku karmię go piersią nie mogłam narzekać na brak pokarmu.Wszędzie jest napsane,że rozszerzać dietę dopiero po 6 miesiacu.Nasz mały zaczął jeść po 4 miesiącu.Na początku były to jogurciki,ale z czasem ziemniaczki,makaron,marchewka,jabłko,ryż kurczak gotowany a teraz bardzo mu smakuje chleb z pasztetem.Nie miałam problemów z wysypkami czy bólem brzuszka.Powiem z własnego doświadczenia,że nie wierzę w pisemka.W wigilię zjadł karpia popił barszczyku oczywiście 3 łyżeczki,ale już coś.A i oczywiście nie chwalcie się tym zbytnio przy doktorach bo Oni są przeciwko takiemu żywieniu:)

2 styczeń 2014, 21:33

rany julek

rany julek, a mój 6-ms HUBERCIK umie czytać i pisać.haha matko jedyna,poprostu tylko baseballa i iść w miasto wyłapać wszystkie chwalipięty!

13 styczeń 2014, 23:23

Gość

dzizys ludzie a te wasze dzieci to juz przypadkiem na randki sie nie umawiaja?? ale na bank maja konto na sympatii. Pozdrawiam wszystkie mamusie z mega wyobraznia:)

21 styczeń 2014, 11:01

magdalena

Moja 6 miesięczna córa pięknie się dźwiga jak złapie mnie za rączki i niespecjalnie jej pomagam, ale.. nie siedzi sama (chwilę tak, ale generalnie przy tej czynności się buja na boki), zaczęła przekręcać się z brzucha na plecy (ale nie zawsze jej się udaje), zaczyna kręcić się na brzuchu wokół własnej osi (ZACZYNA, więc też na razie idzie to niezdarnie), podnosi nogi ale jeszcze nie wkłada do buzi, dźwięki jakie wydaje to głównie mamamamama, czasem bu, be.. Z jedzenia po 4 miesiącu (karmiona mlekiem modyfikowanym) zaczęła dostawać warzywa - smakują jej głównie brokuły, szpinak, kalafior, dynia (marchew gotowaną rzadko podaję, bo ma zatwardzenia), na owoce się krzywi (od kilku dni odkryłam, że zasmakowała jej gruszka, oczywiście jak ją sama przyrządzę) ale uwielbia sok z pasteryzowanej marchwi.. Kaszek ryżowych nie podaję (zatwardzają ją) a innych nie lubi.. Zagęszczam jej mleko kleikiem kukurydzianym na przemiennie z kaszą jaglaną Holle..
..i powiem szczerze, że napisałam ten komentarz po to, by inne mamy niespecjalnie się denerwowały jak ich smerfy nie robią tych wszystkich rzeczy powyżej..

25 styczeń 2014, 22:05

Natala

Moja Maja ma już 6,5 miesiąca. Sama siedzi, uśmiecha się, jak widzi że trzymam coś w rece a siedzi obok wyrywa mi to. Hehee.. Moja Perełka! A niektóre mamy mają zbyt bujną wyobraźnię co do swoich pociech. Ehh, żałosne.

25 styczeń 2014, 22:05

Natala

Moja Maja ma już 6,5 miesiąca. Sama siedzi, uśmiecha się, jak widzi że trzymam coś w rece a siedzi obok wyrywa mi to. Hehee.. Moja Perełka! A niektóre mamy mają zbyt bujną wyobraźnię co do swoich pociech. Ehh, żałosne.

29 styczeń 2014, 23:45

mama kasi

apropo ząbków, ciekawe czy są rodzice których dzieci lekko przeszły zabkowanie, bo jak czytam że to może potrwać jeszcze dwa lata... dobrze że nasz pediatra polecił nam podawać małej milifen syropek z ibuprofenem i przeciwbólowo i do obniżenia gorączek, nie kosztuje dużo, mogę za to kupić dodatkowo żele na dziąsełka

7 luty 2014, 18:53

angelika

Niektore dzieci to juz chyba pracuja??? Moja Majka ma 6 mies i sie nie turla ani nie raczkuje. Siedzi na polsiedziaco w lezaczku,ale nie sama. Obiadki je od dwoch mies. Juz nie moge sie doczekac az zacznie chodzic.

11 luty 2014, 10:32

Gość

A ja uważam że w tym artykule faktycznie zawarte jest to co 6 miesięczne dziecko potrafi. Oczywiście każdy maluch rozwija się indywidualnie i w swoim tempie więc mamy zachowajcie daleko idący spokój ale bądźcie czujne i obserwujcie własne dzieci.Jeśli coś zacznie was niepokoić najlepiej zapytajcie pediatrę.

18 luty 2014, 11:06

ona

kurczaka to akurat nie powinno się podawać, chyba że wiemy kto hoduje i czym karmi. Nawet w ciąży powinno się go unikać. Kurczaki mają najwięcej chemii, szprycuje się je hormonami~! dla takiego maluszka to raczej indyczek, albo królik. Mnie ginekolog ostrzegał przed wszelkimi wędlinkami i kurczakiem, powiedział że to bardzo niezdrowe i najlepiej robić samemu wędlinki a kurczaków unikać.

20 luty 2014, 11:42

kobietka

Mój synek ma 6,5 mies. jeszcze nie siedzi. Ale podnosi się na rączkach (robi pompki) i opiera na kolanach do pozycji czworakowania i tak się buja. Ma dwa ząbki, łagodnie mu wyszły, nie miał gorączki. Bierze na razie jedną nóżkę do buzi. Obiadki na razie daje ze słoika ale niewiele je bo się wygina z leżaczka. Uśmiecha się nawet do obcych. Sylaby jakie wydaje to: aj, bzi, dziś (przynajmniej takie brzmienie) i coś podobnego do brrrr (plując się przy tym). Lubi jak się go nosi na rękach, wymusza nawet to, czasem mnie plecy bolą. Mam nadzieje że jak zacznie raczkować to trochę odpocznę.

5 kwiecień 2014, 23:00

zestresowana

widzę przeróżne komentarze,i przechwalania. w niektóre uwierzę w inne nie.Moja mała za tydz skończy 7miesięcy nadal karmię piersią jednak jemy zupki i deserki.Na noc tez podaję kaszkę ml-ryżową bo stwierdziłam że jest głodna.Jednak wyczytałam z komentarzy że takie kaszki zatwardzają jak i marchewka.Więc pyt ile razy powinna robić kupsko i co jest dobre na takie zatwardzenia jakby się okazało że jednak ma.Z góry dzieki za odpowiedż

5 czerwiec 2014, 22:08

Gość

Mój mały ma 6 miesięcy i tydzień. Wczoraj zaczął wkładać stopki do buzi. O raczkowaniu nie ma mowy ani turlaniu. Z brzuszka na plecki bardzo chętnie się przekreci ale w drugą stronę w żadnym wypadku nie wyraża zainteresowania. Niemniej podnosi się wysoko na wyprostowanych ramionach i obraca wokół własnej osi. Umie też poruszać się do tyłu, ale raczej go to denerwuje a nie jest celowe. Poza tym siedzi juz stabilnie i jak sie wywraca to zwykle na brzuszek w pogoni za zabawką. Hehe, to mój sposób na umieszczenie go na brzuszku bez jękow bo nie lubi tej pozycji.

5 czerwiec 2014, 22:14

Gość

Mój mały na piersi nie chce jesc nic innego. Skonczylismy 6 miesięcy ale ani nie chce pić z butli czy czegoś innego (wody) ani lykac jedzenia, niewazne co i jaka konsystencja. Kilka razy mi zwymiotowal bo nie chciał połknąć ;) Co do tych kupek to wydaje mi się, że zatwardzenie u normalnie jedzacego dziecka niewiele się różni od tego u dorosłego. Jak kupki są twarde, zbite a dziecko męczy się z ich zrobieniem to ma zaparcia.

12 lipiec 2014, 20:54

Gość

A moja coreczka ma 4 miesiaca, ale wyglada na 6, nikt mi nie wierzy, kiedy mowie ile ma, jest nazbyt rozwinieta. a kocham ja ponad zycie

22 sierpień 2014, 03:46

zabka

Moja coreczka siada i raczkuje od 5 miesiaca, a wstaje od szostego, samodzielnie. choc do niczego jej nie zachecamy, sama "zdecydowala", ze jest gotowa, to jednak jej zawrotne tempo czasem mnie przeraza, do tego stopnia, ze nie wiem czy sie msrywic czy cieszyc.

9 wrzesień 2014, 09:52

Ania

JAK NAPISANO POD ARTYKUŁEM !!! PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDE DZIECKO JEST INNE I ROZWIJA SIĘ WE WŁASNYM TEMPIE, WIĘC NIE MARTW SIĘ, JEŚLI ROZWÓJ TWOJEGO MALUSZKA NIEZNACZNIE RÓŻNI SIĘ OD POWYŻSZEGO OPISU. ROZWÓJ MOTORYCZNY DZIECKA I TAK KIEDYŚ NADEJDZIE U JEDNYCH SZYBCIEJ U DRUGICH WOLNIEJ, MÓJ SYN NIE ROBI POŁOWY RZECZY WYŻEJ OPISANYCH A MA 6-MCY I CO MAM PŁAKAĆ Z TEGO POWODU I SIĘ ZAMARTWIAĆ NIE MOŻE POTRZEBUJE WIĘCEJ CZASU MOŻE JEST LENIWCEM A MOŻE W OGÓLE NIE BĘDZIE ROBIŁ ŻADNEJ Z TYCH RZECZY NIGDY TYLKO KTÓREGOŚ DNIA WSTANIE NA NÓŻKI I PÓJDZIE SOBIE ... :)

31 październik 2014, 00:19

Basia

Nie rozumiem tego zdziwienia, ze dziecko cos potrafi.. Moja dziewczynka od trzećiego miesiąc potrafi trzymać prosto głowę, od czwartego stara sie pełzać i poruszać. Teraz ma skończone piec miesięcy, zaczyna szósty i udaje końika, próbuje siadać, turla sie na wszystkie strońy, trzyma nogi w buzi, wydaje duzo dźwięków jakby z nami rozmawiała. Po prostu rusza sie, zamiast gapic sie w sufit:)

13 listopad 2014, 23:06

Gość

Jak czytam niektóre pytania to zastanawiam się czy mamy umieją korzystać z zalet internetu i czy maja jakikolwiek kontakt z lekarzami...

24 listopad 2014, 22:53

Sylwia

Dzieci roznie sie rozwijaja to prawda. Moj chlopiec trzymal glowke odkad sie urodzil, jak lezal na brzuchu to ja podnosil na chwilke.. Trzymal glowe stabilnie majac 2 msc jednakze na tym sie skonczyl nadprogramowy rozwoj, teraz ma 6 msc i tydzien i nie raczkuje nie siedzi, lezy na brzuszku i obaerwuje swiat na wyprostowanych raczkach, je same owoce i warzywa po 4 msc bo na produkty po 6 wystepuje mu uczulenie ( gluten zapewne szkodzi) :) uwielbia mame najbardziej i nie ma mowy zeby poszedl spac nie spogladajac na mnie, chyba czuje sie tak bezpiecznie. Co do gaworzenia to mowi be, ne, mamamama (krzyk raczej) i tyle wlasciwie :) czekam dalej

16 marzec 2015, 05:58

Gość

pisze:Ja lubię rytuały (może mam obsesyjną owobosość ;) ), bo podczas takich czynności jakby się hibernuję. To dla mnie rodzaj medytacji: zwalniam myśli z uwięzi, a moje ciało wykonuje mechaniczne ruchy: myje podłogę, odkurza, whatever :))Nie wiem czy Cię to pocieszyło, ale mnie pomaga :)

26 marzec 2015, 19:39

ewa

6 miesieczne dziecko nic nie musi.....i na cale szczescie dla niego matka tez ma ograniczone mozliwosci w zakresie zmuszania dZiecka do robienia czegokolwiek

10 kwiecień 2015, 19:14

Beata

Witam, jestem mamą dwóch chłopców- 2,5roku i 7 miesiecy. Każdy z nich rozwija się całkiem inaczej i w swoim tempie. Starszy siadał, wstawał chodził książkowo. Z kolei młodszy ze wszystkim wcześniej wystartował, czasami śmieję się, że chce dogonić brata. Sztywno trzyma główkę od 2 miesiąca, sam siada od piątego miesiąca, jak skończył 6miesięcy i tydzień zaczął sam stawać w łóżeczku. teraz ma 7 miesięcy, raczkuje jak szalony, podchodzi np. do leżaczka, łapie się, klęka i wstaje. Nie piszę tego, żeby się chwalić. Sama jeszcze 2 lata temu nie uwierzyłabym, że dziecko może tak szybko się rozwijać... Teraz już nic mnie nie zdziwi... Każde dziecko jest inne.

11 wrzesień 2016, 23:10

Ewa

witam moja natalcia ma 6 miesiecy i tydzien ale sie nie podnosi i nie raczkuje :( martwie sie o nia
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij