20 rad na dobry sen

20 rad na dobry sen

© Can Stock Photo

Sen niemowląt jest zagadnieniem budzącym wiele wątpliwości. Nasuwają się one tuż po narodzinach dziecka i trwają aż do momentu, w którym przesypia ono spokojnie całą noc. Długość i jakość snu zmienia się wraz z wiekiem. Jednak musisz pamiętać, że każde dziecko jest inne i każde ma inny rytm snu. Są maluchy, które od pierwszych dni pięknie śpią, ale są i takie, które budzą się w nocy kilkakrotnie, przy czym ich sen jest niespokojny i zaburzony.

W głównej mierze różnice te wynikają z tempa dojrzewania mózgu dziecka. Aby pomóc maluszkowi nabyć umiejętności pozwalające na zdrowy i spokojny sen, musisz przestrzegać kilku wskazówek. Dobre zwyczaje powinnaś wprowadzić jak najszybciej - dzięki temu Twój maluch będzie się zdrowo rozwijał, a Ty będziesz bardziej wypoczęta i zorganizowana.

1. Uwij przytulne gniazdko

Noworodka układaj do snu w miejscu zaciemnionym, najlepiej w kołysce lub gondoli - będzie mu to przypominało warunki panujące w brzuchu mamy. Dzięki temu będzie czuł się bezpieczniej i łatwiej będzie mu zasnąć. W przypadku niektórych noworodków leżenie w gigantycznym, a do tego nieruchomym i sztywnym łóżeczku, wywołuje lęk, niepokój i dyskomfort, przez co są one niespokojne i więcej płaczą.

2. Trzymaj się wyraźnego podziału na dzień i noc

W ciągu dnia postaw na aktywność i zabawę, natomiast noc powinna być kojarzona z ciszą, półmrokiem i brakiem jakiegokolwiek zabawiania ze strony rodziców. Układając dziecko do snu w ciągu dnia, zaciągnij rolety i ułóż malucha z dala od codziennego zamieszania. Spanie przy jasnym świetle zaburza naturalny rytm snu i aktywności.

3. Owijaj maluszka kocykiem lub pieluszką (w zależności od pory roku)

Niektóre niemowlaki nie radzą sobie z olbrzymią przestrzenią, która je otacza. Otulając dziecko kocykiem, sprawiasz, że czuje się ono pewniej i bezpieczniej w tym nowym świecie.

4. Przygotuj sypialnię

Utrzymuj w sypialni odpowiednią temperaturę, tzn. 18 - 21°C, dzięki czemu powietrze będzie odpowiednio nawilżone. Codziennie wieczorem przed położeniem się spać wywietrz pomieszczenie.

5. Włącz relaksacyjną muzykę

Nastaw pozytywkę lub włącz muzykę, której słuchałaś w trakcie ciąży - jest duża szansa, że maleństwo pochłonięte słuchaniem znajomych dźwięków spokojnie zaśnie.

6. Pozostaw swój zapach

W kołysce obok dziecka ułóż swoją koszulę nocną lub bluzkę - czując Twój zapach, maluch na pewno poczuje się lepiej i będzie spał spokojniej.

7. Nie chodź na palcach

W trakcie drzemki nie uciszaj wszystkich dookoła. Wszystkie czynności wykonuj normalnie. Nie wzbraniaj się przed odkurzaniem, miksowaniem, słuchaniem radia i oglądaniem telewizji. Rozmawiając, nie ściszaj tonu, bo szybko przyzwyczaisz malucha do idealnej ciszy.

Efektem nadgorliwości może być każdorazowe budzenie się maluszka, wywołane dzwonkiem telefonu, pukaniem do drzwi, głośniejszą rozmową lub szczekaniem psa u sąsiadów - jednym słowem wybudzi go każdy, nawet najmniejszy hałas.

8. Odpoczywaj razem z dzieckiem

Jeśli jesteś zmęczona, a całodobowa opieka nad maleństwem zaczyna Cię drażnić, to w ciągu dnia połóż się spać razem z maleństwem... nawet jeśli w zlewie piętrzy się góra naczyń, a kosz na brudną bieliznę pęka w szwach. Wypoczęta i wyspana zdziałasz o wiele więcej. Gdy będziesz spokojna i naładowana pozytywną energią, znacznie bardziej przydasz się dziecku.

9. Pilnuj, by wydarzenia związane z codzienną opieką nad dzieckiem następowały zawsze w tej samej kolejności

To bardzo ważne w przypadku noworodków i niemowląt. Dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i powtarzalności - zapewnij mu to, wprowadzając codzienną rutynę.

Niech malec wie, że rano dostaje butlę mleka, po niej przychodzi czas na ubieranie, następnie zabawę, spacer, deserek itd. Kolejność czynności dostosuj do potrzeb swoich i Twojego dziecka - najważniejsze, by się powtarzały każdego dnia.

Dzięki temu maluch w krótkim czasie przyswoi co po czym następuje i czego może się spodziewać w danej chwili. Jeśli dni będą upływały w podobnym rytmie, maluszkowi łatwiej będzie zasypiać w ciągu dnia i przesypiać noce. Pamiętaj, by nie zaburzać utartego schematu, do którego malec zdążył się przyzwyczaić. Może to bowiem być przyczyną płaczu, marudzenia i rozdrażnienia, a w konsekwencji problemów z zasypianiem i snem.

10. Wprowadź wieczorne rytuały

Może to być kąpiel, czytanie książeczek, śpiewanie czy słuchanie kołysanek. Pomogą one dziecku przejść z fazy pełnej aktywności w fazę wyciszenia, dzięki czemu łatwiej będzie mu zasnąć. Pamiętaj, by rytuał zawsze wyglądał tak samo!

1 2 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • dobry sen
  • dobry sen niemowlaka
  • niespokojny placzacy niemowlak
  • noworodek leżenie na brzuchu
  • na dobry sen niemowlaka
  • śpiący noworodek

Komentarze (2)

7 luty 2012, 17:37

lila23

najpiękniejszy widok dla zmęczonego rodzica to spokojnie śpiące dziecko

13 luty 2012, 22:56

Bella

W pełni się zgadzam z poprzedniczką! Śpiący niemowlaczek jest tak słodki i uroczy, że z miejsca wybaczamy mu cogodzinne pobudki w środku nocy. Uwielbiam patrzeć na moją śpiącą pociechę, to mnie odpręża, relaksuje i motywuje do bycia lepszą.
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij