Zapotrzebowanie niemowląt na sen

Zapotrzebowanie niemowląt na sen

© Can Stock Photo

Sen to zdrowie - wie o tym każdy. W przypadku niemowląt ma on szczególnie ważne znaczenie: pozwala na prawidłowy rozwój, a także odnawia i regeneruje młody organizm. Stanowi elementarną potrzebę fizjologiczną, niezwykle ważną dla zdrowia i dobrego samopoczucia maleństwa. Snu nie da się niczym zastąpić. Potrzebny jest, by normalnie żyć, rozwijać się i funkcjonować. Sen jest przemijającym stanem ograniczonej świadomości, w którym zachodzą niezwykle ważne zmiany dla naszego maluszka.

Niemowlęta potrzebują znacznie więcej snu niż dorośli. Jednak większość z nich jest jeszcze zbyt niedojrzała, by samodzielnie „wyłączać" się w chwili, gdy tego rzeczywiście potrzebuje. To my - rodzice musimy stworzyć dzieciom odpowiednie warunki do tego, by mogły spokojnie spać. Jeśli zadbamy o odpowiednią ilość snu, to niemowlak będzie wypoczęty, zadowolony i zrelaksowany. Problem w tym, że ciężko jednoznacznie określić, jaka jest rzeczywista potrzeba snu dziecka - wszystko bowiem zależy od jego wieku, temperamentu, predyspozycji i upodobań. Są maluchy, które śpią długo i spokojnie, ale są też takie, które budzą się co 30 minut, a ich sen jest płytki i niespokojny.

Obserwując swoje maleństwo, szybko uczymy się rozpoznawać oznaki senności i zmęczenia, które nam wysyła. Należą do nich m.in. ziewanie i pocieranie oczu. Są to sygnały, na które powinniśmy reagować od razu. Nie czekajmy, aż maluch wpadnie w histerię, bo wtedy znacznie trudniej będzie mu zasnąć.

Miesiąc 0+

Zapotrzebowanie na sen jest bardzo zróżnicowane i wynosi od 16 do nawet 22 godzin na dobę. Noworodek śpi 7 (a nawet więcej) razy na dobę - nie rozróżnia dnia i nocy. Nie wie, że w nocy powinien spać, a w dzień czuwać - jego dobowy rytm snu nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Sen noworodka nie wiąże się z przemijającym stanem ograniczonej świadomości, ponieważ jego kora mózgowa pozostaje w tym czasie w pełni aktywna, dzięki czemu noworodek uczy się nawet, kiedy śpi.

Podsumowując: noworodek śpi bardzo dużo, ale jego sen może być rozbity na kilka do nawet kilkunastu krótkich drzemek. Płytki sen noworodka wynika z niedojrzałości układu nerwowego, a częste wybudzanie jest sygnałem przystosowywania się do życia poza brzuchem mamy. Maluch wybudza się z płaczem także, gdy coś mu przeszkadza lub nie pozwala spokojnie spać (np. mokra pieluszka, głód czy hałas) - jest to dla niego zupełnie normalny sposób komunikacji.

Miesiąc 2 +

Niemowlę przesypia ok. 15 godzin w ciągu doby. Składają się na to dwie lub trzy drzemki w ciągu dnia (łącznie 6-8 godzin), a w nocy sen wynosi 7-9 godzin. W tym okresie ustala się w miarę regularny rytm snu i czuwania, dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego maluszka. Przesypia on już większą część nocy, ponieważ jego żołądek jest w stanie pomieścić na tyle dużą ilość pokarmu, by wystarczyło na 5-6 godzin.

Maluszek wydłuża okresy czuwania z tygodnia na tydzień, w ciągu dnia śpi coraz mniej. Zaczyna interesować się otaczającym go światem, staje się coraz bardziej świadomy i komunikatywny. Około 3. miesiąca życia niemowlak uczy się rozpoznawać dzień i noc - wie już, że noc to czas snu, a dzień - aktywności. Jest to najlepszy moment, by zacząć go uczyć samodzielnego zasypiania. Gdy będzie płakał, idź do niego, upewnij się, że wszystko jest w porządku i, jeśli jest taka konieczność, zaspokój jego potrzeby (przewiń, nakarm). Jeśli maluch nadal płacze, a Ty nie widzisz żadnego konkretnego powodu, pogłaszcz go po główce, ale nie wyciągaj z łóżeczka. Nie przyzwyczajaj go do kołysania czy noszenia w środku nocy, bo może dojść do tego, że będzie się tego domagać za każdym razem, gdy tylko się przebudzi. Maluch, który nauczy się samodzielnie zasypiać, nie będzie miał problemu z ponownym zaśnięciem po wybudzeniu się (np. z powodu hałasu) lub ponownego przejścia z fazy snu płytkiego do głębokiego (najczęstsza przyczyna wybudzeń u małych niemowląt).

U niemowląt w tym wieku częstą przyczyną problemów ze snem są także kolki jelitowe! Jeśli Twoje dziecko zaczyna przeraźliwie krzyczeć późnym popołudniem lub wieczorem, podkurcza nóżki, pręży się i nerwowo wymachuje rączkami, a jego brzuszek jest napięty i twardy - możesz być pewna, że to kolka. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Dlaczego niemowlak płacze".

Podsumowując: sen dziecka staje się coraz głębszy. Możemy wyróżnić jego poszczególne fazy. Maluch przesypia nieprzerwanie coraz dłuższe okresy czasu. Bardzo istotne znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia ma ustalony i powtarzający się rozkład dnia. Maluch uczy się, że po przebudzeniu dostaje mleko, a po kąpieli przychodzi czas na nocny odpoczynek - wszystko to sprawia, że czuje się bezpiecznie i lepiej radzi sobie z adaptacją.

Miesiąc 4+

Niemowlę przesypia ok. 15 godzin w ciągu doby. Składają się na to dwie drzemki (przedpołudniowa i popołudniowa). W ciągu dnia maluszek przesypia ok. 4 godzin, natomiast w nocy potrafi przespać nawet 12 godzin. Jeśli malec budzi się w nocy i obserwujesz u niego okresy czuwania, nie rozbudzaj go zbytnio! Nigdy nie zapalaj głównego światła i nie zabawiaj go. Możesz pogłaskać go po główce lub włączyć relaksującą cichą muzykę, by ułatwić mu ponowne zaśnięcie.

Nadal układaj niemowlaka do snu na pleckach lub na boku - pozycje te zmniejszają ryzyko wystąpienia Syndromu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej. Dodatkowo pozycja na boku zalecana jest malcom z tendencją do ulewania - ulany pokarm spłynie po policzku, zmniejszając ryzyko zachłyśnięcia.

Częstą przyczyną problemów ze snem u niemowląt w tym wieku jest proces ząbkowania. Jeśli Twój maluszek budzi się z płaczem, marudzi, obficie się ślini i wkłada do buzi wszystko, co wpadnie mu w ręce, możesz być pewna, że przyczyną jest ząbkowanie. Dotkliwe objawy męczą malucha na długo przed pojawieniem się pierwszych ząbków. Zaczerwienione, obrzęknięte i bardzo wrażliwe dziąsła bolą i swędzą. Możesz ulżyć maluszkowi, smarując mu dziąsła żelem znieczulającym, robiąc masaż specjalną nakładką na palec, podając herbatkę z melisy, a w razie konieczności podając paracetamol w syropie lub czopku.

Podsumowując: maluszek przesypia w nocy 8-12 godzin, jego rytm snu i czuwania jest już unormowany. Drzemki w ciągu dnia występują już z określoną częstotliwością, dzięki czemu łatwiej Ci planować dzień. Niemowlak odróżnia dzień od nocy i czuje się na świecie znacznie pewniej i bezpieczniej. Niektórym maluchom wystarczy jedno karmienie w nocy (np. około północy), ale brzdące karmione piersią mogą się tego domagać częściej. Pamiętaj, że nocne karmienia dobrze wpływają na rozwój mózgu dziecka. Nowości posiłkowe (obiadki, kaszki, desery i przeciery owocowe) podawaj malcowi w ciągu dnia, w ten sposób ułatwisz mu rozróżnianie pory dnia i przewidywanie kolejności wydarzeń.

1 2 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • niespokojny sen niemowlaka
  • płytki sen niemowlaka
  • niespokojny sen niemowlaka przyczyny
  • niespokojny sen noworodka
  • płytki sen u niemowlaka
  • niespokojny sen u niemowlaka

Komentarze (4)

30 październik 2013, 19:14

manka

a czytaliscie o naglej smierci łóżeczkowej? ja ostatnio wczytuje sie w strone bezpiecznysendziecka.pl i przeraża mnie to jak łątwo mozna zaniedbac dziecko i doprowadzic do tak wielkiej tragedii :( polecam kazdej matce poczytac o tym.

21 styczeń 2014, 13:27

Beata

Te porady są bardzo trafne i dobre. Nagła śmierć łóżeczkowa to straszna tragedia :( przejrzałam tę stronę i jestem w szoku, ALE też cieszę się, bo siostra poleciła mi dla mojego dziecka właśnie otulacze Gro Company.

24 styczeń 2014, 10:38

kora

a mój malec 10mies śpi 2 razy w dzień po 20min a w nocy kreci się i wierci rzuca po łózku nie wiem już co robić i czy to normalne?

22 grudzień 2015, 19:32

zachary

Mój synek jest tak grzecznym dzieckiem, że śpi po 3 godziny i budzi się tylko na karmienie. Po prostu dziecko marzenie :)
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij