Co robić by niemowlę dobrze spało w nocy?

Co robić by niemowlę dobrze spało w nocy?

© Can Stock Photo

"Co zrobić, żeby dziecko dobrze spało w nocy?" - to pytanie zadaje sobie większość rodziców. Nic dziwnego! Do tej pory nikt nie budził ich kilka razy w nocy... no chyba że nastawiony wcześniej budzik.

Niemowlaki budzą się w nocy i obwieszczają to donośnym płaczem, więc pobudka nie należy do najprzyjemniejszych. Powodów takich wybudzeń może być kilka, jednak w większości przypadków jest nią po prostu głód, potrzeba bliskości albo nieumiejętność ponownego samodzielnego uśnięcia.

Każde dziecko jest inne i każde ma inne potrzeby. Są maluszki, które przesypiają całą noc jak aniołki, ale są i takie, które budzą się co godzinę. Nie martw się zbytnio, jeśli Twoje dziecko nie należy do tej pierwszej grupy.

Nieprzespane noce to nie wyrok - możesz być pewna, że problem minie! Potrzeba tylko czasu, wyrozumiałości i anielskiej cierpliwości. Na czym się skupić i na co zwrócić szczególną uwagę, by maluch lepiej spał w nocy?

 

Postaw na aktywność w ciągu dnia

Staraj się aktywnie spędzać czas z dzieckiem w ciągu dnia. Spacerując, pokazuj mu otaczający go świat. Pokazuj drzewa, kwiatki lub pływające w stawie kaczki. Wybierzcie się do lasu lub parku z dala od miejskiego zgiełku. W domu baw się z maluchem w pokazywanie różnych części ciała lub przedmiotów, dzięki czemu szybciej pozna on ich nazwy. Możesz także śpiewać mu piosenki, słuchać radia czy telewizji - niech wie, że dzień to czas zabawy i ciekawych atrakcji.

Zadbaj o jego ruch i wysiłek fizyczny. Niech ćwiczy obroty, pełzanie, czworakowanie. Dzięki tego typu aktywnościom wzmocni mięśnie, a także skoordynuje i usprawni swoje ruchy. Włączaj go w codzienne czynności i obowiązki domowe. Maluchy uwielbiają obserwować mamy podczas przygotowywania obiadu, prania czy prasowania. Z czasem nabiera to dla dziecka coraz większego znaczenia.

Zabawy i ruch prowadzą do zmęczenia zarówno mięśni, jak i układu nerwowego, a jak wiadomo, wtedy śpi się najlepiej. Sen to jedyny sposób na pełną regenerację sił. Jest więc spora szansa, że Twój osesek po aktywnie spędzonym dniu zapadnie w twardy, głęboki sen.

Żyjcie według uporządkowanego schematu

Niemowlęta uwielbiają żyć w uporządkowanym świecie, gdzie ponad wszystko liczy się powtarzalność i schematyczność. Życie zgodne z harmonogramem daje im poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności.

Maluchy szybko przyzwyczajają się do ustalonego porządku dnia. W bardzo krótkim okresie czasu przyswajają informacje, co po czym następuje i czego mogą się w danej chwili spodziewać. Potrafią rozróżnić czas aktywności i zabawy od czasu snu i związanego z nim odpoczynku. Przestrzegając ustalonego harmonogramu dnia i trzymając się utartego schematu, zwiększasz szansę na przespanie nocy przez Twojego malca.

Pamiętaj, że każda zmiana stałego rytmu dnia może być przyczyną rozdrażnienia, płaczliwości i problemów z zaśnięciem.

Wprowadź wieczorne rytuały

Tworzenie wieczornych rytuałów wprowadza niemowlaka w stały rytm, który przygotowuje go do snu. Ważne, by czynności poprzedzające moment układania do snu i kolejność ich wykonywania wyglądały zawsze tak samo (a przynajmniej podobnie). Nic się oczywiście nie stanie, jeśli raz lub dwa zdarzy Wam się coś przesunąć w czasie lub zmienić kolejność. Niech to jednak będą wyjątki.

Kolejność może wyglądać następująco: najpierw zabawa i łaskotanie. Następnie ciepła, relaksująca kąpiel i ubieranie w piżamkę. Kolejnym etapem może być kolacja, pamiętaj jednak, by nie była zbyt obfita. Nie uda Ci się nakarmić malucha na zapas. Przekarmiając go, możesz co najwyżej zafundować mu niestrawność i ból brzucha, a to nijak ma się do spokojnego i zdrowego snu. Najlepszym rozwiązaniem jest więc mleko lub kaszka - trawią się zdecydowanie lepiej i szybciej niż gęsta papka z mięsem.

Oglądanie i czytanie książeczek to kolejny pomysł na wprowadzenie brzdąca w wieczorny nastój. Sama opowiedz dziecku bajkę lub włącz w to męża. Możesz także wprowadzić rytuał masażu, słuchania kołysanek lub muzyki relaksacyjnej, tulenia lub głaskania. Wszystko zależy od Ciebie, Twojej inwencji i czasu, jaki możesz na to przeznaczyć.

Pamiętaj, że gdy wprowadzisz zbyt wiele elementów do wieczornego rytuału, możesz mieć czasem problem z ich dotrzymaniem. Sytuacje w życiu są różne (przyjazd gości, złe samopoczucie, choroba itp.), a rytuały tworzą się tylko wtedy, kiedy są powtarzane codziennie!

1 2 3 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • Jak ulżyć maluszkowi podczas ząbkowania? Dowiedz się jakie są objawy ząbkowania? Jakie są metody zapobiegania i walki z przykrymi dolegliwościami? Jak powinna wyglądać...
 • Kołyska dla niemowlaka - dobra czy zła? Zalety i wady kołysek dla niemowląt. Czy warto kupić kołyskę? Na co zwrócić uwagę i czym się sugerować przy wyborze kołyski dla...
 • Czwarty miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie czteromiesięcznego niemowlaka? Co potrafi? Co lubi? Co je i ile śpi czteromiesięczne niemowlę? Postępy
 • Sen noworodków Ile czasu powinien spać noworodek? Czy budzić go na karmienie? Jak wygląda dobowy rytm noworodka? Jakie wyróżniamy fazy snu? W...
 • Zapotrzebowanie niemowląt na sen Niemowlęta potrzebują znacznie więcej snu niż dorośli. Sen pozwala na prawidłowy rozwój, odnawia i regeneruje organizm maluszka...

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • ile śpi czteromiesięczne niemowlę
 • co zrobić żeby noworodek spał w nocy
 • co zrobic by niemowle spalo w nocy
 • co zrobić żeby niemowlę spało w nocy
 • czteromiesięczne niemowlę
 • czteromiesięczne dziecko budzi się w nocy

Komentarze (2)

19 wrzesień 2013, 10:38

Marta

spróbujemy zobaczymy :-)

17 listopad 2013, 19:48

Marylinn

Przydatne rady:) Zwłaszcza, że niektóre z nich już stosuję:) Dodatkowo mogę polecić takie zabawki, pluszaki, które imitują bicie serca dziecka, ja mam akurat owieczkę z bijącym serduszkiem, ale są też inne rodzaje. Zabawka naprawdę uspokaja i pozwala dziecku zapaść wtwardy sen:)
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij