Sen noworodków

Sen noworodków

© Can Stock Photo

Długo oczekiwane maleństwo wreszcie pojawia się na na świecie. Wszystko zaczyna kręcić się wokół małego przybysza - usprawniasz czynności związane z zaspokajaniem jego potrzeb, m.in. przewijanie, karmienie, usypianie. Jeszcze do niedawna byłaś podporządkowana sama sobie, a tu nagle Twoje potrzeby przestają mieć znaczenie. Liczy się tylko on - maleńki i bezbronny cud natury!

Zagadnieniem, budzącym wiele wątpliwości wśród świeżo upieczonych rodziców, jest ilość i jakość snu ich dziecka. Pojawia się wiele pytań: czy maluszek nie śpi zbyt długo lub zbyt krótko? Czy należy budzić go, gdy zbliża się pora karmienia? Jak układać go do snu? Ile i jak długo powinien spać w ciągu dnia? Czy reagować na każde kwilenie?

Pytania mnożą się w zastraszającym tempie i przybywa ich z każdym dniem. Nie pozwól, by zakłóciły one Twój spokój i radość związaną z macierzyństwem.

Jak wygląda dobowy rytm noworodka?

Należy zacząć od tego, że rytm ten nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Noworodek nie rozróżnia dnia i nocy. Nie wie, że w nocy powinien spać, a w dzień czuwać. Nic dziwnego! Dopiero co pojawił się na świecie i nie ma pojęcia, że obowiązuje tu taki podział. Maleństwo musi się dopiero tego nauczyć, a póki co, śpi ile chce i kiedy chce.

Mózg noworodka pracuje prawie jednakowo podczas fazy odpoczynku i aktywności - odbiera wrażenia zmysłowe docierające z zewnątrz, ale nie jest jeszcze w stanie ich uporządkować. Dopiero około 3. miesiąca życia maluch uczy się, że noc jest od spania, a dzień od czuwania, więc dopiero na tym etapie możemy opisywać te fazy jako fazę snu i fazę czuwania.

Noworodek sam reguluje swoje zapotrzebowanie na sen, nie bacząc na to, czy jest noc czy dzień. W sumie śpi bardzo dużo, ale jego sen może być rozbity na kilka do nawet kilkunastu krótkich drzemek, przez co może nam się wydawać, że śpi za krótko. Płytki sen noworodka wynika z niedojrzałości układu nerwowego, a częste wybudzanie jest sygnałem przystosowywania się do życia poza brzuchem mamy.

Pamiętajmy, że w czasie snu dziecko rośnie, a jego mózg dojrzewa - a od tempa dojrzewania mózgu zależy rozwój rytmu snu. Im więcej dziecko będzie spało w pierwszych miesiącach życia, tym dojrzalszy będzie jego mózg. To natomiast przyczyni się do szybszego unormowania rytmu snu i czuwania.

Jakie fazy snu wyróżniamy?

U niemowląt, podobnie jak u dorosłych, wyróżniamy dwie fazy snu: fazę snu spokojnego i niespokojnego z tą różnicą, że sen noworodka składa się w głównej mierze z fazy snu REM (niespokojnego).

 • faza snu spokojnego - noworodek podczas tej fazy praktycznie w ogóle się nie porusza, jego oddech jest wolny i spokojny, zdarzają się krótkie okresy bezdechu (max. 10 - 15 s). Nie obserwujemy ruchów gałek ocznych ani innych grymasów mimicznych, takich jak marszczenie brwi, uśmiech itp. Sen ten pozwala dziecku zregenerować siły i odpocząć.
 • faza snu niespokojnego (REM) - noworodek podczas tej fazy porusza się, pojawiają się marzenia senne, oddech jest nieregularny (raz oddycha głęboko, a raz płytko). Na twarzy możemy zaobserwować gwałtowne ruchy gałek ocznych, uśmiech, niepokój, marszczenie brwi, mruganie powiekami i inne grymasy mimiczne. Faza ta charakteryzuje się wysoką aktywnością mózgu - powstają nowe połączenia nerwowe. W trakcie tego snu, zwłaszcza w jego środkowej fazie, bardzo łatwo obudzić maluszka - jest on wtedy najbardziej wrażliwy na bodźce docierające z zewnątrz.

Ile snu potrzebuje noworodek?

Zapotrzebowanie na sen jest bardzo zróżnicowane i wynosi od 16 do nawet 22 godzin na dobę. Różnice te uzależnione są od wielu czynników, m.in. od uwarunkowań genetycznych, temperamentu, dojrzałości układu nerwowego, przemiany materii, gospodarki hormonalna, pory roku itd.

Jedne noworodki potrzebują więcej snu, drugie mniej. Jedne przesypiają nieprzerwanie 3 - 4 godziny, inne budzą się co 25 - 30 minut. Aby stwierdzić, czy taka ilość snu jest wystarczająca, musisz przyjrzeć się zachowaniom maluszka:

 • W jakim humorze się budzi - zadowolony i wesoły czy rozdrażniony i niespokojny?
 • Czy w dzień jest aktywny i czujny czy apatyczny i senny?
 • Czy zasypianie przebiega bez problemów czy jest istną męką?

Jeśli niemowlak jest zadowolony, aktywny, a jego proces zasypiania przebiega bez większych problemów, to oznacza, że ilość snu jest wystarczająca i nie trzeba jej wydłużać na siłę. Nie ingeruj w ilość i jakość snu dziecka, jeśli nie ma ku temu wyraźnych przesłanek. Nie porównuj go z innymi dziećmi, bo każde dziecko jest na swój sposób wyjątkowe i niepowtarzalne.

Noworodki zasypiają co najmniej 6 razy na dobę. Te, które mają większe żołądki i potrafią zjeść więcej, mogą sobie pozwolić na dłuższe przerwy między karmieniami. Natomiast noworodki z niską wagą urodzeniową lub wcześniaki mają mniejszą pojemność żołądka i muszą się częściej budzić, by zaspokoić potrzebę głodu. Bez względu na to, do której grupy zalicza się Twoje dziecko, pozwól mu jeść i spać zgodnie z jego rytmem - ile chce i jak chce!

Pamiętaj!

Noworodki nie są w stanie przespać całej nocy bez pobudki na karmienie. Mają zbyt małe żołądki i wymagają karmienia co najmniej co 4 godziny, więc nie oczekuj od swojego dziecka rzeczy niemożliwych.

1 2 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • sen noworodka
 • noworodki
 • sen 3 miesięcznego niemowlaka
 • sen 3 miesięcznego dziecka
 • zawijanie niemowlaka w kokon
 • sen u noworodka

Komentarze (6)

16 luty 2012, 19:07

Bożenka

Ja też zawijałam w kokon swoją córeczkę. Muszę powiedzieć, że przyniosło to natychmiastową poprawę. Spowijanie w kokon to rewelacyjne rozwiązanie dla dzieci słabo aklimatyzujących się w tym przestronnym świecie. Na początku byłam do tego bardzo sceptycznie nastawiona bo tak ścisłe zawijanie nie wygląda na zbyt wygodne dla dziecka ale ... myliłam się! Polecam wszystkim

28 marzec 2012, 22:10

hanka

Od tygodnia jestem z córeczką w domu. Trochę się niepokoję bo malutka śpi w zasadzie non stop! Rozmawiałam z położną i uspokaja, że tak może być i mam się cieszyć ciszą i możliwością spokojnej rekonwalescencji. To moje pierwsze dziecko więc może jestem przewrażliwiona, ale synek mojej koleżanki zachowywał się podobnie i zdiagnozowano u niego nasiloną żółtaczkę. Muszę nadmienić, że położna odwiedzająca ich co 3 dni nic nie zauważyła. Dopiero gdy Gosia wzięła sprawy we własne ręce i pojechała na oddział z małym to wyszło szydło z worka.

1 kwiecień 2012, 18:10

lala

Mam wrażenie, że synek zamienił sobie dzień z nocą. W dzień śpi z przerwami na karmionko a w nocy non stop domaga się piersi z krótkimi przerwami na spanie. No, ale jak się dowiedziałam malutki ma jeszcze czas na stabilizację :)

7 maj 2013, 23:45

Gość

nasza pocieszka(wczesniak-36tydzien)zaczela przesypiac 6godzinjak miala 3miesiace i na noc dostawala 125ml mleka bebilon 1,a w 4 mieisacu zdarza sie ze przesypia 8 godzin: a dzien wyglada mniej wiecej podobnie(4niepełne miesiace)
-pobudka,male przebudzenie 6"-glaskam po glowce daje smoczka i tak spi do 8"
-8" przystawianie do piersi-na ok-20/30minut,zasypia...
-10"obudzenie i zabawa-guganie,masazyk nozek,raczek(nie ograniczamy w ciagu dnia zadnych domowych odgłosow-telewizor,maszyna do szycia,telefony,gotowanie itp.)
-11"do 12" drzemka
-12" karmienie-140ml butla mleka bebilon 1
-do 14 aktywnosc....potem drzemka(najczesciej w tych godzinkach spacer plus 5przystankow tramwajem)
-16"karmienie-przystawianie do pirwsi-20/30minut
-aktywnosc do 18"
-18-19:30 zabawy i guganie z tatusiem i starsza siostrzyczka
-19:30-kapiel-całość trwa około 20minut
-ok.20 karmienie-butla mleka bebilon 140ml odkładanie do łóżeczka,przytulenie do tetrowej pieluszki i słodki sen....(w domku wyciszamy tv,nie halasuja telefony-pokój dzieciatka nieco dalej od pokoju dziennego)
-ok.23:30 karmienie z piersi i dalej sen nocny....do rana :)
w domku ciemnosc i cisza nocna-u maluszka swieci sie swiatełko z takiego sprzeciku monitorujacego oddech ze wzgledu na wade wrodzona serduszka)

tak wyglada nasz spokojny dzien-ze starsza coreczka tez mialam poukladany dzien wiec nie mialam klopotow ani ze spaniem,ani z wychowaniem....no i jak sie jest konsekwentnym to jest w zyciu o wiele latwiej.........

pozdrawiamy wszystkie szczesliwe mamusie-a te nieszczesliwe niech znajda w sobie odrobinke promyczkow sloneczka :)

19 maj 2013, 23:20

Tommy

Cześć! Czytając inny artykuł na temat snu [który swoją drogą bardzo polecam: http://michalpasterski.pl/2008/09/wstawanie-a-fazy-snu/ ] trafiłem na tę stronę zupełnie niechcący. Ale od razu znalazłem coś co mnie bardzo zaciekawiło.

Piszecie o tym, że noworodki mają marzenia senne [sny]. Tylko jak to jest możliwe u człowieka, u którego umysł i organizm jest jeszcze tak mało wykształcony? Czy naprawdę już noworodki mogą mieć marzenia senne?

31 grudzień 2013, 02:30

Gość

mój syn ma 20 min drzemki i od 3 miesięcy nie przesypia normalnie więcej niż te 20min potem 3h aktywności i 20min.
Lekarz powiedział, że mały nie umie spać monofazowo i ma sen polifazowy jest to defekt w życiu płodowym. Podobno jemu nigdy nie będzie potrzebny sen dłuzej niż 20min na raz ale podobno może zasypiać w małoodpowiednich momentach.
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij