Karmienie wcześniaka

Karmienie wcześniaka

© Can Stock Photo

Sposób karmienia wcześniaków uzależniony jest od tygodnia ciąży, w którym przyszły one na świat, stanu ich zdrowia oraz stopnia rozwoju funkcji życiowych. Wcześniaki urodzone po 34. tygodniu ciąży zazwyczaj już po kilku dniach można zacząć karmić piersią. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja maluszków, które na świecie pojawiają się przed 32. tygodniem ciąży. U nich bowiem odruch ssania nie zdążył się jeszcze rozwinąć, a więc koordynacja mechanizmów ssania, połykania i oddychania jest niemożliwa. Takie wcześniaki karmione są sondą lub za pomocą kroplówki.

Droga do upragnionej chwili, w której będziesz mogła nakarmić swojego malca piersią, jest długa i kręta. Im młodszy wcześniak, tym więcej etapów karmienia musi przejść, a czas ich trwania odpowiednio się wydłuża. Warto to sobie uświadomić i uzbroić się w cierpliwość. W tej sytuacji bardzo istotne jest pozytywne myślenie. Pamiętaj, że nie ma rzeczy niemożliwych!

Każdy nowy etap karmienia rozpoczyna się fazą przejściową. Żywienie dożylne łączy się z żywieniem przez sondę dożołądkową. Maluszki żywione sondą dokarmia się, podając pokarm strzykawką, a karmienie za pomocą strzykawki łączy się z przystawianiem do piersi lub podawaniem butelki. Wszystko po to, by wcześniak jak najszybciej nadrobił straty i mógł zdrowo się rozwijać.

Karmienie wcześniaka parenteralnie, czyli dożylnie, pozajelitowo

W ten sposób karmione są najmniejsze wcześniaki - urodzone przed 28. tygodniem ciąży. W większości przypadków maleństwa te podłączone są do respiratora, otoczone ogromną ilością kabli i czujników. Do ich maleńkiego i słabego organizmu za pomocą kroplówki dostarczane są substancje odżywcze, glukoza i elektrolity, by nie dopuścić do odwodnienia. Na szczęście dzięki nowoczesnym wejściom dożylnym wcześniaki nie muszą być kłute za każdym razem, a jedynie raz na jakiś czas.

Układ pokarmowy tych maluszków nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięty i nie jest w stanie skutecznie trawić pokarmu. Karmienie pozajelitowe to dla nich jedyna szansa, ale ze względu na zapewnienie im odpowiedniego tempa wzrostu, nie trwa zbyt długo. Gdy tylko stan malucha na to pozwala, neonatolodzy już po kilku dniach próbują wprowadzić tzw. minimalne żywienie troficzne, czyli żywienie dożylne + żywienie przez sondę (w niewielkich ilościach, by nie obciążać niedojrzałego układu pokarmowego).

Karmienie enteralne, czyli sondą, wprost do żołądka

W ten sposób karmione są wcześniaki, które nie wymagają już karmienia pozajelitowego (dożylnego), ale nie potrafią jeszcze skutecznie ssać. Odruch ssania wykształca się w 32. tygodniu ciąży, więc dzieci, które urodziły się przed tym terminem, nie potrafią tego robić. Maluchy początkowo otrzymują bardzo małe ilości pokarmu - 2-5 ml co 2-3 godziny.

Pokarmem tym może być mleko matki albo specjalne mieszanki przeznaczone dla dzieci przedwcześnie urodzonych (np. Nenatal, Bebilon Pepti MTC). Najlepszym pokarmem jest oczywiście mleko matki, zwłaszcza to początkowe (tzw. "siara"). Po pierwsze jest lekkostrawne, po drugie wzmacnia niedojrzały organizm, a po trzecie zawiera przeciwciała chroniące przed infekcjami.

Maleństwo otrzymuje pokarm za pomocą miękkiej (silikonowej lub poliuretanowej) rurki, tzw. sondy, wprowadzonej przez nos lub usta wprost do małego żołądka. Nie wywołuje ona u dziecka żadnego dyskomfortu, a samo założenie przeprowadza się szybko i sprawnie.

Ilość podawanego pokarmu jest stopniowo zwiększana i dostosowywana do potrzeb i wymagań małego organizmu. Z każdym dniem wcześniak nabiera masy i staje się coraz silniejszy. Wprowadza się pierwsze próby uczenia go ssania, ale czynności te są dla dziecka bardzo trudne i męczące. Wcześniak nie potrafi skoordynować mechanizmu ssania z połykaniem i oddychaniem, dlatego często się zdarza, że wypicie 40 ml mleka zajmuje mu nawet godzinę.

Nie martw się tym zbytnio. Takie tempo w przypadku wcześniaków jest zupełnie normalne. Twoje dziecko potrzebuje czasu, by nadrobić zaległości. Pamiętaj, że w normalnych okolicznościach byłoby jeszcze u Ciebie w brzuchu.

1 2 3 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • 34 tydzień ciąży
  • żywienie troficzne
  • 34 tydzień ciąży wcześniak
  • karmienie wcześniaka
  • 34 tydzien ciazy
  • dieta matki karmiącej wcześniaka

Komentarze (1)

25 luty 2017, 08:51

Gość

karmienie wczesniaka to nie taka prosta sprawa ale trzeba sobie radzic! ja na poczatku bylam przerazona, karmiono moje malenstwo sonda, jednak po paru dniach juz do tego przywyklam i sie tak nie balam! dodatkowo dodawano mu do mleka probiotyk FFbaby, ktory wspieral prawidlowy rozwoj flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, co korzystnie wplynelo na uklad pokarmowy i odpornosciowy! maluszek szybko zaczal przybierac na wadze, nie mial problemow z brzuszkiem i jest odporny na infekcje!!
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij