Retinopatia wcześniacza

Retinopatia wcześniacza

© Can Stock Photo

Retinopatia wcześniacza (retinopathia praematurorum, ang.: Retinopathy of Prematurity – ROP) to uszkodzenie i bliznowacenie siatkówki oka. Zmiany zachodzące w gałce ocznej prowadzą do pogorszenia ostrości widzenia, a czasem nawet do całkowitej i nieodwracalnej utraty wzroku, gdyż zaawansowana retinopatia prowadzi do odwarstwienia siatkówki.

Wszystko uzależnione jest od stopnia niedojrzałości maleństwa, a więc od tego, w którym tygodniu ciąży przyszło ono na świat. Im więcej czasu maluch spędził w brzuchu mamy, tym lepiej dla niego.

Retinopatię stwierdza się u 10-15% dzieci przedwcześnie urodzonych (w tym u wszystkich wcześniaków urodzonych przed 28. tygodniem). Statystyki są przerażające. Nie bez powodu retinopatia uważana jest w Polsce za główną przyczynę ślepoty u wcześniaków.

Czym jest retinopatia?

Retinopatia, czyli zwłóknienie pozasoczewkowe, to naczyniopochodne uszkodzenie siatkówki, związane z rozplemem naczyń (wazoproliferacją). Schorzenie to polega na zaburzeniu prawidłowego rozwoju naczyń - występuje u dzieci z małą masą urodzeniową, przedwcześnie urodzonych oraz z wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrostu płodu (hipotrofią).

Rozpoznanie

Pierwsze zmiany chorobowe pojawiają się pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecka. Co prawda dla rodziców zmiany te są zupełnie niezauważalne, ale dla okulisty już tak. W trakcie badania dna oka jest on w stanie rozpoznać początkowe fazy schorzenia. Warto nadmienić, że tak wczesne rozpoznanie pozwala na podjęcie właściwego leczenia i ocalenie wzroku.

Okres czynny choroby trwa do ok. 6. miesiąca życia dziecka i jest to czas, w którym bez specjalistycznego badania nikt nie będzie w stanie stwierdzić choroby. Dopiero pod koniec tego okresu, gdy dojdzie do rozwoju zaawansowanych proliferacji włóknisto-naczyniowych poza soczewką, będziemy w stanie zauważyć biały odblask w obrębie źrenicy dziecka. Wtedy jednak jest już za późno, gdyż podejmowane na tym etapie leczenie nie przynosi zadowalających efektów.

Dlaczego?

Wcześniaki przychodzą na świat zbyt wcześnie i z tego powodu nie są przystosowane do samodzielnego życia. Narządy, takie jak serce, płuca czy mózg, nie są jeszcze w pełni rozwinięte i gotowe do podjęcia czynności życiowych poza łonem matki. Tak samo jest z siatkówką oka (światłoczułą częścią gałki ocznej).

W momencie przedwczesnego porodu jest ona jeszcze niedojrzała, bowiem rozwój siatkówki w normalnych warunkach trwa do samego końca ciąży. Około 36. tygodnia ciąży proces tworzenia naczyń w części nosowej tarczy nerwu wzrokowego ulega ukończeniu, ale proces w części skroniowej zakończy się dopiero około 40. tygodnia ciąży. Na tym rozwój siatkówki wcale się nie kończy - proces dojrzewania jej naczyń trwa jeszcze przez kilka miesięcy.

 
Jak to się dzieje?

Im wcześniej dziecko przyjdzie na świat, tym większy obszar siatkówki pozostaje nieunaczyniony. W przypadku wcześniejszego porodu dochodzi do uszkodzenia rozwijających się naczyń krwionośnych, a także do rozdzielania się unaczynionych i nieunaczynionych części siatkówki oka.

Nieunaczyniony obwód siatkówki wytwarza markery aktywizujące proliferacje naczyniowe i włókniste. Linia oddzielająca część unaczynioną od nieunaczynionej ulega wybrzuszeniu, w wyniku czego pojawiają się nieprawidłowe pęczki naczyń, które tworzą zwłóknienia. W konsekwencji dochodzi do podciągania i odklejania siatkówki oraz do krwotoków.

Im wcześniej dziecko przyjdzie na świat, tym większe jest ryzyko wystąpienia retinopatii. U wcześniaka, który przyszedł na świat zaledwie kilka tygodni przed terminem, występuje najczęściej niewielki fragment nieunaczyniony i nawet jeśli wystąpią u niego wczesne stadia retinopatii, to istnieje możliwość całkowitej regresji.

Proces rozwoju choroby może ulec zatrzymaniu na dowolnym etapie. Jeśli retinopatię zdiagnozowano we wczesnym stadium, to jest duża szansa na zatrzymanie, a nawet cofnięcie zmian chorobowych. Niestety może także dojść do odklejenia siatkówki i całkowitej utraty wzroku. Na szczęście dotyczy to zaledwie 10-15% maluchów, u których retinopatia się rozwinie. U reszty zmiany udaje się cofnąć lub zatrzymać.

Rozwinięciu retinopatii sprzyja także tlenoterapia, której poddawane są praktycznie wszystkie wcześniaki. Poziom tlenu w ich przypadku powinien być utrzymywany na poziomie 30-40%. Maluszki umieszczone w cieplarkach, podłączone do respiratorów narażone są na długotrwałe przebywanie w atmosferze wysokotlenowej i właśnie dlatego tak istotne są częste kontrole okulistyczne (w 4., 8. i 12. tygodniu życia dziecka).

1 2 3 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

  • Trzeci miesiąc życia niemowlaka Jak wygląda życie 3-miesięcznego niemowlaka? Co potrafi i co lubi? Kiedy pojawiają się głośny śmiech i prawdziwe łzy? Jak...
  • Dobre zabawki... czyli jakie? Kiedy kupić pierwszą zabawkę? Czym sugerować się przy wyborze zabawki? Cechy bezpiecznej zabawki. W jaki sposób zabawki stymulują...
  • Wcześniak - kto to taki? Kim jest wcześniak? Cechy charakterystyczne wcześniaków. Czym jest i jak obliczyć wiek skorygowany? Czy bliskość mamy jest ważna?...
  • Metoda Kangura - kangurowanie Czym jest kangurowanie? Dlaczego jest tak ważne? Jak pomaga wcześniakom? Co kangurowanie daje dziecku, a co mamie? Czy tato też...
  • Smoczki dla wcześniaków - smoczki dla wymagających Smoczki dla wcześniaków - czym się charakteryzują? Czym sugerować się przy wyborze, by idealnie dopasować smoczek? Zalety...
  • Karmienie wcześniaka Karmienie wcześniaka parenteralne, dożylne, pozajelitowe, enteralne, sondą dożołądkową, doustnie strzykawką. Kiedy możliwe jest...

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • retinopatia wcześniacza
  • retinopatia

Komentarze (7)

19 marzec 2013, 16:52

Gość

Moje malenstwa też przyszły na świat w 26 tyg ciąży. Stan był ciężki,1000g 1pkt apgar w dodatku w zamartwicy. I do tego retinopatia 2stopnia i wylewy u jednego 2stopnia, natomiast u drugiego 4stopnia. Kubuś odszedł jest w niebie. Natomiast drugie malenstwo ma się dobrze jak narazie tylko martwi mnie jedno oczko cały czas ropieje miał już czyszczenie kanalikow jakiś czas był spokój. Natomiast teraz znowu tak się dzieje.:( ale podołamy wszystkiemy dzielny jest. Przejdziemy wszystko razem...

19 kwiecień 2013, 13:00

gość

Trzeba być dobrej myśli :) wiara czyni cuda ! powodzenia :)

1 maj 2013, 19:21

Gość

My przeszliśmy długą drogę od laseroterapi aż po witrektomie .Tak wiele nas kosztowało to sił i nerwów .Nasze słońce niewidzi i czasem śmieszą mnie problemy ludzi .

13 maj 2013, 18:32

gość

nasze dziecko też nie widzi,miał 2 krioterapie i 4 witrektomie

1 lipiec 2013, 22:51

mila

Witam!!! Jestem mama rocznej Milenki, córeczka urodziła się w 26 tyg z wagą 820g.Podczas pobytu na oddziale neonantologii miała zakażenie całego organizmu, krwawienie do główki stopnia 3+, dysplazje płucno oskrzelową, bezdechy, oraz stwierdzono retinopatie 3 stopnia w obu oczkach. Została wykonana laseroterapia na oba oczka. Po wypisaniu ze szpitala okazało się że w badaniu USG jest brak śladów po krwawieniu, nie pojawił się ani jeden incydent z bezdechami. Po laseroterapii w lewym oczku nastąpiła regresja, natomiast w prawym oczku retinopatia pogłębiła się do stopnia 5. A oczko przestało się rozwijać i jest mniejsze od lewego. 3 czerwca była wykonana witrektomia i opasanie siatkówki na oko prawe. Proszę Was o informacje jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu (Milenka do tej pory nie otwiera w pełni oka).

21 luty 2016, 14:30

Gość

Kasiu! Możesz przyjmować Aspargin . Jest to lek duznspczaloy w ciąży i na pewno nie zaszkodzi Twojemu dziecku. Dobrze byłoby też stosować odpowiednią dietę bogatą w żelazo. Aby wyrf3wnać niedobory powinnaś wtedy jeść: mięso wołowe, wątrobę drobiową, drf3b, ciemnoczerwone i ciemnozielone warzywa, kapustę białą i włoską, żf3łtka jaj, soję, suszone owoce. Rf3wnocześnie wprowadź do diety naturalne środki zakwaszające (owoce cytrusowe lub soki z tych owocf3w, pomidory, truskawki, jagody, maliny), gdyż dzięki nim żelazo lepiej będzie się wchłaniać.

10 styczeń 2017, 14:25

:(

pytanie do mamy milenki, i jak coreczka czy cos widzi ? jak z oczkami po retinopati 5st :( u nas tez stwierdzono 5st czekamy na zabieg 😢
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij