Dobre zabawki... czyli jakie?

Dobre zabawki... czyli jakie?

© Can Stock Photo

Po dziewięciu miesiącach oczekiwań na świat przychodzi upragnione maleństwo. Przez pierwsze trzy miesiące nasze życie kręci się wokół karmienia, przewijania, usypiania i tulenia niemowlaka.

Przychodzi jednak taki moment, kiedy maluszek oprócz spania, jedzenia i sygnalizowania swoich potrzeb zaczyna przejawiać zainteresowanie otaczającym go światem. Bacznie obserwuje mamę i tatę, zaczyna chwytać małymi rączkami ich dłonie, włosy czy okulary, zatrzymuje wzrok na przedmiotach, które mu się podobają, próbuje dosięgać, dotykać i łapać, z pasją bawi się swoimi rączkami.

Takie zachowania świadczą o tym, że nadszedł czas na pierwsze zabawki! Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wizyty w sklepie? Jak powinna wyglądać pierwsza zabawka? Powinna być twarda czy miękka? Duża czy mała? Wisząca? Grająca? Interaktywna? Edukacyjna?

Jak dobrać zabawkę, by była odpowiednia do wieku maluszka? Na czym skupić się najbardziej? Co trzeba wiedzieć, by nie pogubić się w gąszczu zabawek, znajdujących się na sklepowych półkach i wystawach? Czy dostępne na polskim rynku zabawki mogą w jakikolwiek sposób zagrozić zdrowiu i bezpieczeństwu dziecka?

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem ogromnych ilości różnego rodzaju grzechotek, gryzaków, maskotek, figurek, klocków, karuzel, mat i zabawek interaktywnych. Wybór jest przeogromny, a do tego każdy producent zapewnia, że jego zabawka odpowiednio wspomaga i stymuluje rozwój dziecka. Jak więc wybrać dobrą zabawkę?

Jakie powinny być bezpieczne zabawki?

 • muszą posiadać atesty i pozytywne opinie, wydane przez powołane do tego celu instytuty. Tylko zabawki przetestowane, które spełniły szereg kryteriów, mogą zapewnić dziecku bezpieczeństwo i komfort podczas zabawy. Bezpieczeństwo jest najważniejsze! Musimy zdać sobie sprawę z tego, że jedną z głównych przyczyn obrażeń u małych dzieci są niestety zabawki!
 • powinny posiadać oznaczenie, dla jakiej grupy wiekowej są dedykowane.
 • odporne na wszelkiego rodzaju uderzenia - powinny być wykonane z trwałych materiałów. Nie mogą się łamać ani kruszyć, nic nie może się od nich odrywać ani odpadać! Uszkodzoną zabawkę należy natychmiast wyrzucić.
 • łatwe do utrzymania w czystości. Wszystkie zabawki powinniśmy regularnie myć lub prać! Nieczyszczone są bowiem groźnym siedliskiem bakterii, które trafiają codziennie do buzi malucha.
 • bezpiecznie wykończone, bez ostrych krawędzi; farba lub lakier, którymi pokryte są zabawki, nie może się łuszczyć ani odpryskiwać. Zabawki absolutnie nie mogą zawierać składników toksycznych!
 • nie powinny posiadać zbyt małych elementów - maluch mógłby je połknąć!
 • zabawki zasilane bateriami muszą być odpowiednio zabezpieczone! Najlepiej, aby klapka od baterii była mocowana na śrubki.
 • nie powinny mieć żadnych wstążek ani tasiemek - dziecko może się w nie zaplątać, co grozi uduszeniem!
 • lekkie i poręczne - w przeciwnym wypadku dziecko może sobie nabić guza! Zabawka nie może być zbyt ciężka, gdyż maluch nie będzie w stanie jej samodzielnie utrzymać.
 • jeśli zabawki wydają jakiekolwiek dźwięki, powinny być one stonowane i niezbyt głośne. Ostry dźwięk - zamiast stymulować słuch maluszka - może go uszkadzać!

Im droższe, tym lepsze???

Niestety, ale tak właśnie jest! Wszyscy wiemy, że zabawki dla dzieci nie należą do najtańszych. Zwłaszcza te oryginalne są drogie - ale to właśnie one gwarantują najwyższą jakość. Często mówi się, że płacimy za firmę, a nie za zabawkę, bo dostępne chińskie podróbki możemy kupić za znacznie niższą cenę, ale niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Na zabawkach naprawdę nie ma co oszczędzać, lepiej kupić jedną, ale porządną niż dwie czy trzy gorszej jakości. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: tańsze zabawki wykonane są z gorszych tworzyw, które po krótkim okresie użytkowania nadają się wyłącznie do kosza. Najistotniejszy jest jednak fakt, że kupując chińskie podróbki, narażamy zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Zalecamy, aby wybierając zabawki dla najmłodszych, nie kierować się wyłącznie niską ceną! Kupując droższą zabawkę, inwestujemy w bezpieczeństwo naszej pociechy. Dziecko otrzymuje zabawkę posiadającą odpowiednie certyfikaty, solidną, wytrzymałą, atrakcyjną i łatwą do utrzymania w czystości, czyli pod każdym względem BEZPIECZNĄ! A przecież właśnie na tym najbardziej nam zależy.

Szeroki wybór

Karuzela - zawieszona nad łóżeczkiem dziecka z pewnością zwróci jego uwagę. Posiada wbudowaną pozytywkę z tradycyjnymi melodyjkami, ale producenci oferują również utwory muzyki klasycznej i odgłosy natury. Pozytywka posiada regulację głośności, abyśmy mogli dostosować ją do własnych potrzeb. Karuzela z pozytywką wspomaga rozwój wzrokowy i manualny, pomaga się wyciszyć i szybciej zasnąć. Wiszące kolorowe maskotki, skierowane twarzą do dziecka, zachęcają do kontaktu wzrokowego, co pozytywnie stymuluje wzrok maleństwa - karuzela nie tylko zabawia dziecko, ale również absorbuje jego uwagę i zachęca do obserwacji. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w:

 • lampkę nocną, która daje łagodne światło

 • czujniki, dzięki którym karuzela i pozytywka uruchamiają się, gdy maleństwo zacznie płakać

 • projektor, który wyświetla obrazki na suficie

Klocki - od tradycyjnych drewnianych po plastikowe lub piankowe. Zajmą dziecko na długi czas: pozwalają na konstruowanie własnych budowli lub burzenie tych zbudowanych przez nas (ta druga wersja jest wprost uwielbiana przez dzieciaczki). Klocki rozwijają wyobraźnię i wspomagają rozwój zdolności manualnych, koordynacji ruchowej oraz kreatywnego i logicznego myślenia. Dziecko podczas zabawy klockami uczy się rozpoznawać kształty i kolory, a także dopasowywać do siebie poszczególnych elementy.

Książeczki - dla niemowląt najlepsze są te miękkie, z wyraźnymi i jaskrawymi obrazkami, wyposażone w różnego rodzaju piszczki, grzechotki, szeleszczące strony, kieszonki, zróżnicowane powierzchnie materiałów i lusterka. Wspomagają one stymulację wielu zmysłów jednocześnie. Na rynku dostępne są również specjalne książeczki do kąpieli. Są one wspaniałym pomysłem na dodatkowe urozmaicenie chwil spędzonych w wanience. Im szybciej zaszczepimy w dziecku zamiłowanie do książeczek, tym lepiej.

Grzechotki - świetnie nadają się do ćwiczenia koordynacji ruchowej, słuchowej i wzrokowej. Zachęcają malucha do aktywnej zabawy, wspomagając jednocześnie jego prawidłowy rozwój manualny. Grzechotki stymulują wyobraźnię i poczucie rytmu. Dzięki nim maluszek poznaje różne faktury, kształty, dźwięki i odgłosy zwierząt. Grzechotki można gryźć, chwytać lub potrząsać.

Gryzaki - wypełnione wodą lub żelem, wykonane z nietoksycznego, miękkiego tworzywa. Po schłodzeniu w lodówce ukoją ból dziąseł w trakcie ząbkowania. Są łatwe do uchwycenia - idealnie dopasowują się do malutkich rączek niemowlęcia. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości - wystarczy umyć pod bieżącą wodą z dodatkiem mydła. Występują w różnych kolorach i formach - posiadają różne faktury (gładkie, chropowate).

1 2 Następna strona

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • klocki dla niemowlaka
 • miękkie książeczki dla niemowląt
 • pierwsze zabawki dla noworodka
 • pierwsza zabawka dla noworodka
 • najlepsze zabawki dla niemowlaka
 • od kiedy zabawki dla niemowlaka

Komentarze (11)

6 luty 2012, 21:03

rrrrrrrr

Bardzo dobry artykuł rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę jak ważny jest atest i bezpieczeństwo dla zabawek zwłaszcza gdy zalewani jesteśmy tandetą z Chin

10 luty 2012, 16:01

Dara

Mało kto zwraca uwagę na atesty - kupują zabawki bo im się wizualnie podobają a nie dlatego, że mają atest

21 luty 2012, 21:23

beata

Wolę kupić mniej zabawek ale mieć pewność, że są bezpieczne dla mojego dziecka. Atesty to podstawa.

23 marzec 2012, 12:14

Mama

Dla mnie też bezpieczeństwo jest najważniejszym kryterium kupowania zabawek, dlatego jeśli już je kupuję to w e-inspiracje.pl Dziecko jest dla mnie najważniejsze i nie chciałabym, żeby coś mu się stało.

12 luty 2013, 15:57

jola

Bezpieczeństwo to podstawa, ale interesujące wydają mi sie również zabawki edukacyjne, czytałam o nich na http://www.magwords.pl/. Są tam różne puzzle, dzięki którym dziecko rozwija się i uczy, w zalezności od wieku.

23 listopad 2013, 01:11

aaaahn

Bardzo dobry artykuł. Myślę też, że fajnie dać sobie spokój z zawalaniem pokojów maluszków maskotkami i niepotrzebnymi rzeczami. Teraz często pokoje dzieci wyglądają jak sklepy. My ostatnio wyczailiśmy misia MR B, który grzeje (ma wkład solny) i to taka zabawka idealna, dogrzewamy maluszka i walczymy z kolką. Gadające misie idą w odstawkę, zwykłe raczej...stoją.

15 marzec 2015, 13:10

Gość

aaa pisze:Drodzy rodzice, dla kimkzliesiecunych pociech nie obawiajcie takze kupowac ciuszkow o wiekszych rozmiarach dziecko szybko wyrasta z ciuszkow, a w ten sposob straczy na dluzej co takze jest oszczednoscia

6 wrzesień 2016, 23:20

netrir

Zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo Maluszka. Dlatego preferujemy zabawki jak najbardziej naturalne. A takimi są BioSerie. Idealne dla Noworodków i Niemowląt. Producent wykonuje je w 100% z roślin a dokładniej z polimerów opartych są na przetworzonych cukrach roślinnych. W całym cyklu produkcyjnym nie używa się ropy naftowej ani jej pochodnych takich jak BPA, ftalany, PVC czy inne, które mogą stanowić zagrożenie dla Maluszków. Zabawki BioSerie jako jedyne na świecie zabawki otrzymały certyfikat USDA potwierdzający ich 100% roślinne pochodzenie.

29 maj 2017, 12:05

lollo

Przydatny artykuł. Ważne, żeby uświadamiać rodziców jakie zabawki oferuje nam rynek i na co zwracać uwagę. Ja staram się kupować klocki naturalne, np. drewniane. Próbuje odchodzić od plastików i wątpliwej jakości tworzyw sztucznych.. Fajne, tradycyjne klocki znalazłam na paru stronkach internetowych, np. na https://www.klockidlaciebie.pl/ . Dodatkowo można kupić zabawki o wiele taniej niż w sklepach stacjonarnych :)

26 czerwiec 2017, 15:34

Kruszyna

Tak masz racje zabawki edukacyjne to podstawa i gwarancja bezpieczeństwa:) Dla sasiadki syna kupiłam zdalnie sterowany model i naprawde bardzo się ucieszył samochód posiadał różne atesty.
Zachęcam i Was do kupna zabawek na stronie http://sterujzdalnie.pl/jezdzace/samochody-zdalnie-sterowane

15 październik 2017, 21:06

Justka

A co sądzicie o takich zabawkach? domek do kolorowania https://www.esklep-dla-dzieci.pl/pl/p/Malownicza-zagroda-Tektorado/3114
albo naklejki wielokrotnego użytku https://www.esklep-dla-dzieci.pl/pl/p/Naklejki-wielokrotne-Zabawa-w-dom/2068
Miał ktoś? nie pytam o zabawki drewniane, bo te już mam wybrane. Zastanawiam się tylko nad tymi wyżej. Mieliście?
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij