Jak przebiega proces ząbkowania?

Jak przebiega proces ząbkowania?

© Can Stock Photo

Rozwój zębów rozpoczyna się wiele miesięcy przed pojawieniem się dziecka na świecie - w pierwszym miesiącu życia płodowego. Wtedy to z nabłonka ektodermalnego tworzy się listewka zębowa, z której powstają zawiązki zębów mlecznych. W 7. tygodniu życia płodowego z listewki zębowej powstaje 20 zgrubień, dając początek mleczakom. W 4. miesiącu życia płodowego rozpoczyna się mineralizacja zębów, począwszy od siekaczy przyśrodkowych. Rozwój w ukryciu trwa aż do momentu przebicia się wszystkich zębów mlecznych przez dziąsła, czyli do ok. 30. miesiąca życia dziecka.

Wiele maluszków musi sporo wycierpieć, by móc dołączyć do dumnych posiadaczy pełnego uzębienia. Proces rozwoju zębów składa się z:

 • fazy przederupcyjnej - ząbki jeszcze nie przebiły dziąsła - nie są więc widoczne, ale korona zęba już się kształtuje
 • fazy przedfunkcyjnej - rozpoczynającej się w momencie, gdy ząb jest już na wierzchu. W tej fazie rozpoczyna się także tworzenie korzenia i kieszonki zębowej
 • fazy funkcyjnej - ostatecznie kończy się kształtowanie korzenia oraz kieszonki zębowej

Pełne mleczne uzębienie składa się z 20 zębów:

 • 8 siekaczy
 • 4 kłów
 • 8 trzonowców

Proces wyrzynania się zębów mlecznych trwa do około 2.-3. roku życia dziecka i wygląda następująco:

 • 6.-8. miesiąc życia dziecka - dwie dolne jedynki (siekacze przyśrodkowe)
 • 7.-9. miesiąc życia dziecka - dwie górne jedynki (siekacze przyśrodkowe)
 • 9.-13. miesiąc życia dziecka - dolne, a następnie górne dwójki (siekacze boczne)
 • 12.-15. miesiąc życia dziecka - dolne i górne czwórki (pierwsze mleczne trzonowce)
 • 16.-18. miesiąc życia dziecka - dolne, a następnie górne trójki (kły)
 • 20.-30. miesiąc życia dziecka - dolne i górne piątki (drugie trzonowce)

Ostre i płaskie siekacze wyrzynają się stosunkowo szybko i bez większych problemów, natomiast zęby trzonowe, które są większe i szersze, mogą przysporzyć maluchowi sporo bólu i cierpienia.

KIEDY POJAWI SIĘ PIERWSZY ZĄBEK?

Przedstawiony powyżej porządek wyrzynania się zębów mlecznych to model książkowy, pamiętajmy więc, że każdy niemowlak ma swoje indywidualne tempo i każdy wykazuje dużą zmienność pod tym względem.

W dużej mierze jest to uwarunkowane genetycznie. Jeśli któremuś z rodziców zęby zaczęły się wyrzynać szybko, to i maluszek może pójść w jego ślady, natomiast jeśli któreś z rodziców zaczęło ząbkować dość późno, to i na ząbki maleństwa trzeba będzie poczekać dłużej. Proces wyrzynania zębów zależy również od tego, czy dziecko urodziło się o czasie (dziecko donoszone) czy przed czasem (u wcześniaków ząbkowanie rozpoczyna się średnio miesiąc później niż u dzieci donoszonych), a także od tego, czy cieszy się dobrym zdrowiem, czy też dużo choruje. Dlatego nie ma powodu do niepokoju nawet w sytuacji, gdy roczny szkrab jest całkowicie bezzębny. Lekarze uspokajają, że takie odchylenie mieści się jeszcze w fizjologicznej normie i nie ma się czym martwić.

Późne ząbkowanie - oprócz obaw, jakie ze sobą niesie, może być także powodem do zadowolenia - badania wykazują bowiem, że im później wyrzynają się zęby, tym są one lepiej zmineralizowane, a co za tym idzie - mocniejsze i zdrowsze. Około 84% zdrowych i donoszonych maluchów ząbkuje między 5. a 10. miesiącem życia, a więc można uznać to za standard.

Wczesne ząbkowanie - może się także zdarzyć, że dziecko zaczyna ząbkować wyjątkowo wcześnie - w pierwszym miesiącu życia - ząbki te nazywane są zębami noworodkowymi. Znane są także przypadki, kiedy noworodek rodzi się już z ząbkiem na wierzchu - są to zęby wrodzone. Badania wykazują, że taka sytuacja zdarza się u jednego na 2000-3000 noworodków.

Niekiedy pojawiają się inne zaburzenia m.in. wyrastanie kilku zębów jednocześnie, wyrastanie zębów zrośniętych, zbyt dużych lub nieprawidłowo ułożonych. W takich przypadkach warto skontaktować się z lekarzem, ponieważ utrudniają one proces prawidłowego ząbkowania i nasilają przykre dolegliwości.

DLACZEGO ZĄBKOWANIE BOLI?

Niektóre niemowlęta niemal nie odczuwają skutków wyrzynania się ząbków, ale niestety dla większości maluszków ząbkowanie jest okresem bolesnym i uciążliwym. Jest to spowodowane tym, że otwór kostny, przez który musi się przedostać zawiązek zęba, jest mniejszy niż średnica korony zęba. Wyrzynanie się mleczaków powoduje więc silny napór na sąsiadujące tkanki łączne i kostne, co przyczynia się do powstania bolesnego stanu zapalnego. W konsekwencji dziąsła stają się zaczerwienione, obrzęknięte, bardzo wrażliwe (i to na długo przed pojawieniem się zęba), wskutek czego zwiększa się wydzielanie śliny - ślinotok, a dziąsła bolą i swędzą. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nasz aniołek z dnia na dzień zmienia się w marudnego, drażliwego i płaczącego brzdąca! W ostatniej fazie wyrzynania ząbek przebija bardzo ukrwione i unerwione dziąsło, ale od tego momentu zarówno dziecko, jak i my odczujemy wielką ulgę. (Więcej o objawach ząbkowania i metodach łagodzenia dolegliwości przeczytasz w artykule "Jak ulżyć maluszkowi podczas ząbkowania?")

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • Zielona kupka u niemowlaka Czy zielone kupki to problem? Czy są powodem do zmartwień i niepokoju? Czy trzeba pędzić do lekarza gdy zdarzy się zielona kupka?...
 • Jak ulżyć maluszkowi podczas ząbkowania? Dowiedz się jakie są objawy ząbkowania? Jakie są metody zapobiegania i walki z przykrymi dolegliwościami? Jak powinna wyglądać...

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • ząbkowanie
 • zabkowanie
 • ząbkowanie objawy
 • ząbkowanie kiedy
 • objawy ząbkowania
 • zabkowanie objawy

Komentarze (58)

21 luty 2012, 12:59

Gość

Teraz rozumiem czemu większość brzdąców tak źle to przechodzi. Z tymi zębami to od urodzenia jest problem: najpierw bolą bo się wyrzynają, następnie bolą gdy mleczaki wypadają. Potem kolejny krok: wyrzynają się zęby stałe co znowu nie pozostaje bez odzewu kilkulatka następnie przychodzi czas na psucie się zębów co wiąże się z bólem i stresem nawet u dorosłych. I tak ciągnie się aż do momentu kiedy zęby zaczną wypadać. Pojawia się więc kolejny problem - brak zębów! Oj! Z tymi zębami ... :(

2 marzec 2012, 15:47

Inka

Zgadzam się same problemy z tymi zębami.

7 październik 2012, 04:42

Gość

czy to możliwe żeby moje dziecko aż przechylało się na jeden bok z bólu przez ząbkowanie?

9 październik 2012, 10:29

Marta

Jest to możliwe, ale bądź czujna - tak zachowują się też dzieci u których rozwija się zapalenie ucha śreodkowego. Gdy pojawi się gorączka i rozpaczliwy płacz gnaj do lekarza!

26 październik 2012, 21:03

Gość

Jestem jednym na 2000 do 3000 przypadków :)

28 październik 2012, 19:08

D

A u mojej córki jako pierwsza pojawoła się górna dwójka... Czy jest w tym coś nieprawidłowego? :/

15 listopad 2012, 11:00

Katarzyna

Szukając wiadomości o ząbkowaniu szukałam odowiedzi na pytanie ile czasu trwa wyrzunanie się zębów trzonowych malecznych. U mojego syna trwa to już prawie 3 miesiące a jeszcze końca nie widac.. Maluch nie chce nic gryźć od jakiegoś czesu i zastanawiam się czy to normalne, bo wydawać by się mogło,że gryzienie może mu ulzyć... widzę,że go dziąsła bolą, swędza, bopalce cały czas w buzi...Proszę o odpowiedz. Czy niechęć do gryzienia pokarmów może być spowodowana ząbkowaniem??

28 listopad 2012, 21:58

stomatolog K

D to że u Twojej córki pojawiła się pierwsza dwójka to nic złego, przecież każde dziecko rozwija się we własnym tempie i jego organizm również :) najczęściej u dzieci najpierw pojawiają się dolne jedynki, ale równie dobrze mogą to być właśnie górne dwójki :) Katarzyno, niechęć do gryzienia pokarmów może jak najbardziej być spowodowana ząbkowaniem...

1 grudzień 2012, 14:43

Gość

mój Kamilek też cięzko przechodził ząbkowanie ale spokojnie bez recepty można w aptece dostać środki przeciwbólowe my np stosowaliśmy Milifen który u nas także działał przeciwgorączkowo bo pojawiała się podwyższona temperatura

29 grudzień 2012, 22:37

Betty

Ja tez stosowałam ten Milifen, na początku głownie dlatego ze nie był tragicznie drogi, później okazało sie, ze działa tak samo jak te najdroższe leki. Poza tym Camilia była na porządku dziennym.

2 styczeń 2013, 23:25

Kinga

Mój maluch zaczął wcześnie ząbkowac,najpierw pojawiły sie dolne jedynki niemal jedna po drugiej ,a zaraz po nich górne jedyneczki i tez jedna po drugiej.Wszystko na przełomie 4 mc-a do 6mc-a.Chwila oddechu i znów zaczyna być dość niespokojny.Martwi mnie jednak nie fakt że mogą być to następne ząbki co to że strasznie zgrzyta :) Czy to normalne? czy nie uszkodzi sobie w ten sposób ząbków?

23 styczeń 2013, 09:42

Gość

Moja córeczka ukończyła już 12 m-cy i nie ma jeszcze ząbka. Co mam robić

29 styczeń 2013, 12:35

Gość

nie przejmój sie moja córka miała pierszego zeba w dniu swoich 1 urodzin teraz ma 8 lat i dopiero wypadl jej 1 mleczak

8 luty 2013, 20:56

Gość

Moja 17 miesięczna wnuczka ma 10 ząbków: 6 na dole i 4 na górze: jedynki i czwórki. Czy to powód do zmartwienia? Ślini się cały czas, a ząbków nie widać

4 marzec 2013, 10:55

Gość

Mój synek ma 14 miesięcy i ma 12 zębów-1,2,4 a od dwoch dni przeżywam koszmar mój syn również bo wychodzą 3,dziąsła ma napuchnięte czasem nawet smoczek go podrażni.Cały dzień płacz,marudzenie,w nocy gorączka 38 stopni,noi lużne kupki 5-6 na dobę.Masakra jestem sama z dwójką dzieci,ledwo żyje.Jak długo może to trwać?

6 marzec 2013, 10:41

Gość

U nas tez kiepsko.Corka ma 10 miesięcy.Nie dosyć,ze jest drobna to teraz od 3 tygodni prawie nic nie je.Waży już jakieś 7500 g.Bardzo sie martwię i rownież zastanawiam sie jak długo jeszcze.Mała ma już 4 zabki u góry i 4 na dole. Teraz idą górne czwórki.Do tej pory zabkowanie przechodziła prawie bezobjawowo.Od kilku dni luźne stolce,gorączka,wymioty,nawet smoczka nie ssie.Niepokoje sie o moja kruszynke.Ma wszystkie badania w normie,a pediatra poza zębami niczego sie nie dopatrzył.Czy ktoś miał podobnie?Jak długo jeszcze?

6 marzec 2013, 10:46

MamaMadzi

U nas tez kiepsko.Corka ma 10 miesięcy.Nie dosyć,ze jest drobna to teraz od 3 tygodni prawie nic nie je.Waży już jakieś 7500 g.Bardzo sie martwię i rownież zastanawiam sie jak długo jeszcze.Mała ma już 4 zabki u góry i 4 na dole. Teraz idą górne czwórki.Do tej pory zabkowanie przechodziła prawie bezobjawowo.Od kilku dni luźne stolce,gorączka,wymioty,nawet smoczka nie ssie.Niepokoje sie o moja kruszynke.Ma wszystkie badania w normie,a pediatra poza zębami niczego sie nie dopatrzył.Czy ktoś miał podobnie?Jak długo jeszcze?

8 kwiecień 2013, 10:07

Mama Lilki

Moja córeczka w połowie stycznia br. skończyła roczek. W październiku 2012 roku wyszły jej dolne jedynki i od tego czasu cisza. Pierwsze oznaki ząbkowania miała w lipcu zeszłego roku; podobne objawy miała w styczniu - przede wszystkim ślinienie się i zwiększone gryzienie twardych zabawek. Maleńka urodziła się na pograniczu wcześniactwa z orzeczoną dystrofią - z małą wagą i wzrostem (1890 kg i 43 cm). Ze wzrostem nadgoniła do przeciętnych wartości (w lutym była mierzona miała 72 cm), waga nadal mniejsza, ale też najgorzej nie jest, bo słyszałam o dzieciach lżejszych od niej w tym wieku.
Trochę się boję o te zęby. Nic mi nie wiadomo, żeby w rodzinie miało miejsce drastycznie opóźnione ząbkowanie.

21 kwiecień 2013, 12:01

Gość

Witam. Moja 9miesięczna córka tez daje popalic z tymi zębami. Najpierw była kolka do 6 miesiąca a jak sie skończyła to zaczęły sie zeby,ciągle płacz,wyginanie sie,godzina bujania 15minut snu. Koszmar i tyle pozatym tez mam dwójkę i prawie ciągle sama musze sobie radzić bo maz dniami i nocami w pracy. Pocieszające jest tylko to ze nie jedyna tak mam :-)

30 kwiecień 2013, 11:52

Gość

ja tak samo

30 kwiecień 2013, 11:53

Gość

no naprawdę?

10 czerwiec 2013, 16:06

Gość

to pocieszające co piszecie, bo u mojej córki jest tak samo. Płacz i budzenie się w nocy, marudna w dzień, nie chce nawet jeździć w spacerówce,wszystko jest na nie. Nie można jej uśpić, ciągle trzeba się z nią bawić a i tak co chwilę jest płacz. Wcześniej do 5-go miesiąca była kolka, chwila oddechu i ząbki.A myślałam, że tylko ja tak mam:-) Pozdrawiam!!!

28 lipiec 2013, 00:25

Gość

U nas podobnie teraz wychodza gorne czworki. Do 5tego miesiaca bylo w miare ok, ale po 5tym strasznie! A do tego doszla jeszcze alergia, zmiany skorne sa tylko na policzkach i brodzie, a slina je bardzo podraznia (ponoc przy zabkowaniu sklad sliny sie zmienia i wlasnie bardziej podraznia). Pozdrawiam wszystkie cierpiace mamy cierpiacych maluchow.

4 sierpień 2013, 11:43

Magda220

Wijtam. Mój synek niebawem skończy 10 miesięcy. Od kilku dni ma gęsty katarek, który gdzieś tam mu zalega w gardełku, ma teź38 st. gorączki, nie ślini się i nie ma ani jednego ząbka. Na dole widac dwie kreseczki, ale nie widac jeszcze ząbków. Czy to moźliwe, ze Oliwierkowi wychodzą ząbki. Byłam u lekarza i ten powiedzial, ze maly jest zdrowy.

20 sierpień 2013, 14:06

mama

Magda, moja córcia (w tym samym wieku) też w ostatnich dniach miała gęsty katar i widać było przebijające się przez rozpulchnione dziąsła górne jedynki. Przedwczoraj katar minął i wczoraj wyszedł jeden ząbek. Miniona noc była bardzo ciężka i dziś Mała jest strasznie marudna - pewnie przebija się druga jedynka:) Wytrwałości życzę mamusie!

20 sierpień 2013, 15:45

aneczka233

moja corka ma 7 miesiecy i 3 dni tez straszna maruda ale dzisiaj przebiła jej sie gorna jedyneczka czy jest mi ktos wtasnie powiedziec mniej wiecej co dalej z tym zabkiem chodzi mi jak on szybko bedzie rosl,to moje pierwsze dziecko i wszystkim sie przejmuje.

21 sierpień 2013, 22:27

Gość

aneczka233 ja tez chciałam o to zapytac, moj synek ma 7,5 miesiąca, zęby już mu przebiły dziąsła ale on nadal kiepsko sypia, w dzien jest różnie. Straszne jest to co piszecie z tymi zebami i nie przespanymi nocami, my jestesmy dopiero na początku,ale juz sie boje co bedzie pozniej...Pozdrawiam żąbkujące mamy :)

26 sierpień 2013, 17:02

Gość

kochane mamy! po doswiadczeniach z lekarzami z referencjami z bog wie jakich klinik mam tylko jeden apel - ufajcie swojej intuicji, a nie lekarzom czy poradnikom. Moj syn zdiagnozowany byl na infekcje uszu kiedy zabkowal z dwojkami (katar, szarpanie uszu, placz przy dzwiekach dzwoniacych, brak apetytu). Teraz wychodza mu trzonowe i ma luznal kupe od tygodnia, na uszy tez sie nieco uskarza. Poza tym standatdem juz jest zly sen, marudnosc, niecierpliwosc. Juz nie ide do zadnych lekarzy bo Ci potrafia tylko wciskac chemie, a ja widze ze maly zabkuje - tu nie filozofii.

10 wrzesień 2013, 17:18

mama

moja córeczka ma 8miesięcy i ma 8ząbkow

11 wrzesień 2013, 11:54

Angelina

Moja córka ma 18 miesięcy i 18 zębów, ślini się dalej więc pewnie niedługo wyjda kolejne. Ząbkowanie przechodzi dość łagodnie (oprócz podłego humoru)nosi naszyjnik z bursztynów może to jej pomaga.

2 październik 2013, 14:30

Gość

Witam, mój synek od dwóch m-cy robi lużną kupkę 1-2 dziennie. Nic więcej się nie dzieje , jest w dobrej kondycji. Ma apetyt. Może trochę bardziej jest marudny i gorzej sypia, ale ogólnie jest ok. Widzę że ma rozpulchnione dziąsło, tak jakby czwórka chciała mu wyjść, ale to już dwa miesiące trwa, no i ta kupka taka brzydka. Czy to może tyle trwać?

23 listopad 2013, 15:25

naszyjnik

Angelina zapewne ten naszyjnik pomaga twojemu dziecku! Do szkoly tez wyslij z naszyjnikiem moze uzdrowi twoj rozum...

26 styczeń 2014, 10:11

mama

Witam , mój synuś ma zaledwie 3 m-ce i 3 wyrzynające się ząbki. Problem jest w tym , iż wybijają się przodem, a nie górą. Pierwszy syn też w 3 m-cu miał 4 ząbki , ale wybijały się prawidłowo. Obawiam się dalszego rozwoju ząbków.

27 styczeń 2014, 22:36

cr7

moja julka ma 29mc i wlasnie wychodza 5,masakra,tylko mama i mama,mam juz serdecznie dosc,do tego ciagle marudzi o wszystko,ale juz widac zabki mam nadzieje ze teraz juz pojdzie :) bardzo ją kocham i az zal nie nie umiem jej pomoc,ale cierpliwosc nas obu sie juz konczy :(( tata jest tylko do zabawy a mama zawsze od "czarnej roboty "

26 luty 2014, 18:01

andzia2555

witam ja mam dziwny przypadek mój synek ma 13 miesięcy i pierwsze ząbki jakie mu się wyrzynają to trzonowe czy to jest spotykane?

10 marzec 2014, 12:55

Gość

...u mnie nie nie było tak źle z tym pierwszym ząbkiem...tylko teraz się zastanawiam kiedy wyjdzie druga jedynka na dole...

31 marzec 2014, 21:35

Asia

Współczuję tym maluchom i cieszę się, że ja tego nie pamiętam! My mamy możemy jednak wiele zrobić, aby złagodzić te dolegliwości, np. dobrze jest smarować dziąsła żelem, który zmniejsza ból. Dobry jest dentibaby, który nie zawiera benzokainy. Inne żele niestety ją mają, chociaż udowodniono jej szkodliwe działanie na dzieci.

17 lipiec 2014, 07:57

Gość

Oj, od pierwszego ząbka trzeba dbać o zęby. Pastą powinna być np. ajona bez fluoru i to ma sens. W momencie kiedy od początku dbacie o zęby dzieci, rozwiązujecie większość ich problemów.

29 grudzień 2014, 15:42

Pepe

Czy dość duża przerwa pomiędzy dolnymi jedynkami jest normalna u dziecka 11 miesięcznego?

27 styczeń 2015, 21:04

kasik

Witam u mojego 10 tygodniowego synka zaczynaja wychodzic trojki ... czy to normalne???

27 marzec 2015, 10:09

Gość

witam, moj synek ma 16 miesiecy i 7 zabkow cztery u gory i trzy na dole i nie wiedac 2 dwojki na dole zaczynam sie juz martwic

19 maj 2015, 11:33

MamaNeli

Witam,moja córcia od 4 miesiąca strasznie się ślini (teraz ma 5,5), poza tym wkłada wszystko do buźki, aż się trzęsie.Od półtora tygodnia w nocy budzi się co 15 minut. Od urodzenia nie spała rewelacyjnie, ale teraz nie śpi w ogóle. W dzień drzemki półgodzinne. Nie ma opuchniętych i zaczerwienionych dziąseł, ani gorączki ani kataru. Nie widzę też jak niektóre mamy piszą kropeczki ani kreseczki.. Troszkę tarmosi lewe uszko, ale sporadycznie. Czy to ząbki?

4 sierpień 2015, 10:15

Gość

Witam mojej corce zabki zaczeły wychodzic w 3 miesiacu a jak miała rok to juz miała wszystkie zeby .Ale zato mojemu synowi długo wychodza juz 2 miesiac czekamy na zeby i jeszcze ich niema a jest taki marudny i wszystko wkłada do buzi

4 luty 2016, 17:33

Kama

Nie możliwe żeby roczne dziecko miało wszystkie zęby

23 marzec 2016, 10:51

Magda

Witam. Moj synek za dwa dni konczy 7 miesiecy. Matwi mnie tempo wyrzynajacych sie zabkow. W 3 miesiacu zycia wyszly mu dwie dolne jedynki na raz w czwartym kolejne dwie borne jedynki na raz teraz mamy kolejne 4 zabki o ile nie 6 bo widze opuchlizne tam gdzie trujeczki gorne ale nie wiem czy to od tych wyrzynajacych sie dwojeczek. Czy to normalne ze siedmiomiesieczny chlopczyk mial juz 8-10 zabkow I wyrzynaja mu sie w taniej ilosci na raz?

31 marzec 2016, 12:20

Karolina

witam mam nie typowe pytanie wczoraj znalazlam u mojego synka 2 zabki a dzis ich nie widze ...czy to mozliwe /????????czy ktos byl w takiej sytuacji co ja ????

23 kwiecień 2016, 09:59

JOLA

Witam moja córeczka ma 14 miesięcy ma 9 ząbków 4 jedynki 4 dwójki i 1 czwórkę i rośnie kolejna na dole gorączkuje wszystko gryzie bierze moje oraz męża palce i chce pokazywać ząbki ze ja bolą nie wiedziałam ze wychodzą czwórki prędzej niż 3 .

25 kwiecień 2016, 14:13

Wera

Nie, to raczej mało prawdopodobne, że wczoraj ząbki były a dziś ich nie ma. Może to jakiś nalot był, albo pleśniawka na dziąśle? Na pleśniawki trzeba bardzo uważać, bo trudno je się leczy i są dla dziecka bardzo nieprzyjemne. Przerabialiśmy kiedyś, ale szybko się pozbyliśmy po zastosowaniu Dentoseptu A Mini. Jest w sprayu i wpływa też bardzo kojąco na nabrzmiałe dziąsła.

27 kwiecień 2016, 18:00

Nata

U nas właśnie wszystkie zęby szły na raz, młoda skończyła pół roku wyszła pierwsza dolna jedynka, potem dosłownie co tydzień, góra dwa tygodnie, jeden nowy ząb. Na roczek miała 16 zębów, teraz ma półtora roku i ma już komplet mleczaków. Nie muszę chyba wspominać, że tak intensywne ząbkowanie było koszmarem dla całej rodziny. Próbowałam wielu dostępnych środków z apteki, gryzaków, uspokajaczy i co nie tylko... Najbardziej pomagał właściwie dentosept a mini, łatwy w użyciu, po prostu psikałam na dziąsła. Pomagał po chwili. Cieszę się, że ząbkowanie już za nami.

4 sierpień 2016, 11:08

Basia30

Moja córka również ząbkuje i strasznie marudzi przy tym. Szkoda mi jej strasznie. Zamówiłam jej ostatnio gryzak i zabawkę za dychę na stronie https://fokastara.pl/ i mam nadzieje, że to coś pomoże. Gryzaki ponoć pomagają dzieciom także się przekonamy. Czekam na przesyłkę z niecierpliwością. ANKA

16 sierpień 2016, 22:05

Katarzyna 29

Ja dziś wyczulam u mojej 6 miesięcznej córeczki ząbki na dole jeśli chodzi o jej zachowanie to jest w miarę nie ma też żadnych objawów trochę tylko kaszle i kicha mam nadzieję że ząbkowanie przejdzie w miarę bezboleśnie;-) ciekawa jestem jak długo będą te jedynki wychodzić jak już się przebiły

16 sierpień 2016, 22:06

Katarzyna 29

Ja dziś wyczulam u mojej 6 miesięcznej córeczki ząbki na dole jeśli chodzi o jej zachowanie to jest w miarę nie ma też żadnych objawów trochę tylko kaszle i kicha mam nadzieję że ząbkowanie przejdzie w miarę bezboleśnie;-) ciekawa jestem jak długo będą te jedynki wychodzić jak już się przebiły

13 październik 2016, 14:39

kasia

Moja córka ma 10 mc i ma 4 ząbki przy tych jedynkach była masakra nawet w nocy

25 listopad 2016, 16:53

Gość

Mojemu wnuczkowi w czwartym miesiącu życia wyszły pierwsze ząbki mleczne, przed dwoma dniami cztery ząbki trzonowe równocześnie. Za dwa tygodnie skończy roczek prawie z pełnym uzębieniem (w sumie ma już 12 ząbków). Czy to nie za szybko? Moi synowie pierwsze ząbki dostawali w okolicach 10 miesiąca.

21 luty 2017, 18:30

Gość

Wydaję mi się, że większość artykułów wyolbrzymia ząbkowanie. Przecież to naturalny, fizjologiczny proces i każdy musi przez to przejść. Jedno dziecko będzie się tylko ślinić, drugie będzie mieć biegunkę, a trzecie gorączkę. To wszystko jest do opanowania. Najczęściej wystarczy na noc zastosować Viburcol.

11 październik 2017, 20:27

Gość

Tylko nie generalizujcie. Pierwszy ząb może się równie dobrze wyrznąć w 11 miesiącu i też jest to uznawane za normę. Viburcol i żel na dziąsła w zupełności wystarczą.

1 grudzień 2017, 21:52

Gość

Moja córka skończyła 10 miesiecy i doczekałam się pierwszego ząbka. Starszej córce dolna jedynka wyszła jak miała 6 miesięcy.

1 styczeń 2018, 21:54

Gość

Każdy ma prblem bo za szybko bo za późno masakra jakaś. Sami sobie robicie problemy :/ moja córka miała 6 miesiecy i 2 dolne jedynki a teraz syn ma 8 i dopiero 1 zabek i to gorna dwójka czy mam się martwić? Dajcie spokój !! W dobie internetu takie durne pytania :/
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij