Jak ulżyć maluszkowi podczas ząbkowania?

Jak ulżyć maluszkowi podczas ząbkowania?

© Can Stock Photo

Niektóre niemowlęta niemal nie odczuwają skutków wyrzynania się ząbków, ale niestety dla większości maluszków ząbkowanie jest okresem bolesnym i uciążliwym. Jest to spowodowane tym, że otwór kostny, przez który musi się przedostać zawiązek zęba, jest mniejszy niż średnica korony zęba. Wyrzynanie się mleczaków powoduje więc silny napór na sąsiadujące tkanki łączne i kostne, co przyczynia się do powstania bolesnego stanu zapalnego. W konsekwencji dziąsła stają się zaczerwienione, obrzęknięte, bardzo wrażliwe (i to na długo przed pojawieniem się zęba), wskutek czego zwiększa się wydzielanie śliny - ślinotok, a dziąsła bolą i swędzą. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nasz aniołek z dnia na dzień zmienia się w marudnego, drażliwego i płaczącego brzdąca! W ostatniej fazie wyrzynania ząbek przebija bardzo ukrwione i unerwione dziąsło, ale od tego momentu zarówno dziecko, jak i my odczujemy wielką ulgę.

Pełne mleczne uzębienie składa się z 20 zębów: 8 siekaczy, 4 kłów i 8 trzonowców. Proces wyrzynania się mleczaków zakończy się około 30. miesiąca życia (2,5 roku). Jeśli więc maluszek ciężko przechodzi okres ząbkowania i wykazuje szereg objawów towarzyszących, powinniśmy poznać kilka cennych metod, dzięki którym będziemy potrafili ulżyć dziecku w tych trudnych chwilach. Wszelkie symptomy towarzyszące ząbkowaniu nie są groźne ani niebezpieczne dla dziecka - to proces czysto fizjologiczny, przez który musi niestety przejść każde niemowlę. Nie powinny być one mylone z żadną chorobą, chyba że występują też inne niepokojące objawy - wówczas należy zwrócić się do lekarza w celu potwierdzenia lub wykluczenia podejrzeń.

Zanim w buzi malucha pojawią się białe perełki, najprawdopodobniej czeka nas kilka ciężkich tygodni, warto więc się do tego należycie przygotować. Pierwsze objawy ząbkowania można zauważyć już w 3.-4. miesiącu życia dziecka (u niektórych niemowląt nawet w 2. miesiącu).

Ból wywołany procesem ząbkowania może powodować u dziecka wiele przykrych i momentami trudnych do zniesienia dolegliwości. Należą do nich: obfite ślinienie, podrażnienie skóry, ból i tkliwość dziąseł, problemy ze snem i zasypianiem oraz ból ucha. Niestety nie ma złotego środka, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki usunąłby wszystkie te dolegliwości. Istnieje jednak kilka prostych metod, które pomogą ulżyć maluszkowi w cierpieniu.

SKĄD TYLE ŚLINY?

Pierwszym objawem zwiastującym ząbkowanie jest obfite ślinienie się dziecka. Istnieje też jednak inne wytłumaczenie takiego stanu rzeczy, bowiem w 2.-3. miesiącu życia dziecka ślinianki, które do tej pory były bezczynne, zabierają się ostro do pracy. Ma to przygotować malucha do przyjmowania posiłków stałych w niedalekiej przyszłości. W konsekwencji śliny jest na tyle dużo, że maluszek nie potrafi sobie z nią poradzić - jego mięśnie są jeszcze zbyt słabe, brakuje mu wprawy w koordynacji pracy mięśni twarzy, języka, ust i gardła. Dziecko nie nadąża przełykać śliny, co może powodować krztuszenie i pokasływanie. Nie będzie to jednak trwać wiecznie - gdy maluszek zdobędzie doświadczenie, wszystko wróci do normy.

Jeżeli jednak powodem ślinotoku jest nieuchronnie zbliżające się ząbkowanie, powinniśmy jak najszybciej zastosować śliniaki. Zmieniajmy je kilka razy dziennie, by maluszek miał zawsze czysto i sucho. Zwracajmy uwagę, by ubranko dziecka nigdy nie było mokre ani wilgotne, gdyż może to wywołać u niego dyskomfort, marudzenie i niezadowolenie. Skórę wokół ust i brodę osuszajmy delikatnie chusteczką, ale nie pocierajmy nią, aby nie doszło do podrażnień. W razie zaczerwienienia powinniśmy posmarować buzię dziecka tłustym kremem dla niemowląt, który zabezpieczy ją przed ciągłym kontaktem z wilgocią. Wszystkie czynności pielęgnacyjne tej okolicy wykonujmy delikatnie i ostrożnie. Pamiętajmy, że na podrażnionej skórze często pojawiają się krosteczki, które łatwo zakazić bakteriami lub grzybami lubiącymi wilgoć. Smarujmy je specjalnymi maściami (np. Bepanthen, Linomag).

RĄCZKI DO BUZI...

... i nie tylko rączki. W buzi dziecka ląduje praktycznie wszystko, począwszy od zabawek, klocków czy drewnianej łyżki po pieluszkę tetrową, kocyk i pościel. Maluch robi tak, bo po prostu bardzo swędzą go dziąsła! Podajmy mu więc gryzaki wypełnione żelem, które będzie mógł bezpiecznie gryźć i ssać (można je wcześniej włożyć do lodówki - chłód złagodzi ból, swędzenie, obrzęk). Pamiętajmy, by utrzymywać je w należytej czystości, gdyż bakterie znajdujące się na zabawkach na pewno trafią wraz z nadmiarem połykanej śliny do przewodu pokarmowego dziecka, a to może spowodować np. biegunkę.

Możemy też sami ulżyć maluszkowi, masując mu dziąsła naszym (umytym oczywiście) palcem lub specjalną gumową szczoteczką (do kupienia w sklepach z akcesoriami dla niemowląt). Można również użyć zwykłego jałowego gazika, zamoczonego w przegotowanej wodzie lub nasączonego żelem na ząbkowanie (np. Calgel, Dentinox, Bobodent). Żele te mają działanie przeciwbólowe, znieczulające (zawierają lidokainę), odkażające i przeciwzapalne, więc skutecznie uśmierzają ból i nadwrażliwość dziąseł. Są dostępne w każdej aptece bez recepty. Podczas masażu maluszek na pewno nie będzie protestował, ponieważ nasze zabiegi przyniosą mu natychmiastową ulgę (zwłaszcza jeśli użyjemy żelu).

DLACZEGO ODMAWIA JEDZENIA?

Zarówno ssanie piersi, jak i smoczka butelki może powodować ból rozpulchnionych i obrzękniętych dziąseł. Możemy temu zaradzić, smarując je przed każdym karmieniem żelem na ząbkowanie, który zadziała przeciwbólowo, umożliwiając maluszkowi zjedzenie posiłku. Działanie żelu jest skuteczne, ale nie trwa wiecznie, więc czynność tę będziemy musieli powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia. Możemy także spróbować podać maluchowi mleko za pomocą łyżeczki lub strzykawki bez igły (wstrzykując powoli mleko do buzi dziecka w kierunku policzka).

Jeśli maluszek jada już posiłki stałe i nieźle radzi sobie z mniej rozdrobnionym pokarmem, teraz ponownie może mieć z tym problem i może odmawiać jedzenia. Zachowanie to jest w pełni uzasadnione bólem dziąseł. Może on być spowodowany zarówno ssaniem, gryzieniem, jak i żuciem pokarmu. By poradzić sobie z tym problemem, musimy powrócić do gładkich papek o kremowej konsystencji. Gdy objawy ząbkowania są bardzo nasilone, możemy podawać dziecku posiłki i napoje o temperaturze pokojowej lub schłodzone, ponieważ chłód łagodzi, a ciepło potęguje przykre dolegliwości.

DLACZEGO GORĄCZKUJE?

Gorączka może towarzyszyć ząbkowaniu, ale nie zdarza się to zbyt często. Jeżeli podwyższona temperatura ciała nie przekracza 38°C, to nie powinna być ona powodem do niepokoju. Po przebiciu dziąsła przez nowy ząbek zapewne wszystko wróci do normy. Jeśli natomiast temperatura jest wyższa niż 38°C lub występują inne niepokojące dolegliwości (np. wymioty, kaszel czy biegunka), powinniśmy pokazać maluszka lekarzowi.

PROBLEM ZE SNEM

Dolegliwości związane z wyrzynaniem się ząbków bywają dla dziecka naprawdę przykre i nieprzyjemne. W związku z tym może ono mieć problemy ze snem i zasypianiem. Ból towarzyszący procesowi ząbkowania lekarze przyrównują do bólu zepsutego zęba, domagającego się leczenia lub wyrwania, więc nie dziwmy się, że maluszek co chwilę budzi się z płaczem. Aby temu zaradzić i ulżyć dziecku w cierpieniu, możemy podać mu przed snem paracetamol w czopku lub syropie lub leki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu. Pomocne mogą okazać się także: herbatka z melisy, krople doustne Camilia (bez recepty) lub lek homeopatyczny Viburcol (na receptę). Swój wybór warto skonsultować z lekarzem, pod którego opieką znajduje się dziecko.

Najważniejsza jest jednak nasza miłość, cierpliwość i zrozumienie okazywane dziecku. My jako rodzice najlepiej potrafimy ukoić dziecięce smutki i ukołysać do snu nasze rozżalone maleństwa. Maluch potrzebuje teraz naszej uwagi i czułości bardziej niż kiedykolwiek, więc starajmy się dać mu to, czego pragnie, ułatwiając mu w ten sposób przetrwanie tego trudnego etapu.

KIEDY BOLI UCHO

Zdarza się, że maluszkowi dokucza ból ucha - najczęściej dolegliwość ta występuje przy wyrzynaniu się zębów trzonowych. Ból dziąsła, spowodowany wyrzynającym się zębem, promieniuje do policzków i uszu, wywołując ból. Dziecko może wtedy pociągać lub szarpać za ucho, demonstracyjnie pokazując nam, co mu dolega. Jednak takie same objawy obserwuje się przy zapaleniu ucha, więc warto skonsultować się z lekarzem, aby je wykluczyć.

WAŻNE!

 • Podczas ząbkowania należy zwracać szczególną uwagę, aby niemowlak nie uderzył dziąsłami o nic twardego! Poza silnym bólem może to także spowodować bolesne krwiaki, które bardzo łatwo zainfekować.
 • Podczas ząbkowania nie powinniśmy dopuścić do przeziębienia ani innych infekcji, gdyż może to spotęgować i zaostrzyć przykre dolegliwości.

HIGIENA JAMY USTNEJ

Od chwili pojawienia się pierwszego zęba, powinniśmy myć go 2 razy dziennie za pomocą specjalnej silikonowej szczoteczki zakładanej na palec lub za pomocą jałowej gazy, owiniętej na palcu. Zabieg ten pozwoli nam na precyzyjne, dokładne, a zarazem delikatne wyczyszczenie malutkiego ząbka. Do higieny jamy ustnej niemowlaka świetnie nadają się również szczoteczki z miękkimi silikonowymi lub gumowymi wypustkami zamiast tradycyjnego włosia. Nie dość, że umyją ząbki niemowlaka, to jeszcze wymasują jego obolałe dziąsła.

Gdy dziecko stanie się dumnym posiadaczem czterech zębów, powinniśmy kupić mu prawdziwą szczoteczkę. Musimy tylko zwrócić uwagę, by jej włosie było miękkie, a główka malutka. Na rynku dostępne są różne rodzaje szczoteczek i każda z nich powinna mieć podany na opakowaniu wiek dziecka, dla którego jest przeznaczona. Na początku nie powinniśmy używać żadnych past do zębów, gdyż tak malutkie dziecko nie jest jeszcze w stanie jej wypluć.

Podobne artykuły na MójNiemowlak.pl:

 • Zielona kupka u niemowlaka Czy zielone kupki to problem? Czy są powodem do zmartwień i niepokoju? Czy trzeba pędzić do lekarza gdy zdarzy się zielona kupka?...
 • Rotawirus u niemowląt Czym jest rotawirus? Skąd się bierze i jak mu zapobiegać? Jak dochodzi do zakażenia? Jakie są objawy i na czym polega leczenie?...
 • Jak przebiega proces ząbkowania? Dowiedz się, kiedy rozpoczyna się i jak wygląda proces rozwoju zębów mlecznych. Kiedy pojawia się pierwszy ząbek? Jakie są...

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • jak ulżyć dziecku przy ząbkowaniu
 • ząbkowanie jak ulżyć dziecku
 • jak ulżyć dziecku w ząbkowaniu
 • jak ulzyc dziecku w zabkowaniu
 • ząbkowanie w 3 miesiącu
 • camilia od którego miesiąca

Komentarze (56)

14 luty 2012, 23:04

sonia35

U nas ząbkowanie rozpoczęło się dosyć wcześnie. Gabrysia miała skończone 3 miesiące, kiedy spostrzegliśmy u niej pierwszą kreseczkę na dziąśle. Oczywiście na długo przed tym wydarzeniem obficie się śliniła ale nie spodziewaliśmy się że nastąpi to tak szybko. Smarujemy małej dziąsełka Calgelem (koleżanka mi go poleciła) i jak na razie jesteśmy zadowoleni. Żadnych biegunek, luźnych stolców czy niewyjaśnionych wrzasków. Mała przechodzi to dość spokojnie - oby tak dalej!!!

20 luty 2012, 19:34

ida

Problemy z ząbkami zaczynają się dość wcześnie i objawy ząbkowania są naprawdę różne. Łatwo przypisać je innym dolegliwością dlatego warto być czujnym

22 luty 2012, 14:31

celinka

Jaś ma 6 miesięcy. Od jakiegoś miesiąca obficie się ślini i jest rozdrażniony. Śliniaków zużywamy hurtowe ilości chi chi. Na razie nie widać żadnej perełki ale dziąsła są nabrzmiałe i chyba tkliwe. Gdy Jaś wkłada twardą zabawkę do buzi i niechcący się o nią uderzy to strasznie zaczyna płakać. Zaczęłam smarować mu dziąsła żelem Bobodent i widzę poprawę. Niestety nie trwa ona zbyt długo.

1 październik 2012, 13:23

re..

mój maluszek ma 4 miesiące i dziś zauważyłam u niego 2 ząbki..:) sama jestem w szoku ze nie zauważyłam tego
wcześniej

5 październik 2012, 21:35

j

ola ma trzy miesiace jest wczesniakiem i juz zabkuje przechdzi to strasznie

23 październik 2012, 12:21

Natalka

Weroniczka ma niecałe 4 miesiące i już ząbkuje, jest wcześniakiem urodzonym w 35 tc.

25 październik 2012, 12:41

Gość

Maja ma skończone 3m i chyba się zaczęło. Jest rozdrażniona gryzie palce śliniąc się przy tym bardzo ale w pewnym momencie zasypia twardo na około pół godziny...chyba ze zmęczenia. Zauważyłam że ciepłe mleko je niechętnie...przygotowuje je wcześniej żeby stygło spokojnie w pokoju.

1 listopad 2012, 22:22

Magda

U nas horror przy wychodzeniu czwórek po obu stronach,moja malutka ma podkrazone na czerwono oczy,brak biegunki,brak gorączki,je i pije ale płacze w nocy

14 listopad 2012, 21:43

j

a moja panna ma skończone 13 miesiecy i nie ma jeszcze żadnego ząbka

15 listopad 2012, 21:14

Kasia

Moja córeczka ma teraz 21 miesięcy. Jesteśmy na etapie wyżynania się czwórek i trójek. Ostatnia czwórka juz się pojawiła i teraz ida 4 trójki na raz. Wszystkie zęby wychodziły w bólach, nieprzespane noce, kołysanie na rekach, zawsze srodek przeciwbólowy. Myślałam, że gorzej być nie może, ale... może. Teraz doszedł jeszcze katar - a co za tym idzie infekcja gardła, kóra skończyła sie antybiotykiem a teraz wymioty... Ale jeszcze tylko 8 zębów...Powodzenia dla ząbkujących :)

18 listopad 2012, 12:15

Gość

Filip ma 15 miesiecy i jeszcze nie ma żadnego ząbka ale chyba się zaczeło

2 grudzień 2012, 20:53

Gość

A mój synek ma 5,5 miesiąca i już wychodzi mu jeden i po przednia noc była nie przespana calą noc marudził i strasznie płakał i ta też zapowiada się nie lepsza....ale nic dajemy rade

3 grudzień 2012, 22:56

Gość

Julia ma 17 miesiecy i ma 1 2 3 4. Zabkowanie dla nas to koszmar!!! temperatura blisko 40 stopni za kazdym razem. Mam nadzieje, ze 5 sobie troche poczekaja :)

5 grudzień 2012, 22:23

Ola

Mój synek ma 8m i idą nam górne siekacze. Mamy juz dolne siekacze - było cięzko... ale teraz dopiero jest masakra! Ja nie śpię od kilku nocy, a chodze do pracy. Umnieram. A moje dzieciątko cierpi na potęgę! Wyczerpałam wselkie możliwe sposoby na ząbkowanie, i nic nie jestw stanie nam pomóc! Leki przeciwbólowe pomagają przespać z godzinkę i tyle, i wszytsko od początku! Mały mało je i niewiele pije, dlatego bardzo boje się odwodnienia. Niemal na siłę wciskam mu herbatki łyżeczką. Butelki nie chce, Po piers sięga rzadko ( a wczesniej nie przepuścił zadnej okazji, gdy tylko pojawiłam się ). Mój kochany mały Smerfik :(

15 styczeń 2013, 00:44

Gal

... kto znajdzie informację lub wie, ile dni może trwać samo wyrzynanie się z dziąseł, zębów trzonowych (5tek)u dwulatka i czy może temu towarzyszyć temp. nawet do 39st.C ?
Jak długo nie jest to "podejrzane" dla lekarza pediatry lub stomatologa dziecięcego ?
Kto to wie jest "wielki" - pozdrawiam Gal

18 marzec 2013, 17:54

lilim5

u każdego dziecka może to trwać trochę dłużej lub trochę krócej, i każde dziecko ma też inną odporność ale jeśli są jakieś wątpliwości to najlepiej zrobić zdjęcie panoramiczne zębów i będzie wszystko jasne
http://dmjmeble.pl/

21 marzec 2013, 12:32

sylwiaa

Nasz Adrianek dzisiaj skonczyl 6 miesiecy, zabowanie zaczelo sie od 4 miesiaca kiedy to przestal przesypiac noce i budzic sie z placzem. Ciezko mi sie przyzwyczaic bo od urodzenia ladnie spal od 20 do 6 rano. Daje mu wieczorem paracetamol i smaruje mascia bobodent. Czasami sa efekty ale nie zawsze. Mam nadzieje ze nie dlugo pojawi sie jakis zabek na horyoncie bo za miesiac wracam do pracy i nie wyobrazam sobie wstac po takich ciezkich nocach.

1 kwiecień 2013, 14:15

Patka

Prosze o porade. Mój Dorian ma rok i 2miesiace dzisiejsza noc byla moja pierwsza nieprzespana nocą. Synek budzil sie z placzem mial bardzo twardy brzuszek przy tym wymioty i gazy potem po czym brzuszek przy masazach w kierunku ruchu zegara brzuszek zrobil sie bardziej miekki. Chodzi mi o to ze w ten dzien nie jadl nic pil tylko mleko wychodza mu na raz duza liczba zebów czy napiety brzuch wymioty i gazy i w godzine 6razy kupka to normalne??

4 kwiecień 2013, 17:23

iwcia

mojej małej własnie ida 3zabki na raz goraczka od dwóch dni nie mam juz siły dzis byłam na badanich i ma leukocyty 23,1 podwyzszone i nie wiem czy to jest od goraczki czy jakas infekcja prosze o rade

6 kwiecień 2013, 14:16

wikusia

Moja mała ma 14 miesięcy zawsze była grzeczna przy ząbkowaniu ale gdy zaczely wychodzić czwórki to masakra. Wcześniej to nawet nie wiedziałam kiedy jej wychodziły kolejno jeden po drugim tzn.jej wyszły kielki 2 w czwórce ale było spoko gorzej teraz jak się pcha dalej. Mam nadzieje że to już niedlugo.pozdrawiam trzymam kciuki za maluchy.

18 kwiecień 2013, 21:33

aga

mój synek skończył 10 m-cy wychodzi mu 10 ząbków 1,2,3 górne i 2,3 dolne,przechodzi to strasznie gorączkuje prawie codziennie. Dolne 1 mu wyszły 3 m-ce temu bez żadnego problemu,a teraz? Czy to normalne?

4 maj 2013, 22:46

daniel

Moja mała Weronisia chyba tak naprawdę dopiero od dzisiaj zaczęła odczuwać i zarazem my z Nią trudy ząbkowania.
Ma na tą chwile 2 ząbki dolne przednie.
Dzisiaj byliśmy na Komunii Św. i może dlatego, przy tylu wrażeniach, osłabiła się. Do tego osoby wchodzące i wychodzące otwierały często drzwi, martwię się o jej uszka.
Ale dosyć marudzenia, damy radę i tego życzę pozostałym w krytycznej godzinie. :)

29 maj 2013, 06:52

Angelika

Moja córcia ma 8 miesięcy i jak narazie ma dwa ząbki ale ostatnie cztery doby to
koszmar temperatura po 39'

24 lipiec 2013, 14:46

Sylwia

Tak jak ktoś pisał niestety cały proces ząbkowania może trwać długo i nie zawsze objawy się od razu wiążą z wyjściem ząbka :-( Mój synek ślinił się bardzo już od około 3 miesiąca a pierwszy ząbek mu wyszedł dopiero jak miał 6! Śliniaki chustkowe są rewelacyjne na radzenie sobie z mokrymi ubrankami i wyglądają dużo lepiej niż tradycyjne. Ja używałam ich wiele, kupiłam je w Anglii a teraz sama je produkuję i sprzedaję w Polsce. Zapraszam www.rarababy.pl

30 lipiec 2013, 22:33

mama ani

podczas ząbkowania moga sie dziac różne rzeczy, każde dziecko inaczej reaguje, np u nas bez ślinienia i wkładania wszystkiego do buzi się nie obeszło, a do tego pojawiły się gorączki, dlatego podawałam dziecku milifen, syropek na bazie ibuprofenu, mojemu dziecku szybko obniżał goraczkę a przy tym ma również działanie przeciwbólowe

24 wrzesień 2013, 00:05

renii

A mój synek urodził się już z dwoma kreseczkami teraz skończył rok i idą trzy czwórki naraz masakra, przy pierwszych ośmiu poza ślinieniem żadnych objawów nie było. Życzę wytrwania wszystkim mamusią ząbkujących dzieciaczków :)

28 październik 2013, 17:59

Gość

U nas też ząbki wychodziły po kilka na raz, czasami kilka nocy z rzędu nie zmrużyłam oka. Aby uśmierzyć ból i obniżyć gorączkę podawałam Milifen- ma truskawkowy smak więc nie miałam problemów z jego podaniem, w przeciwieństwie do posiłków. W tym okresie bardzo rozpuściłam moje dziecko teraz chce tylko na rączki i żeby jej huśtać.

2 grudzień 2013, 21:42

marta

milifen u nas tez pomagał, tylko trzeba pamiętać, że to ostateczność. sposobów alternatywnych jest kilka, niestety się nie sprawdzają w większości. żele słabo uśmierzają ból, gryzaków moja córka nie chciała brać do ręki, a co dopiero do buzi. skórka chleba szybko miękła.

12 maj 2014, 18:08

donamo

jak nie mam dostepu do apteki to w jaki sposub moge zapobiedz płaczu podczas ząbkowania mojego małego smoka ?

26 maj 2014, 21:49

jewa

ja staram się nie podawać przeciwbólowych, żele troszkę łagodziły ale najlepiej działał Viburcol w czopkach. Po czopku córcia spała grzecznie, nie płakała przez sen nawet. ząbki długo się wyrzynały, na jednego ząbka córka nawet miesiąc cierpiała :/

13 czerwiec 2014, 10:37

Monia8242

No nic dziwnego,że pierwszy ząbek wyszedł bez żadnych przykrych dolegliwość,gdyż jedynki i dwójki przeważnie przebijają się bezboleśnie.HARDCOR zaczyna się przy czwórkach.Wiem ,bo właśnie go przechodzimy.

30 czerwiec 2014, 10:18

Gość

Mój synek bardzo ciężko przechodzi ząbkowanie. W wieku 10 miesięcy miał już 14 ząbków i trzy pobyty w szpitalu które kończyły się obturacyjnym zapaleniem oskrzeli, gorączką powyżej 38.5 C, zimnymi dreszczami. Żele z apteki już nie pomagały, bo cały z bólu aż się trzęsie, więc idę z nim dziś do stomatologa, może on nam coś podpowie. pozdrawiam i życzę dużo cierpliwości.

30 lipiec 2014, 19:22

ania

oo niee a czwórki dopiero przed nami!o.o Podajemy milifien a na ten problem brania do buzi co popadnie i ślinienia zakładamy gryzakośliniaczka (superro baby). To akurat sumpatyczna sprawa, bo gryzak jest czystszy i zawsze pod rączką a ślina się wchłania dobrze. Kurcze mam nadizeje,że to ząbkowanie się skończy szybko /:

11 wrzesień 2014, 11:48

Antonka

u nas czwóreczki na tapecie... bez gorączki ale marudzenia co niemiara! zastosowałam viburcol czopki (teraz bez recepty) http://www.i-apteka.pl/search.php?text=viburcol u nas świetnie się sprawdza do tego camilia _wszystko homeopaty. Dodatkowo na zmianę z dentinoxem - też dobrze działa :)

16 wrzesień 2014, 21:10

gość

Moja Malwinka ma skończone 2 miesiące jest wcześniaczkiem35 tydz i się zaczęło...dziś bylismy u lekarza...Maluszek przechodzi to strasznie co wieczor placz przechodzi w histerie nie do opanowania...

5 październik 2014, 16:16

kar

Dawidek ma 3 miesiące i od niedawna wogule w nocy nie spi slini sie rączka w ustkach a przy tym regurlny przeraźliwy płacz :-(

6 październik 2014, 02:32

niewyspana_kati

my dzisiaj byliśmy na konsultacji lekarskiej - biegunka + stan podgorączkowy, potem gorączka...nie pamiętam kiedy tak bardzo byłam przerażona. Teraz temp. spadła do 36,8 ale czatujemy z mężem na zmianę w nocy i pilnujemy temperatury. Podejrzenia padły tylko ...raczej... na ząbkowanie (syn ma 4,5 mies.), miał zrobione dziś w ośrodku wszystkie badania i kupkę poddaną analizie laboratoryjnej. Kurczę, piszę już nawet na forum byleby nie zasnąć... 3majcie się Rodzice!!! musimy przetrwać ten trudny okres, a niedługo znowu zobaczymy piękne uśmiechy naszych Szkrabów- tyle że już z ząbkami:)

18 listopad 2014, 12:37

Kasia86

Hej u mnie też bez rewelacji... Mały marudzi, nocy nie przesypia, dokucza, chce na ręce.. jedna jedynka dolna już jest, ale całe dziąsła rozpulchnione i pewnie bolą oraz swędzą. Podaje nurofen strzykawką o smaku truskawkowym oraz żele bobodent i dentinoxen na zmianę - działanie przeciwbólowe!!!! jak był mały przesypiał od 20 do 7 rano a teraz budzi się co godzinę, marudzi, płacze, muszę go nosić bo inaczej się budzi!!!! jest ciężko, ale czego nie robi się dla naszych maluchów kochanych:) pozdrawiam wszystkie mamy:))))) cierpliwości przy ząbkowani.

24 listopad 2014, 16:36

Mama

U nas też masakra zaczeła się przy czwórkach...coś okropnego. Mój maluszek ma 13 miesięcy, noce przesypia ale co z tego jak sama go musze obudzić, żeby podac cos na gorączke - w nocy sięga 40 stopni. Pozatym złapał wirus, który skończył się zapaleniem spojówek. To niestety nie koniec historii... Na spojówki antybiotyk, a tu po dwóch dniach znowu gorączka i powiększone węzły chłonne za uszkami i na karku. Ręce mi juz opadają dziś znów wizyta u lekarza, a przebiła się dopiera jedna czwórka...Gdzie tam jeszcze do końca. Mam wrażenie ze wszystko się sprzysięgło przeciw nam. Pracuję wiec cały dzień myśle co z małym i jaka mnie nowa niespodzianka czeka po powrocie. Zęby bolą jak wychodzą a potem jak wypadają. Los jest okrutny ale trzeba sie trzymać. Życzę wszystkim powodzenia i żeby nikt nie przechodził tego tak jak my.

17 grudzień 2014, 19:49

Mama 123

Moja córcia miała 3 miesiące jak wychodził jej ząbek. Teraz ma ponad 2 latka i dopiero wiem jak dziecko się męczy bo wychodzą jej trzonowce. Do tej pory ząbkowała bezboleśnie

11 marzec 2015, 22:52

moniczka

zastanawiamy się nad camilią, czy rzeczywiście pomaga? pomocy, jesteśmy załamani..

15 marzec 2015, 21:48

lola

u nas ząbkowanie dzięki chłodzonym gryzakom i camili przebiegło w mirę możliwości ;)

14 maj 2015, 15:00

Gość

U nas okres ząbkowania zaczął się dość niewinnie;)więc na pomoc małej stosowaliśmy zimne gryzaki,masowaliśmy palcem dziąsełka lub silikonową szczoteczką do pierwszych ząbków.Jedzenie podawaliśmy natomiast nieco chłodniejsze niż zwykle i dużo do picia.Jednak na późniejszym etapie tylnich ząbków domowe sposoby nie pomagały a żele tylko na chwile.Natomiast gdy dołączyła do nas gorączka fajnie sprawdził się syropek Milifen na ból i gorączkę.http://www.milifen.pl/Domowe_przedszkole

15 lipiec 2015, 22:23

Mama

Moja córcia miała 3,5 miesiąca gdy wyszły jej dolne jedynki, nawet nie wiem kiedy, trochę się slinila i gryzla paluszki. Teraz ma 5msc i wychodzą jej górne, koszmar, nie chce jeść, płacze i do tego doszło gardło 😔.

26 lipiec 2015, 09:07

karolinka09

Ząbkowanie to niestety ciezki okres. My podawalismy maluchowi gryzak z akuku- wczesniej chlodzilismy go w lodowce.

26 lipiec 2015, 12:10

Pikaczu

camilia pomaga przy problemach ze snem, u nas caly dzien w ruchu gryzaki akuku schlodzone, sliniak na szyi, masowanie dziasel itp. trzeba to przetrwac:)

21 wrzesień 2015, 21:28

borygo

dobrze jest mieć pod ręką jakiś lek przeciwbólowy dla maluchów. ja mam zawsze taki w domowej apteczce. jest to ibufen. Działa doskonale i przynosi ulgę. Mogę go szczerze polecić.

30 wrzesień 2015, 11:46

Gość

Sprawdzał się i u nas preparat Camilia, ok może nie działał za długo ale na pewno dawał dzieciakom ulgę.Najgorsze była dopadająca młodszą córkę ,zwłaszcza w nocy wysoka gorączka.Na szczęście wystarczał syropek Milifen po którym mała spokojnie przesypiała resztę nocki

13 październik 2015, 15:58

Gość

Moja mała ma 22 miesiące i idą jej 5 jakoś koszmar mała niema apetytu wogole rozwolnienie że śluzem wogole w nocy nie chce spać jeśli nie podań przeciw bojowego płacz krzyk z bólu już podaje jej tak od miesiąca raz na noc myślę czy jej nie zaszkodzi taki długi czas podawania leku a żeby jeszcze nie wyszły koszmar jakiś u nas wogole wszystkie zeby wychodzą koszmarnie i jest ból i przeciw bólowe ale 5 to dopiero koszmar

30 listopad 2015, 11:53

elza

Ząbkowanie u nas było bardzo ciężkie. Nie tylko ból, ale też wysoka gorączka. Dziąsła na maksa popuchnięte i bolące. Wychodziliśmy z siebie, żeby synkowi ulżyć, ale wszystkie schłodzone gryzaki czy żele dawały ulgę tylko na chwilę. Jedyne co pomagało na dłużej, to ibufen w syropie, dzięki któremu mały mógł trochę spać, bo inaczej to cały czas płakał.

27 styczeń 2016, 12:32

balbina

U nas najlepiej pomogły takie kropelki Camilla, homeopatyczne, do kupienia w aptece. Żadne żele do smarowania, gryzaki, nic się tak dobrze nie sprawdziło jak to!

21 czerwiec 2016, 14:21

Gość

Polecam ten produkt pomógł mojej córce przy ząbkowaniu https://www.znamlek.pl/pedicetamol-11012.html Pozdrawiam

25 kwiecień 2017, 10:25

an.

Moja córcia zaczęła po 6 tygodniu życia od tamtej pory ciągle jej masuje dziaselka a teraz ma 11 tygodni i już widać na horyzoncie jeszcze nie wyrznietego zabka :-D

26 kwiecień 2017, 18:57

kasiautune

Polecam dać dziecku drewniany gryzak ekologiczny. Sprawdza się naprawdę świetnie. Można go nabyć tutaj: https://fokastara.pl

31 lipiec 2017, 10:30

swimanddream

U nas nie było problemu z ząbkowaniem. Jakoś córka nie przeżywała tego, ale teraz u syna jest źle. Nie śpimy po nocach. Pani doktor przypisała mu leki przeciwbólowe. Zobaczymy, może pomogą.

22 sierpień 2017, 09:57

inka

mój Bartuś przechodził przez ząbkowanie bardzo opornie, nieprzespane noce i zupełny brak apetytu. W 12. miesiącu farmaceutka poleciła nam dologel żel i faktycznie odzyskałam moje dziecko:) Teraz mam go zawsze w torebce w razie potrzeby, Bartek kończy 18. miesięcy także juz prawie wszystkie ząbki sa na miejscu:)
 

Zapraszamy do dodawania komentarzy:

 
X Zamknij