Zdrowie

Dział poświęcony tematyce zdrowia niemowląt. Podpowiemy, jak dbać o zdrowie maluchów i zapobiegać chorobom wieku dziecięcego. Znajdziesz tu wszelkie informacje dotyczące szczepień - zarówno obowiązkowych, jak i zalecanych.

Poznasz najczęściej wykonywane badania diagnostyczne i metody pobierania materiału do analizy. Wyjaśnimy znaczenie skrótów, wchodzących w skład wyniku badania i podpowiemy, jak je wstępnie interpretować. W dziale tym znajdziesz także niezbędne informacje dotyczące pierwszej pomocy, przeprowadzania masażu serca i sztucznego oddychania. Poznasz specyfikację, objawy, przyczyny i metody leczenia najczęściej występujących dolegliwości i chorób wieku niemowlęcego. Znajdziesz odpowiedzi na liczne pytania i wątpliwości. Otrzymasz porady i wskazówki dotyczące zdrowia Twojego dziecka.

Podkategorie

Wiotkość krtani u noworodka

Wiotkość krtani (laryngomalacja) to wrodzone zaburzenie rozwojowe krtani, polegające na nadmiernej wiotkości jej elementów chrzęstnych. Występuje u maluchów, u których krtań nie zdążyła się w pełni wykształcić, spowodowana jest niedojrzałością mięśni i nerwów. Wiotkość krtani znacznie częściej występuje u noworodków płci męskiej.

Krzywica u dzieci

Krzywica to choroba ogólnoustrojowa polegająca na upośledzonej mineralizacji kości, która wynika z zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej. Pojęcie "krzywica" odnosi się głównie do dzieci, bowiem to właśnie u nich w trakcie intensywnego rozwoju kośćca dochodzi do typowych zmian rozwojowych.

Katar u niemowlaka

Katar u niemowlaka to wyjątkowo częsta przypadłość - jest bardzo zaraźliwą chorobą, która zarówno dla malucha, jak i dla rodziców jest niezwykle uciążliwa. Katar wywołują przede wszystkim wirusy, ale zdarza się, że winowajcą okazują się także zanieczyszczenia powietrza czy alergeny.

Odwodnienie u niemowląt

Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie dziecka spada poniżej określonych wartości, powodując zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej w obrębie komórek i tkanek. Dla niemowląt i małych dzieci jest to stan szczególnie niebezpieczny.

Udar cieplny u niemowląt

Udar cieplny (inaczej udar słoneczny, porażenie słoneczne) to stan chorobowy, który powstaje na skutek przegrzania organizmu. Najczęściej spowodowany jest bezpośrednim i długotrwałym działaniem promieniowania słonecznego lub przebywaniem w dusznym, wilgotnym i gorącym środowisku.

Potówki - objawy, przyczyny i leczenie

Potówki (łac. miliaria) to zmiany skórne, powstające na wskutek przegrzania i nasilonego pocenia. U noworodków i niemowląt występują niezwykle często, ponieważ świeżo upieczeni rodzice mają tendencję do zbyt ciepłego ubierania, przykrywania i otulania swoich pociech.

Atopowe zapalenie skóry - leczenie i pielęgnacja

Jeśli na skórze Twojego dziecka pojawiły się krostki, wykwity lub plamy i towarzyszy im nasilony, uporczywy świąt, jak najszybciej skonsultuj się z dermatologiem. Objawy te mogą bowiem świadczyć o tym, że Twój maluch cierpi na atopowe zapalenie skóry. Jeśli diagnoza się potwierdzi, trzeba jak najszybciej wdrożyć leczenie.

Atopowe zapalenie skóry - objawy i przyczyny

Atopowe zapalenie skóry (AZS), znane również jako egzema dziecięca, wyprysk atopowy, skaza białkowa i świerzbiączka, jest chorobą bardzo często spotykaną wśród niemowląt i małych dzieci.

Anemia a dieta

Najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza w organizmie niemowlaka. Może to wynikać z niedostatecznych zapasów zgromadzonych jeszcze w życiu płodowym, przyjmowania zbyt małej ilości tego pierwiastka wraz z pokarmem lub zaburzeń wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego. Leczenie anemii w dużej mierze zależy od przyczyny choroby.

Anemia u niemowląt - skąd ta niedokrwistość?

Anemia, zwana inaczej niedokrwistością, to najczęstsza choroba hematologiczna z jaką borykają się niemowlęta i małe dzieci. Należy pamiętać, że nie jest to tylko choroba krwi, ale całego organizmu. Chorują na nią zarówno dzieci karmione piersią, jak i te karmione sztucznymi mieszankami. Pojawia się ona pomiędzy 3. a 6.
X Zamknij