Strona główna » Ciąża » Kalendarz ciąży » 15 tydzień ciąży – co potrafi i jak wygląda dziecko w brzuchu?

15 tydzień ciąży – co potrafi i jak wygląda dziecko w brzuchu?

kobieta puszcza muzykę dziecku w brzuchu

Witamy w 15. tygodniu ciąży. Od chwili poczęcia minęło już 13 tygodni. Wkroczyłaś w drugi trymestr ciąży. Brzuszek zaczyna być coraz bardziej widoczny i w związku z tym przestajesz się mieścić w dotychczasowe ubrania. Czujesz się dużo lepiej niż w pierwszym trymestrze – minęły mdłości i wymioty. Ryzyko poronienia jest minimalne, więc możesz odetchnąć z ulgą. Już niedługo poczujesz pierwsze ruchy dziecka.


Badania lekarskie w 15 tygodniu ciąży

Między 15. a 20. tygodniem ciąży powinnaś wybrać się na kolejną wizytę kontrolną do swojego lekarza prowadzącego (wytyczne Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego).

Jak będzie wyglądać wizyta lekarska w 15 tc?

  • lekarz zmierzy ciśnienie tętnicze krwi;
  • skontroluje wagę ciała;
  • przeprowadzi kontrolę rąk i nóg pod kątem występowania żylaków i obrzęków;
  • przeprowadzi badanie ginekologiczne, określi wielkość i położenie macicy;
  • zaleci wykonanie morfologii krwi i badania ogólnego moczu;
  • zleci oznaczenie poziomu przeciwciał anty-Rh – jeżeli istnieje niezgodność immunologiczna z partnerem;
  • wykona badanie ultrasonograficzne – badanie zostanie wykonane przez powłoki brzuszne, a nie tak jak poprzednio przez pochwę. Na tym etapie ciąży można już rozpoznać płeć dziecka, jednak powodzenie zależy od ułożenia płodu i kompetencji lekarza przeprowadzającego badanie.

15 tydzień ciąży który to miesiąc?

To już drugi tydzień 4 miesiąca ciąży – 2 trymestr.

Przyszła mama w 15 tygodniu ciąży

Czas najwyższy, by wąskie bluzeczki, spódniczki i spodnie znalazły się na dnie szafy. Minie sporo czasu, zanim będziesz mogła ubrać je ponownie. Twój brzuszek jest już pięknie zaokrąglony, przybyło Ci centymetrów w obwodzie, a po tali pozostało tylko wspomnienie. Na tym etapie ciąży wiele kobiet przerzuca się na wygodne leginsy, dresy, koszule, luźne bluzki i swetry. Dają one poczucie komfortu, nie krępują ruchów i nie uciskają powiększającego się brzucha.

Brzuch i zmiany w macicy 15 tydzień ciąży

Dno macicy znajduje się teraz ok. 6-10 cm poniżej pępka. Macica nie uciska już tak bardzo na pęcherz moczowy, dzięki czemu nie musisz biegać co chwilę do toalety.

Nowością, z jaką możesz się spotkać w tym tygodniu, są niewielkie, krótkotrwałe skurcze. Są to tzw. skurcze Braxtona Hicksa – na szczęście są zupełnie bezbolesne i niegroźne dla Ciebie i dziecka. Ich celem jest przygotowanie Twojego organizmu do porodu.

Ból brzucha w 15 tc ?

Jeśli jednak odczuwasz je częściej niż 5 skurczy na godzinę, a do tego towarzyszy im ból pleców lub podbrzusza, to czym prędzej udaj się do lekarza.

Niestety w 15 tc mogą nasilić się zaparcia. Bezpośrednim winowajcą takiego stanu rzeczy jest podwyższony poziom progesteronu, ale nie bez znaczenia pozostaje też dieta, dlatego zwróć szczególną uwagę na to, co jesz i pijesz. Z zaparciami można walczyć naturalnymi sposobami – nie musisz od razu sięgać po środki farmakologiczne.

  • jedz suszone śliwki, morele, figi, rodzynki;
  • jedz dużo warzyw i owoców;
  • jedz pokarmy bogate w błonnik i staraj się, aby Twoja dieta była lekkostrawna;
  • unikaj słodkiej czekolady, kakao, jagód, ciężkostrawnych i tłustych pokarmów;
  • pij dużo wody – co najmniej 8 szklanek dziennie;
  • spaceruj co najmniej 20-30 minut dziennie, dobrą alternatywą jest też basen.

Jeśli pomimo Twoich usilnych starań naturalne metody okażą się nieskuteczne, poproś swojego lekarza o pomoc. Przepisze on ziołowe preparaty farmakologiczne, które pobudzą perystaltykę jelit. Pamiętaj, że zapobieganie zaparciom może pomóc w zapobieganiu żylakom odbytu.

Serce

W Twoim organizmie zachodzą zmiany, których pewnie w ogóle nie dostrzegasz. Dotyczą one przede wszystkim Twojego serca, które zwiększyło swą objętość i zaczęło szybciej bić. Twoje dziecko potrzebuje teraz więcej tlenu i z tego właśnie powodu Twoje serce musi produkować i pompować więcej krwi niż dotychczas (o około 20%).

Układ moczowy

W nerkach rośnie filtracja kłębuszkowa, przez co u niektórych ciężarnych w moczu może pojawić się glukoza. Jednak nie jest to powód do niepokoju, ponieważ jej obecność wcale nie musi oznaczać cukrzycy.

Kolejną istotną sprawą, z jaką możesz się spotkać na tym etapie ciąży, jest obecność białka w moczu. Jeśli jego wartość nie przekracza 200-300 mg na dobę, to wszystko jest w porządku.

Jeżeli przed ciążą dokuczała Ci kolka nerkowa, to teraz ucisk macicy na moczowody i skłonność do odkładania się złogów w ciąży mogą nasilić objawy z nią związane. Jeśli tak się stanie, udaj się do swojego lekarza – być może konieczna będzie wizyta u urologa.

Włosy, cera kobiety w 15 tygodniu

Cera, włosy i paznokcie wiele zyskują w okresie ciąży. Cera jest ładniejsza, a włosy i paznokcie mocniejsze i zdrowsze. To wszystko sprawia, że czujesz się znacznie atrakcyjniej niż do tej pory. Towarzyszy Ci dobry humor i pozytywne nastawienie.

Puchną Ci nogi?

To dość częsta dolegliwość. Począwszy od tego tygodnia możesz zauważyć wzmożoną tendencję do tworzenia się opuchlizny. Głównie obejmuje ona okolice stóp, kostek i dłoni. Wygodne dotychczas buty mogą Cię teraz obcierać i uwierać. Ma to związek ze zwiększoną ilością wody w tkance podskórnej i większą przepuszczalnością naczyń krwionośnych. Staraj się jak najczęściej odpoczywać z uniesionymi nogami, a do snu układaj się na lewym boku – dzięki temu usprawnisz przepływ krwi.

Zachowaj umiarkowaną aktywność fizyczną

Wskazane są: spacery, joga, pływanie, zestaw ćwiczeń dla ciężarnych i taniec. Dzięki nim będziesz w dobrej formie i łatwiej zniesiesz trudy porodu.

Unikaj sauny, jacuzzi i innych form przegrzewania organizmu

Przegrzanie może być powodem wystąpienia wad wrodzonych u płodu. Wzrost temperatury Twojego ciała może okazać się niebezpieczny dla maleństwa, lepiej więc nie ryzykuj!

Zapisz się do szkoły rodzenia

To najlepszy moment na rozpoczęcie serii spotkań obejmujących tematykę ciąży, porodu i wczesnego macierzyństwa. Na zajęciach dowiesz się, jak radzić sobie z dolegliwościami ciążowymi, jak nawiązać kontakt z własnym dzieckiem, jak wychwycić niepokojące objawy, jak przygotować się do porodu, jak pielęgnować noworodka itd.

Stop alkoholowi!

Nie daj sobie wmówić, że kieliszek wina nikomu nie zaszkodzi. Tobie może rzeczywiście nie zaszkodzi, ale Twojemu dziecku owszem. Alkohol przenika do jego krwi w takim samym stężeniu, jak do Twojej. Różnica jest taka, że płód jest mniejszy i bardziej podatny na szkodliwe działanie alkoholu, a do tego w jego organizmie alkohol utrzymuje się dwukrotnie dłużej.

Pamiętaj, że regularne spożywanie nawet najmniejszych ilości alkoholu (w tym również czerwonego wina, które przez wiele osób uznawane jest za bezpieczne) może doprowadzić do wystąpienia u Twojego malca zespołu alkoholowego.

15 tydzień ciąży jak wygląda dziecko?

Twoje dziecko swym wyglądem coraz bardziej przypomina noworodka. Różnicą jest brak tkanki tłuszczowej, która występuje u donoszonego noworodka. Na tym etapie skóra maluszka jest niezwykle delikatna, cienka i przejrzysta. Pod skórą widać drobną sieć naczyń krwionośnych. Na paluszkach zaczynają kształtować się linie papilarne. Maluszek jest czuły na dotyk i reaguje na bodźce – kiedy położysz rękę na brzuchu, zbliży się do niej, by poczuć jej ciepło.

Gruczoły dokrewne pracują bardzo intensywnie – wątroba produkuje żółć, trzustka insulinę, a tarczyca tyroksynę. Szpik rozpoczyna produkcję krwinek.

Zmieniły się proporcje maleńkiego ciała dziecka:

  • nóżki w końcu stają się dłuższe od rąk;
  • wydłuża się szyja;
  • wyraźnie zarysowuje się czoło i broda;
  • oczy i uszy znajdują się już w odpowiednim miejscu w obrębie twarzy.

Rozwój płodu w 15 tygodniu ciąży

  • zaczynają rosnąć włoski na głowie, brwiach i rzęsach. Ciało pokryte jest meszkiem płodowym (tzw. lanugo), który tuż przed porodem zniknie;
  • Twój maluszek reaguje już na światło – jego oczy są cały czas zamknięte, ale stają się bardziej wrażliwe na ostre światło. Maluszek zaczyna mrużyć oczy;
  • zaczynają twardnieć drobne kostki ucha środkowego – ucho stale się przekształca i udoskonala. W 15. tygodniu ciąży płód wyraźnie słyszy Twój głos, bicie Twojego serca i odgłosy dochodzące z wnętrza Twojego brzucha (np. burczenie);
  • kształtuje się wzorzec owłosienia Twojego dziecka – jeśli posiadasz geny odpowiedzialne za czarny kolor, wówczas włosy i komórki mieszków włosowych Twojego maluszka zaczną wytwarzać ciemny pigment. Wzorzec ten będzie towarzyszył dziecku przez całe jego życie.

Co potrafi 15-tygodniowy płód?

Maluszek jest bardzo ruchliwy i cały czas intensywnie ćwiczy. Robi przewroty, macha rączkami i nóżkami. Potrafi już zginać rączki w łokciach i nadgarstkach, zaciska piąstki, ssie kciuk, otwiera i zamyka usta. Odwraca się w kierunku docierających do niego bodźców.

Maluszek przyjmuje przeróżne pozycje – potrafi „stać na głowie” lub „siedzieć na pupie”. Porusza się lekko i sprawnie, obracając i wyginając się w różnych kierunkach bez żadnych przeszkód – póki co ma do tego typu gimnastyki mnóstwo miejsca.

Waga i wielkość dziecka 15 tc

  • waży 40-70 g – tyle co bułka kajzerka;
  • ma długość 93-114 mm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa pod koniec 15. tygodnia ciąży) – tyle co pomarańcza.

Ciekawostka

Czy mogę podróżować samolotem?

Jeśli ciąża przebiega bez powikłań, nie ma żadnych przeciwwskazań do podróżowania samolotem. Musisz jednak pamiętać, że długotrwały lot i związana z tym wymuszona pozycja siedząca może spowodować zastój żylny. Lekarz może więc zlecić zastosowanie leków wspomagających układ krążenia. Lepiej odpuść sobie podróż do krajów tropikalnych i egzotycznych.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie w ciąży – co powinnaś wiedzieć?

Pamiętaj również o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego w odwiedzanym kraju. Koszt jest niewielki (ok. 50-70zł za 2-tygodniowy pobyt), a mając takie ubezpieczenie będziesz znacznie spokojniejsza podczas urlopu.